1. خانه
  2. وبلاگ
  3. خودروهای متصل: آینده صنعت خودرو
خودرو متصل چیست

خودروهای متصل: آینده صنعت خودرو

بدون دیدگاه
3.7/5 - (3 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

فناوری خودروهای متصل یک انقلاب دیجیتالی در صنعت خودروسازی ایجاد کرده است. تاکنون نزدیک به 3/9 بیلیون دلار به صنعت خودروهای متصل توسط سرمایه‌گذاران در سراسر جهان تزریق شده است و طبق آمار ارزش این بازار تا سال 2027 به 215/23 میلیارد دلار خواهد رسید. در حالی‌که توسعه این فناوری تقاضای جدیدی در بازار ایجاد کرده است، شرکت‌هایی که مایل به ایجاد و تثبیت موقعیت خود منطبق با این روند هستند باید با چالش‌های مهمی روبرو شوند و دیر یا زود خود را با آن منطبق سازند. اما این خودروها چه مزایایی دارند و چگونه دنیای آینده را متحول می‌سازند.

انواع روش های اتصال در خودروهای متصل

خودروی متصل چیست؟

خودروی متصل وسیله نقلیه‌ای است که می‌تواند از طریق اینترنت به صورت دو طرفه با سایر سیستم‌های خارج از خودرو نظیر زیر ساخت‌های جاده‌ای، مراکز اورژانس، سایر وسایل نقلیه، تلفن همراه، موبایل، خانه/دفتر ارتباط برقرار کند. در حالیکه اکثر افراد این فناوری را هم ردیف یک برنامه تلفن همراه که به کاربر اجازه باز و بسته کردن درب خودرو، کنترل تهویه مطبوع از راه دور توصیف می‌کنند، فناوری خودروی متصل مزایایی فراتر از این موارد است. مزایایی که در قالب مجموعه بزرگ اینترنت اشیا رقم می‌خورد. خودروهای متصل در پنج مدل با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می‌کنند.

خودرو اتصال به فضای ابری V2C

اتصال خودرو به فضای ابری  (C2V ) Vehicle to Cloud

در این نوع اتصال خودرو می‌تواند با سایر خودروها و یا تجهیزات متصل با فضای ابری ارتباط برقرار کند. به عنوان مثال ارتباط دو طرفه با لوازم خانگی موجود در خانه‌های هوشمند که به فضای ابری متصل هستند، ارتباط جهت شناسایی اشکالات خودرو از راه دور یا ارتباط دو طرفه با دستیاران دیجیتالی و استفاده از اطلاعات و داده‌های سایر خودروها نظیر داده‌های ترافیکی یا مشکلات موجود در مسیر جاده‌ها. در این ارتباط خودروی متصل به صورت مداوم در حال ارسال و جمع آوری اطلاعات است و داده‌های جمع‌آوری شده می‌تواند به عنوان مثال برای درک دلیل رخداد یک تصادف در جاده یا تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو استفاده شود.

اتصال خودرو با زیر ساخت‌ها

اتصال خودرو با زیر ساخت‌ها (V2I) Vehicle to Infrastructure 

این ارتباط بخشی جدایی ناپذیر از سیستم هوشمند حمل و نقل جاده‌ای است و در آن خودرو به صورت دو طرفه با زیر ساخت‌های جاده‌ای تبادل اطلاعات کرده و ارتباط برقرار می‌کند. این اطلاعات شامل داده های ترافیکی حاصل از سایر وسایل نقلیه، داده‌های حسگرهای نصب شده در زیرساخت های جاده‌ای (دوربین‌ها، چراغ‌های راهنمایی، نشانگرهای خیابان، علائم جاده ای، پارکومترها و غیره) و داده‌های ارسال شده از سیستم هوشمند جاده (محدودیت سرعت، شرایط آب و هوایی، تصادفات و غیره) است. خودرو این اطلاعات را دریافت و پردازش می‌کند. این فعالیت به تصمیم‌گیری مناسب توسط راننده در خصوص انجام عکس‌العمل لازم در برابر هشدارها کمک می‌کند. بدین شکل ارائه اطلاعات لحظه‌ای به رانندگان موجب کاهش تصادفات و افزایش ایمنی جاده‌ها می‌شود.

اتصال خودرو با سایر وسایل نقلیه

اتصال خودرو با سایر وسایل نقلیه (V2V) Vehicle to Vehicle 

در این ارتباط در مکان‌هایی که تعداد زیادی وسایل نقلیه وجود دارند، خودروها قادر به تبادل بی سیم داده‌ها با یکدیگر هستند. هر وسیله نقلیه می‌تواند از اطلاعات خودرویی که به شبکه متصل است استفاده کند. این داده‌ها می‌تواند در خصوص موقعیت مکانی، ترافیک مسیر، محل‌های پارک، مسیرهای جایگزین و مسائل مربوط به جاده باشد. به عنوان مثال یک خودرو به وسیله نقلیه‌ای که چند صد متر پشت او حرکت می‌کند می‌تواند اطلاع دهد که سطح جاده لیز است یا اینکه هم اکنون ترمز سختی کرده کرده یا مانعی در مسیر قرار دارد. بدین وسیله خودروی عقبی امکان عکس العمل مناسب در برابر این موانع را دارد.

اتصال خودرو با عابر پیاده

اتصال خودرو با عابر پیاده (V2P) Vehicle to Pedestrian

یکی از جدیدترین نوع ارتباطاتی که در خودروهای متصل کاربرد دارد و در آن از حسگر برای تشخیص عابران پیاده و اعلان هشدار لازم به راننده استفاده می‌شود.  بدین شکل راننده با داشتن اطلاعات به موقع از هر گونه تصادف غیر عمد با عابر پیاده جلوگیری می‌کند.

اتصال خودرو با شبکه‌های اینترنت

اتصال خودرو با شبکه‌های اینترنت  (V2N) Vehicle to Network

در این ارتباط خودرو می‌تواند از طریق شبکه تلفن همراه نظیر 5G یا LTE به تجهیزات و وسایل موجود در محیط پیرامون خود وصل شوند. در حقیقت اتصال V2N به خودرو این امکان را می‌دهد که درست همانند گوشی‌های هوشمند، تبلت و دستگاه‌های پوشیدنی فعالیت کنند. بدین شکل کلیه ارتباطاتی که پیش از این بیان شد، نظیر ارتباط با زیر ساخت، ارتباط با خودروهای دیگر، ارتباط با عابر پیاده یا ارتباط با سایر تجهیزات موجود در فضای ابری از طریق شبکه‌های تلفن همراه قابلیت برقراری اتصال خواهد داشت.

خودروهای متصل و مزایای غیر قابل انکار

هر چند قابلیت‌هایی که در 5 مدل ارتباط خودروهای متصل بیان شد، تا حد زیادی مزایای خودروهای متصل را گوشزد می‌کند اما می‌توان عمده فوایدی که این خودروها به ارمغان می‌آورند را در سه دسته زیر خلاصه کرد:

1.  ارتقای ایمنی

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد سالانه 1/3 میلیون نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای در جهان جان خود را از دست می‌دهند و 50-20 میلیون نفر نیز دچار صدمات غیر کشنده می‌شوند. در این میان علاوه بر رانندگان، عابران پیاده و دوچرخه سواران نیز در معرض خطر هستند. فناوری خودروی متصل با تبادل داده‌ها و ارتباطات و امکان برقراری ارتباط خودرو با زیر ساخت‌ها، عابران پیاده و سایر خودروها و ارایه هشدار در خصوص هر گونه خطر و مانع در جاده با پایین آوردن ریسک تصادفات، احتمال بروز هر گونه مرگ و میر و ایراد جراحات را کاهش می‌دهد. این پتانسیل ایمنی جاده‌ها را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

2. تجربه مطلوب برای کاربران

با آگاهی بیشتر مردم با مزایای خودروهای متصل، تقاضای رانندگان برای بهره‌گیری از این امکانات بیشتر خواهد شد. در خودروهای متصل راننده و سرنشینان می‌توانند از برنامه‌های سرگرم کننده و مورد علاقه خود نظیر موسیقی، کتاب صوتی لذت ببرند. مسلما تقاضا برای تجربه یک رانندگی مجلل به اندازه یک خانه پر از امکانات جذاب و هیجان انگیز است.

3. درآمدزایی برای خودروسازان

خودروهای متصل یک فرصت درآمدزایی جانبی بزرگ را برای خودروسازان پس از فروش خودرو فراهم می‌آورد. این موضوع به تولید کنندگان اجازه می‌دهد تا با ارایه خدمات اضافی نظیر تشخیص و شناسایی عیوب از راه دور، تعمیر و نگهداری پیش بینانه و زمان بندی خدمات آنلاین ارتباطات پایدار و دو جانبه‌ای را با مشتری فراهم ساخته و وفاداری آنها به خود را افزایش دهند. به عبارتی خودروهای متصل مدل درآمدی جدیدی را ایجاد می‌کنند که تولید کنندگان خودرو به طور مطلوبی می‌توانند از آن بهره برند.

و فناوری که نمی‌توان از آن به سادگی چشم پوشید…

نگاهی دوباره به آمار ما را به تفکری بیشتر فرا می‌خواند. بازاری که در جهان تا 6 سال آینده به بیش از 215 میلیارد دلار می‌رسد  به سادگی قابل چشم پوشی نیست. این موضوع در کنار ایمن‌تر کردن جاده‌ها، کاهش آلودگی‌های محیط زیست برای یک از آلاینده‌های اصلی شهرها یعنی خودروها و جریان‌های درآمدی جدید برای صنعت خودرو نشان می‌دهد که روند حرکت به سمت خودروهای متصل با شتاب در حال سیری صعودی است. دیگر در آینده انتظار ما از خودرو رساندن از یک مبدا به مقصد نیست و با ایجاد این نوآوری‌ها، تجربه کاربری ایمن و لذت بخش برای افراد تعریفی دیگر برای خودرو رقم خواهد زد. باید حرکت کرد به سمت آینده‌ای که ما را صدا می زند!

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست