زمان مطالعه : 6 دقیقه

عملکرد ردیاب خودرو مانند دیگر وسایل و محصولات، نتیجه کارکرد قطعات داخل آن است. در صورتی که این قطعات به درستی کار نکنند، هر آن امکان دارد که ردیاب خودرو دچار مشکل شود و نتواند، به خوبی و درستی کار کند. این قطعات بسیار حساس هستند و دارای ویژگی‌ها و مزیت‌های خاصی می‌باشند که برای استفاده از آن‌ها باید آن‌ها را به خوبی بشناسید.

به همین دلیل‌ها و برای کمک به شما در این مقاله قصد داریم، در مورد سنسورها، قطعات و به طور کلی لوازم جانبی و داخلی خودرو صحبت کنیم تا بتوانید به خوبی آن‌ها را بشناسید و با ویژگی‌های این قطعات آشنا شوید و بتوانید از این ویژگی‌ها و مزیت‌ها به درستی و در جهت راحتی کار مدیریت ناوگان حمل و نقل از آن‌ها استفاده نمایید. پس در ادامه با ما در این مقاله همراه باشید.

سنسورها و لوازم جانبی خودرو

در بخش قبل در مورد اهمیت سنسورها و لوازم جانبی ردیاب خودرو در کارکرد آن صحبت کردیم، اما در این قسمت قصد داریم، این سنسورها و لوازم جانبی را به طور کامل به شما معرفی کنیم.

1. سنسور دما

سنسور دما

یکی از موارد مهم در خودروهای مربوط به حمل و نقل لوازم دارویی، بهداشتی، غذایی و به طور خاص مواد حساس، کنترل دمای آن‌ها است. زیرا این مواد به افزایش دما حساس هستند و در صورت افزایش دما از حدی به بعد، فاسد و یا خراب می‌شوند. این مشکل را می‌توان با استفاده از ردیاب‌های خودرویی که دارای سنسور دما هستند به طور کامل حل کرد. شما می‌توانید برای این سنسورها تعریف کنید که اگر دما از حدی بالاتر رفت، آن را به شما گزارش دهد تا به خوبی از آن مطلع شوید و بتوانید از خراب شدن این مواد حساس به دما جلوگیری نمایید. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین سنسورهای دما می‌پردازیم تا با آن‌ها به طور کامل آشنا شوید.

 • ترمیستور
  این سنسور دما در محدوده‌ی دمایی پایین، حساسیت به دمای بسیار بالایی دارای می‌باشد و می‌تواند به شما کمک کند. دقت دمایی این سنسور در محدوده‌ی پایین در حدود 0.5 تا 1.5 درجه سانتی‌گراد است که دقت خوبی به شمار می‌آید.
 • ترموکوپل
  سنسور دمای ترموکوپل دارای دو سیم فلزی مختلف است که از طریق یک نقطه به یکدیگر اتصال دارند. دقت این سنسور دمایی در حدود 0.5 تا 5 درجه سانتی‌گراد است که می‌تواند در دماهای بالا مفید باشد.

2. سیستم شناسایی راننده

سیستم شناسایی راننده خودرو

شما می‌توانید با استفاده از این تجهیز جانبی ردیاب خودرو علاوه بر مکان خودرو، تشخیص دهید که راننده آن خودرو نیز چه کسی است. در واقع شما می‌توانید با استفاده از این تجهیز، برای هر راننده یک دکمه قرار دهید که به ردیاب خودرو متصل باشد و بتوانید با استفاده از آن دکمه از هویت راننده خودرو نیز مطلع باشید. راننده باید قبل از حرکت، دکمه‌ی مورد نظر را در مکانش قرار دهد تا بتواند، خودرو را روشن کند و شروع به حرکت نماید.

این امکان کمک می‌کند تا بتوانید هم امنیت وسایل و پرسنل خودتان را آسان‌تر تأمین کنید، هم از تخلفات رانندگان جلوگیری کنید و هم بتوانید مدیریت ناوگان حمل و نقل سازمان خودتان را به خوبی انجام دهید و در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

در این رابطه بخوانید : مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست؟

3. سنسور سوخت

سنسور سوخت

این سنسور به شما کمک می‌کند تا بتوانید میزان و سطح سوخت مورد استفاده در خودروی ناوگان حمل و نقل را اندازه‌گیری کنید و بدانید که میزان آن به چه حدی است. این سنسور دارای مزایای فراوانی است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم تا با آن‌ها به طور کامل آشنا شوید.

 • مدیریت و کنترل کامل سوخت مدیریت ناوگان حمل و نقل
  این سنسور کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید میزان سوخت هر خودرو ناوگان حمل و نقل خودتان را به راحتی مدیریت و کنترل کنید و برای هر خودرو با توجه به سوابق و میزان کارکردش، سوخت در نظر بگیرید تا هم در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید و هم هزینه‌های اقتصادی ناوگان حمل و نقل خودتان را به حداقل ممکن برسانید.
در این رابطه بخوانید : 15 دلیل افزایش مصرف سوخت خودرو
 • آگاهی کامل از زمان و مکان سوخت گیری خودروهای مختلف ناوگان
  سنسور سوخت باعث می‌شود تا شما بتوانید به طور کامل نسبت به مکان و زمان‌های سوخت گیری خودروهای ناوگان حمل و نقل خودتان اطلاع پیدا کنید. این آگاهی از سوء استفاده‌های احتمالی رانندگان خودروهای ناوگان حمل و نقل سازمان و افزایش میزان مصرف سوخت آن به طور قابل توجهی جلوگیری می‌کند.
 • آگاهی از تخلیه یا برداشت‌های غیر مجاز سوخت
  ناوگان حمل و نقل سازمان‌های مختلف، دارای رانندگان بسیاری می‌باشد. بعضی از رانندگان برای افزایش سود و فروش سوخت، اقدام به برداشت غیر مجاز سوخت خودروهای ناوگان حمل و نقل سازمان می‌کنند که باعث افزایش قابل توجه میزان سوخت مصرف شده در ناوگان می‌گردد و به شرکت یا سازمان مربوطه ضرر هنگفتی را می‌زند.
  سنسور سوخت ردیاب خودرو کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به این برداشت‌ها آگاه شوید و در مورد آن به رانندگان تذکر دهید و یا حتی راننده خاطی را اخراج نمایید و از افزایش هزینه‌های ناوگان حمل و نقل به طور قابل توجهی جلوگیری کنید.

4. کارتخوان Rfid

کارتخوان Rfid

کارتخوان Rfid به شناسایی رانندگان کمک می‌کند و کار ناوگان حمل و نقل را بسیار راحت‌تر و سریع‌تر می‌کنند.  تگ یا کارت مغناطیسی RFid  از یک مدار الکترونیکی در درون خودش بهره می‌برد. هنگامی که این کارت در نزدیکی کارتخوان یا ریدر Rfid قرار می‌گیرد، میدان مغناطیسی ایجاد شده باعث می‌شود که تگ یا کارتخوان فعال شود و پالس‌های رادیویی ارسال کند. این پالس‌ها کمک می‌کنند تا کارت راننده خودرو ناوگان حمل و نقل توسط کارتخوان شناسایی گردد. این نوع کارت ها دارای دو نوع فرکانس 125 و 13.56 مگاهرتزی هستند و می‌توانند پالس‌هایی تولید کنند که ریدر Rfid  آن‌ها را شناسایی کند.

5.  کی لس استارتر

کی لس استارتر

این تجهیز جانبی بسیار مفید و کارآمد است و به شما کمک می‌کند تا بتوانید از راه دور و با اتصال آن به ردیاب خودرو ناوگان حمل و نقل سازمان، آن را از طریق اپلیکیشن روشن کنید. این تجهیز علاوه بر امکان گفته شده، کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

 • اتوماتیک شدن باز شدن درب خودرو
  این وسیله جانبی کمک می‌کند تا درب‌های خودرو به صورت اتوماتیک و با نزدیک شدن به درب آن باز شود. این امکان نیاز به تنظیماتی دارد که باید بر روی اپلیکیشن خودرو انجام گیرد.
 • استارت خودرو با فشار دادن کلید در داخل خودرو
  شما با اتصال کی لس استارتر، علاوه بر اینکه می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن خودروی ناوگان حمل و نقل را روشن کنید، می‌توانید این کار را از طریق دکمه درون خودرو نیز انجام دهید. این کاربرد کمک می‌کند که در صورت خراب شدن گوشی و یا خط‌ها شما برای روشن کردن به صورت سریع‌تر و راحت‌تر محدودیت نداشته باشید.

6. کن باس کانتکتلس ریدر

کن باس کانتکتلس ریدر

کن باس کانتکتلس ریدر کمک می‌کند تا شما بتوانید به راحتی اطلاعات مختلف خودرو را از طریق CAN دریافت کنید. تماس این تجهیز با این درگاه به صورت کاملا غیر تماسی است که از آسیب رسیدن به این درگاه خودروی ناوگان حمل و نقل شما جلوگیری می‌کند.

7. سیم برق اضطراری ردیاب خودرو ناوگان حمل و نقل

سیم برق اضطراری ردیاب خودرو ناوگان حمل و نقل

این سیم برق کمک می‌کند تا در صورت قطع شدن برق ردیاب، بتوانید به راحتی و با استفاده از این سیم برق آن را تأمین کنید و از مکان خودروی خودتان آگاه شوید. این سیم دارای مزیت‌هایی است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

 • درگاه 12 ولت خروجی قابل حفاظت
 • دارای نوع و سطح حفاظت IP65
 • محافظت از ارتعاش
 • محافظت از رطوبت بیش از حد

بسته بندی این تجهیز دارای امکاناتی است که در زیر می‌توانید به خوبی با آن‌ها آشنا شوید.

 • برد کنترل شارژر
 • جعبه IP65
 • جعبه IP65 برای باتری ردیاب
 • باتری 12V

8.  کابل رابط اتصال OBDll

کابل رابط اتصال OBDll

این رابط اتصال به شما کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌تر سیگنال‌های مربوط به GPS را دریافت کنید. البته باید توجه داشته باشید که حتما ردیاب خودرو شما باید دارای سوکت OBDll باشد تا بتوانید از این امکان کاربردی به خوبی و راحتی استفاده نمایید.

تجهیزات جانبی ردیاب خودرو را به خوبی بشناسید

ردیاب خودرو برای داشتن امکان‌ها و کاربردهای بیشتر نیاز به تجهیزات و لوازم جانبی دارد. این لوازم جانبی بسیار نقش حیاتی را ایفا می‌کنند و بدون آن‌ها استفاده درست و کاربردی از این نوع ردیاب‌ها وجود ندارد. به همین دلیل باید ابتدا این تجهیزات را به خوبی بشناسید، آن‌ها خریداری کنید و سپس اقدام به استفاده مناسب از آن‌ها کنید.

در این مقاله ما برای آگاهی بیشتر شما، مهم‌ترین تجهیزات مربوط به ردیاب خودرو را معرفی کردیم و موارد مربوط به آن‌ها را توضیح دادیم تا بتوانید به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید و بدانید که با چه تجهیزی رو‌به‌رو هستید. در قسمت نظرات به ما بگویید که تا به حال با کدام یک از تجهیزات گفته شده آشنا بوده‌اید؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست