1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. نصب ردیاب خودرو به شهرداری‌ها چه کمکی می‌کند؟
ردیاب خودرو و ماشین های شهرداری

نصب ردیاب خودرو به شهرداری‌ها چه کمکی می‌کند؟

بدون دیدگاه
4/5 - (4 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

حفظ کارایی و مقرون صرفه بودن عملیات و فرایندهای سازمانی یک وظیفه مهم در شهرداری‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا بدلیل بودجه محدود و مسئول بودن مدیریت شهرداری در برابر هر گونه هزینه کرد مازاد، نیاز به استفاده از روش‌های کاهش هزینه و مدیریت بهینه در حداکثر بهره‌وری از ضروریات است. حفظ ناوگان خودروهای در اختیار شهرداری که خدمات شهر یرا انجام می‌دهند، می‌تواند عملیاتی پر هزینه باشد و در این بین استفاده از ردیاب‌های مبتن یبر GPS از نقظه نظر مدیریت ریسک می‌تواند به کاهش بسیاری خطرات و هزینه‌های ناوگان شما کمک کند. اما چگونه و به چه شکل؟ لطفا به موارد زیر توجه کنید:

ردیابی ماشن های شهرداری

1-حذف توقف‌های بی مورد در مسیرهای پر ترافیک و افزایش بهره‌وری

متوقف ماندن خودروهای شهرداری در ترافیک شهری عامل اصلی کاهش بهره‌وری ناوگان شهری است. در این حالت کارکنان و کارگران شهرداری قسمت اعظم زمان خود را که بایستی صرف ارایه خدمات شهری شود، از دست داده و در نتیجه بهره‌وری آنها کاهش می‌یابد. از طرفی توقف در ترافیک، باعث مصرف سوخت بیشتر شده و استهلاک موتور خودرو بیشتر می‌شود.

سیستم‌های ردیاب این امکان را فراهم می‌آورند تا وسایل نقلیه با پیش بینی مسیر خود، نقاط پر ترافیک را تشخیص داده و مسیر خود را تغییر دهند. ضمن اینکه مدیریت می‌تواند با تعیین سناریوهای  مختلف ردیابی، قبل از اعزام خودرو به ماموریت، مسیرهای پیش بینی شده را در اختیار راننده قرار دهد تا کم ترافیک‌ترین مسیر را برای ارایه خدمت انتخاب نماید.  از طرفی استفاده تلفیقی از سامانه مدیریت ناوگان و ردیاب قادر است نظارت بهینه‌ای بر رفتار راننده و فعالیت موثر وی در برخورد با چنین موقعیت‌هایی اعمال گردد.

2-نظارت بر عملکرد راننده خودروهای شهرداری

ردیاب‌ها با گزارش محل و موقعیت مکانی وسیله نقلیه این امکان را برای مدیریت فراهم می‌آورند که بر عملکرد راننده نظارت داشته باشند. بدین شکل مدیریت می تواند پی ببرد که آیا راننده خودرو به صورت ایمن و طبق برنامه‌ریزی انجام شده فعالیت خود را به انجام می‌رساند یا خیر.

همچنین با استفاده از ردیاب می‌توان مدیریتی مناسب بر عدم استفاده کارکنان شهرداری از وسایل نقلیه سازمانی برای کارهای غیر اداری داشت. بدین شکل که با بکارگیری قابلیت جئوفنسینگ و  تعریف محدوده‌های مجازی برای تردد خودرو، در صورت عبور آن از محدوده هشدار لازم به راننده ارسال می‌شود و با برقراری ارتباط سریع دستور لازم به وی در جهت برگشت به مسیر اصلی ارایه خواهد شد.

بیشتر بخوانید : نرم افزار تحلیل رفتار راننده

3-بهینه‌سازی فعالیت اعزام به ماموریت و دیسپاچینگ

حفظ زیرساخت‌های عمومی شهری از جمله مسئولیت‌های مهم کارکنان شهرداری است. زمانی که تماس اضطراری مانند تعمیر بخشی از خیابان در داخل شهر با مرکز برقرار می‌شود، برای پاسخگویی سریع لازم است مدیریت مناسبی برای اعزام خودرو به محل داشت.

جهت صرفه‌جویی در وقت و منابع شهرداری، این موضوع به معنای اعزام نزدیکترین وسیله نقلیه به منطقه مورد نیاز خدمات است. در صورتی‌که در این حالت از ردیاب استفاده نشود و مدیر همچنان اصرار بر روش‌های سنتی داشته باشد، نیاز است که با تک تک رانندگان تماس برقرار کرد و نزدیکترین آنها را به محل اعزام نمود. این فرایند معادل است با از دست رفت زمان.

اما با بکارگیری ردیاب‌های مبتنی بر GPS می‌توان بدون مشکل و صرف زمان زیاد جهت گفتگو با رانندگان، با تشخیص موقعیت مکانی هر خودرو، نزدیکترین وسیله نقلیه خدمت دهنده را به محل اعزام نمود. این موضوع بویژه مانع از همپوشانی مسیرهای عبوری خودروها خواهد شد و هر خودرو بر اساس مسافت تا محل مورد نیاز خدمت اعزام و فعالیت خود را به انجام می‌رساند.

4-نظارت بر عملکرد خودروهای شهرداری

محاسب مسافت پیموده شده و هزینه‌های تعمیر ونگهداری خودروها یکی از پر چالش‌ترین موقعیت‌ها برای مدیران ناوگان شهرداری است. شما به عنوان یک مدیر با چندین وسیله نقلیه تحت سرپرستی و مسئولیت‌های متعدد، نیاز دارید که با بودجه‌ای محدود این خودروها را سرپرستی و نظارت کنید. استفاده از نرم‌افزارهای ردیابی فرایند نظارتی شما را در این حالت ساده‌تر و قابل کنترل‌تر می‌سازد. بدین شکل می‌توانید مسافت پیموده شده هر وسیله نقلیه را به راحتی از راه دور کنترل کرده و ساعات کارکرد خودرو را ردیابی کنید. محاسبه خودکار عملکرد خودرو در این حالت از طرف دیگر عاملی در جهت محاسبه دقیق و عادلانه دستمزد و اعمال پاداش برای کارکنانی است که فعالیت بیشتری را به انجام رسانده اند.

5-تسریع در بازیابی وسیله نقلیه سرقت شده

یک خودروی گم شده یا دزدیده شده برابر است با وارد آمدن هزینه‌ای بالا بر بودجه شهرداری. متاسفانه این موضوع امری است که می‌تواند اتفاق بیفتد و مدیران نیازمند ارایه راهکاری برای مواجهه با آن هستند. با نصب ردیاب خودرو بازگرداندن خودرو مفقوده دیگر متکی به شانس نیست و مدیریت با ردیابی موقعیت مکانی وسیله نقلیه  از طریق اطلاعاتی که ردیاب به مرکز مخابره می‌کند، می‌تواند موارد را در اختیار پلیس قرار داده و شانس پیدا شدن خودروی شهرداری را افزایش دهد.

6-نظارت و رسیدگی بر رفتار پر خطر رانندگان خودروهای شهرداری

در مسیر فعالیت خودروهای شهری، هر گونه رفتار خارج از عرف رانندگان در حین انجام ماموریت می‌تواند هزینه‌های سنگینی برای شهرداری در صورت بروز خسارت بر خودرو به همراه داشته باشد. ردیاب‌های خودرو این امکان را برای مدیریت فراهم می‌کنند تا با همراهی سنسورهای مربوط، هر گونه رفتار پر خطر نظیر سرعت‌ و شتاب غیر مجازف توقف‌های بی مورد را شناسایی و به مرکز اعلام نماید. مدیر ناوگان نیز پس از تشخیص این رفتارها با رسال هشدار لازم به راننده دستور اصلاح رفتار را صادر و این تخلف را در سیستم ضبط می‌نماید.

هر آنچه هست آغازی است بر مسیر کاهش هزینه‌های سازمانی

تک تک موارد گفته شده در بالا سرآغازی برای کاهش هزینه‌ها در شهرداری‌هاست. سازمان‌هایی که مسلما نیازمند کنترل بهینه بودجه‌های خود هستند. از فرایندهای نظارتی کنترل کننده عملکرد راننده تا فعالیت‌هایی که موجب کاهش مصرف سوخت و یا جلوگیری کننده از همپوشانی مسیرهای خودروها می‌شوند. همه آنها در جهت افزایش بهره‌وری کل سازمان حرکت می‌کنند و چه بسا در مجموع عمر ناوگان خودروهای شهرداری را نیز افزایش می‌دهند.

اما در هر مسیری نیازمند همراه هستید و در این راه شرکت پیشگامان آسیا  با در اختیار داشتن ردیاب‌های با کیفیت از شرکت‌های معتبر بین‌المللی شما را یاری می‌کند. دانش، تخصص و تعهد کارشناسانه ما تضمین کننده خدماتی است که ارایه می‌دهیم.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست