زمان مطالعه : 5 دقیقه

کار با خودرو، به ویژه ماشین‌های سنگین، جزو خطرناک‌ترین مشاغل دنیا است. طبق گزارش سایت Trucks.com در سال 2015 تنها در کشور آمریکا، 745 راننده کامیون در حین کار با ماشین سنگین جان خودشان را از دست داده‌اند که رقم بالایی به شمار می‌آید. استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند با ممکن‌ کردن نظارت به راننده‌ها و امکان اعلام هشدارها در طول مسیر، به مدیران این مجموعه‌ها کمک کند تا بتوانند میزان تلفات را به حداقل ممکن برسانند.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم، در مورد 5 راهکار افزایش ایمنی ناوگان حمل و نقل با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان صحبت کنیم تا شما را نسبت به آن‌ها آگاه کنیم و بتوانید از آن‌ها برای افزایش خطرات و ریسک رانندگی استفاده کنید. پس تا انتهای این مقاله همراه باشید تا از این راهکار اطلاع پیدا کنید.

راهکار اول: کاهش سرعت و رانندگی نا ایمن

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، به طور تقریبی عامل 30 درصد از مرگ‌ و میرهای مربوط به تصادفات رانندگی سرعت زیاد و بیش از حد مجاز است. متاسفانه درصد فوت سرنشینان خودروهای سواری 20 تا 30 درصد بیشتر از سرنشینان خودروهای ناوگان، در هنگام برخورد یا تصادف است. این موضوع می‌تواند هم برای راننده و هم برای شرکت دردسرساز شود، زیرا، فرد مصدوم از شرکت شکایت می‌کند و مدیران شرکت مربوطه باید رضایت او را جلب کنند.

از طرفی دیگر در هنگامی که سرعت خودرو بالاتر می‌رود، فرد راننده نمی‌تواند به خوبی کنترل ماشین را در اختیار داشته باشد که می‌تواند منجر به چپ‌شدن خودرو و از بین رفتن محصولات مشتریان شرکت گردد که نارضایتی آن‌ها را به دنبال دارد.

به همین دلیل لازم است تا سرعت راننده در هنگام رانندگی کنترل گردد و در صورت افزایش ناگهانی، به او هشدارهای لازم داده شود. استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند به این موضوع کمک کند و آن را برای شما به خوبی مرتفع کند که افزایش ایمنی ناوگان حمل و نقل سازمان را به دنبال خودش می‌آورد.

راهکار دوم: میزان خستگی راننده در طول مسیر را مدیریت کنید

شرکت‌های FMCSA و NHTSA در سال 2007 میلادی تحقیقی در مورد میزان خستگی رانندگان انجام دادند. در طول این تحقیق آن‌ها متوجه شدند که خستگی مفرط راننده، عامل 13 درصد از تصادفات رانندگی خودروهای تجاری بوده است.

جف مکونگی رییس شرکت Encompass Risk می‌گفت: « خستگی می‌تواند در میزان تمرکز شما در هنگام رانندگی اثر قابل‌توجهی داشته باشد. تصادفات ناشی از خستگی اغلب شدید‌تر هستند، زیرا راننده قدرت کمی برای واکنش به موقع و مانورهای لازم برای جلوگیری از تصادف دارد.»

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به رانندگان کمک می‌کند تا متوجه میزان ساعات کاری خودشان بشوند و اطمینان داشته باشند که می‌توانند در مواقع موردنیاز به استراحت بپردازند. همچنین مدیران و کارمندان شرکت می‌توانند میزان مسافت طی‌شده توسط راننده را بفهمند و در صورت عدم استراحت کافی، او را ملزم به انجام این کار کنند، به ویژه اگر در طول شب و به صورت طولانی رانندگی می‌کند.
همچنین باعث استفاده از داده‌های مختلف این تکنولوژی، می‌تواند دیگر محرک‌های خستگی را به راحتی شناسایی کرد و برای بهبود آن‌ها برنامه‌ریزی‌های مناسب را به خوبی انجام داد تا راننده دچار کم‌تر در طول رانندگی دچار خستگی شود.

راهکار سوم: ایمنی خودرو ناوگان حمل و نقل را چک کنید

تعمیرات و نگهداری به موقع و صحیح خودروهای ناوگان، کلید اصلی برای هنگام حفظ ایمنی آن‌ها به شمار می‌آید. مطالعات NHTSA به خوبی نشان می‌دهد که 20 درصد از تصادفات به علت عدم وجود ایمنی مناسب خودروی موردنظر، به وقوع پیوسته است. این موضوع با وجود قوانین سنگین مربوط به آن، باز هم جزو اصلی‌ترین دلایل تصادفات خودروهای ناوگان حمل و نقل سازمان و شرکت‌ها به شمار می‌آید.

قبل از وجود نرم‌افزار مدیریت ناوگان، مدیران برای تعمیر و نگهداری خودروهای شرکت خودشان برنامه‌هایی نامناسبی داشتند، این برنامه‌های شامل تعویض کورکورانه و بدون دلیل روغن و مایعات خودرو و بسیاری موارد دیگر بود. این موضوع علاوه بر عدم اثرگذاری مناسب بر افزایش ایمنی خودرو، افزایش هزینه‌های اضافی را نیز در پی داشت که توجیه‌پذیر نبودند.

اما با ظهور نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل، مدیران دیگر به طور دقیق نسبت به مشکلات خودروها آگاه می‌شدند. زیرا ردیاب کمکی در کنار نرم‌افزار وجود داشت که به کامپیوتر مرکزی یا ECU خودرو از طریق دیاگ آن وصل می‌شود و داده‌های مربوط به قسمت‌های مختلف را برای آن‌ها ارسال می‌کرد. ارسال این داده‌های کمک می‌کرد تا مدیران و رانندگان بتوانند به خوبی ایمنی ناوگان حمل و نقل را حفظ کنند و قبل از خرابی‌ها، آن‌ها را پیش‌بینی کنند.

راهکار چهارم: دید کلی نسبت به ناوگان داشته باشید

عدم وجود دید کلی باعث به وجود آمدن مشکلات فراوان شامل کاهش بهره‌وری، ناکارآمدی ناوگان و تاخیر در حمل و نقل  می‌گردد و شما را از مسیر اصلی خدمات‌رسانی به مشتری به دور نگه می‌دارد. برای فراهم کردن دید کلی نسبت به ناوگان، باید داده‌های مربوط به آن‌ها را به خوبی در اختیار داشته باشید تا بتوانید تجربه کاربری بهتری برای مشتریان خودتان به وجود بیاورید.

استفاده از نرم‌‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نق به مدیران سازمان کمک می‌کند تا خودروهای مربوط به خودشان را ردیابی کنند و در صورت تاخیر با آن‌ها درباره‌ی مشکلات و موانعی که این کار می‌تواند، به وجود آورد، صحبت‌ها کنند. همچنین می‌توانند زمان‌بندی دقیقی انجام بدهند و به مشتریان زمان مناسبی برای تحویل محصولشان اعلام کنند که بتوانند رضایت آن‌ها را نیز جلب نمایند و از این نظر با مشکلی رو‌به‌رو نشوند.

فرهنگ مسئولیت‌پذیری در شرکت را گسترش دهید

امروزه داده‌ها کلید اصلی موفقیت در مدیریت ناوگان حمل و نقل هستند. داشتن داده‌های روشن و دقیق در مورد رانندگان، به شما دید روشنی در مورد آن‌ها می‌دهد. دسترسی به داده‌های دقیق اجرایی همچنین فرهنگ ایمنی و مسئولیت‌پذیری در کل ناوگان را گسترش می‌دهد. رانندگان از وظایف و ساعات کاری خودشان به طور دقیق آگاه می‌شوند و می‌دانند که باید کارهای محول‌شده را به خوبی به انجام برسانند.

مدیران میانی می‌توانند مسیر حرکت رانندگان را ببینند و اطمینان پیدا کنند که آن‌ها در مسیر درست حرکت می‌کنند و به سمت مشتری موردنظر می‌روند. مدیران بالادستی هم می‌توانند به تجزیه و تحلیل‌های دقیق دست پیدا کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند فرآیندهای کاری موجود در شرکت و مربوط به ناوگان حمل و نقل را تا حد ممکن ساده کنند و از اضافات مربوط به آن کم کنند.

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان به همه کمک می‌کند تا بتوانند به داده‌های با‌کیفیت و دقیق دسترسی داشته باشند و تصمیم‌گیری‌های خودشان را براساس آن‌ها به انجام برسانند و محدودیتی در این زمینه خاص نداشته باشند. همچنین استفاده از این داده‌ها باعث ایجاد دید دقیق‌تر و کامل‌تر نسبت به کل ناوگان شرکت نیز می‌گردد.

ایمنی ناوگان حمل و نقل را افزایش دهید

ایمنی ناوگان حمل و نقل موضوع مهمی است که باید آن را جدی گرفت. زیرا در طول سال تعداد زیادی از رانندگان به علت تصادفات و چپ‌کردن از دنیا می‌روند. این اتفاقات می‌تواند ضررهای مالی هنگفتی برای سازمان یا شرکت مربوطه داشته باشد. همچنین اگر این تصادف با یک خودروی شخصی اتفاق بیفتد، دردسرهای زیادی برای مدیران آن شرکت ایجاد می‌گردد که نامطلوب هستند.

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند این ایمنی را بالا ببرد و آن را بهبود دهد. به همین دلیل در ایم مطلب به بیان 5 راهکار افزایش ایمنی ناوگان حمل و نقل پرداختیم و آن‌ها را برای شما شرح دادیم. شما می‌توانید برای دریافت نرم‌افزار ناوگان حمل و نقل و ردیاب با استفاده از شماره تماس‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست