زمان مطالعه : 6 دقیقه

هوشمند‌سازی ناوگان حمل و نقل سازمان‌ها، مکان‌های مختلف و به طور کلی شهرها، یکی از اهداف مهم دولت‌های مختلف، به ویژه کشور خودمان است. اما این هوشمند‌سازی چگونه قابل انجام است؟

یکی از راه‌های آن استفاده از نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان است. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی اقدام به تولید این نرم‌افزار می‌کنند که وظیفه‌ی حمایت از آن‌ها برعهده‌ی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد حمل و نقل آن است. در این مقاله قصد داریم، به شما بگوییم که این نرم‌افزار چیست، چگونه به هوشمند‌سازی کمک می‌کند و استفاده از آن چه مزیت‌هایی دارد تا به طور کامل نسبت به این موارد آگاه شوید.

نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان چیست و چگونه به هوشمند‌سازی کمک می‌کند؟

نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان، کمک می‌کند تا بتوان، هوشمند‌سازی را با‌استفاده از علم‌های IT، هوش مصنوعی، مخابرات و الکترونیک به راحتی انجام داد. در واقع این نرم‌افزار بستر این هوشمند‌سازی است و بدون وجود آن امکان این کار بسیار سخت است و شاید قابل انجام نباشد. در ادامه به بررسی نحوه‌ی استفاده از این نرم‌افزار می‌پردازیم و چگونگی استفاده از آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

نرم‌افزار چگونه به هوشمند‌سازی حمل و نقل کمک می‌کند؟

این نرم‌افزار سامانه‌های مختلفی را برای استفاده فراهم می‌کند که می‌توان از هرکدام از آن‌ها برای هوشمند‌سازی یک قسمت از شهر استفاده کرد. این سامانه‌های هرکدام به صورت مجزا کار می‌کنند، اما به یکدیگر متصل هستند و قابلیت تبادل اطلاعات را دارند و همه‌ی آن‌ها زیرمجموعه نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان به شمار می‌آیند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل

سامانه‌ پارکینگ و پارک حاشیه‌ای

به طور قطع برای شما هم پیش آمده است که ساعت‌ها به دنبال یک جای پارک می‌گشته‌اید، اما نتواستید آن را پیدا کنید، به مکان موردنظر خودتان بروید و از حضور در آن‌جا لذت کافی را ببرید.  این موضوع بسیار شایع است و امروزه پارک‌کردن در شهرها، به ویژه در اطراف مکان‌های پربازدید، کافه‌ها، رستوران‌ها و بسیاری جاهای دیگر سخت شده است. اما آیا راهی برای حل‌کردن این معضل وجود دارد یا نمی‌توان برای آن کاری کرد؟

جواب بله است و راه‌حل مناسبی برای آن وجود دارد. راه‌حل موجود استفاده از سامانه پارکینگ و پارک حاشیه‌ای نرم‌افزار مدیریت حمل و نقل دانش‌بنیان است. این سامانه به خوبی به شما محل‌های موجود برای پارک‌کردن را نمایش می‌دهد تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن نزدیک‌ترین جای موجود برای پارک‌کردن را بیابید و از این دردسر بسیار بزرگ راحت شوید.

سامانه حمل و نقل عمومی

با شلوغ‌شدن شهرها، اهمیت حمل و نقل عمومی بیش از پیش می‌شود. زیرا افراد برای صرف زمان کم‌تر در مسیر از این نوع حمل و نقل استفاده می‌کنند. در صورتی که خدمات حمل و نقل عمومی درست و دقیق نباشد، افراد نمی‌توانند به آن اعتماد کنند و برای کارهای روزمره خودشان از آن‌ها استفاده کنند و سعی می‌کنند تا به دنبال راه‌های جایگزین برای آن بگردند.

اما سامانه حمل و نقل عمومی کمک می‌کند تا زمان‌بندی حرکت مترو، اتوبوس و تاکسی‌ها دقیق باشد و راننده آن‌ها در هنگام حرکت به درستی رصد شوند تا به خوبی رانندگی کنند. این موضوع باعث افزایش اعتماد‌پذیری افراد ساکن در شهرها و استفاده طولانی‌مدت آن‌ها از این نوع حمل و نقل می‌شود.

سامانه حمل و نقل اشتراکی

سرویس‌های اشتراکی رفته رفته جای خودشان را در شهرهای بزرگ از جمله تهران و شیراز باز می‌کنند و خدمات‌دهی خود را در این شهرها گسترش می‌دهند. در ابتدا این سرویس‌های فقط مخصوص دوچرخه‌ها بود، اما جدیدا امکان استفاده از سرویس اشتراکی اسکوتر برقی نیز به آن اضافه شده است. اما برای مدیریت این سرویس‌ها نیاز به یک بستر مناسب است که نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان آن را به خوبی ارائه می‌دهد.

این بستر، سامانه حمل و نقل اشتراکی است. با‌استفاده از این سرویس افراد می‌توانند به خوبی می‌توانند میزان استفاده خودشان از دوچرخه یا اسکوتر برقی را مشاهده کنند، آن را باز و بسته کنند، در مکان‌های مجاز این وسایل را رها کنند و به ادامه‌ی کار خودشان بپردازند.

سامانه پرداخت هوشمند

امروز دیگر پرداخت‌های درون شهری با‌استفاده از اسکناس صورت نمی‌گیرد، زیرا اکثر افراد در جیب یا کیف خودشان کارت الکترونیکی دارند. کارت الکترونیکی امکان پرداخت هزینه‌ی حمل و نقل عمومی، مکان‌های تاریخی و بسیاری جاها را به آسانی فراهم می‌کنند. مدیریت این کارت‌ها توسط سامانه پرداخت هوشمند صورت می‌گیرد تا خللی در هنگام استفاده از آن‌ها به وجود نیاید و افراد بتوانند به خوبی آن‌ها را به کار بگیرند.

مدیریت ترافیک و آلودگی هوا

مسیرهای درون شهری شلوغ و پرترافیک است، بنابراین نیاز است که برای مدیریت بارترافیکی فکری کرد. سامانه ترافیک و آلودگی نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان، بستری است که کمک می‌کند تا با مدیریت چراغ‌های راهنمایی داخل شهر، این ترافیک را مدیریت کرد و گره‌های کور را به سرعت حل و فصل نمود.

این موضوع کمک می‌کند تا میزان آلودگی هوا نیز کم‌تر شود، زیرا بنزین کم‌تری سوخته می‌شود و خودروهای در زمان کم‌تری به مقصد موردنظر خودشان خواهند رسید.

دوربین‌های پلاک‌خوان

جریمه خودروهای متخلف در شهر کمک می‌کند تا بتوان از تصادفات جلوگیری کرد و جان انسان‌های بسیاری را نجات داد. دوربین‌های پلاک‌خوان که متصل به نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان هستند، وسیله‌ای مهم و حیاتی برای انجام این کار هستند. پلیس می‌تواند با‌استفاده از دوربین‌ها، پلاک خودروهای متخلف را ببیند و دستور جریمه یا حتی توقیف سریع آن‌ها را بدهد و از جان دیگر شهروندان حفاظت کند که بسیار مهم است.

مزیت‌های استفاده از نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان چیست؟

در قسمت قبل توضیح دادیم که نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان چیست و چگونه و بااستفاده از چه چیزهایی به هوشمند‌سازی کمک می‌کند. اما در این قسمت قصد داریم، به مزیت‌های استفاده از نرم‌افزار بپردازیم و آن‌ها را برای شما به صورت مختصر و مفید بیان کنیم تا به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

افزایش بهره‌وری

بهره‌وری موضوعی مهم در دنیای امروز است، زیرا کارها بسیار است و وقت موجود خیلی کم است. هرکسی که بتواند از بهره‌وری بیشتری برخوردار باشد، می‌تواند نتایج بهتری چه از نظر مالی، شغلی، خانوادگی و سایر جنبه‌های موجود کسب کند. اما بهبود بهره‌وری با شلوغی شهرها بسیار سخت است.

زیرا شلوغی علاوه بر اتلاف وقت، می‌تواند باعث ایجاد اختلال در آرامش روان افراد شود که در حین کار بازدهیی آن‌ها را کاهش می‌دهد. اما استفاده از نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان و هوشمند‌سازی شهرها کمک می‌کند تا این شلوغی کم‌تر شود، زمان بسیار کم‌تری از افراد در هنگام رفت و آمد گرفته شود و بهره‌وری این اشخاص در هنگام کار یا در خانه خودشان به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.

کاهش تلفات

تلفات در هنگام تصادفات رانندگی شهری و برون‌شهری بسیار زیاد است. به طور مثال در همین عید گذشته، میزان آمار کشته‌های تصادفات با میزان کشته‌های حاصل از کرونا در همان زمان برابری کرد که بسیار وحشتناک است. بنابراین باید برای کاهش این تصادفات و تلفات ناشی از آن فکری کرد.

هوشمند‌سازی و استفاده از نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان می‌تواند کمک کند تا پایش رفتار رانندگان در شهرها و بیرون این مکان بهتر انجام شود و در صورت بروز تخلف از ادامه‌ی حرکت این افراد و خودروی آن‌ها به طور جدی جلوگیری کرد.

افزایش امنیت

آمار سرقت در شهرهای کل دنیا در حال افزایش است و این بسیار خطرناک است. زیرا اگر شهروندان احساس امنیت نکنند، نمی‌توانند به خوبی کار خودشان را انجام دهند که باعث کند‌شدن چرخ‌های اقتصاد آن کشور می‌شود. ایران نیز این قاعده جدا نیست. اما برای افزایش امنیت چه کاری باید کرد؟

باید برای بهبود وضعیت این شاخص، میزان رصد درون‌شهری را افزایش داد تا بتوان خلافکاران و دزدان را به سرعت دستگیر کرد و یا حتی از انجام دزدی این افراد جلوگیری نمود. این کار با‌استفاده از نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان قابل انجام است و یکی از مزیت‌های آن به حساب می‌آید.

کاهش میزان مصرف سوخت خودروها

با کاهش میزان ترافیک درون شهری، میزان مصرف بنزین نیز کاهش پیدا می‌کند. این موضوع هم برای سازمان‌ها نفع زیادی دارد، هم باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود و استفاده از منابع موجود را بهینه‌تر می‌کند. اما برای این کار باید بتواند، سرعت حرکت خودروها در شهر را افزایش داد که با‌استفاده از سامانه ترافیک و آلودگی هوا امکان‌پذیر و قابل تحقق است.

وظیفه ستاد حمل و نقل در توسعه این نوع از نرم‌افزارها چیست؟

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید بستری را ایجاد کنند که مدیریت شهرهای مختلف مجاب به استفاده از این نرم‌افزار شوند و به شرکت‌های متفاوت اجازه دهند تا کار هوشمند‌سازی شهرها با سرعت و دقت زیاد انجام دهند. اینگونه کار این شرکت‌ها بسیار راحت‌تر می‌شود و می‌توانند با فراع بال بیشتری به سمت اهداف خودشان حرکت کنند و در این راه با مشکلات کم‌تری رو‌به‌رو می‌شوند.

هوشمند‌سازی ناوگان‌های مختلف با نرم‌افزاری حمل و نقل دانش‌بنیان را بشناسید

با شلوغ‌تر شدن شهرها و پیشرفت تکنولوژی، هوشمند‌سازی به عنوان یک الزام به نظر می‌آید. به همین دلیل دولت‌ها به سمت آن و هوشمند‌سازی مکان‌های مختلف، سازمان‌های متفاوت و به طور کلی شهرها رفته‌اند تا هم بتوانند کنترل حمل و نقل در آن‌ها را تحت نظر خودشان داشته باشند و هم بتوانند بازده استفاده از خودروها را به طور جدی افزایش دهند.

دولت ایران نیز به این سمت حرکت کرده است و با‌حمایت شرکت‌های تولید‌کننده‌ی نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان قصد دارد تا به این روند سرعت زیاد‌تری ببخشد. وظیفه‌ی این حمایت نیز برعهده‌ی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد حمل و نقل این معاونت به صورت ویژه است. اما باوجود تمامی این تلاش‌ها درک درستی از این نرم‌افزار در حال حاضر وجود ندارد، بنابراین ما در این مقاله سعی کردیم با تعریف ماهیت نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان، روش‌های آن برای هوشمند‌سازی حمل و نقل و بیان مزیت‌هایش، به افزایش آگاهی در این جهت کمک کنیم.

در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا با نرم‌افزار حمل و نقل دانش‌بنیان آشنا بوده‌اید یا خیر و به نظر شما مزیت‌های و معایبش چیست؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست