زمان مطالعه : 4 دقیقه

GPS یا سیستم مکان‌یاب تجهیزی است که کاربردهای فراوانی در مدیریت ناوگان حمل و نقل و کنترل درست حمل و نقل خودروهای سازمان یا شرکت‌های مختلف دارد. این سیستم از ماهواره‌های اطراف زمین استفاده می‌کند و کارهای مختلف را با کمک آن‌ها به خوبی انجام می‌دهد، به دلیل تعدد بالای این ماهواره‌ها در اطراف زمین، این سیستم نیز از دقت خوبی برخوردار است.

اما به طور قطع با این کاربردها آشنا نیستید یا شاید تنها نسبت بخشی از آن‌ها آگاهی داشته باشید، به همین دلیل و برای کمک به افزایش آگاهی شما قصد داریم، در این مقاله به بررسی 4 کاربرد مهم gps بپردازیم و آن‌ها را برای شما به طور کامل و مفید بیان کنیم. تا انتهای مقاله همراه باشید تا از این کاربردهای اطلاع پیدا کنید.

کاربردهای GPS

همچنین استفاده از این سیستم ماهواره‌ای سبب می‌گردد تا فرآیند مدیریت ناوگان حمل و نقل شرکت یا سازمان شما به طور قابل توجهی ساده و راحت گردد. سیستم GPs کمک می‌کند تا جمع‌آوری داده‌ها به صورت سنتی را بتوانید به طور حذف کنید که منجر به پنج نتیجه مهم برای شما می‌گردد.

1. تعیین سریع و راحت مسافت طی‌شده توسط خودرو با GPS

تعیین مسافت طی‌شده خودرو اهمیت زیادی دارد و می‌تواند از اتفاقات هزینه‌بر زیادی جلوگیری کند. اگر مسافت طی‌شده به طور دقیق مشخص باشد، شما می‌توانید بدانید که راننده خودروهای مختلف شما به چه میزان کار کرده‌اند و در هنگام محاسبه‌ی دستمزد آن‌ها راحت‌تر خواهید بود و دردسر بسیار کم‌تر خواهید داشت.

از طرفی دیگر، با مشخص‌شدن میزان مسافت شما از میزان کارکرد قطعات خودرو آگاه می‌شوید و در زمان مناسب نسبت به چک‌کردن آن‌ها اقدام می‌کنید تا آن قطعه به کلی خراب نشود. خراب‌شدن یک قطعه می‌تواند یک خودرو را به کلی از کار بیندازد و هزینه‌ی بسیار بیشتری بر روی دست شما بگذارد که اصلا مطلوب شما نیست.

سیستم GPS کمک به همراه یک ردیاب خودرو به شما در تعیین میزان این مسافت کمک زیادی می‌کند و آن را برای شما ممکن می‌سازد. ردیاب‌های متفاوتی در سایت پیشگامان وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها در این جهت استفاده کنید.

2. اندازه‌گیری دقیق مدت زمان حرکت خودرو با GPS

مدیریت و برنامه‌ریزی حرکت ناوگان حمل و نقل بسیار مهم و حیاتی است. زیرا در صورت عدم برنامه‌ریزی، امکان دیررسیدن خودرو به مقصد مشتری و نارضایتی او وجود دارد که شاید باعث شود تا دیگر خریدی از شرکت شما انجام ندهد. در این صورت شما ضرر اقتصادی زیادی می‌کنید. اما سوال اصلی این است که چگونه می‌توان برنامه‌ریزی را به طور مطلوب انجام داد؟

برای برنامه‌ریزی صحیح باید نسبت به مدت زمان حرکت خودروهای خودتان آگاهی داشته باشید تا بدانید که خودرو در چه مدت از مبدا X به مقصد Y می‌رسد و این حرکت چه میزان زمان لازم دارد. زمانی‌که این مورد را به طور دقیق دانستید، می‌توانید به مشتری بگویید که مثلا کالا یا خدمت شما در فلان زمان به مقصدتان می‌رسد. این مزیت باعث می‌شود تا رضایت مشتری نیز به طور قابل‌توجهی افزایش یابد و اعتماد بیشتری نسبت به شرکت شما پیدا کند.

شما می‌توانید با به کارگیری ردیابی که از سیستم GPS پشتیبانی کند، مدت زمان دقیق حرکت خودروها مختلف سازمان یا شرکت را متوجه شوید و برنامه‌ریزی‌های مخصوص خودتان به درستی انجام دهید و از جهت رضایت مشتری نیز اطمینان داشته باشید.

3. مسیریابی هوشمند با استفاده از GPS

وجود ترافیک و شلوغی شهرها مشکلی بزرگ است که جابه‌جایی و حمل و نقل ناوگان سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف را بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌کند. در هنگام شلوغی راننده‌های ناوگان حمل و نقل سازمان یا شرکت مجبور هستند که مدت بیشتر برای رسیدن به مقصد خاص رانندگی کنند که هم از نظر روانی و هم از نظر بدنی فرسودگی برای آن‌ها به همراه می‌آورد. این موضوع سبب کاهش راندمان رانندگان ناوگان حمل و نقل شما در طی طولانی‌مدت می‌گردد و سرعت کار را تا حدقابل توجهی کاهش می‌دهد و پایین می‌آورد.

مدت‌زمان بیشتر حرکت خودروها همچنین سبب افزایش احتمال خرابی خودروها و هزینه‌های مربوط به آن می‌شود. این خرابی باعث ایجاد خلل در برنامه‌ریزهای ناوگان و نارضایتی‌های مشتریان نیز می‌گردد که ضررهای بزرگی برای شما به بار می‌آورد. بنابراین برای رفع آن فکری کرد و اقدامات لازم را انجام داد.

خوشبختانه راه‌حل مناسبی برای آن وجود دارد که همان سیستم GPS است. البته سیستم GPS به تنهایی این کار را انجام نمی‌دهد و نیاز‌مند یک ردیاب خودرو تلتونیکا یا هر برند دیگر نیز هست تا بتواند نزدیک‌ترین و سریع‌ترین مسیر ممکن برای رسیدن خودرو به مقصد را به شما نشان دهد.

بیشتر بخوانید: مسیریابی هوشمند چیست؟

4. اطلاع از موقعیت مکان خودرو

با افزایش قیمت خودرو، احتمال دزدیده‌شدن آن بسیار وجود دارد. از طرفی دیگر امنیت جانی راننده نیز بسیار مهم است و باید برای تأمین آن لوازم موردنیاز را فراهم کرد. در اینجا به طور قطع برای شما سوال پیش خواهد آمد که منظور ما از لوازم موردنیاز چیست؟

منظور ما یک سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل به همراه یک ردیاب خودروی مناسب است که بتواند به راحتی و آسانی به کارمندان سازمان یا شرکت مربوطه محل دقیق خودرو را نشان دهد و آن‌ها را از این موضوع آگاه کنید.  پس توصیه ما به شما این است که در سریع‌ترین زمان ممکن این موارد را تهیه کنید و در اختیار نیروهای ناوگان قرار دهید.

کاربردهای سیستم GPS را به درستی بشناسید

سیستم GPS مزایا بسیاری دارد و سبب راحت‌تر و سریع‌تر شدن روند مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌شود و بازدهی این ناوگان را به حدقابل‌ توجهی کاهش می‌دهد. از طرفی دیگر استفاده از سیستم سبب می‌شود تا هزینه‌های مربوط به تعمیرات و حرکت خودروهای شما نیز به حداقل ممکن خودش برسد و شما بتوانید صرفه‌جویی اقتصادی خوبی در این زمینه بکنید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست