1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. مدیریت هوشمندانه ناوگان ماشین آلات عمرانی و راهسازی
ناوگان حمل و نقل عمران- پیشگامان آسیا

مدیریت هوشمندانه ناوگان ماشین آلات عمرانی و راهسازی

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

ماشین‌آلات عمرانی و راهسازی سرمایه اصلی و بسیار پر هزینه در انجام فعالیت‌های اجرایی مرتبط به حساب می‌آیند. سرمایه‌هایی که هر گونه عملکرد ناقص و یا کنترل نشده آنها می‌تواند موجب تاخیر در اجرای پروژه‌های عمرانی و بروز خسارات سنگین برای پیمانکار مربوط را بدنبال داشته باشد. تصور کنید ماشین خاکبرداری را که بدلیل خرابی پیش بینی نشده یک قطعه خود حین انجام فعالیت عمرانی با مشکل مواجه شود. یا کامیونی که بدون نظارت و بدلیل تخلف راننده بیش از اندازه خاک را حمل و یا در محل غیر مجاز تخلیه می‌کند. هر چه هست در این صنعت با توجه به حجم عظیم پروژه‌ها، بکارگیری فناوری‌های بروز جهت افزایش بهره‌وری عملیات اجرایی بسیار حایز اهمیت است. اما چگونه ؟

صنعت عمران و راهسازی و چالش‌های اجرایی

مدیریت پروژه‌های عمرانی بدلیل درگیری با عوامل اجرایی مختلف، فعالیتی چالش برانگیز و نیازمند بکارگیری نظارتی هوشمندانه است. کافی است به یکی از موارد نمونه زیر در این رابطه توجه کنیم:

  • عدم توجه به استهلاک و خرابی پیش از موعد قطعات ماشین آلات و تاخیر در انجام به موقع پروژه
  • مشکلات کنترل نظارت بر فعالیت رانندگان و مواردی نظیر بارگیری بیش از اندازه، تخلیه در مکان‌های از پیش تعیین نشده
  • مشکلات نظارتی ورود و خروج و تردد وسایل در خارج از ساعات مجاز
  • لزوم پیش بینی تمهیدات لازم در جهت سرقت ماشین آلات
  • مشکلات نبود سیستم مناسب ثبت عملکرد پرسنل جهت اختصاص پاداش یا جریمه

نگاهی کلی به هر یک از این موارد با توجه به وسعت عملیاتی پروژه‌ها نیازمند مدیریتی بدور از قواعد سنتی مرسوم و صرفا توسط عوامل انسانی است. خودکارسازی این پارامترها هر یک می‌تواند مدیران شرکت‌های عمرانی را در هدایت موثر و کارآمد سیستم تحت نظارت خود بر اساس تصویر دقیق از واحد مربوط همراهی نماید.

اما چگونه می‌توان این هوشمندسازی را انجام داد؟

بکارگیری سامانه‌های هوشمند مدیریت ناوگان، راه حلی گریزناپذیر در صنعت عمرانی

استفاده از راهکاری یکپارچه که کلیه نیازمندی‌های مدیران پروژه‌های عمرانی وراهسازی را تامین کند، صرفا در قالب نرم‌افزارهایی منطبق با آخرین فناوری‌های موجود یعنی بکارگیری فناوری اطلاعات مبتنی بر اینترنت اشیا امکان پذیر است. نرم‌افزارهایی که در قالب ماژول‌های متفاوت اما جامع و منسجم در قالب یک سامانه، ارتباط لازم با بخش‌های مختلف از جمله رانندگان، سرپرستان و مدیران را فراهم کرده و راهکاری مدیریتی در بالاترین سطح ایمنی و بهره‌وری را به ارمغان بیاورد.

اما در این بازار نرم‌افزاری، شرکت پیشگامان آسیا راهکارهای مرتبط خود را متفاوت و متمایز با آنچه تاکنون دیده‌اید ارایه می‌دهد.

1- مدیریت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و جلوگیری از تاخیرهای عملیاتی

یکی از دلایل مهم تاخیر در پروژه‌های عمرانی و راهسازی عدم توجه کافی به سیستم نگهداری و تعمیرات آنها می‌باشد. نکته‌ای که در صورت عدم توجه موجب استهلاک، توقف‌های مکرر، افزایش هزینه‌ها ودر نتیجه غیر اقتصادی شدن فعالیت‌های عمرانی خواهد شد. با استفاده از ماژول تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه سامانه پیشگامان آسیا، با ثبت زمان‌بندی شده قطعات وتجهیزات مورد نیاز هر یک از ماشین آلات، که نیازمند تعمیرات، تعویض در زمان مشخص هستند و یا مواردی که برای فعالیت بهینه در حین انجام عملیات اجرایی نیاز است، در زمان مشخص شده اطلاع‌رسانی می‌شود. بر این مبنا ماشین آلات قادر خواهند بود بدون خرابی در حداکثر عملکرد خود فعالیت نمایند. ضمن اینکه در صورت نیاز مدیریت قادر به دستیابی اطلاعات وگزارشات در خصوص دلایل تعویق فعالیت خواهد بود.

2- ردیابی لحظه‌ای و افزایش امنیت فعالیت اجرایی، چند راه حل در یک ماژول

ترکیب انواع سنسورها با فعالیت ردیابی آنلاین ماشین آلات، امکان کنترل و نظارت مناسب بر عملکرد فعالیت‌ها در پروژه‌های عملیاتی را فراهم می‌سازد. بعنوان مثال در مواردی که تخلیه ضایعات یا بار در شیب غیر مجاز انجام می‌پذیرد یا بار بیش از حد تعیین شده در ماشین آلات حمل و نقل اعمال می‌شود، ترکیب سنسور شیب یا وزن با ردیابی آنلاین در همان لحظه هشدار لازم را به راننده در راستای تخلف انجام شده ارسال می‌کند.

از سوی دیگر هر گونه رفتار توام با ریسک راننده نظیر گردش‌های ناگهانی، سرعت بیش از حد مجاز، ترمزهای شدید و سایر سوء رفتارهای حین رانندگی که بصورت مستقیم بر فعالیت منظم اجرایی تاثیرگذار است با نصب سنسورهای مربوط و ترکیب ردیابی خودرو به راحتی قابل کنترل است.نکته‌ای که علاوه بر تامین امنیت فعالیت، تاثیر بسزایی در کاهش مصرف سوخت نیز دارد.

همچنین مشخص کردن محدوده حمل بار و تخلیه ضایعات که از پیش در سیستم تعریف شده است، در صورت عبور ماشین آلات عمرانی از این محدوده هشدار لازم همزمان به راننده و مرکز کنترل ارسال می‌شود تا راننده در اسرع وقت نسبت به اصلاح آن اقدام نماید.

مورد دیگر قابل کاربرد در این خصوص نیز ردیابی ماشین آلات در صورت سرقت احتمالی آنهاست. در این حالت با نصب ردیاب مخصوص، موقعیت مکانی سرقت به سرعت ردیابی و به اطلاع مرکز کنترل رسانده می‌شود.

3- مدیریت بهینه اختصاص ماشین آلات

تنوع ماشین آلات و رانندگان در ناوگان حمل و نقل نیازمند نظارت و مدیریت دقیق بر نحوه عملکرد افراد است. این ماژول با قابلیت‌هایی چون امکان ثبت مشخصات ماشین آلات، ثبت تخلفات راننده، وضعیت معاینه فنی و تعمیرات… تصویری دقیق از ماشین آلات و راننده را با هدف مدیریت بهینه منابع انسانی و تجهیزاتی فراهم می‌آورد. این فعالیت ضمن امکان دسترسی به وضعیت سلامت ماشین آلات، با توجه به قابلیت ثبت تخلفات راننده، در صورت اتصال به ماژول حقوق و دستمزد امکان اختصاص جریمه احتمالی و مدیریت مناسب‌تر پرسنل را فراهم می‌آورد.

4-مدیریت ایاب و ذهاب پرسنل و افزایش رضایتمندی

به منظور جلب رضایت پرسنل و اطمینان خاطر آنها از اینکه حضور به موقع در محل پروژه مورد تقدیر است و در نقطه مقابل عملکرد نامناسب و بی نظمی در حضور در محل با جریمه مواجه می‌شود، راهکار نرم‌افزاری مدیریت ایاب و ذهاب با درج ورود و خروج پرسنل، قابلیت مدیریت بهینه منابع انسانی را فراهم می‌آورد.

در هر صنعتی فعال باشید، هوشمندسازی راهکار ناگریز ناوگان حمل و نقل شماست

شاید در دنیای امروز دیگر صحبت از اینکه فعالیت اجرایی سازمان من تحمل تغییرات و منطبق شدن با فناوری روز را ندارد، غیر منطقی ودور از ذهن است. شما بعنوان یک مدیر و تصمیم‌گیر راهبردی ناگزیر به انعطاف پذیر بودن در تطابق خود با روند سریع تکنولوژی هستید. مسلما پس از تصمیم اولیه که پس از آگاهی کامل شما از کلیه جوانب و مزایای تکنولوژی مد نظر حاصل می‌شود، تطابق آن با زیر ساخت‌های سازمانی شما دیگر چندان سخت نیست. اگر کار را به کاردان بسپارید، مبتنی بر پتانسیل‌ها و زیر ساخت‌هایتان بهترین راه حل را به شما ارایه می دهیم. تخصص کارشناسان شرکت پیشگامان آسیا یاور همیشگی شماست.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست