زمان مطالعه : 5 دقیقه

صنعت خودروسازی هم‌زمان با موج پیشرفت فناوری دچار تغییرات گسترده‌ای شده است و کلیه صاحبان این صنعت بدنبال خلق آینده‌ای متفاوت در این زمینه هستند؛ موارد که هم اکنون نیز کاملا مشهود و قابل لمس است. در این میان استفاده از راه حل‌های فناورانه و هوشمند برای بهره‌گیری از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدات امری ضروری است. فناوری‌هایی که بکارگیری آن در آینده نزدیک حتی در انتخاب خودرو توسط مخاطب نیز تاثیرگذار است. اما چگونه این هوشمندسازی صنعت خودرو را دچار تحول ساخته است و یا چگونه می‌تواند چالش موجود در این صنعت را برطرف سازد. برای بررسی این موضوع نگاهی خواهیم داشت بر مزایای سامانه‌های مدیریت هوشمند در این صنعت.

تعمیر و نگهداری پیش بینی شونده برای خودرو

در نگهداری خودرو وقتی شما می‌دانید که روغن یا یاتاقان آن بزودی فرسوده می‌شود، به مکانیکی محل مراجعه کرده و بصورت پیشگیرانه فعالیت تعمیرات را انجام می‌دهید. اما در سامانه‌های مدیریت هوشمند و ماژول‌های مرتبطی که بر روی خودرو نصب می‌شوند، فرایند تعمیرات و نگهداری قابل پیش بینی است به این شکل که نرم‌افزار مربوط از طریق سنجش پارامترهای موجود در خودرو، در صورت نیاز آن به سرویس، به راننده اطلاع‌رسانی لازم را انجام می‌دهد. بعنوان مثال در مورد روغن موتور با استفاده از سنسورهای سطح و کیفیت روغن، نسبت به هر تغییری در زمان واقعی پاسخ لازم داده می‌شود و تاریخ تخمینی تغییر روغن از طریق شاخص‌های واقعی محاسبه و به اطلاع راننده می‌رسد.

با استفاده از سامانه هوشمند به این طریق کیفیت ارایه خدمات به راننده ارتقا می‌یابد و شاخص مهمی در انتخاب خودرو از جانب مشتری می‌تواند باشد. شاخصی که ارایه گواهی سلامت خودرو بر مبنای این شاخص‌ها می‌تواند یکی از نتایج آن باشد.

 

مدیریت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه با هوشمندسازی ناوگان- پیشگامان آسیا

نظارت و مونیتورینگ در لحظه

با استفاده از سامانه‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا این امکان فراهم می‌شود تا داده‌ها و اطلاعات بین تولید کننده خودرو و صاحب آن بطور مرتب مبادله شود و تصمیم‌گیری در زمان واقعی خود انجام پذیرد. این مراحل، فرایند نگهداری و تولید خودرو در طول چرخه عمر آن را تسریع می‌کند. تولید کننده کلیه خودروهای متصل به این سیستم را از طریق تلفن همراه مونیتور کرده و از آنجا که همگی آنها تحت یک شبکه هستند، انتقال داده به راحتی انجام می‌پذیرد.

نظارت هوشمند بر صنعت خودرو- پیشگامان آسیا

تشخیص سرقت قطعات خودرو حین تولید

برخی مواقع زیر ساخت‌هایی مورد نیاز است که بر وضعیت تجهیزات خودروحین فرایند تولید نظارت به عمل آید. در ایستگاه‌های کاری که امکان سرقت تجهیزات وجود دارد، برچسب‌های RFID قادر به تعیین این است که چه وسایلی و در چه زمانی به سرقت رفته است. این وضعیت حتی امکان جستجوی فرد سارق را نیز فراهم می‌آورد.

نظارت بر تولید خودرو و جلوگیری از عدم سرقت قطعات در حین تولید- پیشگامان آسیا

سیستم‌های ردیابی خودروهای سرقت شده

در دنیای پیشرفته امروز با استفاده از فناوری‌های ماهواره‌ای اکثر خودروها قابل ردیابی هستند. این ردیابی بویژه هنگام سرقت خودرو بسیار قابل استفاده است. دستگاه کوچکی که با نصب بر ماشین و سیستم GPS امکان ثبت دقیق مکان خودرو را برای صاحب آن فراهم می‌آورد. دنیای آینده صنعت خودرو دنیای اتومبیل‌هایی با الگوهای امنیتی بالاست و استفاده از سیستم‌های ردیاب گام بلندی در این راستاست.

 

الگوهای ترافیکی قابل پیش بینی و بهبود زمان سفر

فناوری اینترنت اشیا و سامانه‌های مدیریتی هوشمند ثابت کرده‌اند که در مناطق مختلف بهترین راهکار برای رفع چالش‌ها هستند.  خودروهایی که الگوی ترافیکی را پیش بینی می‌کنند تا شما سریع‌تر به مقصد برسید یکی از مهمترین چالش‌ها برای رانندگان است. بویژه در شهرهای پر ترافیک امروزی  این قابلیت و بهبود زمان سفر که بر اساس پیش بینی و مکان‌یابی بهینه مسیر توسط سامانه‌های هوشمند در دسترس است قادر به رفع این چالش و ارتقای بهره‌وری خدمت رسانی خودروها می‌باشد.

عیب یابی ناوگان از راه دور- پیشگامان آسیا

عیب یابی از راه دور خودرو

سامانه مدیریت هوشمند به عنوان یک سیستم یکپارچه این قابلیت را فراهم می‌آورد که نمایندگان فروش خودرو یا تولید کنندگان بتوانند وضعیت آنرا از لحاظ سلامت و نیاز به تعمیرات بررسی کنند. این ارتباط دو طرفه از طریق شبکه CAN برقرار می‌شود؛ به این معنا که  علاوه بر خواندن داده‌ها از شبکه خودرو، می‌توان دستوراتی را نیز به کامپیوتر خودرو ارسال نمود. به همین منظور در اسرع وقت پس از دیدن مشکل در خودرو می‌توان فعالیتی در جهت رفع آن به انجام رساند.

این فعالیت که بدون نیاز به حضور فیزیکی تکنسین و خودرو در محل تعمیرگاه امکان پذیر است، قادر خواهد بود در کوتاهترین زمان مشکل را تشخیص و آنرا با ارایه داده و اطلاعات لازم به راننده برطرف نماید. علاوه بر این منجر به شناسایی سریع‌تر مشکل و جلوگیری از اعمال تعمیرات هزینه بر در صورت عدم مراجعه به موقع به تعمیرگاه برای صاحب خودرو می‌شود. به عبارتی یک معامله برد برد برای صاحب خودرو و خودروساز.

رفع چالش میزان کارکرد خودرو برای تشخیص زمان گارانتی در خودروهای کارکرده

در بسیاری موارد هنگام  اعمال مدت زمان گارانتی برای خودروهای کارکرده یکی از چالش‌ها، عدم اطلاع دقیق از کارکرد خودروی فروخته شده توسط تولید کننده است. بطوری‌که بدلیل سنتی بودن فرایند فروش خودرو و در اختیار نبودن سیستم‌های هوشمند تخمین دقیق کارکرد، تولید کننده از صحت ادعای مشتری اطلاع دقیقی ندارد. در نتیجه امکان دارد که کارکرد خودرو کمتر یا بیشتر از مقدار ارایه شده باشد. با مجهز بودن خودرو به سامانه مدیریت هوشمند، کل کارکرد بصورت دقیق محاسبه و در اختیار طرفین قرار خواهد گرفت. این موضوع چالش موجود در بخش گارانتی را برطرف می‌سازد.

سامانه مدیریت هوشمند پازل گمشده صنعت خودروسازی

امروز شرکت‌های خودروسازی بدنبال افزایش کیفیت خدمات پس از فروش و جلب حداکثری رضایت مشتریان خود هستند. پس بدیهی است که در کنار افزایش کیفیت خودروی تولیدی موارد خدمت رسانی شایسه برای مخاطبان خود را نیز در اولویت قرار دهند. استفاده از سامانه مدیریت هوشمند تکه‌ای از پازل گمشده صنعت خودروسازی است که بعنوان یک معامله برد –برد طرفین خودروساز و خریدار را راضی نگاه می‌دارد. آنچه مسلم است دنیای فناوری‌ها آمده‌اند تا تسهیلگر باشند و آن کسی در این بین برنده است که استفاده حداکثری از این مزایا را داشته باشد. شرکت پیشگامان آسیا در این بین متعهدانه با پیگیری و رصد فناوری‌های روز و سامانه‌های هوشمند مدیریتی، پکیج‌های ویژه‌ای را برای هر صنعت و از جمله صنعت خودرسازی طراحی نموده است. کافی است با انتخاب آن و برقراری یک تماس با کارشناسان ما همراه باشید.

 

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست