1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. نحوه خواندن اطلاعات از ECU ماشین‌های سبک با استفاده از ردیاب

نحوه خواندن اطلاعات از ECU ماشین‌های سبک با استفاده از ردیاب

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 7 دقیقه

کامپیوتر مرکزی ماشین‌های سبک یا ECU مغز کنترل‌کننده آن‌ها به حساب می‌آید. این واحد تمامی دستورات لازم را براساس تحلیل سیگنال‌های دریافتی به سمت حسگرها و سنسورهای واحد مختلف خودروهای سبک می‌فرستد. تجمیع سیگنال در این واحد باعث ارزشمند‌شدن اطلاعات موجود در آن می‌شود. زیرا دریافت این سیگنال‌ها و تحلیل درست آن‌ها می‌تواند در بخش‌های مختلفی از جمله تعمیرات و نگهداری کمک‌کننده باشد. اما نحوه خواندن اطلاعات از ECU ماشین‌های سبک به چه صورتی است و برای انجام باید از چه تجهیزی کمک گرفته شود؟

این کار با استفاده از ردیاب صورت می‌گیرد و شما باید اقدام به خریداری یک نمونه مناسب این تجهیز کنید. در ادامه به شما نحوه عملکرد ردیاب خودرو و نحوه استفاده از آن برای خواندن اطلاعات ECU ماشین‌های سبک را خواهیم گفت تا درباره این موضوع آگاهی کاملی کسب کنید و ابهام یا مشکلی نداشته باشید.

ECU چیست و چه وظایفی دارد؟

این واحد مرکزی خودرو باید در صورت وجود عیب، با روشن‌کردن چراغ چک آن را نمایش دهد، عملکرد برخی سنسورها، مانند حسگر ایربگ را در هنگام تصادفات کنترل و تنظیم کند و با تنظیم درست عملکرد پمپ هوا و کاربراتور یا انژکتور، مصرف سوخت را کنترل کند. ECU دارای پنج بخش مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال، خروجی‌های دیجیتال، مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ، فرم‌دهنده سیگنال و چیپ‌های ارتباطی است.

بخش مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال خروجی حسگرهای مختلف را بررسی می‌کند و سیگنال‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند، زیرا این واحد تنها قادر به خواندن مقادیر دیجیتال است. خروجی‌های دیجیتال در واقع بخش از دستورات این واحد به حساب می‌آیند و وظیفه جرقه‌زنی، باز و بسته‌کردن سوپاپ تزریق سوخت و روشن و خاموش‌کردن فن سیستم خنک‌کننده را برعهده دارند. مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ برعکس بخش اول کار می‌کند و سیگنال‌های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل می‌کند، زیرا برخی سنسورهای تنها قادر به خواندن آن‌ها هستند.

فرم‌دهنده سیگنال سطح پیام‌ها متناسب با شرایط سنسورهای هدف تنظیم می‌کند تا آن‌ها بتوانند این اطلاعات را راحت‌تر بخوانند. چیپ‌های ارتباطی واسطه بین بخش‌های مختلف ورودی و خروجی این واحد به حساب می‌آید و همچنین اطلاعات مربوط به مشکلات و نواقص را نیز در خودش ذخیره‌سازی و نگهداری می‌کند.

عملکرد ردیاب خودرو به چه صورتی است؟

ردیاب خودرو دارای بخش‌های مختلفی مانند ماژول GPS و GPRS است که وظیفه تعیین مختصات خودرو را برعهده دارند. همچنین این تجهیزات دارای پورت دیاگ هستند که قابلیت اتصال به خودرو را به آن‎‌ها می‌دهد. بخش GPRS نیز وظیفه اتصال ردیاب به شبکه مرکزی را در مکان‌های بدون وای‌فای برعهده دارد. ردیاب پس از دریافت اطلاعات گفته‌شده و دیگر موارد موردنیاز آن‌ها را به سمت یک سرور مرکزی می‌فرستند تا پردازش آن‌ها صورت بگیرید و با انجام تحلیل‌های درست برروی این موارد مدیران بتوانند عملکرد خودروهای سبک ناوگان حمل و نقل خودشان را به طور چشمگیری بهبود دهند.

ردیاب اطلاعات ECU خودروهای سبک را به چه نحوی دریافت می‌کند؟

برای برآورده‌کردن این هدف نیاز است تا ردیاب‌های سیمی یا بدون سیم دارای پورت دیاگ را به کار ببرید. زیرا برای اتصال ردیاب به ECU به آن نیاز دارید. پس از اتصال ردیاب از طریق دیاگ، اطلاعات ذخیره‌شده در حافظه‌های مختلف این واحد به سمت سرور مرکزی برای انجام کارهای فرستاده می‌شود.

این واحد دارای دو نوع حافظه موقت و دائمی است. حافظه موقت اطلاعات مربوط به جدا کردن سوکت BSM، سوکت‌های ECU، سوکت رله و کابل باتری را در خودش نگهداری می‌کند. اما حافظه دائمی مانند سیستم‌عامل کامپیوترها است و اطلاعاتش در صورت قطع برق، از بین نخواهد رفت. دقت کنید که اگر اطلاعات این نوع حافظه از بین برود، شما امکان بازگردانی آن‌ها را نخواهید داشت.

ماشین‌های ناوگانی که به ردیاب مجهز هستند را می‌توان به یکدیگر یا موارد دیگر متصل کرد و یک ناوگان از خودروهای متصل یا Connected car را به وجود آورد. توضیحات کامل‌تر در مورد این نوع از خودروها، کاربردهایشان و انواعشان را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد تا به آگاهی کاملی برسید و مشکلی نداشته باشید.

Connect Car یا خودروهای متصل چیست؟

به خودروهایی متصل گفته می‌شود که از طریق یک شبکه واسطه با یکدیگر ارتباط داشته باشند. استفاده از این خودروهای کمک می‌کند تا اطلاعاتی مانند میزان ترافیک قسمت‌های مختلف به دست واحد مرکزی و دیگر خودروها برسد و آن‌ها نوع و مسیر حرکت خودشان را براساس این موضوع مشخص کنند. به عنوان مثال اگر یکی از خودروها دچار مشکل شود، می‌تواند با استفاده از این ارتباط به سرعت کمک دریافت کند و کارش را ادامه دهد.

Connect Car یا خودروهای متصل چیست؟

استفاده از خودورهای متصل یا Connect car کمک می‌کنند تا میزان بازدهی ناوگان حمل و نقل شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف افزایش یابد. همچنین به کار‌گیری این نوع خودروها، کمک می‌کند تا مدیران شرکت‌ها بتوانند میزان ایمنی خودروها و رانندگان را بهبود دهند و زمان خرابی‌ها و شاخص‌های مربوط به تعمیرات و نگهداری را کاهش قابل‌توجهی دهند.

انواع ارتباط در خودروهای متصل به چه صورتی است؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، خودروهای متصل انواع مختلف دارند و براساس نوع ارتباطشان تقسیم‌بندی می‌شوند. انواع آن‌ها شامل Vehicle to Infrastructure، Vehicle to Vehicle، Vehicle to Cloud و Vehicle to Network که در ادامه توضیحات کامل و دقیقی را در مورد آن‌ها ارائه خواهیم داد.

Vehicle to Infrastructure

در این نوع از اتصال، خودروها به شبکه جاده‌ای متصل می‌شوند و با آن‌ها به صورت دوطرفه ارتباط برقرار می‌کنند. این موضوع به راننده کمک می‌کند تا براساس شرایط جاده و زودتر اقدام به تصمیم‌گیری کند و کارهای لازم را به انجام برسانند. همچنین سرورهای شبکه جاده‌ای نیز می‌توانند اطلاعات موردنیاز خودشان برای انجام تحلیل‌ها مختلف به دست بیاورند.

Vehicle to Vehicle

ارتباط راننده در جاده‌های شلوغ به صورت بی‌سیم، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و از بروزهای تصادف‌ها و اتفا‌ق‌های ناگوار زیادی جلوگیری به عمل بیاورد. این کار امکان‌پذیر است و خودروهای می‌توانند از طریق یک ردیاب به یکدیگر متصل شوند. این اتصال به رانندگان کمک می‌کنند تا بتوانند اطلاعات مربوط به مسیر جلوتر را درست و دقیق دریافت کنند و با آمادگی به سمت آن حرکت نمایند.

Vehicle to Cloud

فضای ابری بستری مناسب برای ذخیره اطلاعات و بسیاری استفاده‌های دیگر به حساب می‌آید. خودروها می‌توانند با اتصال به یک سرور فضای ابری به یکدیگر مرتبط شوند و بتوانند از داده‌های مختلف یکدیگر استفاده کنند. اطلاعات ارسال‌شده در این سرورها به راحتی پاک نمی‌شوند که مزیت آن نسبت به دیگر روش‌های اتصال به شمار می‌آید.

Vehicle to Network

در این روش خودرو از طریق وسایل الکترونیکی موجود در اطراف خودش مانند تلفن همراه یا ردیاب‌ها به شبکه متصل می‌شود. در اینجا شبکه اینترنت یا داخلی شرکت نقش واسطه را بازی می‌کند و باعث به وجود آمدن connected car می‌شود.

کاربرد connect car  یا خودروهای متصل در چه مواردی است؟

در قسمت قبل، انواع خودروهای متصل و روش‌های به وجود آمدن آن‌ها را به شما معرفی کردیم و در موردشان کمی توضیح دادیم تا آشنایی کاملی در این زمینه کسب کنید. اما در این قسمت قصد داریم، کاربردهای این نوع خودروها را بیان کنیم تا بدانید که از این امکان برای چه مواردی می‌توان استفاده کرد.

کاربرد connect car  یا خودروهای متصل در چه مواردی است

تعمیرات و نگهداری خودروهای مختلف

خودروهای مختلف ناوگان حمل و نقل به علت‌های مختلفی دچار مشکل می‌شوند که باعث می‌گردد تا از کار بیفتند. به همین دلیل اگر بتوان از بروز این موضوع جلوگیری کرد، بهره‌وری ناوگان به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. یکی از مواردی که خودروهای متصل می‌توانند کاربرد داشته باشند، همین حوزه و تعمیرات خودروهای ارسال‌شده از کارخانه‌ها است. زیرا از ابتدا داده‌های موجود برای آن‌ها به طور کامل ثبت می‌شود و می‌توان از اطلاعات گزینه‌های مختلف برای بهبود تعمیرات و نگهداری استفاده کرد.

پیشنهاد مسیرهای بهتر برای رسیدن به مقصد

خودروهای ناوگان برای رسیدن به مقصد موردنظر خودشان باید از مسیرهای مختلفی عبور کنند که در بسیاری از موارد با ترافیک روبه‌رو می‌شوند و وقتشان گرفته می‌شود. متصل‌کردن خودروها به یکدیگر می‌تواند این معضل از بین ببرد. زیرا به صورت لحظه‌ای آمار ترافیک به سمت سرور می‌آید و سیستم می‌تواند براساس این اطلاعات بهترین مسیر برای حرکت را پیشنهاد دهد تا زمان رسیدن به مقصد رانندگان به طور چشمگیری کاهش یابد.

کنترل خودروها به صورت خودکار

تعداد خودروهای مربوط به شرکت‌ها و ناوگان‌های حمل و نقل زیاد است و همین موضوع باعث می‌شود تا کنترل آن‌ها به صورت دستی سخت باشد. اما اتصال خودورها به یک سرور مرکزی و تشکیل connected car می‌تواند این مشکل را حل کند و کنترل آن‌ها ساده و راحت کند که نکته بسیار مهمی به شمار می‌آید.

چه ردیاب‌هایی را می‌توان برای خواندن اطلاعات ECU خودروهای سبک به کار برد؟

برای اتصال خودروها و خوانش اطلاعات کامپیوتر مرکزی یا  ECU به یکدیگر همانطور که در قسمت‌های قبلی گفتیم، نیاز به استفاده از ردیاب‌هایی است که دارای دیاگ باشند. ردیاب FMB640 و ردیاب FMB120 دو نمونه از این تجهیزات به شمار می‌آیند که در ادامه توضیحات مختصری در مورد آن‌ها می‌دهیم.

ردیاب FMB640

ردیاب FMB640 به راحتی می‌تواند اطلاعات کامپیوتر مرکزی خودرو را بخواند، خودرو را از راه دور خاموش و روشن کند و اطلاعات مختلف در مکان‌هایی بدون وای‌فای نیز ارسال کند، زیرا دارای ماژول GPRS است. این ردیاب می‌تواند مالک خودرو را به راحتی از تصادفات و اتفاق‌های به وجود آمده برای ماشین مطلع کند. همچین این تجهیز کمک می‌کند تا بتوان اطلاعات جاده را با استفاده از ماژول  GPS  به سمت سرور مرکزی ارسال کنید. بنابراین و با توجه به این شرایط یکی از بهترین گزینه‌ها برای تشکیل چنین ناوگان خودرویی به شمار می‌آید.

ردیاب FMB640

ردیاب FMB120

ردیاب FMB120 نیز مانند مورد قبلی پورت دیاگ دارد و می‌تواند برای خواندن اطلاعات کامپیوتر مرکزی و تشکیل ناوگان خودروهای متصل به کار رود و از این جهت محدودیتی برای شما ندارد. ردیاب FMB120 باتری داخلی دارد و در صورت خاموش‌شدن خودرو نیز قابلیت کارکرد و ارسال وضعیت ماشین به سمت سرور مرکز و دیگر خودروها را دارد. این قابلیت کمک می‌کند تا دیگر خودروها با سرعت زیاد برای کمک به سمت این ماشین حرکت کنند و زمان خرابیش کاهش چشمگیری داشته باشد.

نحوه خواندن اطلاعات از ECU خودروهای سبک را بدانید

کامپیوتر مرکزی خودرو جایی است که تمامی دستورات را به سمت سنسورها و حسگرهای مختلف می‌فرستد تا فعالیت‌های مختلف در خودرو صورت بگیرد. بنابراین خوانش این اطلاعات می‌تواند کمک زیادی کند و باعث شود تا زمان و هزینه بسیاری از فرآیندها مانند تعمیرات و نگهداری به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. برای انجام این کار نیاز به استفاده از ردیاب دارای پورت دیاگ است که در این مقاله دو مورد با کیفیت را به شما معرفی کردیم.

اگر نیاز دارید که نسبت به خرید ردیاب خودرو اقدام کنید، می‌توانید به سایت پیشگامان آسیا مراجعه کنید و با انتخاب مدل مناسب خودتان این کار را به راحتی انجام دهید. در صورت وجود سوال نیز می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت آن‌ها را با کارشناسان ما مطرح کنید
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست