داستان موفقیت : اداره نقلیه بندر چابهار

مشخصات : معرفی بندر چابهار

بندر زیبای چابهار  بعنوان یکی از بنادر مهم ایران، در جنوب استان سیستان و بلوچستان  و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است. این بندر به علت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی، جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد. از سوی دیگر این بندر به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان  و آسیای میانه، در آینده ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور اهمیت ویژه ای در ترانزیت کالا به این کشورها خواهد داشت. همچنین این بندر به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران، یکی از نقاط کلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده و در کریدور شمال – جنوب نقش مهمی ایفا می کند .
بندر چابهار دارای دو بندر مهم و استراتژیک است. بندر شهید کلانتری و بندر شهید بهشتی که با تاکید دولت بر لزوم داشتن بندر در خارج از تنگه هرمز و خلیج فارس احداث گردید.

بندرچابهار

ساختار نقلیه

اداره نقلیه زیر مجموعه اداره پشتیبانی از معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع می باشد. وظیفه این اداره نظارت بر ماشین آلات مستقر در بندر و نگهداری از آنها، بررسی درخواست های پرسنل مبنی بر اختصاص خودرو جهت اعزام به مأموریت، مدیریت جا به جایی مرسوله های وارداتی و صادراتی توسط ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین ، مدیریت خودروهای در اختیار مدیران می باشد.

حدودا 55 خودرو سواری، نیمه سنگین و سنگین در یک واحد نقلیه در بندر چابهار فعالیت دارند که تعدادی از آنها متعلق به شرکت پیمانکار است. تعداد پرسنل بندر نیز حدود 340 نفر می باشد.

نیازها

با توجه به موقعیت جغرافیایی بندر چابهار و نقش مهم آن در وارادات و صادرات و اهمیت بسیار زیاد نظارت بر روند جا به جایی مرسولات و  همچنین  استفاده از خودروهای پیمانکار جهت اعزام پرسنل به مأموریت، از موارد ذیل می توان به عنوان مهمترین نیازهای اداره نقلیه نام برد که این بندر را به خرید سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل سوق داد.

مدیریت متمرکز وسائل نقلیه موجود در بندر

مدیریت فرآیند درخواست های خودرو

تاکسی اینترنتی (امکان ثبت درخواست خودرو از هر نقطه توسط اپلیکیشن موبایل و اعزام به مأموریت)

مدیریت قرارداد با پیمانکار حمل و نقل و تاکسی سرویس

مدیریت تعمیرات ماشین آلات مستقر در بندر چابهار

امکان نظرسنجی از پرسنل در خصوص کیفیت رانندگی راننده خودرو

مدیریت ماشین آلات در اختیار مدیران و معاونین

تاکسی اینترنتی چیست؟
تاکسی اینترنتی چیست؟

در کنار اداره نقلیه، اداره امور رفاهی و اداره خدمات نیز قرار دارند که زیر مجموعه اداره پشتیبانی محسوب می شوند.

از جمله وظایف اداره امور رفاهی، مدیریت سفرهای کاری پرسنل می باشد. بررسی درخواست های سفر، پیگیری برای تهیه بلیط، هماهنگی محل اقامت و ارائه گزارش به مدیران از مأموریت های این اداره می باشد. در همین راستا  این اداره برای به حداقل رساندن بروکراسی و کاغذ بازی در فرآیند اعزام پرسنل به سفر، به سامانه ای نیازمند است که تمامی درخواست های سفر از طریق آن ثبت و توسط مدیران مربوطه بررسی شوند. مدیریت در انتخاب نوع وسیله سفر، نوع بلیط، شرکت مسافربری ، خرید بلیط و دریافت انواع گزارشات از طریق سامانه، از جمله نیاز های این اداره می باشد.

با توجه به نقش کلیدی بندر چابهار در مناسبات اقتصادی کشور، این بندر همواره میزبان جلسات و همایش های متعدد  و مهمی می باشد که یکی از وظایف اداره خدمات، ارائه تشریفات جهت این مراسمات می باشد. این تشریفات در سطوح مختلف (کارمندان-مدیران و vip) ارائه و مدیریت می شوند. اداره خدمات برای انجام تشریفات خود، به سامانه ای نیاز دارد که  درخواست های تشریفات از طریق آن ثبت و  بررسی شوند و در صورت تأیید، نیروهای  متخصص، به فراخور سطح برگزاری مراسم (مخصوص کارمندان، مدیرانVIP و …) تشریفات مناسب را ارائه دهند.

چالش ها و راهکارها

چالش اول:

در خصوص بندر چابهار، با توجه به ابعاد مختلف مأموریت های اداره پشتیبانی، به سیستم هایی مستقل برای مدیریت ناوگان نقلیه ، امور خدمات  و مسافرت، نیاز است که با توجه به یکسان بودن پرسنل استفاده کننده از این سیستم ها، نیاز به ایجاد ارتباط بین سیستم ها  نیز وجود دارد.

راهکار:

شرکت پیشگامان آسیا با طراحی سامانه یکپارچه پسند که شامل سیستم های مدیریت ناوگان نقلیه، امور مسافرت و خدمات و پذیرایی در قالب یک پکیج، می شود نه تنها در چالش مذکور در بندر چابهار سربلند بوده بلکه توانایی پاسخگویی به نیازهای هر سازمانی در حیطه های مطرح شده را دارد.

چالش دوم:

چالش دیگری که در اداره نقلیه بندر چابهار وجود دارد، تفاوت فرآیندهای درخواست خودرو در نواحی جغرافیایی مختلف می باشد. به گونه ای که مأموریت های درون شهری و برون شهری بسته به سمت شغلی درخواست کننده، مسیر متفاوتی را تا اختصاص خودرو و تبدیل درخواست به سرویس ، طی می کنند.

راهکار:

 با توجه به اینکه امکان تعریف فرآیندها بر اساس سمت شخص درخواست کننده و موقعیت مکانی مأموریت (درون شهری-برون شهری-برون استانی) در سیستم نقلیه سامانه پسند وجود دارد، چالش مطرح شده  در سامانه پیشبینی و دیده شده است.

چالش سوم:

درخواست تشریفات و درخواست بلیط برای مسافرت نیز، فرآیند محور می باشد. به این معنی که تأیید انجام تشریفات یا تأیید خرید بلیط نیازمند بررسی سلسله مراتب مدیران می باشد و این فرآیند ها بسته به شخص درخواست کننده  متفاوت می باشد.

راهکار:

دید فرآیند محور که در تمامی سیستم های سامانه پسند وجود دارد ، به اداره پشتیبانی این امکان را می دهد که تمام فرآیندهای موجود در بندر چابهار را در سامانه پیاده سازی و اجرا نماید.

چالش چهارم:

ایجاد بستری برای ثبت درخواست خودرو از طریق موبایل و امکان ابلاغ مأموریت به راننده

راهکار

ماژول درخواست-توزیع و صدور فرمان ، این فرصت را در اختیار پرسنل قرار می دهد که بتوانند از طریق سامانه،خودرو درخواست کنند. امکان اختصاص خودرو به درخواست و ثبت ترددهای آن توسط پرسنل اداره نقلیه وجود دارد.
اپلیکیشن موبایل پسند که با ماژول درخواست-صدور فرمان به صورت یکپارچه طراحی شده است به پرسنل بندر چابهار این امکان را می دهد که در هر نقطه با در دست داشتن موبایل خود، درخواست خودرو داشته باشند و پس از تأیید درخواست، از خودرو و راننده انتخاب شده و همچنین از موقعیت راننده نسبت به خود آگاه شده و امکان برقراری تماس با راننده را نیز داشته باشند. قابلیت ثبت تردد های مأموریت (شروع ، پایان و توقف ها) و امتیازدهی به راننده نیز از طریق اپلیکیشن برای پرسنل مهیا است.

چالش پنجم:

ثبت درخواست برگزاری تشریفات و درخواست بلیط جهت مسافرت

راهکار:

سیستم مدیریت خدمات، این امکان را به پرسنل می دهد که درخواست های خدمات خود که تشریفات بخشی از آن می باشد را با ذکر تاریخ و ساعت مورد نیاز، محل و سطح مد نظر برای انجام خدمت، ثبت کنند. اداره خدمات پس از بررسی درخواست ، می تواند نسبت به اعزام نیروهای خدماتی بر اساس نوع خدمت درخواستی اقدام نماید. وجود امکان نظارت بر انجام/عدم انجام کار، امتیازدهی به کیفیت خدمت انجام گرفته توسط گیرنده خدمت و دریافت انواع گزارشات از جمله قابلیت های این سیستم  می باشد.

با بهره گیری از سیستم مدیریت امور مسافرت، پرسنل بندر چابهار این فرصت را دارند، که با تعیین نمودن جزئیات سفر مانند نوع بلیط (رفت/رفت و برگشت)، تاریخ رفت و برگشت، نوع وسیله سفر و … اقدام به ثبت درخواست بلیط نمایند. پس از تأیید درخواست، خرید بلیط توسط اداره امور رفاهی بندر انجام و در سامانه ثبت می گردد. همچنین می توان صدور بلیط را به شرکت های مسافربری  ارجاء داد که در اینصورت بلیط توسط این شرکت ها صادر و ثبت می گردد و نهایتا بلیط خریداری شده در کارتابل پرسنل درخواست دهنده، قابل رؤیت و چاپ است. به کمک نرم افزار امور مسافرت،بروکراسی اداری جهت انجام سفر در بندر چابهار به صفر رسیده و مدیریت سفرها و نظارت بر پروسه خرید بلیط، منجر به صرفه جویی در هزینه های سازمان شده است.  امکان لغو درخواست سفر، مرجوع کردن بلیط، چاپ بلیط و دریافت گزارش هزینه های سفر، از قابلیت های این سامانه می باشد.

ماژول های خریداری شده

برخی از مشتریان ما

درخواست دمو

جهت درخواست دمو بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید و فرم را تکمیل کنید. به محض دریافت درخواست، کارشناسان ما ظرف 24 ساعت پاسخگوی سوالات‌تان در این خصوص خواهند بود.

درخواست دمو

لطفا مشخصات زیر را دقت تکمیل نمایید ، کارشناسان ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت.

  • Hidden

فهرست