زمان مطالعه : 4 دقیقه

در ادامه صحبت پیرامون صنعت حمل و نقل، قبلا دانشنامه صنعت حمل و نقل (بخش اول) را منتشر کردیم و این بار به سراغ بخش دوم از این دانشنامه میریم. با ما همراه باشید.

شتاب سنج خودرو  Accelerometer

یک وسیله الکترونیکی برای اندازه گیری شتاب خودرو در موقعیت های مکانی مختلف استفاده می شود. اطلاعات دریافتی از شتاب سنج در بازسازی تصادفات به منظور تشخیص و درک رفتار راننده که منجر به تصادف شده است استفاده می شود.

تجهیزات ردیابی فعال از طریق جی پی اس Active GPS tracking device

نوعی تجهیزات ردیابی که با استفاده از سیستم ماهواره ای در بازه های زمانی مشخص، اطلاعات را به یک سرور مرکزی ارسال می کند. این فعالیت ردیابی در لحظه خودرو و همچنین تردد در مسیر از پیش تعیین شده را امکان پذیر می کند.

رابط برنامه نویسی کاربری API : Application programming interface

در برنامه نویسی کامپیوتر، رابط برنامه نویسی کاربردی مجموعه ای از زیر ساخت ها، پروتکلهای ارتباطی و ابزارهای ساخت نرم افزار است. به عبارت دیگر مجموعه ای از روش های کاملا مشخص ارتباطی بین اجزای مختلف است. داده های تلماتیک  و مدیریت ناوگان نظیر موارد مرتبط با دارایی و مشخصات رانندگان، موقعیت مامی خودرو و اطلاعات سفر از طریق این رابط قابل دستیابی است.

 شبکه ناحیه کنترلی  CAN BUS

 CAN مخفف شبکه ناحیه کنترلی (Controller Area Network) است. یک پروتکل و استاندارد شبکه و بستر ارتباطی کنترلی برای وسائط نقلیه بزرگ که در آن دستگاهها و تجهیزات الکترونیکی بدون استفاده از کامپیوتر میزبان به یکدیگر متصل شده و ارتباط برقرار میکنند. در این استاندارد بجای استفاده از یک مدار الکتریکی برای هر سیگنال منتقل شده، یک گذرگاه (BUS) مبتنی بر پلتفرم ارتباطی، انتقال پیام بین دستگاههای مختلف را تنظیم می کند.این سیستم برای اولیه بار در سال 1983 میلادی توسعه یافت.

کد تشخیص مشکل DTC:Diagnostic Trouble Code

کدهایی که توسط انجمن جهانی مهندسین خودرو (SAE) برای ردیابی مشکلات تشخیص داده شده توسط کامپیوترهای موجود بر روی خودرو تعریف شده اند.

گزارش بازرسی خودرو  DVIR:Driver Vehicle Inspection Report

گزارشی رسمی که تاییدیه ای بر موضوع بازرسی خودرو توسط راننده پیش از اغزام به ماموریت در جاده است. بطور معمول یک گزارش بازرسی الکترونیکی روزانه برای هر خودرو نیاز است.

دستگاه الکترونیکی عملیاتی  ELD: Electronic logging device

یک دستگاه دیجیتال که با نصب بر روی موتور به صورت خودکار فعالیت خودرو را در تمام طول روز بصورت خودکار ردیابی می کند. این دستگاه از طریق ارتباط با ECU بصورت جزیی کلیه اطلاعات مربوط به وضعیت موتور  و همچنین داده های لحظه ای مربوط به موقعیت مکانی خودرو را به یک دستگاه یا نرم افزار دیگر منتقل می کند تا مدیر ناوگان در صورت نیاز از آن استفاده کند.

سیستم مکانیابی جهانی GPS: Global  Positioning System

یک سیستم ماهوراه ای بر اساس امواج رادیویی که از 32 ماهواره فضایی توسعه یافته بوسیله وزارت دفاع امریکا تشکیل شده است. با استفاده از گیرنده های GPS می توان موقعیت مکانی، سرعت وسیله نقلیه را تعیین نمود. نوع تجاری این سیستم ها در ردیاب های خودرو، موبایل،… مورد استفاده قرار می گیرد و نوع دیگر که مصرف نظامی دارد از دقت بالاتری برخوردار است.

لازم بذکر است سیستم های موقعیت یاب مشابهی توسط روسیه با نام (GLONASS)، اتحادیه اروپا با نام (Galileo) و چین با نام (Beidou) نیز در حال حاضر ایجاد شده اند.

سرویس عمومی بسته امواج رادیویی  GPRS:General Packet Radio Service

سیستمی برای انتقال بدون سیم اطلاعات با سرعت بالا که در اینترنت، تلفن های موبایل و کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرد. GPRS  سیستم اصلی جهان یبرای انتقال داده های تلفن همراه است. یکی از مزیت ها یاین سیستم سرعت بالای برقراری ارتباط در آن است. در این حالت دیگر نیازی نیست که در هر دفعه استفاده از اینترنت جهت اتصال به سرویس دهنده اینترنت مدت زیادی را صرف کنید.

تجهیزات ردیابی غیر فعال مبتنی بر جی پی اس Passive GPS tracking device

این تجهیزات بر خلاف انواع فعال، اطلاعات را بصورت لحظه ای به مرکز ارسال نمی کنند. بلکه اطلاعات  را ذخیره کرده و بعد از رسیدن خودرو به مقصد داده ها دانلود و بررسی می شوند.

PTO:Power Take Off

استفاده از انرژی موتور خودرو  برای راه اندازی سیستم دیگر است. با استفاده از PTO می توان جک هیدرولیک خودرو یا بالابر را جابجا کرد و یا چراغ مربوط به بسته بودن کمربند خودرو را روشن نمود. از طریق GPS می توان کلیه این اطلاعات را به مدیر ناوگان منتقل کرد.

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه Preventive Maintenance

فرایند نگهداری پیشگیرانه خودرو بر حسب یک برنامه زمانی مشخص و از پیش تعیین شدهکه با هدف کاهش خسارات خودرو بکار میرود. این موضوع شامل بازرسی کامل قطعات خودرو، تعویض روغن و چک کردن فشار باد لاستیک هاست. برای مدیران ناوگان و همچنین رانندگان این فرایند پیشگیرانه برای افزایش طول عمر خودرو و کاهش هزینه های تعمیر و زمان خرابی آن حایز اهمیت است. بگارگیری فعالیت های مرتبط با تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در نهایت موجب ارتقای بهره وری و ایمنی هر ماموریت انجام شده توسط ناوگان است. این فعالیت در نرم افزارهای مدیریت ناوگان بصورت خودکار هشدار لازم در جهت انجام فعالیت مربوط را انجام می دهد.

تشخیص از راه دور Remote Diagnostic

راهکاری است ک مدیر ناوگان می تواند با استفاده از آن برای مشاهده و اعمال اصلاحات لازم  هشدارهای خودکار ارسال شده بر مبنای کدهای تشخیصی مشکل توسط کامپیوتر موتور فعالیت لازم را انجام دهد. در این حالت شدت، شرح خطا و توصیههای مد نظر جهت اصلاح مشخص می شود. مزیت تشخیص از راه دور آماده سازی زودهنگام تکنسین ها برای تهیه قطعات مناسب و کاهش زمان خرابی خودرو است.

 تاخوگراف Tachograph                                                          

وسیله ای جهت ثبت عملکرد راننده خودرو در سیستم های حمل و نقل جاده ای بویژه در غیاب پلیس می باشد. با این وسیله می توان مواردی چون زمان سفر، مسافت پیموده شده، سرعت خودرو، زمان توقف، محل توقف، محل سرعت غیر مجاز، تخلفات سرعتی و زمان  رانندگی را ارزیابی و ثبت کرد. این دستگاه هوشمند بر روی گیربکس یا جعبه دنده خودرو نصب می شود. دو نوع آنالوگ و دیجیتال این دستگاه وجود دارد.

شماره شناسایی خودرو VIN:Vehicle Identification Number

یک شماره منحصر بفرد شامل سریال نامبر که مطابق استاندارد ISO 3779 و  ISO 4030 تعریف میشود. این شماره یک کد 17 رقمی است که با رمز گشایی آن میتوان به اطلاعاتی چون شرکت سازنده، مشخصات خودرو، کشور سازنده، محل تولید خودرو، سال ساخت، مشخصات موتور، مدل ماشین دست یافت.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست