1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات ردیابی خودرو
  4. تاثیر ردیاب در جلوگیری از قاچاق سوخت و فرآورده‌های نفتی
تاثیر ردیاب در جلوگیری از قاچاق سوخت و فرآورده‌های نفتی

تاثیر ردیاب در جلوگیری از قاچاق سوخت و فرآورده‌های نفتی

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

ناوگان‌های حمل و نقل در صنعت نفت با چالش‌های متعددی روبرو هستند که معمولا در سایر ناوگان‌ها کمتر دیده می‌شود. این شرکت‌ها برای دستیابی به اهداف خود نیازمند به حداکثر رساندن کارآیی و ایمنی می‌باشند. یکی از راه‌های بهبود عملیات در این ناوگان‌ها استفاده از سیستم‌های ردیاب وسایل نقلیه حامل مواد سوختی و فرآورده‌های نفتی است. ردیاب‌های مبنی بر GPS با قابلیت تشخیص مکان تانکر می‌توانند بویژه در جلوگیری از قاچاق به شکل زیر نقشی موثر داشته باشند.

ردیاب و جلوگیری از سرقت وسیله نقلیه حامل فرآورده نفتی

یکی از بزرگترین و مهمترین انواع سرقت که ردیاب‌های مبتنی بر GPS می‌توانند در آن نقش داشته باشند، ربودن کامیون‌ها و تریلرهای حمل سوخت و فرآورده‌های نفتی است. با کمک ردیاب و استفاده از فناوری جئوفنسینگ، یک محدوده مجازی در اطراف مقصد پیش از حرکت وسیله نقلیه ثبت می‌شود. زمانی‌که تانگر حمل سوخت از این محدوده عبور می‌کند، راننده ملزم به اطلاع دادن به مرکز در خصوص دلیل این کار است. در صورتی‌که این اخطار برای مرکز ارسال نشود، مدیران در می‌یابند که خودرو بدون مجوز از محدوده عبور کرده و محل را ترک نموده است. در این حالت مدیر  ناوگان می‌تواند اقدام لازم برای بازگرداندن خودرو به محل و یا اطلاع به پلیس جهت دزدیده شدن را انجام دهد. بدین شکل که مدیریت داده‌های مکانی دریافتی از GPS را در اسرع وقت به پلیس ارسال کرده و  در بازیابی وسیله نقلیه دزدیده شده تا حد زیادی تسریع می‌شود.

بیشتر بخوانید : مدیریت ناوگان چیست؟

ردیاب و هشدار استفاده غیر مجاز از وسیله نقلیه حامل سوخت و فرآورده نفتی

با استفاده از ردیاب‌های مبتنی بر GPS می‌توان مواقعی که تانکر حامل فرآورده نفتی حرکتی ندارد را تشخیص داد. در این حالت اعلان به مدیر ناوگان ارسال شده و وی می‌تواند با تماس با راننده علت توقف بی مورد و بی حرکت بودن وسیله نقلیه را جویا شود. اگر راننده همراه وسیله نقلیه نباشد، مشخص می‌شود که سرقت رخ داده است و فعالیت‌های بعدی جهت اعلان و اطلاع به پلیس انجام می‌گیرد. همچنین اگر سیستم ردیابی قبل از سرقت تانکر توسط قاچاقچیان  قطع شود نیز اعلان لازم به مدیر ناوگان ارسال می‌شود و وی می‌تواند اقدام لازم جهت دریافت کمک از پلیس و اعزام نیرو به محل که توسط سیستم موقعیت مکانی ردیاب کاملا قابل تشخیص است را انجام دهد.

بیشتر بخوانید : ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب و جلوگیری از کاهش غیر مجاز سوخت داخل تانکر

با استفاده از گزارش‌های ردیاب‌های دارای GPS مدیران ناوگان می‌توانند هر گونه نوسانات غیر معمول در تانکر سوخت و خارج شدن غیر مجاز آن از مخزن را به اطلاع مدیر ناوگان برسانند. هشدار لازم مستقیما از طریق ایمیل یا پیامک به مرکز ارسال می‌شود و وی می‌تواند با مشاهده موقعیت مکانی که ردیاب در اختیارش قرار داده است، به این موضوع پی ببرد که آیا در زمان کاهش سوخت تانکر، وسیله نقلیه در مقصد بوده است یا در مکانی غیر مجاز این تخلیه انجام گرفته است.

ردیاب‌ و جلوگیری از سرقت غیر مجاز سوخت مصرفی وسیله نقلیه

سرقت از سوخت وسیله نقلیه یا تقلب در آن هم مورد دیگری است که ردیاب قادر به جلوگیری از آن است. در برخی موارد رانندگان ممکن است میزان سوخت مصرفی خودروی خود را بالاتر گزارش کنند یا ممکن است سوختی را که شرکت به عنوان سهمیه وسیله نقلیه در نظر گرفته است، در اختیار دیگران قرار دهند. در این حالت سیستم‌های ردیاب مبتنی بر GPS با استفاده از یک سنسور و جدول کالیبراسیون قادر به نظارت و کنترل مصرف سوخت تانکر می‌باشند.

بدین شکل که مدیر ناوگان می‌تواند میزان مسافت پیموده شده و مدت زمانی که وسیله نقلیه در حال فعالیت است را بر اساس سوخت مصرفی متداول که در گزارشات درج شده را مقایسه کند. جدول کالیبراسیون نمودار واقعی مصرف سوخت طبق دستورالعمل است و سنسور نیز گزارش کاهش یا افزایش سطح سوخت را منعکس می‌کند. با مقایسه میزان مصرف واقعی سوخت که توسط سنسور و ردیاب گزارش می‌شود با نمودار کالیبراسیون، هر گونه تقلب و سرقت از سوخت کاملا مشخص می‌شود.

ردیاب به عنوان عامل بازدارنده تخلف راننده تانکر حمل سوخت و فرآورده نفتی

اگر راننده تانکر از این واقعیت که سطح سوخت تانکر توسط سیستم ردیابی کنترل می‌شود، اطلاع داشته باشد بر رفتار خود کنترل بیشتری دارد. این کنترل می‌تواند مانع از هر گونه تبانی احتمالی با قاچاقچیان، استفاده غیر مجاز از وسیله نقلیه در مکان‌های غیر مجاز و تخلف در تخلیه سوخت مصرفی شود.

مطالعه بیشتر : نرم افزار تحلیل رفتار راننده

ردیاب‌ها قاتل قاچاق سوخت هستند اگر…

شکی نیست که قاچاق سوخت و فرآورده‌های نفتی خسارات اقتصادی فراوانی را به شرکت‌های ناوگان حمل و نقل وارد می‌کند. بویژه در کشور ما بدلیل تفاوت نرخ آن با سیر کشورهای همسایه امری است که سابقه‌ای طولانی دارد. همانطور که گفته شد استفاده از ردیاب‌های مبتنی بر سیستم ماهواره‌ای GPS با چهار ویژگی عمده قابلیت جلوگیری از قاچاق سوخت را دارند:

  • ردیابی آنلاین موقعیت تانکر و تعیین موقعیت مکانی آن جهت جلوگیری از سرقت وسیله نقلیه
  • هشدار خروج از محدوده مجاز جهت شناسایی سرقت احتمالی وسیله نقلیه توسط افرادی غیر از راننده تانکر
  • کنترل خودرو از طریق اتصال به سنسور سوخت و تعیین سطح مخزن سوخت
  • محاسبه کارکرد خودرو و تناسب آن با مصرف سوخت برای جلوگیری از استفاده غیر مجاز از سوخت خودرو

اما استفاده از این قابلیت‌ها با یک “اگر” همراه است. شما به شرطی قادر به استفاده از این ویژگی‌ها هستید که بتوانید از یک ردیاب معتبر مطابق استانداردهای روز دنیا و بویژه یک شرکت با تجربه در این موضوع استفاده کنید.

شرکت پیشگامان آسیا بعنوان مرجع معتبر نرم‌افزارهای ردیاب خودرو این امکان را برای شما فراهم کرده است که با  ارایه خدماتی نوآورانه و منطبق با آخرین فناوری‌های روز جهان اطمینان خاطری بابت  تامین امنیت تانکرهای حامل سوخت و فراورده‌های نفتی شما ایجاد نماید. بویژه آنکه ما با طراحی اپلیکیشن‌های ردیابی خاص،  قابلیت‌هایی چون امکان ردیابی وسیله نقلیه از طریق موبایل و دسترسی بهتر به امکانات ردیابی را نیز  برای مشتریان فراهم کرده‌ایم. وظیفه اولیه ما آگاهی به مشتریان در مورد مزایا و قابلیت‌هایی است که یک تکنولوژی می‌تواند منتقل کند و در مرحله بعد این شما هستید که با انتخاب خود همراهی ما را خواستار خواهید بود. اعتبار ما سال‌ها اطمینان مشتریان به خدمات ماست.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست