زمان مطالعه : 4 دقیقه

یکی از مواردی که شاید در بحث مزایای ردیاب کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، نقش آن در تعمیر  و نگهداری خودرو و ماشین آلات به صورت خودکار و فراهم آوردن تجربه‌ای ایمن برای رانندگان است. امروزه اتوماسیون بازار رقابتی در ناوگان حمل و نقل را تحت کنترل خود درآورده است و به مدیران ناوگان کمک می‌کند تا فرایندهای کاری را تسهیل کنند. نرم‌افزارهای ردیابی امکان مدیریت موجودی‌ها، برنامه‌ریزی هشدارها و دریافت گزارشات دقیق را فراهم می‌سازند. در این حالت شما قادر خواهید بود که وسایل نقلیه و ماشین آلات ناوگان خود را در حد استانداردهای بالا و با کیفیت و سطح ایمنی مناسب نگاهداری کنید.

ردیابی مبتنی بر GPS به شما این امکان را می‌دهد که از هر مکانی و در هر لحظه خودروهای خود را تحت نظر داشته باشید. این فعالیت تعمیر و نگهداری را ساده کرده و موجب بهینه‌سازی بهره‌وری کل می‌شود. این بهینه ساز یاز طریق فعالیت‌های زیر انجام می‌پذیرد:

سرویس به موقع خودرو به کمک سیستم های ردیابی ناوگان

اعلان و هشدار به موقع سرویس و تعمیر خودرو

ردیاب‌ها با محاسبه میزان مسافت پیموده شده و همچنین عملکرد خودرو می‌توانند اعلان لازم برای سرویس به موقع یا تعویض قطعات را اطلاع رسانی کنند. یادآوری تاریخ برای بازرسی و تعمیر، خودرو را از هر گونه خرابی غیر منتظره قطعات و ایراد خسارت دور نگاه داشته و ناوگانی سالم را به شما هدیه می‌دهد

حفظ و ثبت سوابق و اطلاعات داده‌های تعمیرات و نگهداری

ردیاب‌های مبتنی بر GPS داده‌های لحظه‌ای و واقعی از خودرو را در اختیار مدیریت قرار می‌دهند تا بدین شکل بتوان برای تدوین استراتژی‌های موثر و مدیریت کارآمدتر خودروهای تحت سرپرستی استفاده کرد. این راهکارهای نرم‌افزاری ایجاد و ذخیره گزارش‌های مورد نیاز را که ممکن است برای نگهداری سوابق تعمیرات و نگهداری خودرو مفید باشد، آسان می‌سازد. تجزیه و تحلیل این داده‌ها به مدیریت کمک می‌کند تا هر گونه عدم تطابق یا مشکلاتی که نیاز به رفع دارد را پیش از بروز مشکل برطرف سازد.

نظارت بر رفتار رانندگان با استفاده از ردیاب های خودرو

نظارت بر رفتارهای پر ریسک رانندگان و جلوگیری از فرسایش خودرو

عادات نامطلوب و غیر ایمن رانندگان تاثیر قابل توجهی بر سلامت و کارآیی خودرو دارد. با استفاده از ردیاب مدیران می‌توانند هر گونه عبور از محدوده مجاز، زمان خواب بیش از اندازه خودرو یا ماشین آلات، سرعت بیش از اندازه و سایر رفتارهایی که ممکن است موجب تسریع فرسودگی خودرو شوند را کاهش دهند. استفاده از این قابلیت تعداد دفعات تعمیرات غیر منتظره را کاهش داده و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود.

در همین رابطه بخوانید : نرم افزار تحلیل رفتار راننده

تعیین برنامه منظم برای تعمیر و نگهداری خودرو

با استفاده از داده‌های دریافتی ردیاب‌ها می‌توانید تصویر دقیقی از ناوگان خود در اختیار داشته باشید. اینکه خودرو چه زمانی بیشتر استفاده شده و چه خودروهایی کارکرد بیشتری داشته‌اند در تنظیم برنامه‌های تعمیر و نگهداری بسیار موثر است. این فعالیت به مدیر ناوگان در تصمیم‌سازی برای ارائه مدیریت و نظارت بهینه با کمترین تاثیر بر فرایندهای عملیاتی ناوگان کمک بسیار می‌کند.

مزایای ردیابی خودرو با تاثیر بر تعمیر و نگهداری از دیدگاه سازمانی

خودکارسازی فرایندها با استفاده از موارد اشاره شده فوق، بدون توجه به تعداد وسایل نقلیه‌ای که در حال مدیریت آن هستید مزایای قابل توجهی برای سازمان بدنبال دارد و در تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه به مدیریت کمک می‌کند. از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ایمنی بهتر ناوگان

ایمنی مهمترین عامل قابل توجه در نزد مدیر ناوگان است که بر همه جنبه‌های فعالیت از جمله وضعیت سلامت وسیله نقلیه، کارکنان و هزینه‌های بیمه تاثیر می‌گذارد. انجام تعمیر و نگهداری در موعد مقرر به کارکرد وسیله نقلیه در حداکثر بهره‌وری و حرکت ایمن آن در مسیر فعالیت کمک می‌کند.

2. افزایش قابلیت اطمینان ناوگان

اگر فرایند تعمیر و نگهداری به طور مناسبی برای ناوگان انجام گیرد و برای آن برنامه منظم و به موقع با استفاده از ردیاب‌ها تنظیم شود، در این حالت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید خودروها چه زمانی برای سرویس مراجعه کنند. در حقیقت بدین شکل به صورت غیر منتظره با خرابی خودرو مواجه نخواهید شد. این مراقبت منظم به خوبی کمک می‌کند تا برنامه‌های عملیاتی خود را مدیریت کنید.

3. کاهش هزینه‌های نگهداری ناوگان

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو به شما کمک می‌کند تا از خرابی‌های غیر قابل پیش بینی جلوگیری کنید. این موضوع باعث می‌شود تا از حداکثر طول عمر مفید ناوگان استفاده کنید. بدین شکل پیش بینی هزینه‌های نگهداری آسانتر شده و اختصاص بودجه فعالیت‌ها آسان‌تر می‌شود

کاهش هزینه سوخت به کمک مدیریت ناوگان

4. کاهش هزینه‌های سوخت

سیستم‌های ردیاب می‌توانند به مدیریت کمک کنند تا هزینه‌های غیر ضروری مصرف سوخت را از طریق اصلاح مسافت پیموده شده، اصلاح رفتار غیر ایمن رانندگان و حذف زمان خواب خودروها کاهش یابند. به عنوان مثال حفظ ناوگان با فیلترهای سوخت تمیز و تعویض شده، روغن تازه و لاستیک‌های مناسب هر یک تاثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های سوخت دارند.

5. روحیه بالاتر رانندگان

استخدام و آموزش رانندگان جدید از نظر زمان و هزینه برای مدیریت بار مالی بالایی دارد. تهیه وسایل نقلیه قابل اعتماد و ایمن این موضوع را به راننده القا می‌کند که مدیریت به فکر اوست و کمک می‌کند تا از مشکلات خرابی و توقف بیش از حد خودرو جلوگیری شود. نتیجه این فعالیت رضایت شغلی بیشتر برای راننده است.

6. افزایش رضایت کارفرما

و در نهایت داشتن یک وسیله نقلیه ایمن باعث می‌شود تا زمان بندی تحویل کالا و خدمات به کارفرما طبق برنامه زمان بندی پیش رود. این موضوع رضایت کارفرما را بدنبال داشته و تصویری قابل اعتماد را در نزد او از شرکت شما ایجاد می‌کند.

در این نقطه انتخاب ردیاب مناسب فعالیت خود را به ما بسپارید

عصر امروز دنیای ردیابی ناوگان بر پایه نرم‌افزارها و ردیاب‌های بروز و پیشرفته است و مدیران ناوگان حمل و نقل راه موفقیت سازمان خود را در این مسیر باید جستجو کنند. تدوین یک برنامه منظم تعمیر و سرویس دوره‌ای چالشی است که مدیران ناوگان بدنبال اجرای آن از طریق بهترین راه‌حل‌ها هستند. چالشی که عدم توجه به آن با افزایش هزینه‌های عملیاتی حتی می‌تواند ایمنی رانندگان را در معرض خطر قرار دهد. در این بین انتخاب ردیاب مناسب یک راهکار اولویت‌دار محسوب می‌شود.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ردیاب و نرم‌افزارهای ردیابی با هدف مدیریت تعمیر و سرویس دوره‌ای خودرو و ماشین آلات ناوگان خود هستید، ما همراهی‌تان می‌کنیم. جهت دریافت مشاوره رایگان، هزینه سرمایه‌گذاری لازم بر حسب سازمان خود با کارشناسان شرکت پیشگامان آسیا تماس حاصل کنید.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست