زمان مطالعه : 6 دقیقه

هرکسی که با ناوگان حمل و نقل خودرو و کارهای که این ناوگان انجام می دهد آشنا باشد،  می‌داند که تعمیرات و نگهداری خودروی به موقع و مناسب آن چه اهمیتی دارد و به چه میزان می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های شرکت و صرفه‌جویی اقتصادی برای آن‌ها گردد.

اما در میان اصول نگهداری از خودرو مانند دیگر چیزها، مواردی غلط وجود دارد که تنها به علت تکرار زیاد آن‌ها، تصور می‌شود که درست هستند. این باورها می‌توانند باعث افزایش زمان مصرفی برای تعمیرات و نگهداری خودرو و همچنین افزایش هزینه‌ها شود، بنابراین نیاز است تا نسبت به آن‌ها آگاهی کاملی داشته باشید.

به همین دلیل در این مقاله 10 افسانه‌ی غلطی که باید در مورد اصول نگهداری از خودرو را برای شما بیان کنیم تا به آشناییتان با این موارد کمک کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا آگاهی‌های لازم در این زمینه را به دست بیاورید.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

در مورد اصول نگهداری از خودرو چه باورهای غلطی وجود دارد؟

اصولی که در ادامه بحث گفته‌ می‌شود، ممکن استثنا داشته باشد و در برخی موارد خاص درست از آب دربیاید، اما به طور کلی درست نیست که باید به آن توجه کنید و این موضوع را مدنظر خودتان داشته باشید. در ادامه این 10 اصل را برای بیان می‌کنیم.

1.       بعد از هر 4800 کیلومتر، باید روغن خودرو را عوض کرد

هنگامی که کسی برای چک‌آپ خودروهای سازمان یا خودروی خودش مراجعه می‌کند، بسیاری از مکانیک‌ها به عنوان یکی از اصول نگهداری از خودرو می‌گویند، باید هر 4800 کیلومتر یکبار روغن خودرو را تعویض کنی، در حالی که ممکن است، آن خودرو بتواند با روغن موجود تا 8000 یا 12000 کیلومتر نیز حرکت کند و دچار مشکلی نشود. میزان مسافت طی‌شده توسط خودرو امروزه با بهبود ترکیب شیمیایی سازنده روغن‌ها و طراحی بهتر خودروهای مورد استفاده در ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها، افزایش بیش از پیشی داشته است.

بنابراین لازم است که قبل از تعویض روغن خودروهای ناوگان حمل و نقل سازمان، دفترچه خودرو را مشاهده کنید تا از میزان مسافتی که می‌توانید با یکبار تعویض روغن برانید را به خوبی متوجه شوید.

2.     مصرف بنزین سوپر می‌تواند، باعث بهبود عملکرد خودرو شود

استفاده از بنزین سوپر همواره خوب نیست و استفاده طولانی‌مدت از آن بر‌روی خودروهای ناسازگار، می‌تواند بسیار مضر باشد و ضربه‌ی سختی به سازمان بزند و هزینه‌های هنگفتی را برای آن‌ها به بار بیاورد. به عنوان مثال خودروی پراید ساخت سال 98، با بنزین سوپر ناسازگار است و این موضوع در دفترچه آن به خوبی قید شده است و اگر شما از بنزین سوپر به صورت مداوم بر‌روی آن استفاده کنید، قطعا دچار مشکل خواهد شد.

تفاوت بنزین سوپر و معمولی در ترکیبات اضافی استفاده‌شده در ساخت آن است. به طور معمول بنزین سوپر اکتان بالاتری دارد و ترکیباتی دارد که فقط به تمیز‌شدن انژکتور خودرو کمک زیادی می‌کند. بنابراین اگر نیاز به بنزین با درصد اکتان بالا دارید، بنزین سوپر را برای خودروهای ناوگان استفاده کنید. البته توجه کنید که خودروهای ناوگان باید با این نوع بنزین سازگاری کامل و دقیقی داشته باشد.

3.    در صورت سرویس خودرو در تعمیرگاه‌های خصوصی، گارانتی آن باطل می‌شود

یکی از باورهای غلط موجود در اصول نگهداری خودرو، این است که در صورت سرویس خودرو در تعمیرگاه‌های خصوصی، گارانتی آن وسیله باطل می‌شود. در صورتی که گارانتی خودرو تا پایان مهلت آن معتبر است، تنها نکته‌ای که در این میان می‌تواند باعث ایجاد دردسر برای شما شود، عدم رعایت اصول اولیه سرویس خودرو است، به عنوان مثال اگر سیمی نادرست بریده شود و مشکلی از این جهت برای خودرو به وجود بیاید، شامل گارانتی نمی‌شود.

برای استفاده از گارانتی خودرو باید برگه و دفترچه خودرو را نگهداری کنید تا بتوانید در هنگام نیاز آن را به کارمندان مربوطه تحویل دهید. بنابراین آن را در جایی مطمئن قرار دهید.

۴. قبل از حرکت موتور خودرو باید با کارکرد درجا شروع به گرم‌شدن و حرکت کند

قبلا گرم‌کردن خودرو قبل از حرکت موردنیاز بود و باید در اصطلاح موتور باید درجا کار می‌کرد. اما امروزه دیگر نیازی به انجام این کار نیست، حتی در فصل سرد سال که موتور خنک می‌شود. اما چرا چنین چیزی موردنیاز نیست و دیگر نیازی به استفاده از آن نیست؟

تزریق سوخت در موتورهای امروزی به خوبی صورت می‌گیرد و مانند گذشته نیست. در صورتی که موتور خودرو سرد باشد، در 15 ثانیه‌ی ابتدای حرکت بنزین بیشتری سوخته می‌شود تا گرمای موردنیاز خودرو به خوبی فراهم شود و خودروی ناوگان حمل و نقل شما بتواند به راحتی شروع به حرکت کند. اگر موتور خودرو را برای گرم‌شدن روشن نگه‌دارید و درجا از آن استفاده کنید، امکان دارد روغن از سیلندر و پیستون‌های خودرو جدا شود و در بلند‌مدت خودروهای ناوگان شما دچار آسیب جدی شوند.

5. در هنگام چک‌آپ، در صورت نیاز باید چهار لاستیک یکجا جدا شود

اکثر افراد تصور می‌کنند که در هنگام تعویض لاستیک خودروهای چهار محوره باید، چهار عدد لاستیک به صورت یکجا جدا شوند. این هم یکی از باورهای غلط در اصول نگهداری از خودرو است که باید نسبت به آن آگاه باشید.

آن‌ها می‌گویند که در صورت تعویض تک‌تک لاستیک، نیروی پیشرانه‌ای که از سمت ECU به سمت لاستیک می‌رود، متفاوت خواهد بود و این موضوع باعث می‌شود تا شتاب خودرو به طور جدی گرفته شود. دلیل دوم آن‌ها این است که گشتاور هر لاستیک متفاوت خواهد بود که در نهایت باعث کاهش تعادل خودرو می‌گردد.

اما این دلیل کاملا نادرست و از نظر تکنیک و فنی برای آن توجیهی وجود ندارد. بنابراین اگر نیاز به تعویض لاستیک دارید، می‌توانید لاستیک‌های خودتان را به صورت تک‌تک نیز جابه‌جا کنید و از این نظر محدودیتی نداشته باشید.

6. برای شستشوی بدنه‌ی و حفظ رنگ بدنه خودرو از مایع ظرفشویی  استفاده کنید

رنگ بدنه‌ی خودرو بسیار در قیمت و زیبایی آن اثر دارد، بنابراین اگر رنگ خودرو برود یا آسیب ببیند، خودروهای ناوگان زیبابیش را از دست می‌دهد و ارزش قیمتی آن نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. برا حفظ این رنگ، عنوان می‌کنند که بهتری بدنه‌ی خودرو را با مایع ظرفشویی  شست تا رنگ بدنه‌ی خودرو آسیبی نبیند، در صورتی که این باور غلط است و جزو یکی از افسانه‌های اصول نگهداری از خودرو به شمار می‌آید.

اگر شما برای تمیز‌کردن خودرو از مایع ظرفشویی استفاده کنید، با مشکل رو‌به‌رو می‌شوید، زیرا این شوینده توانایی شستشوی موارد کثیف قالپاق و بسیاری از جاهی بدنه را ندارد. اما می‌توانید به جای آن از صابون لباسشویی استفاده کنید. صابون لباسشویی بسیار قدرتمند است و می‌تواند زنگ‌زدگی‌های خودرو را نیز به خوبی تمیز کند.

7. شارژ باتری خودرو با یک استارت انجام می‌شود

یکی دیگر از باورهای غلط موجود در اصول نگهداری خودرو، شارژ‌شدن باتری خودرو با یکبار روشن‌شدن است، در حالی که این باور به کلی غلط است، زیرا باتری برای شارژ نبستا زیادی نیاز دارد و نمی‌تواند در مدت زمان کم از شارژ پایین یا صفر به شارژ بالا یا کامل برسد.

اگر خودرویی در خانه دارید که همواره ساکن است، باید آن را هرازگاهی روشن کنید و از آن استفاده کنید. در غیر اینصورت پس از مدتی باتری خودرو از کار می‌افتد و شما نیاز به تعویض باتری آن پیدا خواهید کرد که هزینه‌های نسبتا زیادی بر‌روی دست ناوگان حمل و نقل می‌گذارد.

8. روغن گیربکس باید هر 80000 کیلو‌متر یکبار عوض شود

همانند باوری که در مورد روغن موتور وجود داشت، در این جا نیز موجود است و به عنوان یکی از اصول نگهداری از خودرو به شمار می‌آید. البته این موضوع کاملا غلط است. این عدد برای برخی خودروها به 160000 کیلومتر نیز می‌رسد. بنابراین باید حتما به نوع روغن و خودروی ناوگان حمل و نقل توجه لازم را کنید.

9. برای کاهش مصرف سوخت، کولر را روشن نکنید

باوری که در میان عموم مردم از مدت‌های بسیار قبل وجود داشته است، افزایش مصرف سوخت با روشن‌شدن کولر خودرو است. اما جالب است که بدانید مصرف سوخت توسط کولر بسیار کمتر از زمانی است که پنجره‌های را باز می‌کنید. زیرا فشار باد زیادی به خودروی شما وارد می‌شود.

این موضوع برای مسیرهای طولانی‌مدت بسیار پرکاربردتر است و می‌تواند کمک کند تا خودروهای ناوگان مصرف سوختشان کاهش داشته باشد.

10. اگر در صبح سوخت‌گیری صورت بگیرد؛ مساوی با صرفه‌جویی در مصرف بنزین است

خیلی از افراد تصور می‌کنند که به دلیل کاهش دمای سوخت در صبح، میزان سوخت بیشتری وارد باک می‌شود. در صورتی که این باور کاملا غلط است و دمای بنزین جایگاه‌ها در زمان‌های مختلفی یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل؛ راه‌حلی مناسب برای تعمیر و نگهداری به موقع

برای اینکه از موعد تعمیر و نگهداری خودروی خودتان در زمان مناسب آگاه شوید، می‌توانید از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل استفاده کنید. با اتصال خودروهای ناوگان به این نرم‌افزار، اگر قطعه‌ای دچار مشکل شود، شما به موقع از آن آگاه می‌شوید.

باورهای غلط اصول نگهداری از خودرو را بشناسید

شناخت موارد غلط هر حوزه‌ای می‌تواند کمک کند تا بتوان مسیر صحیح را سریع‌تر پیدا کنید. اصول نگهداری از خودرو نیز از این قاعده جدا نیست. بنابراین و برای کمک به شما در این مقاله سعی کردیم برای افزایش آگاهی شما 10 مورد شایع آن را بیان کنیم و در مورد آن‌ها توضیحاتی را بیان کنیم.

شما می‌توانید برای مشاهده دمو نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل با‌استفاده از شماره تلفن‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید تا به کارشناسان مربوط متصل شوید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست