1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات ردیابی خودرو
 4. مزایای بکارگیری ردیاب در ناوگان‌های کوچک حمل و نقل

مزایای بکارگیری ردیاب در ناوگان‌های کوچک حمل و نقل

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

بررسی‌ها نشان می‌دهد که 68 درصد صاحبان ناوگان‌های کوچک حمل و نقل، افزایش هزینه‌ها را یکی از اصلی‌ترین چالش‌های خود در حوزه رقابتی فعالیت می‌دانند. این عدد رقم قابل توجهی است که اهمیت استفاده از فناوری‌ها و ابزاری که در این حیطه می‌تواند به این مشاغل کمک کند را نشان می‌دهد. فناوری‌هایی که در کاهش هزینه‌ها و حفظ مزیت رقابتی موثر است. یکی از این فناوری‌ها که مورد استفاده بسیاری از سازمان‌های حمل و نقل است، نرم‌افزارهای ردیابی است که با ردیابی خودکار تجهیزات و وسایل نقلیه ناوگان دستیار اصلی مدیریت روزانه دارایی‌ها محسوب می‌شوند. کاربردهایی مثل بازیابی وسیله نقلیه تا تسهیل فرایندها، مواردی که با افزایش کارآیی عملیاتی منفعت مناسبی را به مشاغل و کسب و کارهای کوچک در حوزه حمل و نقل می‌رساند. اما چگونه؟ شاید شما جزء آن دسته از مدیران ناوگان هستید که هنوز در این خصوص با چالش‌هایی روبرو می‌باشید و بکارگیری ردیاب‌ها را مناسب سازمان خود به دلیل عدم گستردگی فعالیت‌هایتان ندانید. پس با ما در این خصوص همراه باشید.

چالش‌های منحصر به فرد مدیران ناوگان‌های کوچک

برای درک کامل منافعی که ناوگان‌های کوچک حمل و نقل از بکارگیری ردیاب می‌برند لازم است به بررسی چالش‌هایی که این کسب و کارها با آن مواجهند بپردازیم.  در ابتدای لیست چالش‌ها موضوع جریان نقدی و سرمایه قرار دارد، موضوعی مهم که با اختصاص 67 درصد آمار بالاترین امتیاز را از نظر مدیران ناوگان کسب می‌کند. در رتبه دوم هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات مربوط به انجام فعالیت‌ها و در رتبه سوم چالش مدیریت زمان قرار می‌گیرند. سه موضوع عمده‌ای که پرداختن به هر یک از آنها و بکارگیری راهکارهای موثر در مدیریت آنها می‌تواند ناوگان‌های کوچک حمل و نقل را در صحنه رقابت حفظ کند.

اما ردیاب و نرم‌افزارهای مرتبط چگونه می‌توانند نقش خود را در این میان ایفا کنند؟ آیا یک ناوگان کوچک حمل و نقل صرفا بدلیل این چالش‌ها نباید سرمایه‌گذاری لازم را در خصوص بکارگیری فناوری‌های جدید به تعویق انداخته و یا اصلا به انجام نرساند؟

با ردیاب نیاز به وسایل نقلیه کمتری در ناوگان حمل و نقل خود دارید!

شاید در ابتدا تعجب کنید، اما این موضوع دقیقا به همین نکته توجه دارد: وسایل نقلیه کمتر و عدم نیاز به جایگزینی و خرید مازاد؛ امتیاز مثبتی که نیاز به توجه دارد. این بدان معناست که اگر وسیله نقلیه در حال فعالیت در ناوگان دزدیده شود و یا نیاز به تعمیر و نگهداری غیر مترقبه در طول مسیر و در نتیجه توقف ناگهانی داشته باشد، عملا احتمال جایگزینی آن در ناوگان‌های کوچک حمل و نقل چالش برانگیز و حتی بعید است. اگر شما از ردیاب در ناوگان خود استفاده کنید، ضمن هماهنگی کامل با وسیله نقلیه امکان بازیابی محل و موقعیت مکانی آن برایتان به راحتی فراهم می‌شود. در صورت نیاز به پلیس اطلاع می‌دهید و یا در صورت توقف غیر مترقبه در مسیر  ضمن تماس با راننده، امکان اعزام نیروهای کمکی جهت انجام تعمیرات لازم و هدایت وسیله نقلیه به محل اصلی را فراهم می‌آورید.

با ردیاب نیاز به نیروی کار کمتری در ناوگان حمل و نقل خود دارید

در نظر بسیاری از افراد در سازمان نیروی کار کمتر به این معناست که مدیران و پرسنل ناوگان احتمالا باید مسئولیت‌های بیشتری را بر عهده گیرند. بله این موضوع درست است اگر سازمان شما مبتنی بر سیستمی غیر خودکار و بدون بکارگیری اتوماسیون لازم در فرایندها و ردیابی وسیله نقلیه یا دارایی‌های شما باشد. اینجاست که خودکارسازی فرایندهای شما با استفاده از نرم‌افزارهای ردیابی به کمک شما آمده و فشارهای غیر ضروری بر پرسنل را کاهش می‌دهد.

با نصب ردیاب بر وسایل نقلیه و یا هر گونه تجهیزات و دارایی‌های گران قیمت سازمان، قادر خواهید بود تا کلیه آنها را به صورت آنلاین ردیابی کرده و ببینید که این تجهیزات و وسایل چگونه و چه زمانی استفاده می‌شوند. یا اینکه اگر در جای خود نیستند به موقعیت مکانی آنها پی ببرید. جالب توجه این است که می‌توان ردیاب تجهیزات را با ردیاب خودرو در یک پلتفرم به صورت یکپارچه درآورد و از یک سیستم آنها را ردیابی کرد.

با ردیاب بودجه سازمان خود را  مدیریت کنید

اگر تجهیزات یا وسیله نقلیه‌ای در سازمان دزدیده و یا گم شود، ممکن است یک ناوگان حمل و نقل کوچک بودجه لازم برای جایگزینی آنرا نداشته باشد. ردیاب‌ها می‌توانند با کاهش احتمال سرقت، از جایگزینی‌های پر هزینه‌ای که به سازمان شما تحمیل می‌شود جلوگیری کند. قابلیت بازیابی و پیدا کردن سریع وسیله نقلیه یا تجهیزات تفاوت بسیاری از نظر مالی در سازمان ایجاد می‌کند.

هزینه واقعی از دست دادن یک و وسیله نقلیه در سازمان چقدر است؟

زمانی که یک وسیله نقلیه یا تجهیزاتی را در سازمان از دست می‌دهید، جبران آن تاثیر منفی طولانی مدتی از نظر زمان و همچنین بودجه بر کسب و کار شما می‌گذارد.  هزینه‌هایی مانند جستجو و ارزیابی کارشناسی خرید وسیله نقلیه یا تجهیزات،  هزینه حمل و انتقال آن به سازمان، هزینه‌های حقوقی و علاوه بر آن زمانی که صرف انجام این کارها می‌شود همگی موارد پنهانی هستند که علاوه بر هزینه خرید آن وسیله بر سازمان تحمیل می‌شود. نرم‌افزارهای ردیابی به مدیران کمک می‌کنند تا با حذف این بودجه‌های اضافی کنترل بیشتری بر دارایی‌های سازمان اعمال شود.

از طرفی اگر شما بخواهید وسیله نقلیه یا تجهیزات خود را از طریق سیستم‌های دستی و به صورت غیر خودکار ردیابی کنید، با چالش‌های بسیاری روبرو خواهید شد به خصوص اینکه همه ما انسان هستیم و در حین انجام این فعالیت ممکن است چیزی را فراموش کنیم یا اشتباهی داشته باشیم. این فعالیت خود عامل بازدارنده تحمیل هزینه اضافی بر سازمان است. یک ردیاب خودرو یا ردیاب تجهیزات این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا با دقت کامل و در به صورت آنلاین دارایی‌های خود را نظارت کنید و در صورت مفقود شدن وسیله نقلیه خود با راننده تماس گرفته و یا به نیروهای امنیتی اطلاع دهید و از اعمال هزینه های اضافی جلوگیری نمایید.

ردیابی خودکار وسیله نقلیه عاملی در جهت جلب رضایت مشتریان سازمان نیز هست. زیرا آنها با اعتماد کامل، فرایند حمل و نقل کالای خود را بدست شما می‌سپارند که این خود عامل سودآوری در دراز مدت است.

با سیستم ردیابی چندین هدف را نشانه روید

 • با استفاده از ماهیت خودکار بودن فرایندها در این حالت، نظارت وسیله نقلیه و دارایی‌های خود را با کمترین تلاش انجام دهید.
 • دارایی‌های سازمانی و خودروی ناوگان حمل و نقل را بر مبنای داده‌های واقعی مدیریت کرده و اشتباهات فردی را حذف کنید.
 • با در دست داشتن اطلاعات آنلاین و بروز، نیروی کار سازمانی خود را با هماهنگی بهتر مدیریت کرده و عملکرد فعالیت‌شان را ارتقا دهید.
 • با کاهش هزینه‌های تعمیرات و خرابی وسیله نقلیه در هزینه‌های جاری خود صرفه‌جویی کنید.
 • و با آرامش خاطر، تمرکز خود را  صرفا بر “مدیریت کسب و کار” خود بگذارید

و اما اگر بدنبال مناسب‌ترین ردیاب برای ناوگان حمل و نقل خود هستید

مسلما اگر یک ناوگان حمل و نقل کوچک هستید،  با توجه به گستردگی بازار در این حوزه در انتخاب یک ردیاب مناسب نیاز است که به نکات ویژه‌ای توجه کنید تا در عین اینکه انتخاب بسیار ابتدایی نباشد، شامل موارد غیر ضروری که هزینه اضافی بر شما وارد می‌کند، نباشد. بر این مبنا چندین نکته اصلی بهتر است مورد توجه قرار گیرد:

 • قابلیت ردیابی بر اساس GPS
 • راه‌اندازی و نصب آسان
 • اتصالات ایمن و قابل اعتماد
 • رابط کاربری آسان
 • نصب در محلی ایمن و دور از دسترس سارقان
 • پشتیبانی کامل فنی از طرف فروشنده
 • دارا بودن ویژگی رصد عادات دارای ریسک رانندگان نظیر سرعت زیاد، ترمز شدید،…

و در نهایت پیش از هر انتخابی مشاوره  با کارشناسان شرکت  دارنده ردیاب را فراموش نکنید. هر انتخابی نیازمند جمع آوری اطلاعات کافی است. مسلما شما به عنوان یک مدیر دقیق، کلیه جوانب را لحاظ می‌کنید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست