1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات مدیریت ناوگان
 4. نحوه‌ی مدیریت ناوگان در انواع فروش مویرگی صنایع توزیع و پخش
مدیریت ناوگان در پخش مویرگی

نحوه‌ی مدیریت ناوگان در انواع فروش مویرگی صنایع توزیع و پخش

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 8 دقیقه

یکی از روش‌های فروش در صنایع توزیع و پخش، فروش مویرگی می‌باشد. هنگامی که یک شرکت توزیع و پخش اقدام به استفاده از فروش مویرگی می‌کند، در واقع کالای خودش را در همه‌جا در معرض نگاه‌ها قرار می‌دهد تا هم بیشتر دیده شود و هم باعث ایجاد مزیت برای آن گردد. برای مثال هنگامی که شما برای خرید یک کالا به فروشگاه‌های مختلف مراجعه می‌کنید و یک محصول را در همه‌ی آن فروشگاه‌ها می‌بینید، بیشتری ترغیب به خرید آن می‌شوید تا وقتی که فقط آن محصول را در یک فروشگاه مشاهده کنید.

فروش مویرگی دارای مزایای مختلفی است که باعث می‌شود تا استفاده از آن برای شرکت‌های مشغول در صنعت توزیع و پخش بسیار به صرفه و مفید باشد. همچنین این روش دارای انواع مختلف فروش گرم و سرد می‌باشد که بسته به محصول قابل انتخاب هستند و می‌توان از آن‌ها برای پخش و فروش محصولات متفاوت استفاده کرد.

در این مقاله قصد داریم در مورد مزایای فروش مویرگی، انواع آن و نحوه‌ی مدیریت ناوگان در انواع فروش مویرگی صنایع توزیع و پخش به طور کامل و دقیق برای شما صحبت کنیم تا ذهن شما در این زمینه کاملا شفاف گردد و ابهامی نداشته باشد. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با این موارد به طور کامل آگاه شوید.

چرا باید از فروش مویرگی استفاده کرد؟

در قسمت قبل به شما گفتیم که این روش فروش دارای مزایای فراوانی است. در این قسمت قصد داریم این موضوع را باز کنیم و به طور کامل شرح دهیم که چرا شما باید از فروش مویرگی استفاده کنید و چه مزایایی برای شما دارد تا به اطمینان کامل در این زمینه برسید؟

1. بازگشت پول سریع‌تر و مطمئن‌تر

هنگامی که شرکت توزیع و پخش یک محصول خودش را به طور کلی به یک فروشگاه می‌فروشد، اگز آن فروشگاه دچار مشکل شود، به پول محصول به راحتی نخواهد رسید، اما اگر همین کالا را به صورت مویرگی در چند فروشگاه مختلف پخش کند، می‌تواند بازگشت پول سریع‌تر و با اطمینان‌تری را تجربه کند.
زیرا عملا در روش اول شرکت توزیع و پخش تخم‌مرغ‌های خودش را در یک سبد گذاشته است، اما در روش دوم از این کار اجتناب نموده است و ریسک فروش خودش را به حداقل ممکن رسانده است.

2. رشد فروش محصول

همانطوری که در ابتدا اشاره کردیم، هنگامی که مشتری یک محصول را در چند فروشگاه متفاوت ببیند، قطعا نسبت به خرید آن بیشتر ترغیب می‌گردد. این انگیزه و میل می‌تواند رشد فروش محصول توزیع شده توسط شرکت توزیع و پخش را به دنبال داشته باشد که بسیار قابل توجه می‌باشد.

3. امکان انتخاب بین فروشگاه‌ها

هنگامی که شرکت توزیع و پخش از روش مویرگی برای فروش محصولاتش استفاده می‌کند، می‌تواند امکان انتخاب بین فروشگاه‌های مختلف را داشته باشد. در این روش شرکت می‌تواند محصولش را در فروشگاه‌هایی توزیع نماید که هم خوش حساب هستند و هم از فروش خوبی برخوردار می‌باشند.

4. نظم بیشتر و بهتر

استفاده از فروش مویرگی به شما کمک می‌کند تا بتوانید نظم کاری بهتری را در مراکز توزیع مختلف شرکت توزیع و پخش خودتان حاکم کنید و از رسیدن به موقع کالا به مقصد مورد نظر اطمینان کامل و وافی را پیدا کنید و از این نظر نگرانی خاصی نداشته باشید.

5. کاهش خطر از دست دادن مشتری

در این روش شما می‌توانید خطر از دست دادن مشتری و کاهش آن را بسیار کم‌تر احساس کنید. زیرا شما همزمان در حال تأمین نیاز چندین فروشگاه مختلف هستید که باعث می‌شود تا آن‎‌ها از نحوه پخش و توزیع کالای شما رضایت کامل داشته باشند و به شرکت دیگری جهت این کار مراجعه نکنند.

انواع سیستم فروش مویرگی

سیستم فروش مویرگی دارای دو نوع مختلف سرد و گرم می‌باشد که با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و باید در هر کدام از این سیستم‌ها از خودروهای مخصوص به خودشان استفاده کرد و از آن‌ها در این جهت بهره برد تا نتیجه مطلوبی دریافت کرد. در ادامه به معرفی این سیستم‌ها به طور مختصر می‌پردازیم.

فروش گرم در پخش مویرگی

1. فروش گرم

این نوع فروش مویرگی یک فروش برنامه‌ریزی شده است و زمان ارسال آن مشخص می‌باشد. به عبارت دیگر سفارش‌ها در روز مشخصی و به جایی مشخصی ارسال می‌گردد.

در این نوع فروش بهتر است که شرکت توزیع و پخش از خودروهای خود شرکت استفاده نماید تا بتواند نتیجه بهتری‌ بگیرد. زیرا در این روش خودرو باید هر روز به مکان‌های مشخصی برود و در صورت استفاده از خودروی استیجاری هزینه زیادی برای شرکت به وجود می‌آید.

فروش سرد در پخش مویرگی

2. فروش سرد

این نوع فروش برخلاف فروش گرم یک فروش برنامه‌ریزی شده نیست و شرکت توزیع و پخش براساس سفارش محصولاتش را توزیع و پخش می‌کند. به طور مثال ممکن است که در یک روز به پنجاه نقطه مختلف مراجعه کند، اما در روز دیگر به ده نقطه برود. در این روش به علت اینکه برنامه مشخصی وجود ندارد، استفاده از خودروهای استیجاری برای شرکت توزیع و پخش به صرفه‌تر است و هزینه بسیار کم‌تری برای آن‌ها به وجود می‌آورد.

نحوه‌ی مدیریت ناوگان در انواع فروش مویرگی صنایع توزیع و پخش

در قسمت قبلی در مورد مزایا فروش مویرگی صحبت کردیم و گفتیم که چرا باید از این روش برای فروش استفاده کرد. اما در این قسمت قصد داریم، در مورد نحوه‌ی مدیریت ناوگان در انواع فروش مویرگی شامل فروش سرد و گرم با شما صحبت کنیم تا بدانید که باید در هر کدام از این روش‌ها از چه نوع خودرویی استفاده کرد که بتوان نتیجه بهتری دریافت کرد.

بیشتر بخوانید: مدیریت ناوگان چیست؟

1. نحوه مدیریت ناوگان در فروش گرم

در سیستم فروش گرم باید از یک سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل برنامه‌ریزی شده استفاده شود، زیرا توزیع سفارشات به صورت منظم و برنامه‌ریزی شده است. این سیستم مدیریت ناوگان برنامه‌ریزی شده دارای مزایایی است و به شرکت توزیع و پخش امکاناتی را ارائه می‌دهد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌‌پردازیم.

 • مدیریت خودروهای پخش
  مدیریت خودروهای پخش یکی از موارد مهم در فروش گرم است. زیرا در فروش گرم باید به صورت روزانه تعدادی خودرو به تعداد مشخصی نقطه بروند تا کار فروش را به درستی انجام دهند و در صورت عدم مدیریت درست خودروهای پخش امکان دارد که دو خودرو به صورت همزمان به یک نقطه برای فروش بروند.
  بنابراین باید برای این مهم از سیستم مناسب و هوشمند استفاده گردد. سیستم برنامه‌ریزی شده مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند این دغدغه و نگرانی را به طور کامل از بین ببرد و به مدیران شرکت توزیع و پخش در مدیریت صحیح‌تر و دقیق‌تر خودروهای پخش کمک شایانی نماید.
 • مدیریت رانندگان و محاسبه دقیق حقوق و دستمزد آن‌ها
  مدیریت رانندگان و ثبت دقیق عملکرد آن‌ها برای محاسبه دقیق حقوق و دستمزد این افراد بسیار مهم است و باید نسبت به آن دقت کافی و وافی داشت. استفاده از سیستم برنامه‌ریزی شده مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند به این مهم کمک کند و خیالتان نسبت به این موضوع را راحت کند.
بیشتر بخوانید : نرم افزار امور مالی، حقوق و دستمزد
 • تعمیرات به موقع خودروهای پخش
  تعمیرات و نگهداری خودروهای پخش بحث بسیار مهمی است و باید توجه زیادی را نسبت به آن مبذول نمود. زیرا در صورت تعمیر نشدن به موقع خودروهای پخش، امکان فلج شدن سیستم توزیع شرکت پخش وجود دارد که ضربه بدی به اعتبار این نوع از شرکت‌ها است.
  سیستم مدیریت ناوگان برنامه‌ریزی شده می‌تواند به تعمیرات و نگهداری سریع‌تر و دقیق‌تر خودروهای مشغول در صنعت توزیع و پخش کمک شایانی نماید و این کار به خوبی تسهیل کند.
بیشتر بخوانید : نرم افزار تعمیرات و نگهداری خودرو
 • محاسبه مصرف سوخت خودروهای پخش
  مصرف سوخت خودروهای پخش اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، زیرا می‌تواند اثر قابل توجه‌ای بر روی میزان هزینه‌های اقتصادی شرکت توزیع و پخش داشته باشد. محاسبه مصرف سوخت می‌تواند به شما کمک کند تا از این میزان مطلع شوید و اقداماتی جهت بهینه‌سازی آن انجام دهید.
  سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل به شما در محاسبه مصرف سوخت کمک می‌کند و این امکان را به خوبی برای شما فراهم می‌نماید تا بتوانید مصرف سوخت خودروهای پخش را بهینه کنید.
 • مسیریابی هوشمند
  انتخاب کوتاه‌ترین مسیر ممکن برای رسیدن به مقصد‌های موردنظر شرکت توزیع، می‌تواند باعث کاهش زمان مصرفی و میزان پیمایش خودروهای توزیع گردد که از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.
  سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل به راننده و مدیران شرکت توزیع و پخش کمک می‌کند تا بتوانند به صورت هوشمند بهینه‌ترین مسیر ممکن برای رسیدن به مقصد‌های مورد نظر را بیابند و در مصرف سوخت و هزینه‌های مربوط به شرکت خودشان صرفه‌جویی اقتصادی قابل توجهی نمایند.

2. نحوه مدیریت ناوگان در فروش سرد

در فروش سرد نیز مانند فروش گرم باید از سیستم مدیریت ناوگان استفاده شود تا بتواند خودروهای مختلف توزیع و پخش را به درستی مدیریت و کنترل نمود. در این نوع فروش باید از مسیر بندی و توزیع سفارشات هوشمند برای مدیریت ناوگان حمل و نقل استفاده شود. مسیربندی و توزیع سفارشات هوشمند به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی به راننده مسیر مورد نظر خودتان را نشان دهید و این کار را به صورت هوشمند و آنلاین به انجام برسانید. در ادامه به ویژگی‌های مهم این سیستم که باعث راحت‌تر شدن مدیریت ناوگان در فروش سرد می‌شود، اشاره می‌کنیم.

 • کوتاه شدن مسیر پیمایش خودروها
  خودروهای استفاده شده در فروش سرد، اغلب به صورت استیجاری هستند و هرچه میزان پیمایش آن‌ها کم‌تر باشد، از نظر اقتصادی و زمانی برای شرکت توزیع و پخش به صرفه‌تر است و باعث صرفه‌جویی اقتصادی بسیاری برای شرکت می‌گردد.
  استفاده از سیستم مسیر بندی و توزیع سفارشات هوشمند به شرکت توزیع و پخش کمک می‌کند تا به راحتی کوتاه مسیر ممکن برای رسیدن به مکان تحویل سفارش را به راننده خودرو اطلاع دهد تا او بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین مسافت طی شده سفارش را به فروشگاه مقصد تحویل دهد.
 • محاسبه راحت‌تر کارکرد راننده خودرو
  محاسبه دقیق میزان کارکرد رانندگان خودرو در فروش سرد یکی از مهم‌ترین موارد است و باید به صورت کاملا دقیق صورت بگیرد، زیرا این رانندگان به صورت مقطعی فعالیت می‌کنند. بنابراین لازم است که عملکرد آن‌ها به صورت دقیق ثبت شود تا بتوان حقوق و دستمزد آن‌ها را سریع‌تر و دقیق‌تر حساب نمود.
  سیستم مسیربندی و توزیع سفارشات هوشمند به شرکت‌های فعال در صنعت توزیع و پخش کمک می‌کند که بتوانند به راحتی عملکرد رانندگان خودشان در فروش سرد را ثبت کنند و به طور دقیق حقوق و دستمزد آن‌ها محاسبه نمایند.
 • افزایش سرعت تسویه با پیمانکاران
  تعداد زیادی از شرکت‌های توزیع و پخش که از فروش سرد برای توزیع سفارشات خودشان استفاده می‌کنند، دارای پیمانکاران خودرو هستند. این شرکت‌ها با این پیمانکاران خودرو قرارداد دارند و در مواقعی که نیاز به خودرو دارند، از ناوگان حمل و نقل استیجاری آن‌ها استفاده می‌کنند.
  تسویه حساب با این پیمانکاران کاری زمانبر است، زیرا تعداد خودروها متفاوت است و هر خودرویی به صورت مقطعی کار کرده است. بنابراین باید حتما میزان حساب پیمانکار به صورت مقطعی محاسبه شود تا در هنگام تسویه ماهانه، شرکت توزیع با پیمانکار به مشکل برنخورد.
  استفاده از سیستم مسیر بندی و توزیع سفارشات هوشمند می‌تواند به این موضوع کمک کند و افزایش سرعت تسویه حساب شرکت توزیع و پخش با پیمانکار خودرو را به همراه داشته باشد و این دغدغه را به طور کلی از بین ببرد.

از فروش مویرگی برای توزیع و پخش کالاها استفاده کنید

فروش مویرگی یکی از روش‌های به صرفه برای صنایع توزیع و پخش است که شرکت‌های مختلف مشغول در این حوزه می‌توانند از آن جهت فروش کالا‌های مختلف استفاده کنند و از این جهت با مشکل خاصی رو‌به‌رو نباشند. هنگامی که شرکت‌ها از فروش مویرگی استفاده می‌کنند، می‌توانند هم فروش بالاتری را تجربه کنند، ریسک از دست دادن مشتری را کم‌تر احساس کنند و جریان نقدینگی مداومی داشته باشند که بسیار مطلوب و قابل توجه می‌باشد.

سیستم فروش مویرگی دارای دو نوع فروش گرم و سرد می‌باشد. در فروش گرم، توزیع به صورت برنامه‌ریزی شده است و از سیستم برنامه‌ریزی شده ناوگان حمل و نقل استفاده می‌گردد. در سیستم فروش سرد، توزیع براساس سفارشات است و از سیستم مسیر‌بندی و توزیع سفارشات هوشمند استفاده می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم به شما بگوییم که مهم‌ترین مزایای استفاده از فروش مویرگی چیست، چرا باید از آن استفاده کرد، انواع سیستم فروش مویرگی چیست، نحوه‌ی مدیریت ناوگان حمل و نقل  در فروش مویرگی به چه صورتی است و شرکت‌ها باید برای هر کدام از انواع مختلف فروش مویرگی از چه نوع خودرو و ناوگانی استفاده کنند که به صرفه‌ باشد و هزینه کم‌تری برای آن‌ها به وجود بیاورد. در قسمت نظرات به ما بگویید که برای توزیع و پخش محصولات از کدام روش فروش مویرگی استفاده می‌کنید؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست