1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. مزایا و معایب ردیاب خودرو؛ هر آنچه باید بدانید

مزایا و معایب ردیاب خودرو؛ هر آنچه باید بدانید

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

ردیاب‌های خودرو این روزها در بین افراد و ناوگان‌ وسائل نقلیه بیش از گذشته مورد توجه هستند. این ردیاب‌ها که از ماهواره‌ها برای تعیین موقعیت مکانی وسیله نقلیه در لحظه استفاده می‌کند، امکان نظارت بر خودرو را برای افراد و همچنین سازمان‌های دارای ناوگان حمل و نقل بیش از گذشته ساده کرده است. آمارهای جهانی نشان از کاهش میزان تصادف خودروهای شرکت‌ها بعد از نصب این سیستم و کاهش هزینه‌های جاری آن‌ها دارد. افراد نیز امکان محافظت حداکثری از خودروی خود و ردیابی آن در صورت استفاده اشتراکی توسط جوانان را دارند. اما فناوری همیشه شمشیری دو لبه بوده است و در کنار مزایای فراوان، معایب و چالش‌هایی را نیز برای کاربر خود دارد. اما آیا این معایب می‌تواند مانع استفاده از یک فناوری سودمند باشد؟

این مطلب با بررسی مهم‌ترین فواید و چالش‌های ردیاب‌های خودرو، به‌دنبال پاسخی برای این سوال است تا در انتها علاقه‌مندان بتوانند تصمیم نهایی در خصوص تهیه ردیاب خودرو را بگیرند.

بررسی مزایا و معایب ردیاب‌ خودرو در یک نگاه

هر تصمیم برای خرید فناوری‌های جدید و هوشمند، نیاز به بررسی همه جانبه مزایا و معایب بکارگیری آن دارد. هر چند ردیاب‌های خودرو فناوری جدیدی نیستند و در جهان سال‌های بسیاری است که از آن استفاده می‌شود، با این حال در ایران به دلیل اطلاع‌رسانی کمتر ممکن است هنوز ابهاماتی در این خصوص وجود داشته باشد. توجه به نکات ریز هر فناوری راهنمایی مناسب برای خرید و کاربری مناسب آن خواهد بود. در نگاه کلی مزایا و معایب ردیاب خودرو را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

مزایا معایب
۱. افزایش امنیت وسیله نقلیه ۱. حفظ حریم خصوصی
۲. امکان بازیابی وسیله نقلیه در صورت سرقت احتمالی ۲. قیمت بالا
۳. افزایش ایمنی شخصی ۳. اختلالات سیگنال و ناپایداری آن
۴. افزایش بهره‌وری در سازمان‌ها ۴. مشکل تامین انرژی لازم
۵. کاهش هزینه‌ها

حال در این بخش به بررسی هر یک از موارد اشاره شده می‌پردازیم:

مزایای ردیاب‌ خودرو

ردیاب خودرو، چیزی فراتر از صرفا پیدا کردن مکان وسیله نقلیه در هر لحظه است. دانستن سایر مزایا و قابلیت‌ها، ارزش نصب و استفاده از این فناوری را بیشتر مشخص می‌کند.

۱.افزایش امنیت وسیله نقلیه

حفظ امنیت خودرو، به عنوان یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر فرد، در برابر سرقت یکی از اولویت‌ها و ضروری‌ترین فعالیت‌ها است. افزایش روزافزون سرقت اتومبیل، چیزی نیست که بتوان از آن به‌راحتی گذشت و جایگزینی خودروی دزدیده شده، به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. ردیاب‌ها دارای حسگرهایی برای تنظیم اعلان هشدار با هدف جلوگیری از سرقت و ایجاد مناطق امن دارند. در حقیقت فرد می‌تواند با تعریف محدوده‌ای مجازی برای وسیله نقلیه خود، در صورت خروج غیر مجاز آن از محدوده، هشدار لازم را از طریق پیام بر روی گوشی همراه خود دریافت کند. این سیستم هشدار اولیه، امکان اقدام سریع مالک برای اطلاع به پلیس را فراهم خواهد کرد.

۲. بازیابی وسیله نقلیه در صورت سرقت

در صورت هر نوع سرقت احتمالی، این امکان فراهم است که خودرو از طریق ردیابی موقعیت مکانی آن با کمک پلیس برگردانده شود. کلیه این اطلاعات بر روی گوشی تلفن همراه یا لپ تاپ قابل مشاهده است.

۳. افزایش ایمنی شخصی

موضوع قابل توجه ردیاب‌های خودرو قابلیت کاهش تصافات رانندگی و افزایش ایمنی راننده است. این تجهیزات با ارائه اطلاعاتی مانند محدودیت‌های سرعت یا شتاب، در صورت هر گونه رفتار پر ریسک، هشدارهای لازم را برای راننده ارسال می‌کنند. در نتیجه خطر تصادف تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

۴. افزایش بهره‌وری سازمانی

در صورتی‌که خودرو برای مصارف سازمانی مورد استفاده قرار گیرد، امکانات ردیاب‌ها نقش مهمی در افزایش عملکرد سازمان دارد. به‌عنوان مثال نظارت بر رفتار رانندگان خودروهای ناوگان وسايل نقلیه می‌تواند با ارائه داده‌های لازم در خصوص توقف‌های غیر مجاز در حین مسیر و ردیابی خودرو در طول حمل مسیر کالا، زمان تحویل را مدیریت کرده و عملکرد را بهبود بخشد. همچنین جلوگیری از رفتارهای پر خطر و در اختیار قرار دادن داده‌های مصرف سوخت همگی نقش مهمی در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری سازمانی دارند.

۵. کاهش هزینه‌ها

هر چند ممکن است خرید تجهیزات ردیاب خودرو در ابتدا سرمایه‌گذاری بالایی نیاز داشته باشد، با این حال همه افراد و سازمان ها می‌توانند در درازمدت هزینه‌های خود را کاهش دهند. مواردی مانند کاهش حق بیمه از طرف کارگزارن بیمه‌کننده خودرو، کاهش هزینه مصرف سوخت از طریق در اختیار قرار دادن داده‌های لازم در طی دوره زمانی مشخص و انجام تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و جلوگیری از بوجود آمدن خرابی‌های احتمالی، همگی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

معایب ردیاب خودرو

در کنار مزایای فوق‌العاده ردیاب، استفاده از آن مانند هر ابزار دیگری معایب و چالش‌هایی را با خود به همراه دارد. هر چند این موارد شاید در مقابل فوایدش ناچیز و تقریبا قابل چشم‌پوشی باشد که البته در برخی موارد راهکارهای مخصوص به خود را نیز دارد.

۱.حفظ حریم خصوصی

بسیاری از افراد ردیابی وسیله نقلیه را نوعی دخالت در حریم خصوصی می‌دانند، به‌خصوص در مواردی که از آن برای نظارت بر رفتار رانندگان ناوگان‌های وسیله نقلیه در سازمان‌ها استفاده شود. البته در بحث کسب و کار و شرکت‌ها، مدیران ناوگان می‌توانند با تصویب قوانین خاص و اطلاع دادن آن به کارکنان و رانندگان، توافق و همراهی لازم در این خصوص را از آن‌ها دریافت کنند. در مورد مصارف شخصی نیز و زمانی که از ردیاب برای ردیابی فعالیت جوانان خانواده در استفاده از خودروی اشتراکی به میان می‌آید، والدین می‌توانند با توضیح کامل نگرانی خود به فرزندان‌شان، آن‌ها را با خود در این خصوص همراه کنند.

۲. قیمت بالا

با تمام مزایای ردیاب خودرو ، استفاده از آن نیاز به سرمایه‌گذاری نسبتا بالایی دارد. البته محدوده قیمتی ردیاب‌ها متفاوت است و هر فرد یا سازمانی می‌تواند با توجه به نیاز و بودجه خود و البته دریافت مشاوره لازم از فروشندگان معتمد، نسبت به خرید آن اقدام کند.

۳. اختلالات سیگنال

سیگنال‌های ردیاب‌های GPS امکان دارد توسط دستگاه‌های خاص که سیگنال ماهواره‌ها را مختل می‌کنند، مسدود یا دچار ناپایداری شوند. این موضوع می‌تواند ردیابی وسیله نقلیه را با مشکل مواجه کند. برای به حداقل رساندن مشکل لازم است در این خصوص با فروشنده ردیاب مشورت کرد تا نوعی را در اختیار شما قرار دهد که کمترین اختلال را در برابر این سیگنال‌های محدود کننده داشته باشد.

۴. تامین انرژی لازم فعالیت

ردیاب‌هایی که دارای باتری هستند، باید همیشه شارژ باشند تا مشکلی برای عملکرد آن‌ها پیش نیاید. زمان شارژ بسته به نوع دستگاه متفاوت است و باید نظر فروشنده را در این خصوص جویا شد. نوع دیگری از ردیاب‌ها که از سیم استفاده می‌کنند نیز به باتری ماشین متصل می‌شوند و نیازی به شارژ ندارند. با این حال اگر به درستی استفاده نشوند، ممکن است باتری آن‌ها نیز تخلیه شود.

و مزایایی که معایب را می‌پوشانند!

حتی در استفاده از متداول‌ترین وسایل در خانه هم مشکلات و چالش‌هایی وجود دارد که با توجه به کارکرد مناسب می‌توان آن‌ها را به حداقل رساند. این موضوع در مورد هر فناوری هوشمندی نیز صادق است و تنها باید با در نظر گرفتن همه جوانب و ارزیابی آن نسبت به خرید اقدام کرد. به‌عبارتی باید دید کفه ترازو به کدام سمت سنگینی می‌کند! اما در هر حال استفاده از هر فناوری جدیدی نیاز به مشاوره متخصصان آن دارد تا با ارائه اطلاعات لازم راهنمایی لازم در تهیه بهترین‌ها متناسب با نیاز و بودجه را در اختیار شما قرار دهند.

مراجع:

trackerfit           connectedfleet

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست