زمان مطالعه : 4 دقیقه

با افزایش تعداد سرقت وسائل نقلیه، رانندگان بیشتر از گذشته نگران ایمنی خودرو و دارایی خود هستند. اما در دنیای پیشرفته امروز بسیاری از نگرانی‌ها با استفاده از تجهیزاتی به نام ردیاب GPS قابل حل و برطرف شدن است. محدوده وسیع امکانات ردیاب خودرو مانند حفاظت در برابر هر نوع سرقت، امکان بازیابی خودرو و دستگیری سارقین نکات کمی نیستند که در این وانفسای قیمت‌های سرسام‌آور وسائل نقلیه بتوان از آن گذشت. هرچند این قطعه کوچک علاوه بر افزایش ایمنی، مزایای دیگری را نیز دارد که استفاده از آن را به خصوص در مقایسه با دزدگیر، مقرون به صرفه می‌کند.  اگر هنوز با این ابزار کاربردی آشنا نیستید، مطلب زیر اطلاعات مفیدی در مورد مزایا و ویژگی‌های ردیاب را ارائه می‌دهد.

ردیاب جی پی اس چیست؟

GPS یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی، فناوری است که از اطلاعات ماهواره‌‌های موجود در اطراف زمین برای دریافت و ارائه موقعیت دقیق زمانی و مکانی به گیرنده‌های امواج در زمین استفاده می‌کند. هر چند این ردیاب‌ها برای مدیریت ناوگان‌های وسائل نقلیه سازمانی و شرکتی، کاربرد فراوان دارند، با این حال خودروهای شخصی هم می‌توانند از آن‌ها استفاده فراوانی کنند. این سیستم مبتنی بر امواج ماهواره‌ای می‌تواند ضمن در اختیار گذاشتن اطلاعات موقعیتی خودرو، هر نوع حرکت یا تغییر غیر مجاز را نیز به اطلاع مالک برساند. همگام‌سازی آن با تلفن‌های همراه یکی از جالب توجه‌ترین امکانات ردیاب خودرو است که به‌صورت لحظه‌ای داده‌های مورد نیاز را در اختیار فرد قرار می‌دهد.

مهم‌ترین مزایا و امکانات ردیاب خودرو

شاید در نگاه اول این سوال پیش آید که استفاده از دزدگیر بهترین و مناسب‌ترین فعالیتی است که می‌توان برای محافظت از خودرو انجام داد. اما پیش از ورود به مطلب این موارد را در ذهن خود مرور کنید:

  • آیا دزدگیر، در صورت سرقت احتمالی خودرو، مکان آن‌را به شما نشان می‌دهد؟
  • آیا دزدگیر ماشین‌تان قابلیت فراهم آوردن حداکثر ایمنی برای جلوگیری از سرقت را دارد یا فقط دستگاهی برای هشدار است؟
  • آیا قابلیت ردیابی خودرو در هر لحظه از طریق دزدگیر برای شما فراهم است؟
  • آیا دزدگیر نقشی در کاهش هزینه‌های جانبی استفاده از خودرو دارد؟

اگر این سوالات شما را به فکر فرو برده است، کافی است با پنج مورد از مهم‌ترین امکانات ردیاب خودرو به عنوان جایگزین و رقیب دزدگیر توجه کنید.

۱. افزایش امنیت خودرو

مزیت اولی که ردیاب خودرو در اختیارتان قرار می‌دهد، فراهم آوردن ایمنی بهتر برای یکی از مهم‌ترین دارایی‌ها و سرمایه هر فرد یعنی خودرو است. با قابلیت ردیابی وسیله نقلیه، مالک خودرو می‌تواند اطمینان حاصل پیدا کند که وسیله نقلیه وی همیشه در بالاترین سطح ایمنی است. این موضوع به‌خصوص در مناطق و محله‌های جرم‌خیز بسیار مفید است. هنگامی‌که خودروی فرد، بدون مجوز جابجا می‌شود یا شخصی سعی می‌کند، وارد آن شود، ردیاب با اعلام هشدار لازم به فرد از طریق وسایلی مانند تلفن همراه، او را در اقدام به موقع آگاه می‌کند. از طرفی در صورت هر نوع سرقت احتمالی، ارائه اطلاعات مکانی خودرو، بازیابی آن‌را برای پلیس تسهیل می‌کند.

۲. ایجاد آرامش خاطر برای مالک خورو

در دنیای پر از استرس امروز، هیچ چیزی به‌جز آرامش خیال نمی‌تواند لذت بخش باشد. هر فردی به‌دنبال استفاده از بهترین روش‌ها برای محافظت از خودروی خود است، وسیله‌ای که هر آسیبی به آن ضرر و زیانی بسیار و چه بسا حتی جبران ناپذیر می‌تواند داشته باشد. اما تصور کنید شما با خیال آسوده، بعد از پارک خودروی خود و با اطمینان به ردیاب خودرو، هر لحظه مکان آن‌را مورد بررسی قرار می‌دهید و اطلاع کامل از ایمنی آن دارید. این موضوع با فراهم آوردن حداکثر ایمنی برای سرمایه فرد، افکار و ذهن را به سمت فعالیت‌های مفید و اولویت‌دار دیگر هدایت می‌کند.

۳. کاهش هزینه‌های جانبی استفاده از خودرو

اما در کنار موارد اشاره شده، شاید یکی از جذاب‌ترین امکانات ردیاب خودرو را بتوان در کاهش هزینه‌های جانبی، که کمتر دیده می‌شود، خلاصه کرد. با استفاده از ردیاب، فرد می‌تواند نظارت کاملی بر رفتارهای پر ریسک خود مانند سرعت غیر مجاز یا ترمزهای ناگهانی داشته باشد. در صورت بروز چنین حالت‌هایی، ردیاب با اعلام هشدار لازم، راننده را مطلع می‌کند. این نوع آگاهی بخشی زمینه کاهش بسیاری از خسارات ناشی از تصادف و حتی کاهش مصرف سوخت را به‌دنبال دارد.

از طرفی بسیاری از ردیاب‌های پیشرفته خودرو، میزان مصرف سوخت بر حسب مسافت را در اختیار مالک قرار می‌دهند. این موضوع امکان ردیابی دقیق مشکلات را نیز فراهم می‌کند. به‌عنوان مثال در صورتی‌که فرد پیش از این بدون هیچ رفتار پر ریسکی مسافت مشخصی را با میزان معینی سوخت طی می‌کرده است، هر نوع افزایش ناگهانی مصرف آن می‌تواند نشان از نیاز به تعمیرات قطعه‌ای در خودرو باشد. شناسایی این موارد تاثیر مهمی در کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از بروز خسارات بیشتر خواهد بود.

۴.کاهش حق بیمه خودرو

یکی دیگر از امکانات ردیاب خودرو، تاثیر در حق بیمه و کاهش آن است. بسیاری از شرکت‌های بیمه در صورت استفاده از وسائل ایمنی مانند ردیاب، تخفیف‌هایی را برای این منظور در نظر می‌گیرند. زیرا استفاده از این تجهیزات می‌تواند با افزایش محافظت از خودرو، احتمال سرقت را کاهش دهد.

۵. امکان نظارت بر جوانان استفاده کننده از خودرو

بسیاری از خانواده‌ها از خودروهای خود به شکل اشتراکی استفاده می‌کنند. این موضوع به‌خصوص در مورد جوانانی که تازه گواهینامه گرفته‌اند بسیار چالش‌برانگیز است. زیرا دنیای جوانی و هیجان برای تجربه‌های جدید، قابل جلوگیری نیست. از طرفی هزینه‌کرد برای خرید خودرویی مجزا هم در این سن ممکن است منطقی یا امکان‌پذیر نباشد. استفاده از ردیاب بر روی خودرو در این حالت راهکاری است که از طریق آن می‌توان نظارت کامل بر موقعیت مکانی خودرو از راه دور، در صورت استفاده جوانان در خانواده را فراهم کرد. زیرا در این حالت نداشتن تجربه کامل در رانندگی می‌تواند عضو جوان خانواده را با مشکلاتی مانند تصادف به علت سرعت زیاد مواجه کند. قابلیت کنترل کلیه شاخص‌های رانندگی فرد و در اختیار گذاردن آن به والدین راه‌حلی موثر برای جلوگیری از هر نوع اتفاق ناگهانی در این خصوص خواهد بود.

ردیاب خودرو، سرمایه‌گذاری است نه هزینه کرد!

محدوده گسترده مزایا و امکانات ردیاب خودرو به همراه نصب آسان و بدود دردسر، آن‌را به ابزاری جذاب برای مالکان تبدیل می‌کند. شاید در ابتدا برخی این موضوع را تنها هزینه‌کردی اضافی به‌حساب آورند و به استفاده از دزدگیر بسنده کنند، اما نگاه کردن به این مزایا، هر فرد آگاه و هوشیاری را متوجه این موضوع می‌کند که استفاده از ردیاب سرمایه‌گذاری هوشمندانه است که ارزش اختصاص هزینه برای آن را دارد.

و نکته آخر در صورت تصمیم برای خرید، مشاوره با شرکت‌های معتبر و قابل اطمینان، برای تهیه مناسب‌ترین نوع ردیاب برای خودروی است. انتخابی مقرون به صرفه که در عین حال نیاز شما را نیز در این خصوص برطرف کند.

مراجع:

tm-device            tracker.co.za

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست