زمان مطالعه : 6 دقیقه

صنعت حمل و نقل باری در جهان، با کمبود نیروی متخصص و حرفه‌ای رو‌به‌رو است. این مشکل در ایران حاد‌تر و بدتر از کشورهای دیگر است. خروج نیروی ماهر باعث کاهش انگیزه کل تیم می‌گردد و یافتن جایگزین مناسب برای این راننده بسیار سخت است. اما برای رفع این مشکل چه کاری باید انجام داد و چگونه می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد؟

جواب این سوال جلب رضایت راننده متخصص و حفظ آن در ناوگان حمل و نقل سازمان یا شرکت است. یکی از راه‌های برتر برای انجام این کار استفاده از تکنولوژی مدیریت ناوگان است که در این مطلب به اثر این نوع از مدیریت بر حفظ رضایت راننده صحبت می‌کنیم و آن را برای شما شرح می‌دهیم. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما باشید تا این مطالب را یاد بگیرید.

پرداخت پول زیاد کافی نیست!

در طول پاندمیک و قرنیطه کرونا، میزان تقاضا و سفارش‌های آنلاین به طور چشمگیری افزایش یافت که همین موضوع شرکت‌ها و سازمان‌های خدماتی را مجبور به جذب نیروی جدید نمود تا بتوانند به خوبی نیاز مشتریان و کاربران خودشان را پاسخ دهند و رضایت آن‌ها را بیش از پیش جذب کنند.

اما جذب نیروی جدید با وجود قرنیطه کرونا و کمبود نیرو، مستلزم افزایش دستمزد بود، این موضوع باعث شد تا مدیران این شرکت‌ها مجبور به افزایش دستمزد برای رانندگان جدید ناوگان جدید شوند. آن‌ها فکر می‌کردند که نیروهایی جذب شده با دستمزد بالاتر، نیازی به چیز دیگری ندارند و در طول روز تعداد زیادی بار را بدون مشکل برای آن‌ها جابه‌جا می‌کنند.

این فرضیه درست از آب درنیامد و رانندگان به خاطر افزایش تعداد مسیرهایی ترددی خودشان شاکی شدند و اعلام کردند که تنها تعداد مسیر محدودی را در طول روز طی می‌کنند، همین موضوع سبب شد تا این شکاف نیروی انسانی ترمیم نشود و مشکل مربوط به آن حل نگردد.

دلیل این شکایت، نداشتن وقت کافی برای خانه و زندگی شخصی‌شان بود. البته به نظر بعضی افراد عجیب به نظر می‌رسد، اما این موضوع واقعیت دارد و تنها پول زیاد برای حفظ رضایت راننده کافی نیست.

6 دلیل مهم برای عدم رضایت راننده در ناوگان حمل و نقل

در این قسمت به بیان 6 دلیل مهمی که باعث عدم رضایت راننده‌های استخدامی توسط مدیران ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها می‌شود، صحبت می‌کنیم تا از آن‌ها به خوبی آگاه باشید.

دستمزد پایین

در قسمت قبل در مورد اینکه پول زیاد برای جلب رضایت راننده کافی نیست، صحبت کردیم. اما باید بدانید که این موضوع به معنی مهم‌نبودن میزان حقوق و دستمزد رانندگان نیست. بلکه طبق آمارها یکی از اصلی‌ترین علت‌های ترک ناوگان توسط رانندگان، کم‌بودن میزان حقوق و دستمزد پرداختی توسط آن شرکت یا سازمان مربوطه است. بنابراین باید این موضوع را جدی بگیرید و از آن غافل نشوید.

عدم تناسب میزان کار با حقوق

رانندگان در طول حرکت جهت تحویل بار به مشتری با موارد بسیاری روبه‌رو می‌شوند که سبب تلف‌شدن وقت آن‌ها می‌گردد. این موارد شامل آب و هوای بد، ترافیک، تاخیرهای مشتری و بسیاری موارد دیگر می‌شود. این تاخیر می‌تواند باعث عدم تناسب میزان حقوق راننده با میزان کارکردش گردد و حس عدم رضایت در او را به وجود آورد.

به همین دلیل لازم است، مدیران حمل و نقل شرکت‌ها، برای جبران این مشکلات برنامه‌ی مدون و درستی داشته باشند تا بتوانند به خوبی این خلا را پوشش دهند و رضایت راننده را به خوبی جلب کنند که بسیار مهم و حیاتی است.

جریمه‌های ناعادلانه

خودروهای ناوگان در طول مسیر حرکت به سمت مقصد مشتری یا به دلایل مختلف موجود  ممکن است که جریمه شوند. این جریمه‌های به طور معمول از حساب راننده کسر می‌شود و به محل جریمه‌کننده پرداخت می‌گردد. همین مورد می‌تواند باعث ایجاد شکایت و حس بد در راننده ناوگان گردد و رفته رفته او را به سمت درب‌های خروج از سازمان یا شرکت هدایت کند.

مدیران سازمان و شرکت‌ها، باید برای رفع این موضوع راهکار مناسبی به کار بگیرند تا پرداخت جریمه خودرو تنها بر عهده شخص راننده نیفتد. این موضوع باعث ایجاد صرفه‌ی اقتصادی و حس رضایت راننده به طور قابل‌توجهی می‌گردد که به بازدهی شرکت مربوطه بسیار کمک می‌کند.

ریسک و خطر بالا

وجود ریسک و خطر بالا عامل دیگری است که در رانندگی مهم و اثرگذار است. اگر مسیرهای منتهی به مشتریان شما ریسک و خطر زیادی دارد، باید به آن توجه زیادی بکنید. زیرا راننده با خودش فکر می‌کند که چرا باید در این مسیر پرخطر رانندگی کند و جانش را در معرض آن قرار بدهد.

این مورد، لزوم توجه به حفظ راننده از آن خطر را گوشزد می‌کند. شما باید یا خطرات را کم کنید و یا با استفاده از روش‌هایی سعی در حفظ جان راننده خودروی خودتان بکنید تا بتوانید جان او را حفظ کنید و از حوادث دور نگهش دارید.

رفتار ناعادلانه

رفتار عادلانه و منصفانه نیز یکی از مواردی است که می‌تواند هم موجب جلب رضایت راننده و هم باعث کاهش قابل‌توجه آن گردد. اینکه راننده در کدام موضع قرار بگیرد، بستگی به رفتار شما در شرکت با او دارد. بسیاری از شرکت‌های هستند که مانند خانواده با رانندگان رفتار می‌کنند، این نوع از رفتار باعث می‌شود تا آن‌ها احساس تعلق به سازمان یا شرکت مربوطه پیدا کنند و به راحتی حاضر به ترک آن نباشند.

اما بعضی شرکت‌های وجود دارند که انتظارات بی‌جا از رانندگان دارند و از آن‌ها تا جای ممکن کار می‌کشند و عملی برای جلب رضایت یا اعتماد آن‌ها انجام نمی‌دهند. این موضوع باعث ایجاد حس عدم تعلق در دل آن راننده می‌گردد. فرد مذکور، اگر فرصت مناسب‌تری بیابد، به سرعت ناوگان شما را ترک می‌کند و عملا دست شما در پوست گردو می‌گذارد که بسیار موقعیت بدی است.

زمان زیاد دوری از خانواده و دوستان

هر شخصی برای بازدهی بیشتر، نیاز به گذراندن وقتی در کنار خانواده و دوستان دارد. رانندگان ناوگان حمل و نقل نیز از قاعده مستثنا نیستند. اگر رانندگان ناوگان حمل و نقل شما مدت زیادی از خانواده خودشان دور باشند، به تدریج احساس خلا عاطفی و دل‌مردگی می‌کنند که باعث خستگی مفرط، زده‌شدن از کار و کاهش بازدهی می‌گردد.

به همین دلیل لازم است که شما به عنوان مدیر ناوگان حمل و نقل، برنامه زمانی را به نحوی مطلوب بچینید تا رانندگان میزان زمان کافی برای گذراندن با خانواده و دوستان را داشته باشند. اینگونه می‌توانید رضایت راننده تا حد زیادی جلب کنید و خیالتان راحت‌تر باشد.

حفظ رضایت رانندگان با تکنولوژی مدیریت ناوگان حمل و نقل

استفاده از تکنولوژی مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند در کنار پرداخت مناسب، یاری‌دهنده‌ی شما در حفظ رضایت راننده باشد و این کار را برای شما آسان‌تر کند. در این قسمت به بیان برخی از کارایی این نرم‌افزار می‌پردازیم تا نسبت به آن‌ها آشنایی پیدا کنید.

ایجاد محیط تردد ایمن‌تر

همان‌طوری که در قسمت قبل اشاره کردیم، وجود ریسک و خطر زیاد، یکی از عوامل عدم رضایت رانندگان و باعث ترک ناوگان توسط آن‌ها می‌گردد. بنابراین ایجاد محیط تردد ایمن بسیار مهم است. استفاده از تکنولوژی مدیریت ناوگان حمل و نقل کمک می‌کند تا مدیران بتوانند راننده و وضعیت او را به خوبی رصد کنند و در صورت بروز مشکل، اقدامات لازم به سرعت انجام دهند.

همچنین آن‌ها می‌توانند با استفاده از این نرم‌افزار، هشدارهای لازم مربوط به آب و هوا را به این فرد منتقل کنند تا در صورت تغییر ناگهانی بتوانند به سرعت خودشان را به نقطه‌ای امنی برسانند و از سلامت خودشان محافظت کنند.

مدیریت بهتر زمان

زمان گرفته‌شده برای انجام کارهای روزانه کوچک نادیده گرفته می‎‌شود، اما تلف‌کردن همین میزان تایم‌های کم در کنار هم می‌تواند بسیار زیاد شود و در صورت عدم مدیریت، شما و سازمان مربوطه دچار مشکل کند. این کارها شامل پرکردن رسیدهای مختلف سوخت و دیگر موارد مربوط به خودرو، گزارش‌دادن و بسیاری موارد دیگر می‌گردد که بهتر است تا تایم مربوط به آن‌ها در پشت فرمان و برای تحویل سفارش مشتری شرکت صرف گردد.

این کار با استفاده از تکنولوژی مدیریت ناوگان حمل و نقل به خوبی قابل انجام و رسیدگی است و مشکلی در به کارگیری آن وجود ندارد. با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل پیشگامان می‌توانید به راحتی کاغذ‌بازی‌های موجود را از بین ببرید، استرس خطاهای موجود را به حداقل ممکن خودش برسانید و میزان سوخت مصرف‌شده را به خوبی رصد کنید و در صورت افزایش میزان مصرف، برای کاهش آن راهکارهای مفیدی در نظر بگیرید تا به مشکل برنخورید.

همچنین امکان اعلام دستورالعمل‌ها و هشدارها باعث می‌شود تا راننده در لحظه متوجه کاری که باید بکند، شود و نیازی به انتظار بی‌جا و تلف‌شدن وقت خودش نداشته باشد که بسیار در جلب رضایت راننده اثرگذار و بهبود‌دهنده است.

اعلام بازخورد و پرداخت مشوق‌های به موقع

یکی از موارد مهم در جلب رضایت راننده، رفتار عادلانه بود. رفتار عادلانه با اعلام بازخورد دقیق و پرداخت‌ مشوق‌های به موقع رابطه مستقیم دارد. استفاده از تکنولوژی مدیریت ناوگان کمک می‌کند تا شما بتوانید این کارها را به موقع و در زمان مناسب خودش انجام دهید و رضایت راننده را جلب کنید.

جلب رضایت راننده، استرس کم‌تر، بازدهی بیشتر با تکنولوژی مدیریت ناوگان

جلب رضایت راننده می‌تواند باعث ماندگاری یک راننده تا سال‌های زیاد شود و استرس مربوط به جذب نیرو را برای شما بسیار کم کند. بنابراین لازم است که این کار را به خوبی انجام دهید. تکنولوژی مدیریت ناوگان راهی خوب برای انجام این کار است. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا از تکنولوژی مدیریت ناوگان استفاده می‌کنید یا خیر؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست