زمان مطالعه : 3 دقیقه

این روزها با زیاد شدن سرقت خودروها، همه به‌دنبال روشی برای حداکثر کردن ایمنی آن هستند. ماشین‌هایی که قیمت‌های خرید سرسام‌آورشان، جایگزینی را کاملا غیر ممکن می‌کند. به نوعی این وسايل نقلیه سرمایه‌هایی گران قیمت هستند که حفظ آن‌ها واجب است. اما در میان انواع روش‌های محافظتی، ردیاب‌ها بهترین تجهیزات تامین امنیت وسائل نقلیه به حساب می‌آیند. این ابزار با اندازه کوچک به راحتی در محل‌های غیر دسترس سارقین نصب می‌شوند و در صورت هر گونه سرقت احتمالی، خودرو قابل ردیابی توسط مالک و اطلاع دادن مکان آن به پلیس جهت بازگرداندن آن است. این ردیاب‌ها با باتری کار می‌کنند و از آنجا که دارای سیم کارت هستند تنها لازم است هزینه شارژ ماهیانه‌ ناچیزی برای آن پرداخت شود.

ردیاب خودرو چطور سرقت را اطلاع می‌دهد؟

ردیاب‌ها بر اساس سیم کارتی که داخل آن‌ها است با اتصال به سیستم GPRS  اطلاعات لحظه‌ای خودرو را از طریق ماهواره‌هایی که در اطراف زمین وجود دارد، دریافت و به مالک خودرو ارسال می‌کنند. برای این کار تنها لازم است نرم‌افزار مربوط توسط شرکت بر گوشی نصب شده و ارتباط آن با ردیاب موجود در خودرو برقرار گردد. در این صورت شما با داشتن سیم کارت مربوط، به راحتی در هر لحظه از موقعیت خودروی خودتان مطلع خواهید بود. بنابراین در صورت هر نوع سرقت احتمالی، کلیه اطلاعات و آدرس مکانی خودرو به شکل لحظه به لحظه به تلفن همراه شما پیامک می‌شود. با در دست داشتن این موقعیت مکانی می‌توان با همکاری پلیس، خودرو را ردیابی و بازیابی کرد. ضمن اینکه شما می‌توانید خودرو را از راه دور خاموش کنید که این موضوع در زمان سرقت اهمیت زیادی دارد.

ردیاب خودرو چه امکانات دیگری دارد؟

برخی ردیاب‌های خودرو، چیزی بیشتر از پیدا کردن موقعیت مکانی هستند. این نوع که بیشتر مخصوص سازمان‌‌ها و شرکت‌های دارنده ناوگان‌ با چندین وسیله نقلیه است، نرم‌افزارهای خاصی مانند مدیریت مصرف سوخت، مدیریت تعمیر و نگهداری، نظارت بر رفتار راننده و سایر موارد مرتبط حسب درخواست به نرم‌افزار اصلی اضافه می‌شوند. در این حالت می‌توان اطلاعات مفیدی مانند حرکت‌های پر ریسک راننده (سرعت زیاد، توقف‌های طولانی و بدون برنامه)، تنظیم برنامه برای اطلاع در خصوص زمان تعمیرات قطعات و تمام شدن عمر مفید آن‌ها، یا نشان دادن مصرف سوخت در دوره زمانی مشخص را نیز دریافت کرد. این اطلاعات در سازمان‌های بزرگ برای نظارت و سرپرستی بسیار مفید هستند.

هزینه نرم افزار و شارژ سیم کارت ردیاب‌ها چقدر است؟

همان‌طور که گفته شد ردیاب‌ها بر حسب درخواست خریدار می‌توانند کارهای دیگری را هم انجام دهند. برای ردیاب‌های معمولی که فقط قصد مالک خودرو محافظت در برابر سرقت است و بیشتر برای موارد شخصی استفاده می‌شود، هزینه نرم‌افزار سالیانه ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان و هزینه شارژ سیم‌کارت ماهیانه ۵ تا ۸ هزار تومان است. این مقدار با توجه به میزان ارسال و دریافت داده‌ها از نرم افزار تغییر می‌کند.

اما برای سازمان‌ها و شرکت‌های دارنده چندین وسیله نقلیه بر حسب نوع نرم‌افزاری که به بحث ردیابی اضافه می‌شود، این مقدار از ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان به شکل سالیانه متغیر است. بر حسب میزان دریافت و ارسال داده‌ها هم هزینه شارژ سیم کارت به آن اضافه می‌شود.

آیا ردیاب‌ها در همه مکان‌ها فعال هستند؟

ردیاب‌های خودرو به همه سیم کارت‌های همراه اول و ایرانسل متصل می‌شوند و مشکلی از بابت آنتن دهی و در دسترس نبودن آن‌ها وجود ندارد. از طرفی در همه نقاط کشور هم بی هیچ اختلالی کار می‌کنند. حتی در صورتی‌که شما در یک شهر دیگر باشید، در صورت سرقت خودرو و انتقال آن به شهری دیگر به راحتی موقعیت لحظه‌ای آن را می‌توانید پیگیری کنید.

ردیاب‌ها تجهیزاتی فراتر از قفل فرمان و دزدگیر

شاید به جرات می توان گفت که دوران قفل فرمان و دزدگیر به سر آمده است. با پیشرفته شدن و آسانی سرقت وسائل نقلیه، هر کسی به خصوص خودروهای گران قیمت، نیاز به سیستم‌های جلوگیری از دزدی بروزتری دارند. جالب است که بدانیم به صورت تصویری حتی روش‌های بسیاری برای از کار انداختن دزدگیر در اینترنت وجود دارد و شاید روش‌های قدیمی دیگر جوابگو نیستند. ردیاب‌ها با نصب آسان در محل‌هایی که می توانند دور از دید سارقان باشند، تضمین کاملی برای تامین امنیت ماشین‌ها هستند. فارغ از نوع خودرو، کار عاقلانه تامین حداکثری امنیت از طریق نصب تجهیزات پیشرفته و از طریق شرکت‌های معتبر است. در صورتی‌که تصمیم به خرید و البته نیاز به مشاوره در این خصوص دارید، شرکت پیشگامان آسیا را به عنوان همراه خود همیشه در نظر داشته باشید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست