زمان مطالعه : 6 دقیقه

مصرف سوخت همواره یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان و صاحبان خودروها می‌باشد. آن‌ها معمولا سعی می‌کنند تا خودروهایی را خریداری کنند که دارای مصرف سوخت پایین‌تری باشند و بنزین کم‌تری نیاز داشته باشند. با این حال، بازهم مصرف بنزین‌ خودروها ممکن است که در بلند‌مدت تغییر کند و افزایش پیش‌بینی نشده‌ای داشته باشد.

این افزایش می‌تواند به علت عوامل بسیار زیادی به وجود بیاید و علت‌های بیشماری داشته باشد. بیشتر این عوامل با انجام روش‌های ساده و راحت رفع می‌گردند که باعث می‌شود تا مصرف سوخت خودروی شما ایده‌ال گردد. به همین دلایل و برای کمک به شما، ما در این مقاله سعی داریم روش برتر برای کاهش مصرف سوخت را به شما بگوییم تا بتوانید عوامل این افزایش را بشناسید و آن‌ها را به کار گیری روش‌های آسان رفع و رجوع نمایید. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

مواردی که در ادامه میخوانیم :

روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

روش‌های کاهش مصرف سوخت

همانطور که در ابتدا گفتیم، در این قسمت قصد داریم، روش‌های برتر کاهش مصرف سوخت را به آگاهی شما مخاطبان گرامی برسانیم تا به راحتی بتوانید سوخت کم‌تری مصرف نمایید.

روش اول: وزن خودرو را کم‌تر کنید

کاهش وزن خودرو جهت مصرف کمتر سوخت

وزن خودرو در میزان مصرف بنزین خودرو اثر بسیار زیادی دارد و هرچه خودروی شما سبک‌تر باشد، میزان مصرف بنزین آن کم‌تر می‌شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم تا وسایل زیادی در خودروی خودتان قرار ندهید تا مصرف بنزین شما بسیار کم‌تر شود. زیرا وزن بیشتر به معنی افزایش فشار به موتور خودرو و کاهش راندمان است.

در همین رابطه بخوانید : 15 دلیل افزایش مصرف سوخت خودرو

روش دوم: باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید

تنظیم باد لاستیک خودرو جهت کاهش مصرف سوخت

یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش مصرف بنزین، میزان تنظیم باد لاستیک‌ها می‌باشد. اگر باد لاستیک‌های شما تنظیم نباشد، مصرف بنزین شما بسیار بالاتر می‌رود. بنابراین شما باید، به صورت دوره‌های نسبت به کنترل و تنظیم باد لاستیک‌های خودتان اقدام کنید و از این کار غافل نشوید تا مصرف بنزین بسیار کم‌تر داشته باشید.

روش سوم: فیلتر هوای خودرو را تعویض کنید

تعویض فیلتر هوای خودرو جهت کاهش مصرف سوخت

فیلتر هوای خودرو نقش بسیار مهمی را در مصرف سوخت ماشین بر عهده دارد و در صورت تنظیم نبودن آن مصرف سوخت و بنزین بسیار بالاتر می‌رود و هزینه‌های شما افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت. وظیفه فیلتر هوا این است که تمیزی و پاک بودن هوای ورودی به داخل موتور را کنترل می‌کند و از ورود هوای کثیف و پر گرد و غبار به خودرو جلوگیری می‌کند.

اگر گرد و غبار وارد فرآیند احتراق شود، بازده آن کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل لازم است که به طور معمول و بعد از عر بیست هزار کیلومتر رانندگی، فیلتر هوای ماشین خودتان را تعویض نمایید تا از این اتفاق جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید : نرم افزار مدیریت سوخت

روش چهارم: از روغن موتور مناسب و با کیفیت استفاده کنید

روغن موتور مناسب باعث کاهش قابل توجه مصرف بنزین خودرو می‌گردد. در واقع وظیفه روغن موتور کاهش میزان اصطکاک بین قطعات خودرو است که همین امر بازده موتور را بسیار افزایش می‌دهد و مصرف به حد قابل‌ توجهی پایین می‌آورد. این کاهش در صورت استفاده از روغن موتور مناسب حتی به دو درصد نیز می‌رسد.
بنابراین باید به صورت منظم روغن موتور خودتان را عوض کنید و از روغن موتور مرغوب و با کیفیت استفاده کنید. توجه کنید که روغن موتور شما باید دارای پایین‌ترین گرانروی توصیه شده باشد، یعنی باید به میزان بسیار زیادی رقیق باشد تا بتواند به خوبی حرکت کند و بعد از مدتی و با جذب ناخالصی، از حرکت باز نایستد.

روش پنجم:  موتور خودرو را تنظیم کنید

عامل دیگری که می‌تواند بر روی کاهش یا افزایش مصرف بنزین یا سوخت ماشین اثر بگذارد، تنظیم بودن موتور یا نبودن آن است که بسیار مهم و قابل توجه است. تنظیم موتور به معنی بررسی سنسورها و نحوه‌ کارکرد آن‌ها، پاک کردن کدهای خطا و دیگر پارامتر‌های کارکرد موتور خودرو می‌باشد. با بررسی این موارد می‌توانید عیوب احتمالی خودرو خودتان را بیابید، آن‌ها را رفع کنید و موتور ماشین خودتان را تنظیم کنید.

در صورتی که موتور خودرو شما تنظیم نباشد، مصرف بنزین می‌تواند تا چهار درصد نیز افزایش یابد که هم باعث افزایش هزینه‌های اقتصادی شما می‌گردد و هم باعث کاهش راندمان موتور خودرو در طولانی‌ مدت می‌گردد که اصلا مطلوب نیست.

روش ششم: درپوش باک بنزین خودروی خودتان را بررسی کنید

درپوش باک خودرو یکی از مواردی است که بر روی میزان مصرف بنزین خودرو شما موثر است که متاسفانه بیش از هفده درصد از خودروها فاقد این درپوش هستند و مالکان این خودروها اصلا به این مورد توجه‌ای نمی‌کنند و آن را در نظر نمی‌گیرند. نبود درپوش می‌تواند باعث تبخیر درصدی از بنزین موجود در باک خودروی شما می‌گردد که هم باعث افزایش بیش از بیش مصرف سوخت می‌شود و هم به حد قابل توجهی محیط‌زیست را آلوده می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتما درپوش باک سوخت خودروی خودتان را چک کنید و در صورت عدم وجود، نسبت به اضافه کردن آن اقدام کنید و از آن غافل نشوید.

روش هفتم: سرعت خودرو را به صورت ناگهانی تغییر دهید

حتما شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر، در هنگام رانندگی علاقه دارید تا با سرعت بالاتری رانندگی کنید و از کند‌رفتن و دیر‌تر رسیدن به مقصد خودتان بیزار هستید. اما لازم است که در اینجا بدانید که تغییر ناگهانی سرعت خودرو می‌تواند در افزایش مصرف بنزین خودروی شما اثر گذار باشد و آن را افزایش دهد.

زیرا برای افزایش سرعت ناگهانی نیاز به احتراق ناگهانی است که میزان سوخت بسیار بیشتری نیاز دارد و همین امر مصرف را بالاتر می‌برد. بنابراین بهتر است که سرعت خودتان را در هنگام رانندگی به تدریح بالاتر ببرید و از افزایش سرعت ناگهانی به جد پرهیز نمایید.

روش هشتم: پای چپ خودتان را به صورت مداوم بر روی پدال ترمز قرار ندهید

خیلی از رانندگان عادت به قرار دادن پای چپ خودشان بر روی پدال ترمز دارند و این کار را به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهند. آن‌ها به طور معمول از این پدال به عنوان تکیه‌گاهی برای پای چپ خودشان استفاده می‌نمایند تا پایشان خسته نشود و بتوانند بهتر و بیشتر رانندگی کنند.
اما باید بدانید که همین قرار دادن پای چپ بر روی پدال و ضربه‌زدن ناگهانی به آن که باعث ترمز‌های کوچک، اما ناگهانی می‌شود، می‌تواند به میزان سی و پنج درصد مصرف سوخت را بالاتر ببرد. پس سعی کنید تا پای خودتان را بر روی پدال قرار ندهید و به صورت ناگهانی ترمز نگیرید تا مصرف سوخت بسیار کم‌تری داشته باشید.

روش نهم: فرمان خودرو را تنظیم کنید

شما در طول رانندگی از مکان‌های زیادی عبور می‌کنید که در مکان‌ها امکان وجود چاله‌ها و گودی‌های بسیاری وجود دارد. این گودرفتگی‌ها و چاله‌ها باعث به هم خوردن تنظیم چرخ‌های خودرو و فرمان می‌شود. این عدم تنظیم بودن فرمان می‌تواند مصرف سوخت را ده درصد افزایش دهد.

زیرا ماشین به جهت‌های مختلف منحرف می‌شود که همین امر باعث اصطکاک بیش از حد در آج‌های لاستیک می‌گردد که گرمای بسیار زیادی تولید می‌کند و باعث افزایش دمای خودرو، موتور آن و تبخیر بنزین می‌گردد. برای شناسایی چنین مشکلی می‌توانید به حرکت چرخ‌ها و ماشین توجه کنید که به چه نحوی حرکت می‌کند. اگر به جهت‌های مختلف منحرف می‌شد، با چنین مشکلی مواجه هستید و باید برای رفع و رجوع این مشکل فکری بکنید.

مصرف خودرو خودتان را کاهش دهید

مصرف سوخت بالاتر بسیار مضر است و اکثر افراد سعی می‌کنند تا با خرید خودروهای کم‌مصرف این مصرف را به حداقل ممکن برسانند. اما باز هم در بسیاری مواقع و بعد از خرید خودرو مصرف سوخت یا بنزین بسیار بالاتر از میزان استاندارد خودرو می‌رود که می‌تواند عوامل بسیاری داشته باشد که باید آن‌ها را بشناسید و نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایید.

به همین دلیل و برای کمک به شما در این مقاله، ما نه روش کاهش مصرف را به شما گفتیم تا بتوانید با آن‌ها آشنا شوید و با استفاده آن‌ها مصرف بنزین خودروهای خودتان را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید و مشکلی نداشته باشید. در قسمت نظرات سوالات خودتان در این زمینه را از ما بپرسید تا در اولین فرصت ممکن به آن‌ها پاسخ دهیم.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام خسته نباشیدمن پرایدم مدل ۱۳۱بعدش سنسورای اکسیژنش خراب شدهردوتاروعوض کردم بردم تنظیم موتوری شمع هاووایرهاوسوزانای انژکتورش هم تمیزکرددریچه گازشم تمیزم کردوبهش برنامه دادهمه چی ماشینم میزون شده ولی سوختش رفته بالاهرجامیبرم دستگاه میزارن میگن همه چی ماشینت میزون هیچکس سرش نمیشه مشکلش چیه میخواستم بدونم شمامیدونیدمشکل ماشینم چیه ممنون میشم راهنمایم کنید09138623005

    پاسخ
    • سلام . تعداد کثیری از خودرو سواران بخصوص در چنین ماه سردسال جلوی شبکه ورقی از الومنیوم یا مقوا نصب می کنند . لطفا معایب و محاسن این کار را توضیح دهید .متشکرم

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست