زمان مطالعه : 4 دقیقه

آنچه در سال 2022 فناوری مدیریت ناوگان حمل و نقل با آن روبرو خواهد بود، یک جهش بزرگ رو به جلوست. در حال حاضر تمایل به سمت راه حل‌های پیشرفته مبتنی بر IT در ناوگان حمل و نقل در حال افزایش است و مدیران ناوگان مدت‌هاست که به دنبال راه‌های هوشمندانه‌تر برای کاهش هزینه‌های خود و بهبود بهره‌وری هستند. به لطف پاندمی کرونا در سال‌های گذشته تغییرات بزرگ در جهت حرکت به سمت فناوری‌های جدید در این حوزه به اوج خود رسیده است. اپراتورهای ناوگان حمل و نقل در حال سرمایه‌گذاری بر روی راه‌حل‌های اینترنت اشیا و تلماتیک با سرعت بی‌سابقه‌ای هستند؛ به طوری که بازار جهانی تلماتیک وسایل نقلیه در آستانه فرا رفتن از میزان 90 میلیارد یورو در آستانه سال 2022 قرار خواهد گرفت. اما  آیا این روند افزایشی تا انتهای سال ادامه خواهد داشت و یا با چالش‌هایی همراه خواهد بود؟ اما آنچه مسلم است  اگر تا به حال به فناوری‌های رو به پیشرفت مدیریت ناوگان حمل و نقل توجه نکرده‌اید، اکنون زمان آن است.

در سال جاری ایمنی و پایداری در حوزه مدیریت حمل و نقل همراه با هم پیش خواهند رفت

بسیاری از مدیران ناوگان در برنامه‌های خود در سال 2022 کاهش انتشار کربن و افزایش ایمنی رانندگان را مد نظر قرار خواهند داد. البته این جهت گیری در کشورهای اروپایی و پیشرفته بیشتر مورد توجه است. در حقیقت در جهان پیشرفته امروز، کسب و کارهای مرتبط با مدیریت ناوگان می‌دانند که نقش مهمی در آینده‌ای امن‌تر و پاک‌تر دارند و رسیدن به این اهداف را بخشی از استراتی سازمان یخود در نظر می‌گیرند زیرا آنرا دریچه‌ای برای دستیابی به سود بیشتر تلقی می‌کنند.

خودروهای الکتریکی و حرکت به سمت ناوگان‌های سبز با ایمنی بالاتر

علی‌رغم چالش‌هایی که هم اینک نیز وجود دارد، سال 2022 حرکت قابل توجهی به سمت تغییر سیستم‌های برق‌رسانی ناوگان حمل و نقل ایجاد خواهد شد؛ روندی ادامه‌دار که تمایل استفاده از خودروهای الکتریکی در ناوگان حمل و نقل جهان را بیشتر خواهد کرد. از سوی دیگر افزایش ایمنی جاده‌ها یک ارزش اصلی در این میان خواهد بود.

در سال 2022 اقدامات و استانداردهای بهبود یافته در زمینه پایداری ناوگان و ایمنی توسعه بیشتری خواهند یافت . مواردی نظیر سیستم‌های اجباری کمک راننده که شامل هشدارهای خواب آلودگی و حواس پرتی راننده، سیستم‌های تشخیصی تصادف و برخورد، دستیار تنظیم سرعت و همچنین الزام بسیاری از کشورها برای گزارش مقدار سوخت مصرفی خود به سازمان‌های جهانی.

در قلب این تغییرات، کاربرد فناوری‌های دیجیتال و حرکت به سمت نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان شتاب بیشتری خواهد گرفت. موضوعی که با استفاده از فناوری تلماتیک منجر به ترویج رانندگی ایمن، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلاینده‌ها می‌شود.

هجوم داده‌های آنلاین و در لحظه برای تصمیم‌گیری بهتر

فناوری تلماتیک، راه‌حل‌های ردیابی خودرو و هوش مصنوعی به طور مداوم در حال پیشرفت هستند. از آنجا که کسب و کارهای بیشتری برای نظارت و مدیریت عملیات ناوگان خود از راه دور به این فناوری‌ها تکیه خواهند کرد، حجم عظیم داده‌های بدست آمده از این فناوری‌ها مدیران ناوگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های خود را با دقت بیشتری طراحی کنند. بدین شکل ریسک حدس و گمان در فرایند مدیریت به حداقل رسیده و در نتیجه فرایند‌های تجاری با بهره‌وری بالاتری انجام خواهد گرفت، ضمن اینکه موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش ایمنی کارکنان خواهد شد.

حال به همه این موارد فناوری‌های 5G و یا حتی بالاتر را هم می‌توان اضافه کرد. شبکه‌ای با سرعت بالاتر و در نتیجه دستیابی به حجم انبوه داده‌های وسیله نقلیه در کسری از ثانیه. داده‌هایی نظیر میزان فشار تایر، سرعت چرخش چرخ‌ها، درصد اعمال ترمز و سایر اندازه‌گیری‌هایی که به صورت آنلاین و در لحظه در اختیار مدیریت قرار می‌گیرد. داده‌هایی که با ارایه یک نمای کامل از ناوگان، منجر به تجزیه و تحلیل‌هایی دقیق‌تر از عملکرد آن خواهد شد.

افزایش دسترسی به داده‌های ناوگان

یکی دیگر از روندها در سال 2022 افزایش دسترسی به داده‌های ناوگان است. مدیران ناوگان می‌توانند راه‌حل‌های ناوگان نظیر GPS، تلماتیک، کارت‌های سوخت و راه حل‌های ایمنی و توسعه خدمات خود را درون یک برنامه جامع مدیریت حمل و نقل مورد استفاده قرار دهند تا دسترسی کاملی به داده‌ها داشته باشند. این یکپارچگی نمای کاملی از ایمن بودن داده‌ها، بهبود رفتار راننده، افزایش بهره‌وری، بهبود بازگشت سرمایه و کاهش هزینه‌های عملیاتی خواهد بود.

سرمایه‌گذاری در فناوری تلماتیک و سودآوری سریع

راه‌اندازی موثر ناوگان وسایل نقلیه یک کار پیچیده و در عین حال حیاتی است. برای موفقیت در یک محیط رقابتی و همیشه در حال تغییر مدیران ناوگان باید بتوانند همه نقاط و بخش‌های مختلف در سازمان خود را با سرعت به هم متصل کنند، تصمیات فوری و درست در هر زمان گرفته و کارکنان خود را در زمان واقعی مدیریت کنند. این موارد زمانی موثر خواهد بود که فعالیت‌ها از راه دور انجام پذیرد. لذا در روند مدیریت ناوگان حمل و نقل، فناوری تلماتیک جایگاهی ویژه خواهد داشت.

حرکت به سمت فناوری‌های خودروهای خودران

سال 2022 شاهد افزایش کاربرد خودروهای خودران در ناوگان حمل و نقل خواهد بود. هم اینک بسیاری از شرکت‌ها در جهان حرکت به این سمت را آغاز کرده‌اند. شرکت کروز با همراهی جنرال موتورز تا پایان سال 2022 توسعه خودروها با عملکرد کاملا خودکار را مد نظر قرار داده است. شرکت فورد نیز در همکاری با ArgoAL کسب و کار تجاری خودروهای خودران را از سال 2021 آغاز کرده و قصد ادامه و توسعه آن در سال جاری میلادی را دارد. در این میان فناوری رانندگی خودکار و ابزارهای مرتبط با آن با شرکت‌هایی مثل بوش در حال گسترش است. ابزارها و سیستم‌هایی مانند دستیار پارک خودرو بدون استفاده از دست، سیستم‌های فرمان فعال، شتاب‌گیر و ترمز خودکار که همراه با سیستم‌های نظارتی رفتار راننده توسعه خواهند یافت.

فرایندهای مدرن ناوگان خودرو

اتوماسیون همچنان موضوعی اساسی برای سال 2022 در مدیریت ناوگان حمل و نقل است. کاربرد نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان و راه حل‌های آن به عنوان ابزارهای ضروری برای تسهیل فرایندهای روزانه از طریق گردش‌های کاری خودکار، بهبود همکاری با راننده و افزایش قابلیت استفاده از تلفن همراه در برقراری ارتباط در لحظه، افزایش خواهند یافت.

برون سپاری تعمیر و نگهداری خودروهای ناوگان به پیمانکاران ثالث از طریق سیستم‌های اتوماسیون تعمیر و نگهداری ساده‌تر خواهد شد و امکان ارسال سفارشات کاری دیجیتال، ارتباطات درون برنامه‌ای، تاییدیه‌های خودکار و موارد دیگر به راحتی فراهم خواهد بود.

و….توجه کنید که این قطار شتابان در حال حرکت است

قطار شتابان فناوری در حال حرکت است و تنها مدیرانی را از مزایای خود بهره‌مند می‌سازد که با دیدی باز روند حرکت آنرا رصد کنند و تا حد امکان سازمان خود را با آن هماهنگ سازند. اگر تاکنون به فکر بروزرسانی ناوگان حمل و نقل خود نبوده‌اید حتما مشاوره با کارشناسان شرکت پیشگامان آسیا را در برنامه‌های خود قرار دهید. قطار فناوری منتظر نمی‌ماند و تنها مدیران آینده نگر را مورد لطف خود قرار خواهد داد!

مراجع:

Fleetio، Fleetcomplete

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست