1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات تعمیرات و نگهداری خودرو
 4. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو، چابک‌سازی فرایند سیستمی و تامین امنیت سفر
تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو- پیشگامان آسیا

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو، چابک‌سازی فرایند سیستمی و تامین امنیت سفر

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

هر سرمایه‌ای نیاز به نگهداری و محافظت دارد؛ در صنعت حمل و نقل نیز خودرو بعنوان یک سرمایه اصلی نیازمند توجه ویژه برای برطرف کردن هرگونه اختلال پیش از خرابی است. بعنوان مثال در صورتی‌که خودرو حین ماموریت دچار نواقصی چون کم باد بودن یا صافی لاستیک، مشکلات ترمز یا روغن موتور، خرابی تسمه تایم یا موارد مشابه باشد، امنیت سفر و در نتیجه سرمایه پیمانکار یا سازمان مسئول به خطر می‌افتد. خسارات وارده نظیر فساد محموله، اتلاف زمان در تحویل اجناس و یا اختلال در خدمت رسانی مواردی نستند که به راحتی جبران شوند. بنابراین از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، بکارگیری سیستم‌های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ضرورتی اجتناب ناپذیر به شمار می‌آید. اما چگونگی اجرای آن نیازمند انتخاب بهترین سیستم و نرم‌افزاری است که بتواند حداکثر چابکی را برای فرایندها به ارمغان بیاورد.

اهمیت تعمیر نگهداری پیشگیرانه در صنعت حمل و نقل

اساس سیستم تعمیر نگهداری پیشگیرانه بر مبنای خرابی ورفع عیوب خودرو بدون انجام تعمیرات استوار است. اصولی که در آن پرسنل با توجه به شناخت از رفتار و عملکرد خودرو، سرویس آنرا در توالی زمانی مشخص و پیش از وقوع حوادث احتمالی انجام می‌دهد و در نتیجه از بروز خسارات بیشتر جلوگیری می‌نماید.

بطور معمول بدلیل متحرک بودن اجزای بکار رفته در خودرو، قابلیت کنترل آن در صورت بروز حادثه ناشی از فرسودگی و عدم تعمیرات به موقع قطعات بسیار دشوار است و منجر به بروز حوادث ناگوار می‌گردد. از طرفی در مسیرهای طولانی و خرابی ناگهانی خودرو در حین ماموریت امکان اعزام حضور پرسنل تعمیراتی غیر ممکن است؛ در مسافت‌های کوتاه نیز حتی در صورت مهارت راننده در انجام تعمیرات، هر فعالیتی نیازمند واکنش سریع از جانب وی است تا حداقل خسارات وارد شود.

منطق حکم می‌کند تا زمانی که می‌توان سیستمی پیشگیرانه را برای جلوگیری از بروز خسارات ناشی از فرسودگی قطعات خودرو و عدم تعویض به موقع آنها اعمال نمود، چرا نباید با صرف هزینه‌ای معقول برای پیاده‌سازی آن از بروز هزینه‌کردهای چندین برابر جلوگیری کرد.

توجه به چابک‌سازی فرایند تعمیر و نگهداری خودرو اولویت اصلی انتخاب

سیستم‌های تعمیر ونگهداری ناوگان‌های حمل و نقل امروزه بر مبنای چابکی برنامه‌ریزی می‌شود؛ سیستمی که فرایند کار را در زمان مورد نظر و تعریف شده بصورت خودکار اطلاع رسانی کرده و مدیریت را در نظارت مناسب بر عملکرد پرسنل خود یاری می‌رساند. چابکی استاندارد و اولویتی است که قابلیت کنترل هزینه‌های تعمیر ونگهداری را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. البته این موضوع بجز تاثیری است که اعمال فرایند تعمیر و نگهداری پیشگیرانه بر کاهش هزینه‌های کلی سرمایه در گردش سازمان تاثیر می‌گذارد.

اما در این میان شما زمانی به چابکی در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودروهای ناوگان خود دست خواهید یافت که بتوانید این سه فاکتور را هدفگذاری کنید:

 • ارتقای قابلیت اطمینان به خودرو
 • افزایش عمر اقتصادی ناوگان
 • دستیابی به یک استاندارد روتین فرایندی متناسب با وضعیت بهینه موجود در سازمان تحت سرپرستی خود

در این حالت شما می‌توانید با نهادینه کردن سیستم تعمیر و نگهداری در سازمان خود، اشکالات را در اسرع وقت و بصورت خودکار طبق یک زمان بندی و برنامه ریزی معین، تشخیص داده و در جهت رفع آنها اقدام نمایید.

اما در دنیایی که پیشرفت فناوری‌ها و نرم‌افزارهای موجود انتخاب را دشوار می‌سازد، صرفا پیشنهادات ارایه شده از جانب متخصصان امر است که فرایند تصمیم‌گیری را برای شما تسهیل می‌سازد. در اینجا ما یک معرفی خواهیم داشت برای مدیرانی که چابکی و قابلیت اطمینان نرم‌افزار انتخاب اول آنهاست. کافیست اندکی به مزایا و ویژگی‌های آن توجه کنید.

نرم‌افزار تعمیر و نگهداری پیشگیرانه پیشگامان آسیا چه امکاناتی را در اختیارتان قرار می‌دهد؟

ماژول تعمیر و نگهداری خودرو شرکت پیشگامان تنها یک بخش از 14 ماژول سامانه جامع مدیریت ناوگان حمل و نقل است که ارتقای کیفی و بهره‌وری فرایندهای سازمانی، حداقل‌سازی خطاهای انسانی و کاهش هزینه‌های سازمان را هدف و اولویت اصلی خود قرار داده است. اولویت‌هایی که با سفارشی سازی آن حسب درخواست مدیریت، ضمن چابک سازی فرایندتعمیر و نگهداری، همانند بیمه‌ تکمیلی! برای ناوگان شما  سلامت  و در نتیجه امنیت سفر را تضمین می‌کند.

نرم‌افزار تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو- پیشگامان آسیا

آنچه ما برایتان فراهم کرده‌ایم با کاربری آسان صرفا کافیست توسط کاربر و کارشناس مربوط اطلاعات مورد نیاز اولیه ثبت شده و سپس کنترل هوشمند را بدست نرم‌افزار بسپارد. این امکانات را بخاطر بسپارید:

 • قابلیت درج اطلاعات قطعات نیازمند تعمیر و نگهداری خودرو ناوگان بر حسب تاریخ و به تفکیک انواع خوروها
 • قابلیت تعریف انواع فرم برای تعویض قطعات
 • قابلیت تعریف سرویس‌های دوره‌ای، هفتگی یا ماهیانه برای خودرو
 • قابلیت درج قطعات تعویض شده خودروهای ناوگان
 • قابلیت درج دلایل تعویق تعمیر و نگهداری خودرو
 • سیستم اعلان و هشدار خودکار زمان تعویض قطعات مورد نیاز به کارشناس تعمیر و نگهداری و راننده
 • امکان دریافت گزارش فعالیت‌های انجام گرفته تعمیر و نگهداری خودرو

نکته قابل توجه در این نرم‌افزار، کنترل موارد مورد نیاز توسط سیستم ردیابی خودرو است. بعنوان مثال در مسافت‌های طولانی و مواقعی که حین ماموریت نیاز است قطعه‌ و یا موارد مصرفی خودرو تعویض و جایگزین شود، اعلان لازم به راننده ارسال می‌شود تا در خصوص انجام موارد مرتبط اقدام لازم انجام پذیرد. در اینجا بعنوان مثال ردیاب خودرو با اطلاع رسانی مسافت پیموده شده، ضرورت تعویض قطعه بدلیل عبور از حد استاندارد مسافت را به راننده هشدار می‌دهد. همزمان موارد به مدیریت مرکز نیز ارائه می‌شود تا با نظارت کامل تعویض لازم انجام پذیرفته و امنیت سفر در بالاترین سطح تامین شود.

انتخاب مناسب یک هنر است و شما هنرمندان این عرصه!

نگهداری و تعمیرات اصولی و پیشگیرانه ناوگان حمل و نقل در کاهش ریسک، تامین امنیت سفر، افزایش طول عمر خودرو و کاهش هزینه‌های سازمانی نقش عمده‌ای دارد. در این بین انتخاب یک سیستم مناسب جهت پیاده‌سازی و اجرا نیز یک هنر است؛ زیرا پس از شناسایی ضرورت‌ها و مشکل موجود در سازمان، انتخاب رویکرد مناسب جهت حل آن و پیاده‌سازی سیستمی که بالاترین چابکی و کیفیت را به ارمغان بیاورد، دشوار به نظر می‌رسد. اما زمانی‌که قدم به قدم شفافیت لازم در جهت معرفی بهینه‌ترین پیشنهاد ارائه شود، راهگشایی خواهد بود برای برداشتن اولین گام.

می‌دانیم که تغییر در سیستم دشوار است و نیازمند نهادینه سازی و سپس انجام تحولات به مرور زمان است. ما انجام تغییرات را در گام اول  با اعتمادسازی از طریق ارائه اطلاعات کامل و تخصصی به شما بر پایه تجربیات پیاده‌سازی سیستم در بیش از  117 بهره‌بردار به انجام می‌رسانیم، زیرا اعتقاد داریم که هر چند انتخاب مناسب یک هنر است اما اعتماد کنندگان به شرکت پیشگامان آسیا هنرمندانی هستند که بدرستی انتخاب می‌کنند.

 

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست