1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. مشکلات و چالش‌های تاکسی‌های فرودگاهی و پایانه‌های مسافربری

مشکلات و چالش‌های تاکسی‌های فرودگاهی و پایانه‌های مسافربری

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

تعداد تاکسی‌ها و مسافران موجود در فرودگاه‌ها، راه‌آهن‌ها و پایانه‌های مسافربری زیاد هستند؛ همین موضوع باعث سخت‌شدن کنترل و مدیریت آن‌ها می‌شود؛ زیرا از طرفی رانندگان دوست دارند که در کم‌ترین زمان ممکن بهترین مسافر را پیدا کنند و مسافران نیز، معطلی را به هیچ عنوان نمی‌پسندند؛ این موضوع و بسیاری موارد مرتبط به آن باعث ایجاد چالش‌هایی در این مسیر می‌شود.

در این مقاله قصد داریم مشکلات و چالش‌های تاکسی‌های فرودگاهی و پایانه‌های مسافربری را برای شما بیان کنیم و در پایان بگوییم که راه‌حل سیستم نوبت‌دهی برای این مشکلات چیست و چگونه به حل آن‌ها کمک می‌کند؛ پس تا انتهای متن همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

چالش‌های تاکسیرانی فرودگاهی

چالش‌های تاکسی‌های فرودگاهی بسیار زیاد است که در این قسمت برخی از مهم‌ترین آن‌ها برای شما بیان می‌کنیم؛ زیرا شناخت مشکل اولین قدم برای حل آن به شمار می‌آید.

حجم بالای مدت زمان انتظار برای رسیدن مسافر

تعداد بالای تاکسی‌های موجود در تاکسیرانی فرودگاه  و وجود‌نداشتن مدیریت درست برای نوبت‌دهی به رانندگان باعث ایجاد حجم مدت زمان بالا انتظار برای رسیدن مسافر می‌شود که در اکثر باعث خرد‌شدن رانندگان و افت عملکردشان در هنگام رانندگی می‌شود؛ بنابراین و برای جلوگیری از وقوع چنین مواردی، باید راه‌حلی برای رفع این مشکل پیدا کرد.

آماده‌نبودن مسافر در هنگام بازگشت تاکسی موردنظر

بسیاری از تاکسی‌های فرودگاه پس از طی مسیر طولانی و برگشت به فرودگاه، باید منتظر آماده‌شدن مسافر موردنظر خودشان نیز بمانند؛ این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها نتوانند در طول روز، مسافرهای زیادی را جابه‌جا کنند و هزینه سوخت و استهلاک خودرو خودشان را نیز به دست آوردند؛ برقرار‌ماندن چنین مشکل به تدریج باعث نارضایتی آن‌ها و اعتصابشان می‌شود که مطلوب هیچ مدیری نیست.

رعایت‌نشدن عدالت در توزیع مسافرها بین رانندگان

برخی از رانندگان تاکسی وجود دارند که از شرایط نامطلوب نوبت‌دهی استفاده‌های نامطلوب می‌کنند؛ یکی از این موارد، سوار‌کردن مسافرهای خاص است؛ رساندن این نوع از مسافر به طور معمول سود مناسبی دارد و به همین دلیل رانندگان این چنینی سعی در سوارکردن آن‌ها دارند. به وجود آمدن چنین مواردی باعث ایجاد اعتراض در بین دیگر رانندگان و ایجاد تنش و دعوا بین آن‌ها می‌شود؛ برای جلوگیری از بروز این تنش‌ها باید فکری کرد؛ زیرا برروی اعتبار مجموعه موردنظر اثر منفی زیادی دارد.

مشکلات تاکسی های فرودگاهی

مشکلات تاکسی های فرودگاهی

معطلی مسافران به خاطر  حجم بالای درخواست‌ها

حجم بالای مسافران باعث می‌شود تا نوبت مسافران برای سوار‌‌شدن به تاکسی، طولانی شود که باعث ایجاد معطلی برای آن‌ها و نارضایتی این افراد می‌شود؛ به همین خاطر و برای جلوگیری بروز نارضایتی در مسافر باید راه‌حلی برای این چالش موردنظر یافت.

افزایش هزینه‌های سوخت رانندگان

بالارفتن هزینه مصرف سوخت باعث شده است تا مدیریت آن به یک الزام برای تمامی رانندگان تبدیل شود؛ زیرا آن‌ها در طول روز، مسیر زیادی را جابه‌جا می‌شوند و مصرف سوخت زیادی دارند؛ اما برای مدیریت مصرف سوخت نیاز به نرم‌افزارها و ابزارهایی است که باید نسبت به تهیه آن‌ها اقدام کرد.

به وجود آمدن تنش میان رانندگان

تنش به علت‌های مختلفی ممکن است؛ بین رانندگان اتفاق بیفتد؛ این موضوع باعث ضعف عملکرد کلی سیستم تاکسیرانی می‌شود؛ به همین دلیل باید برای رفع آن فکری کرد تا از بروز این اتفاقات جلوگیری نمود.

یافتن مسیر حرکت به سمت مقصد مسافر

یافتن بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد مسافر همواره یکی از دغدغه‌های رانندگان تاکسی به شمار می‌رود؛ مخصوصا اگر فرودگاه در شهرهای بزرگی مانند تهران قرار داشته باشد؛ زیرا ترافیک زیادی در مسیرها وجود دارد و در صورت اشتباه، امکان تلف‌شدن وقت مسافر و راننده به میزان بسیار زیادی وجود دارد که باید از آن جلوگیری کرد.

پرداخت کرایه توسط مسافرین

خرد‌کردن پول مسافر و پرداخت بقیه آن به او دردسرهای زیادی دارد؛ زیرا راننده‌ها مانند سابق در خودرو خودشان پول نقد زیادی ندارند؛ باید برای الکترونیکی‌کردن این نوع پرداخت‌ها نیز ابزارهایی را تهیه کرد تا بتوان آن را به انجام رساند.

مشکلات تاکسیرانی راه‌آهن چیست؟

در قسمت قبل مشکلات و چالش‌های تاکسیرانی فرودگاه را به شما گفتیم؛ اما در این قسمت قصد داریم در مورد معضلات تاکسیرانی راه‌آهن با شما صحبت کنیم تا آن‌ها را نیز بشناسید.

مشخص‌نبودن وضعیت راننده در هنگام برگشت

راننده تاکسی اگر بداند در هنگام برگشت مسافر دارد؛ با آرامش بیشتر به رانندگی می‌پردازد؛ اما متاسفانه شرایط در تاکسیرانی راه‌آهن به این صورت نیست و وضعیت رانندگان در هنگام برگشت به هیچ عنوان مشخص نیست که مشکل‌آفرین است.

زمان زیادی معطلی رانندگان تاکسی برای دریافت مسافر

رانندگان تاکسیرانی قطار باید زمان زیادی را برای دریافت مسافر و سوار‌کردنش معطل بمانند؛ این موضوع کلافگی برای آن‌ها و کاهش بازدهی عملکرد را در پی دارد که به تدریج باعث افت کلی سیستم تاکسیرانی ایستگاه راه‌آهن مربوطه می‌شود؛ بنابراین و برای جلوگیری از چنین اتفاقی باید راه‌حلی برای رفع آن پیدا کرد.

عدم وجود قانون مشخص برای نوبت‌دهی تاکسی‌ها

وجود‌نداشتن قانون مشخص برای نوبت‌دهی تاکسی‌ها در ایستگاه راه‌آهن باعث می‌شود تا آن‌ها دچار تنش و درگیری برسر سوارکردن مسافران شوند؛ زیرا امکان دارد که برخی از رانندگان این فرصت را غنیمت بشمرند و از آب گل‌آلود ایجاد‌شده ماهی خودشان را بگیرند. باید برای جلوگیری از بروز چنین مشکل سیستم نوبت‌دهی خودکار و الکترونیکی باقابلیت‌های مناسب را تهیه کرد و در ایستگاه تاکسیرانی راه‌آهن به کار بست.

آدرس‌دهی به راننده جهت رساندن مسافر موردنظر

پهناوربودن شهرها، باعث می‌شود تا احتمال گم‌شدن در آن‌ها نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کند؛ حال این مورد هنگامی بغرنج‌تر می‌شود که تعداد مسافرها بالا باشد و راننده آدرس مسافر را گم کند یا از مسیر اشتباهی حرکت کند؛ این موضوع باعث تلف‌شدن وقت مسافر و راننده و ضرر مالی و زمانی به آن‌ها می‌شود؛ به همین خاطر نیاز است تا برای رفع آن فکر مناسبی کرد.

عدم امکان دسته‌بندی رانندگان براساس میزان عملکردشان

اگر رانندگان دسته‌بندی شوند؛ می‌توان خدمات‌دهی به مسافران را بهتر کرد و همچنین به رانندگان باعملکرد مناسب‌تر پاداش‌های ویژه‌ای داد تا رضایت آن‌ها جلب شود و بابازدهی بالاتری کار کنند؛ اما برای انجام این کار نیاز به ابزارهایی است که باید برای تهیه آن‌ها اقدامات لازم را در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام رساند.

چالش‌های تاکسیرانی پایانه مسافربری چه چیزهایی است؟

پایانه‌های مسافربری نیز مکان‌هایی هستند که مسافرهای زیادی دارند و تعداد زیادی از آن‌ها برای رفتن به مقصد خودشان در شهر، تاکسیرانی را به کار می‌گیرند؛ به همین دلیل و برای آشنایی شما با مشکلات این قسمت به بررسی مهم‌ترین آن‌ها در این بخش می‌پردازیم.

چالش های تاکسی های پایانه های مسافربری

چالش های تاکسی های پایانه های مسافربری

ایجاد اختلال در رفت و آمد تاکسی‌های مختلف

ثبت‌نشدن درست و ورود و خروج رانندگان تاکسی باعث می‌شود تا نتوان به طور مطلوب برای حرکت آن‌ها برنامه‌ریزی کرد و امکان بروز اختلال در هنگام انجام آن بسیار زیاد است که باید راه‌حلی برای آن پیدا کرد.

نظارت و پایش بر عملکرد رانندگان

نظارت و پاش بر عملکرد رانندگان کمک می‌کند تا بتوان آن‌‎‌ها رصد کرد و در صورت بروز خطا به آن‌ها اخطارهای لازم را دارد؛ اما برای انجام این کار نیاز به ابزارهایی وجود دارد.

سیستم نوبت‌دهی برای مشکلات و چالش‌های تاکسی‌های فرودگاهی و پایانه‌های مسافربری چه راه‌حل‌هایی دارد؟

در قسمت‌های قبل مشکلات و چالش‌های تاکسی‌های فرودگاهی و پایانه‌های مسافربری را برای شما ذکر کردیم و در مورد آن‌ها توضیحات لازم را دادیم؛ اما در این قسمت قصد داریم؛ راه‌حل‌های سیستم نوبت‌دهی برای رفع آن‌ها را به شما بگوییم.

امکان مسیریابی هوشمند

مسیریابی هوشمند به راننده امکان می‌دهد تا به راحتی بتواند بهترین مسیر برای حرکت به سمت مقصد مسافر موردنظر را پیدا کنید و در کم‌ترین زمان ممکن به آن‌جا برسد.

مشخص‌شدن مسافر هر نوبت هر تاکسی قبل از رساندن مسافر

سیستم نوبت‌دهی قبل از رسیدن، راننده برای او مشخص می‌‌کند که وضعیت مسافر بعدی او به چه صورتی است و برای سوارکردن مسافر باید به سمت کدام جایگاه برود؛ این موضوع می‌تواند باعث ایجاد حس رضایت در راننده و افزایش بازدهی عملکرد او شود.

امکان مشخص‌کردن مسیر مقصد مسافر به طور دقیق

این سیستم به طور دقیق آدرس را به راننده می‌گوید تا او بداند که باید به کجا برود و در شهرهای بزرگ و مسیرهای طولانی آن‌ها گم نشود که باعث صرفه‌جویی مالی و زمانی برای مسافر و راننده می‌گردد.

امکان مدیریت مصرف سوخت

این سیستم همان ابزاری است که برای مدیریت سوخت و کنترل آن به رانندگان کمک می‌کند تا بتوانند هزینه‌های مربوط به آن را حداقل کنند.

امکان تعیین تاکسی مسافر در لحظه

سیستم نوبت‌دهی این امکان را می‌دهد تا تاکسی مسافر را بتوان در لحظه مشخص کرد؛ به این صورت میزان معطلی فرد موردنظر به حداقل ممکن خودش می‌رسد و رضایتش از خدمات نیز افزایش پیدا می‌کند.

امکان تعیین قوانین مشخص برای توزیع مسافر میان رانندگان مختلف

با استفاده از این سیستم می‌توان قوانین مشخص برای توزیع مسافر بین راننده‌های تاکسی مشخص کرد که از بروز تنش در میان آن‌ها جلوگیری می‌کند و باعث حفظ اعتبار پایگاه تاکسیرانی مربوطه می‌شود.

امکان ثبت ورود و خروج تاکسی‌ها و انجام برنامه‌ریزی مشخص برای حرکت آن‌ها

ثبت ورود و خروج رانندگان با استفاده از سیستم نوبت‌دهی تاکسیرانی ممکن می‌شود و می‌توان برای حرکت آن‌ها برنامه‌ریزی درستی انجام داد.

دسته‌بندی رانندگان براساس عملکرد و میزان تخلفاتشان در هنگام رانندگی

سیستم نوبت‌دهی این امکان را فراهم می‌سازد تا بتوان رانندگان را براساس تاریخچه سوابق و عملکردشان دسته‌بندی کرد و خدمات بهتری را به مسافران ارائه نمود.

سیستم نوبت‌دهی برای حل چالش‌های مختلف این حوزه به کار بگیرید

مشکلات و چالش‌های تاکسی‌های فرودگاهی و پایانه‌های مسافربری بسیار زیاد است که می‌توان آن‌ها را با استفاده از سیستم نوبت‌دهی تاکسیرانی حل کرد. شما می‌توانید برای دریافت دمو این سیستم به سایت پیشگامان آسیا مراجعه کنید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست