زمان مطالعه : 6 دقیقه

از خودروها می‌توان جهت مصارف بسیاری استفاده کرد و از مزایای آن‌ها استفاده کرد، اما نکته‌ای باید به آن توجه توجه داشت، نحوه کنترل این خودروها است که پیشرفت تکنولوژی و خودروها، باعث تغییرات بسیاری در نحوه کنترل تردد خودروها و به طور حمل و نقل شده است و آن را به طور قابل‌توجهی بهبود داده است که می‌تواند بسیار کمک کننده و در افزایش بازدهی عملکرد خودروها اثرگذار باشد و آن‌ها را تحت تاثیر خودش قرار دهد.
یکی از وسایلی که توانسته است این کنترل تردد را به طور قابل توجهی اتوماتیک‌تر و مکانیزه‌تر کند، ردیاب خودرو است که دارای امکانات بسیار زیادی می‌باشد و کار شما را در این جهت بسیار راحت می‌کند و از سختی‌های این فرآیند را کاهش قابل لمسی می‌دهد. این ردیاب‌ها دارای حافظه می‌باشند و قابل کنترل با استفاده از بلوتوث گوشی می‌باشند و همچنین دارای نرم‌افزار مخصوص به خودشان می‌باشند که دارای مزیت‌های ویژه‌ای است.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد کاربردهای ردیاب خودرو و نحوه عملکرد آن صحبت کنیم تا شما بتوانید به طور کامل با این ردیاب و نحوه کارکرد آن‌ها آشنا شوید و هیچگونه ابهامی در این زمینه نداشته باشید و بتوانید از آن‌ها جهت مقاصد خودتان استفاده نمایید. پس با ما همراه باشید.

عملکرد ردیاب خودرو

ویژگی‌های ردیاب خودرو چیست؟

در قسمت قبل در مورد ردیاب خودرو و دلیل‌های صحبت از آن گفتیم، اما در این قسمت قصد داریم در مورد برخی از مهم‌ترین کاربردهای این ردیاب‌ها حرف بزنیم تا شما را با آن‌ها کاملا آشنا کنیم.

 • دقت بسیار بالا
  ردیاب خودرو دارای دقت کنترل بسیار بالایی است و می‌توانند به کنترل تردد دقیق و بدون نقص ناوگان حمل و نقل شما کمک بسیاری نماید. این ردیاب‌ها می‌توانند با دقت کم‌تر از دو متر خودرو یا وسیله نقلیه شما را نمایش دهند که ویژگی و قابلیت بسیار مهم و قابل‌توجه است.
 • ثبت و ذخیره اطلاعات حرکت خودرو
  خودروهای مختلف ناوگان حمل و نقل شما در مسیر‌های مختلفی تردد می‌کنند که همین مورد ثبت و ذخیره اطلاعات تردد آن‌ها را کمی سخت و طاقت‌فرسا می‌نماید. اما جای هیچگونه نگرانی نیست، زیرا شما می‌توانید با استفاده از ردیاب خودرو، اطلاعات حرکت انواع مختلف خودروهای ناوگان حمل و نقل خودتان را ثبت و ذخیره کنید و از آن‌ها به طور کامل و دقیق آگاه باشید.
 • نمایش اطلاعات سنسور دما و سوخت
  برخی از ردیاب‌های خودرو دارای سنسور دما و سوخت هستند که شما می‌توانید از آن‌ها برای مشاهده میزان دمای موتور و مصرف سوخت خودروی خودتان استفاده کنید. آگاهی از میزان دمای موتور کمک می‌کند تا شما بتوانید از بالا رفتن بیش از حد دمای موتور خودروی خودتان جلوگیری کنید و آگاهی از میزان مصرف بنزین می‌تواند، باعث آگاهی شما از نواقصی می‌شود که منجر به افزایش میزان مصرف بنزین خودرو می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن آن‌ها را رفع کنید و از مصرف بی‌رویه سوخت خودرو جلوگیری نمایید.
بیشتر بخوانید : نرم افزار مدیریت سوخت
 • دارای قابلیت نمایش مسافت طی‌شده توسط راننده
  ردیاب خودرو به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی مسافت طی شده توسط راننده را بفهمید. این مورد می‌تواند در هنگام محاسبه هزینه دستمزد راننده، محاسبه استهلاک خودروی ناوگان حمل و نقل و در کل مدیریت بهتر این ناوگان بسیار اثرگذار باشد. زیرا نمایش مسافت طی شده منجر به محاسبه‌ی دقیق‌تر دستمزد راننده و اطلاع صحیح‌تر از شرایط کارکرد خودروی ناوگان حمل و نقل شرکت می‌شود.
 • دارای میکروفون داخلی
  یکی از امکانات جانی موجود در ردیاب‌های خودرو، وجود میکروفون است که به پرسنل ناوگان حمل و نقل اجازه می‌دهد تا بتوانند به راحتی صحبت‌های رانندگان درون خودرو را بشنوند و یا از این طریق دستورات و نکات لازم را به آن‌ها گوشزد کنند تا از بروز مشکلات احتمالی به جد خودداری نمایند.
 • دارای امکان باز و بسته کردن درب ماشین
  برخی از ردیاب‌های خودرو دارای امکان اتصال به درب ماشین را دارند که این قابلیت به رانندگان کمک می‌کند تا بتوانند با استفاده گوشی و از راه‌دور درب خودرو را باز و بسته کنند و راحت‌تر باشند که امکان بسیار جالب و مفیدی به نظر می‌آید.
 • دارای امکان هشدار سرعت
  شما می‌توانید برای ردیاب خودرو سرعتی را تعریف کنید و اگر خودتان یا فرد دیگری که آن خودرو را می‌راند، از این سرعت تجاوز کند، ردیاب خودرو شروع به هشدار دادن می‌کند و تا زمانی که سرعت خودتان را به مقدار مناسب کاهش ندهید، هشدار را ادامه می‌دهد.
  همچنین این ردیاب‌ها در صورت کم‌شدن باطری اضطراری خود ردیاب، وارد شدن خودرو به منطقه‌ای بدون پوشش جی پی اس و بسیاری موارد دیگر هشدار می‌دهد تا شما را در سریع‌ترین زمان ممکن از آن اتفاق آگاه کند.

ردیاب‌های خودرو چه نوع‌هایی دارد؟

در قسمت قبل در مورد ویژگی‌های ممتاز ردیاب‌ها صحبت کردیم و این ویژگی‌ها را برای شما برشمردیم تا بتوانید با آن‌ها آشنا شوید. در این قسمت قصد داریم دو نوع مختلف ردیاب از نظر اتصال به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

 • ردیاب خودرو آفلاین
  تمام سیستم‌ها این نوع ردیاب‌ها بر اساس پیامک است و شما می‌توانید با ارسال یک پیامک به ردیاب متصل به خودرو از موقعیت جغرافیایی آن آگاه شوید و بدانید که ردیاب شما در چه نقطه‌ای به طور دقیق قرار دارد.
 • ردیاب خودرو آنلاین
  در این نوع ردیاب شما علاوه بر پیامک می‌توانید با استفاده از اینترنت و نرم‌افزار مخصوص به ردیاب، موقعیت جغرافیایی خودروی ناوگان حمل و نقل خودتان را بفهمید و از این نظر خیالتان به طور کامل راحت باشد.
بیشتر بخوانید : نرم افزار ردیابی خودرو چیست؟

نحوه عملکرد ردیاب خودرو به چه صورتی است؟

تا به اینجای کار با برخی از مهم‌ترین مزیت‌های انواع مختلف ردیاب خودرو آشنا شدید و دو نوع آن را شناخید. اما در این قسمت شما به طور کامل با نحوه کارکرد ردیاب خودروی ناوگان حمل و نقل آشنا می‌شوید و می‌فهمید که این ردیاب‌ها به چه صورتی کار می‌کنند.

عملکرد ردیاب خودرو براساس دو تکنولوژی است، یکی از تکنولوژی‌هایی که در ردیاب‌ها استفاده می‌شود، ارسال اطلاعات با استفاده از سیم‌کارت و یا اینترنت است  و تکنولوژی دیگر دریافت اطلاعات با استفاده از تکنولوژی جی پی اس می‌باشد. در واقع ردیاب‌های خودرو، اطلاعات موقعیت مکانی خودرو از طریق جی پی اس و از ماهواره‌هایی که به دور زمین می‌چرخند، دریافت می‌کنند و در آخر این اطلاعات را با استفاده از سیم‌کارت یا نرم‌افزار ردیاب خودرو ارسال می‌کنند و ناوگان حمل و نقل را از جایگاه خودرو به خوبی آگاه می‌نمایند.

ردیاب خودرو چگونه باید بر روی خودرو مورد نظر نصب شود؟

محل نصب ردیاب خودرو بستگی به نوع خودرو موردنظر شما دارد. به طور معمول این ردیاب‌ها را در مکان‌هایی نصب می‌کنند که امکان به سرقت رفتن آن‌ها بسیار کم شود، زیرا باعث افزایش هزینه‌های ناوگان حمل و نقل و شرکت مربوطه می‌شود و دردسر‌های خاص خودش را به همراه می‌آورد. ردیاب خودرو را می‌توان در هر مکانی که سیم‌کشی وجود دارد، نصب کرد. زیرا ردیاب خودرو دارای سیم اتصال برق مثبت و سیم اتصال برق منفی می‌باشد. هرچه ردیاب از امکانات بیشتری برخوردار باشد، نصب آن ردیاب خودرو سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌گردد، بنابراین برای نصب آن حتما از یک متخصص کار استفاده کنید.

بعد از نصب ردیاب خودرو، دقت کنید که اگر ردیاب شما از نوع آنلاین، نرم‌افزار اندروید یا  IOS آن را بر روی گوشی خودتان نصب کنید و نحوه کارکرد با آن را از شرکت فروشنده بپرسید تا بتوانید با خیالی آسوده و فراغی بال از این ردیاب خودرو برای جهت‌یابی خودروی مورد نظر ناوگان حمل و نقل شرکت خودتان استفاده نمایید.

دقت جی پی اس ردیاب خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

در هنگامی که موقعیت اولیه خودرو را ثبت می‌کنید، دقت کنید که خودرو در فضای باز باشد. زیرا این کار باعث می‌شود تا دقت موقعیت‌یابی جی پی اس ردیاب خودروی شما بالاتر رود. به طور کلی عوامل و رخدادهای طبیعی که بر روی زمین اتفاق می‌افتد، می‌تواند بر روی دقت موقعیت‌یابی جی پی اس ردیاب تاثیر قابل‌توجهی بگذارد و گاهی اوقات باعث خطای جزیی آن گردد که باید حواستان به آن جمع باشد.

 از ردیاب خودرو به درستی استفاده نمایید

ردیاب خودرو در ابتدای برای اهداف نظامی ساخته شد، اما به تدریج و با پیشرفت تکنولوژی از این ردیاب‌ها برای کنترل تردد و مدیریت مناسب ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها، سازمان‌های و کارخانه‌های مختلف نیز استفاده شد. زیرا دارای مزایای فراوانی بودند و می‌توانستند باعث فواید بسیاری برای آن‌ها شوند.

به همین دلیل‌ها در این مقاله در مورد خود ردیاب، ویژگی‌های مختلف انواع ردیاب‌ها و نحوه کارکرد آن‌ها صحبت کردیم و این موارد را به طور کامل برای شما توضیح دادیم تا بتوانید به خوبی با آن‌ها آشنا شوید و از این ردیاب‌های خودرو به درستی و برای مدیریت بهتر ناوگان حمل و نقل خودتان استفاده نمایید. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا تا به حال از ردیاب خودرو برای مدیریت ناوگان حمل و نقل شرکت خودتان استفاده کرده‌اید یا خیر؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست