زمان مطالعه : 4 دقیقه

تاکسی از زمان‌های گذشته تاکنون کار جابه‌جایی مسافران را به انجام می‌رسانند و در ازای آن مبلغی را دریافت می‌کردند؛ تا چند سال پیش برای گرفتن تاکسی باید حتما به سر خیابان می‌رفتیم تا ببینیم که کسی برای ما می‌ایستد یا خیر؛ اما از اوایل دهه نود این قاعده تغییر کرد و با ظهور تاکسی‌های اینترنتی شرایط به طور کلی متفاوت شد. تاکسی اینترنتی چیست، چه مزیت‌هایی دارد و نحوه محاسبه کرایه تاکسی‌های اینترنتی به چه صورتی است؟

در این مطلب قصد داریم به طور کامل و جامع به این سوال پاسخ دهیم تا شما در این زمینه به آگاهی کاملی برسید و از هیچ نظری ابهامی نداشته باشید؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تاکسی اینترنتی چیست؟

این سرویس یعنی تاکسی اینترنتی برای اولین بار توسط شرکت اوبر در آمریکا رونمایی شد؛ در این روش از تکنولوژی  GPS نزدیک‌ترین راننده‌ها به مسافر موردنظر شناسایی می‌شود و هر راننده تاکسی که درخواست را بپذیرد؛ به سمت موردنظر می‌رود تا او را به مقصد موردنظرش برساند.

برای راه‌اندازی تاکسی اینترنتی زیرساخت مناسب و نرم‌افزار قوی موردنیاز است؛ زیرا حجم مسافرها در طول روز زیاد است و باید زیرساخت و نرم‌افزار موردنظر بتوانند از پس خدمات‌دهی و سرویس‌دهی به آن‌ها بربیایند؛ همین موضوع باعث می‌شود تا هرکسی نتواند برای انجام این کار اقدام کند؛ زیرا توان فنی و زیرساختی لازم برای انجام این کار را ندارد.

همچنین پشتیبانی این سرویس‌ها نیز باید مناسب باشد؛ زیرا احتمال بروز اختلاف و مشکل بین راننده و مسافر بسیار زیاد است که باید به سرعت حل و فصل شود تا هم راننده بتواند به کار خودش برسد و هم زمان مسافر موردنظر تلف نشود. قیمت‌گذاری و نحوه محاسبه کرایه تاکسی‌های اینترنتی نیز دیگر بخش مهم این کار است که باید به درستی صورت بگیرد تا سرویس موردنظر به خوبی معرفی شود و از نظر هزینه نیز برای مسافران و رانندگان به صرفه در بیاید.

در واقع تاکسی اینترنتی روشی امن است که به کاربر اجازه می‌دهد تا بتواند از طریق تلفن همراه خودش راننده مناسب نزدیک به خودش را انتخاب کند تا بتواند بااستفاده از او از درب منزل به سمت مقصد موردنظرش برود. همین‌طور تاکسی‌های اینترنتی به رانندگان نیز این امکان را می‌دهند تا همواره به مسافران مناسب باکرایه مناسب در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی داشته باشند و از این جهت با محدودیتی رو‌به‌رو نشوند.

در این رابطه بیشتر بخوانید: نرم افزار تاکسی اینترنتی و حمل و نقل سازمانی پیشگامان آسیا

مزیت‌های تاکسی اینترنتی  چه چیزهایی است؟

در قسمت قبل در مورد تاکسی‌های اینترنتی و چیستی آن‌ها صحبت کردیم و کمی در مورد آن‌ها توضیح دادیم؛ اما در این قسمت قصد داریم؛ بگوییم که مزیت‌های تاکسی اینترنتی  چه چیزهایی است تا به طور کامل با آن‌ها بشوید و بدانید چرا این نوع از تاکسی روزبه‌روز در حال افزایش تعداد مسافر و رانندگان هستند.

1. در هر ساعت شبانه‌روز امکان استفاده از تاکسی اینترنتی وجود دارد

اگر قبلا ساعت یازده شب نیاز به تاکسی داشتید؛ شانس اندکی برای پیداکردن موردمناسب داشتید؛ زیرا تاکسی‌ها در آن ساعت دیگر کار نمی‌کردند؛ به همین دلیل باید حتما از ماشین شخصی استفاده می‌کردید؛ اما این مشکل با ظهور تاکسی‌های اینترنتی به طور کلی مرتفع شد و شما در حال حاضر می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز هر روز هفته، حتی روزهای تعطیل، تاکسی اینترنتی موردنظر خودتان را پیدا کنید و از این جهت دیگر هیچ مشکلی نخواهید داشت.

2. برای رانندگان و مسافران از نظر درآمد و هزینه به صرفه‌تر است

دسترسی مناسب تاکسی اینترنتی باعث می‌شود تا مسافران بتوانند با قیمتی بسیاری خودروی مناسب برای رفتن به مقصد خودشان را پیدا کنند؛ این موضوع برای رانندگان نیز صادق است؛ آن‌ها نیز می‌توانند از بین مسافران مختلف با قیمت‌های متفاوت، مورد مناسب و مقرون به صرفه از نظر اقتصادی را انتخاب کنند تا بتوانند میزان درآمد بالاتری در طول کسب کنند مطلوب هر راننده‌ای به شمار می‌آید.

3. تعداد انتخاب‌های مسافر برای تاکسی بیشتر است

تعداد انتخاب‌های مسافر و راننده بسیار زیاد است و آن‌ها می‌توانند با فراغ بال، در میان موارد موجود بگردند و مورد مناسب خودشان را پیدا کنند که باعث بازشدن دست هردو طرف در هنگام انتخاب می‌شود و حس خوبی را به راننده و مشتری موردنظر می‌دهد.

4. باعث کاهش زمان معطل‌شدن مسافر و رسیدنش به مقصد می‌شود

مسافر برای پیداکردن خودروی موردنظر خودش، دیگر نیاز به معطل‌شدن در کنار خیابان ندارد؛ می‌تواند در خانه بنشیند و بااستفاده گوشی موبایلش در میان گزینه‌های مختلف بگردد تا بتواند ماشین و راننده موردنظرش را پیدا کند و به او درخواست دهد؛ در صورت پذیرش درخواست از سوی راننده، او به سمت منزل یا مبدا مسافر می‌آید تا او را در همان‌جا سوار کند و به سمت مقصد موردنظرش برساند.

از طرفی دیگر راننده نیز قبل از رسیدن به مقصد می‌تواند از بین مسافران موجود در نزدیکی مکانی که در حال حرکت است؛ یکی را بپذیرد؛ پس از پیاده‌کردن مسافر قبلی، فرد جدیدی را سوار کند و دیگر دچار اتلاف وقت نشود.

5. امنیت شما در طول سفر تضمین‌شده است

در هنگام سفر بااستفاده از تاکسی‌های اینترنتی از امنیت کاملی برخوردار است و می‌توانید در صورت بروز هرگونه مشکلی آن را با بخش پشتیبانی مطرح کنید تا به سرعت آن را حل کنند که باعث آرامش خیال مسافر و راننده به طور قابل‌توجهی می‌گردد.

نحوه محاسبه کرایه تاکسی‌های اینترنتی به چه صورتی است؟

بعد از آشنایی کامل با چیستی و مزیت‌ها این نوع از تاکسی‌ها، نوبت آن است که متوجه شود نحوه محاسبه کرایه تاکسی‌های اینترنتی به چه صورتی است و چگونه انجام می‌گیرد تا در هنگام استفاده دچار ابهامی نشوید.

نحوه محاسبه هزینه تاکسی اینترنتی

برای محاسبه کرایه تاکسی‌های اینترنتی از چهار فاکتور قیمت ورودی، کیلومتر جابه‌جایی، ترافیک؛ عرضه و تقاضای کمک گرفته می‌شود؛ یعنی اگر شما قصد گرفتن تاکسی اینترنتی برای مسیری را داشته باشید؛ نرم‌افزار ابتدا قیمت پایه آن را محاسبه می‌کند و سپس براساس میزان کیلومتر، ترافیک و عرضه و تقاضا موجود میزانش را افزایش می‌دهد؛ یا ثابت نگه می‌دارد و به این صورت کرایه تاکسی اینترنتی شما محاسبه و اعلام می‌گردد.

مزیت‌های تاکسی اینترنتی را به صورت کامل و دقیق متوجه شوید

ظهور تاکسی اینترنتی پدیده‌ای که باعث شد تا نوع خدمت‌رسانی تاکسی‌ها به مردم تغییر کند و خود رانندهای تاکسی نیز بتوانند سود بیشتری کنند؛ در این مطلب سعی کردیم؛ در مورد آن‌ها، مزیت‌هایشان و نحوه محاسبه کرایه تاکسی اینترنتی صحبت کنیم تا آگاهی شما در این زمینه را بالاتر ببریم.

در قسمت نظرات به ما بگویید که از کدام تاکسی اینترنتی بیشتر استفاده می‌کنید؟

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست