1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. بهبود عملکرد راننده: معایب، جایگزین‌های بازخورد داخل کابین و کاربردهای ردیاب در ارائه بازخورد
Improving driver performance: Disadvantages, alternatives to in-cabin feedback, and the applications of trackers in providing feedback

بهبود عملکرد راننده: معایب، جایگزین‌های بازخورد داخل کابین و کاربردهای ردیاب در ارائه بازخورد

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها، تصور می‌کنند، بازخورد داخل کابین خودرو راهی برای بهبود رفتار، نحوه رانندگی و کاهش خطر تصادفات خودروهایشان به شمار می‌آورند. به عنوان مثال، اگر راننده سرعت زیادی داشته باشد، یا ترمز شدید بگیرید، ردیاب از طریق صدا یا علائم دیدنی به او هشدار دهد تا این فرد رفتار خودش را اصلاح کند.

در حالی که این باور غلط است و این نوع بازخورد، اثرات منفی زیادی روی رانندگان دارد و باعث می‌شود تا عملکرد کلی آن‌ها افت شدید پیدا کند. به همین دلیل باید به جای آن از روش‌های دیگری برای بازخورد و تجهیزات کمک‌کننده مانند ردیاب استفاده کنند تا بتوانند بازدهی کارکنان ناوگان خودشان را بهبود قابل‌توجه بدهند. اما برای به کارگیری آن‌ها، نیاز به آگاهی در مورد روش‌ها، معایب و کاربردهای ردیاب در این زمینه است.

بنابراین و برای آگاهی شما در این زمینه، معایب، جایگزین‌های بازخورد داخل کابین و موارد استفاده از ردیاب در این زمینه را در این مقاله برای شما بیان می‌کنیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید و بتوانید عملکرد رانندگان خودروهای ناوگانتان را به طور چشمگیری بهبود دهید.

معایب بازخورد داخل کابین برای راننده چیست؟

دلیل‌های زیادی برای غیرسازنده‌بودن بازخورد داخل کابین وجود دارد که باعث ایجاد اثرات منفی زیادی روی رانندگان ناوگان شما می‌شود. در این قسمت مهم‌ترین معایب را برای شما بیان می‌کنیم و توضیحات لازم در مورد آن‌ها را می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید.

باعث گسترش خطاها می‌شود

بازخورد داخل کابین خودرو، باعث می‌شود تا میزان خطاهای رانندگان بیشتر شود، زیرا سبب حواس‌پرتی آن‌ها در هنگام رانندگی می‌گردد. اعصاب آن‌ها را در هنگام انجام کارها به هم می‌ریزد و عدم تمرکز را به همراه خودش می‌آورد.

همچنین با استفاده از این بازخورد، راننده حس می‌کند، همواره تحت نظر است و احساس بدی پیدا می‌کند. این موضوع به طور مستقیم روی کیفیت رانندگی این فرد اثر دارد و عملکردش را با افت شدید مواجه می‌کند. بنابراین بهتر است که بازخورد داخل کابین را برای اصلاح رفتار رانندگان به کار نگیرید.

میزان استرس و فشار روانی وارده بر رانندگان را افزایش می‌دهد

کنترل مستقیم روی فرد، نه‌تنها اثر مثبت ندارد، بلکه باعث می‌شود تا میزان فشار و استرس روانی وارد‌شده به فرد نیز افزایش پیدا کند. این موضوع در مورد بازخورد داخل کابین نیز صادق است و این روش ارائه فیدبک، سبب می‌شود تا میزان استرس و فشار روانی وارده به راننده خودروی ناوگان به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.

میزان استرس و فشار روانی وارده بر رانندگان را افزایش می‌دهد

این موضوع به تدریج روی سلامت روانی آن‌ها نیز اثر می‌گذارد و سبب می‌گردد تا دچار بیماری‌های عصبی متعددی شوند و رفتار خوبی با مشتریان شرکت یا سازمانتان نداشته باشند. به این صورت رضایت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد که به طور قطع برای شما نتایجی به همراه خواهد داشت.

میزان انگیزه و وفاداری رانندگان را کاهش می‌دهد

استفاده از بازخورد داخل کابین، باعث می‌شود تا میزان انگیزه و وفاداری رانندگان به طور چشمگیری کاهش یابد. زیرا آن‌ها احساس می‌کند که همواره تحت کنترل هستند و مدیران ناوگان شرکت یا سازمان هیچگونه اعتمادی به آن‌ها ندارند. این باعث به هم‌خوردن روابط مثبت بین مدیران و این نوع از کارکنان می‌شود و حس تعلق رانندگان به شرکت یا سازمان را بسیار کمرنگ می‌کند. بنابراین استفاده از آن بسیار خطرناک است و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌گردد.

باعث حواس‌پرتی می‌شود

ایجاد حواس‌پرتی یکی دیگر از اثرات منفی بازخورد داخل کابین روی رانندگان است که باعث می‌گردد تا تمرکز آن‌ها در هنگام رانندگی کاهش یابد و احتمال تصادف‌های خودروهای ناوگان نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. این موضوع هزینه‌های شرکت یا سازمان شما را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است که این نوع بازخورد را به کار نگیرید و از راه‌های دیگر برای بهبود بازده رانندگان خودتان استفاده کنید.

در ادامه به معرفی بهترین جایگزین‌ها برای این روش می‌پردازیم و توضیحات لازم در مورد آن‌ها را به طور کامل و دقیق می‌دهیم.

جایگزین های بازخورد داخل کابین چیست؟

شما می‌توانید از روش‌های مختلفی برای جایگزینی بازخورد داخل کابین استفاده کنید که در این قسمت برخی از مهم‌ترین و پرکاربردترین این موارد را به شما معرفی می‌کنیم و شرحشان می‌دهیم تا به آشنایی کاملی در این زمینه برسید و ابهامی نداشته باشید.

بازخورد سازنده یا مشارکتی

بازخورد سازنده یا مشارکتی

در این نوع بازخورد، رابطه مثبت و سازنده‌ای بین شما و راننده برقرار می‌شود که باعث می‌شود تا بتوانید به خوبی و در کمال آرامش با آن‌ها صحبت کنید و در این زمینه مشکل یا چالشی نداشته باشید. در حین این مکالمه سازنده شما می‌توانید کارهای زیر را به خوبی انجام دهید:

  • صحبت در مورد مشکلات و راه‌حل‌های موجود برای آن‌ها.
  • شنیدن داستان‌های راننده و قصه‌های آن‌ها.
  • پیدا‌کردن راه‌حل برای کم‌کردن دلیل‌های بروز حوادث رانندگی ناوگان و کاهش تعداد آن‌ها به طور قابل‌توجه.

بنابراین استفاده از این روش می‌تواند باعث شود تا به صورت عملکرد رانندگان شما بهبود پیدا کند و میزان وفاداری و تعهدشان به سازمان و شرکت موردنظر نیز افزایش یابد.

ارائه بازخورد در قالب دوره‌های و کارگاه‌های تمرینی

در میان رانندگان شما افراد زیادی وجود دارند که نسبت به بسیاری از مهارت‌ها و قوانین بی‌اطلاع هستند. اگر به این افراد بگویید، عملکردتان ضعیف است، یا اینکه در هنگام رانندگی به آن‌ها تذکرهای زیادی بدهید، تنها باعث افت عملکردشان شده‌اید. بنابراین نمی‌توانید به هدف نهایی خودتان یعنی تغییر رفتار آن‌ها برسید. بهترین راه برای ارائه بازخورد به این افراد، کارگاه‌های و دوره‌های تمرینی است.

ارائه بازخورد در قالب کارگاه‌ها و دوره‌های تمرینی و به صورت غیرمستقیم،  به شما امکان می‌دهد تا بتوانید موارد مهم را برای رانندگان بیان کنید و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهید. به این صورت عملکردشان بهبود پیدا می‌کند و هم رابطه خوبی بین شما و این دسته از کارکنان برقرار می‌شود. بنابراین استفاده از آن را توصیه می‌کنیم.

ارائه بازخوردهای مثبت در قالب پاداش‌ها

ارائه بازخوردها در قالب پاداش‌ها، نیز راه خوبی برای انجام این کار است. به این صورت رانندگان موردنظر، انگیزه مناسبی دارند و می‌دانند که با بهبود عملکردشان، پاداش می‌گیرند. همچنین نحوه عملکرد درست و مناسب برای آن‌ها شفاف‌تر می‌شود که به کارگیری مهارت‌ها و دستورالعمل‌ها را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کند. بنابراین استفاده از آن می‌تواند یکی از بهترین روش‌های ارائه بازخورد به صورت غیرمستقیم به شمار بیایید و نتایج خوبی برای شما به ارمغان می‌آورند.

ردیاب‌های پیشگامان آسیا چگونه می‌تواند به شما در ارائه بازخورد مناسب کمک کند؟

ردیاب‌های پیشگامان آسیا در روند ارائه بازخورد، کاربردهای بسیاری دارند و به شما کمک‌های زیادی را به شما می‌کنند. در این قسمت به چهار مورد از این موارد می‌پردازیم و توضیحات لازم در مورد آن‌ها را می‌دهیم تا آگاهی کاملی در این زمینه کسب کنید.

امکان دریافت گزارش در مورد سبک و نحوه رانندگی افراد

ردیاب در طول روز به شما گزارش می‌دهند که نحوه رفتار راننده به چه صورتی بوده است و براساس میزان ترمزها، سرعت خودرو و دیگر پارامترها، به او رنگی را اختصاص می‌دهند. این رنگ مرتبط با نمره‌ای مرتبط است. این نمره‌ها در جدولی جمع‌آوری می‌شود و می‌توانید با استفاده از آن‌ها به راحتی عملکرد رانندگان مختلف خودتان را مقایسه کنید.

امکان دریافت گزارش در مورد سبک و نحوه رانندگی افراد

خود رانندگان نیز می‌توانند به این جدول دسترسی داشته باشند و در طول روزهای مختلف عملکرد خودشان را بررسی کنند. این گزارش‌ها کمک زیادی به شما می‌کند و می‌تواند کار شما برای ارائه بازخورد را بسیار راحت‌تر کند.

امکان دریافت گزارش در مورد جدول زمانی و مکانی خدمات‌رسانی آن‌ها

ردیاب به شما در مورد زمان‌های مختلف و مکان‌های متفاوت رفته خودرو گزارش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا اطلاع کاملی در مورد این موارد داشته باشید. به این صورت می‌توانید بفهمید، راننده موردنظر شما در چه زمان‌های در حال حرکت بوده است و به چه مکان‌هایی سفر کرده است. همچنین می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد مکان‌های ارائه خدمات آن‌ها کسب کنید و برنامه‌ریزی درستی به انجام برسانید.

این موضوع کمک می‌کند تا کار شما در هنگام تنظیم برنامه راحت باشد و از طرفی عملکرد راننده نیز به طور چشمگیری بهبود پیدا کند. به همین دلیل به کارگیری ردیاب می‌تواند در این زمینه به شما کمک زیادی کند.

امکان بررسی وضعیت تعمیر و نگهداری خودروها و عملکرد آن‌ها

عملکرد راننده به مقدار زیادی، بستگی به نوع خودرو و سلامت آن دارد. بنابراین باید وضعیت تعمیر و نگهداری خودرو را به صورت پیوسته چک کنید. ردیاب پیشگامان آسیا امکان انجام این کار را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این تجهیز به طور کامل نسبت وضعیت خودرو و عملکردش اگاهی داشته باشید. این موضوع، همچنین هزینه‌های شما را نیز به طور قابل‌توجهی نیز کاهش می‌دهد که نکته مهمی به شمار می‌آید.

امکان دریافت گزارش میزان مصرف سوخت رانندگان در طول روز و ماه‌های مختلف

قسمتی از بررسی عملکرد رانندگان، به میزان مصرف سوخت آن‌ها برمی‌گردد که باید آن را به طور دقیق بررسی کنید. ردیاب، گزارش دقیق و کاملی در این زمینه به شما می‌دهد و کمک می‌کند تا بتوانید میزان مصرف تا حد ممکن بهینه کنید.

از روش بازخورد مناسب برای تغییر رانندگان خودتان استفاده کنید

ارائه بازخورد بسیار مهم است و باید این کار به روش درستی صورت بگیرد. زیرا راه‌های مانند بازخورد داخل کابین نه‌تنها اثر مثبت ندارد، بلکه باعث ایجاد نتایج منفی می‌شود. البته به کارگیری تجهیزاتی مانند ردیاب نیز در این زمینه بسیار کمک‌کننده است و می‌تواند کارها را آسان‌تر کند. اما برای به کارگیری آن‌ها، نیاز به آشنایی با این روش‌ها، معایب بازخورد داخل کابین و موارد استفاده از ردیاب در ارائه بازخورد دارید. به همین دلیل و برای کمک به شما در این مقاله، این موارد را برای شما بیان کردیم.

شما می‌توانید برای خرید ردیاب خودرو به سایت پیشگامان آسیا مراجعه کنید. زیرا قیمت مقرون به صرفه‌تری نسبت به دیگر جاها دارد و از تنوع محصولات بالاتری نسبت به دیگر مکان‌ها برخوردار است. در صورت وجود هرگونه سوالی نیز می‌توانید، آن را از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت با کارشناسان ما مطرح کنید.
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست