1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل مسافر در ایران
بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل مسافر در ایران

بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل مسافر در ایران

بدون دیدگاه
3.7/5 - (4 امتیاز)
زمان مطالعه : 10 دقیقه

جابه‌جایی مسافر از قدمت بسیار طولانی و تقریبا در جوامع بشری برخوردار است. تحقیقات نشان می‌دهند که حمل و نقل مسافر در ایران، از زمان سلطنت هخامنشیان شکل گرفته و تا به امروز در حال پیشرفت است.

پارامترهایی مانند میزان آسایش مسافر، کوتاه شدن مسیر، بالا رفتن سرعت و حفظ امنیت جانی و مالی برای کاربران از دغدغه‌های همیشگی این صنعت عظیم بوده است. پیشرفت‌هایی که در این زمینه حاصل می‌شوند نیز در همین دسته بندی قرار می‌گیرند.

همواره فعالان حوزه حمل و نقل مسافر به دنبال به روز کردن تجهیرات خود برای جابه‌جایی افراد هستند تا از این طریق آسایش و امنیت بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار دهند. هم‌چنین در این روند، امکان افزایش دانش توریسم و گردشگری توسط شرکت‌های مشغول در این زمینه، برای کارکنان آن شرکت فرآهم می‌شود تا با بالا بردن میزان رضایت مسافر، برای انتخاب دوباره نیز شانس دومی داشته باشند.

با توجه به اینکه جابه‌جایی مسافر صنعتی بسیار بزرگ و پردرآمد تلقی می‌شود، افراد زیادی به دنبال سرمایه‌گذاری در آن هستند. اگر از این استقبال به درستی استفاده شود می‌تواند آینده روشنی را برای حمل و نقل مسافر به دنبال داشته باشد. اما اگر بهره کافی از سرمایه‌های وارد شده به این صنعت نشود، می‌توانند نتیجه معکوس داشته و در جهت نزول کیفیت در این صنعت، تأثیر گذار باشند.

حمل و نقل مسافر امروزه به 4 صورت کلی یعنی جاده‌ای، هوایی، دریایی و ریلی انجام می‌گیرد. در بین این شیوه‌ها، حمل‌ و نقل جاده‌ای و دریایی از قدمت بسیار بیشتری در ایران برخوردار هستند و در پی آن‌ها ترابری ریلی و هوایی در ایران راه اندازی شدند.

در ادامه این یاداشت به بررسی هر یک این روش‌ها و هم‌چنین بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در آن حوزه خواهیم پرداخت.

بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای مسافر

حمل و نقل مسافر با استفاده از این روش، توسط اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌های مسافربری انجام می‌گیرد. مزیت بزرگ آن را می‌توان قابلیت دسترسی بسیار گسترده در کشور دانست. این موضوع به دلیل کم‌هزینه‌تر بودن این روش جابه‌جایی مسافر است و باعث شده حتی سرمایه‌گذاران کوچک نیز توان فعالیت در آن را داشته باشند.

به علاوه با مقایسه‌ای کوتاه متوجه خواهید شد که تفاوت زیادی بین بازه‌ی قیمتی در حمل و نقل جاده‌ای مسافر و دیگر روش‌ها وجود دارد و همین موضوع محبوبیت آن را برای قشر متوسط و ضعیف جامعه، بالا برده است.

در ادامه به بررسی چند شرکت معروف و برتر در حوزه حمل و نقل جاده‌ای خواهیم پرداخت، پس همراه ما باشید.

شرکت‌ اتوبوس‌رانی ایران‌ پیما

عنوان قدیمی‌ترین شرکت حمل و نقل مسافر با اتوبوس را می‌توان به ایران‌پیما اختصاص داد. این شرکت در سال 1358 فعالیت خود را آغاز کرد و توانست با به‌ کار‌گیری اتوبوس‌های خارجی درجه بالایی از رفاه و امنیت را برای مسافران داخلی به ارمغان بیاورد. همین موضوع باعث شد تا به عنوان پیشتاز در این حوزه و بسیار محبوب شود.

روند رشد ایران‌پیما از زمان تأسیس تاکنون متوقف نشده‌ است و همواره به دنبال ارتقاء کیفیت سفر برای کاربران است. آغاز به کار نمایندگی‌های این شرکت در تمام نقاط گردشگری ایران و هم چنین به روز کردن ناوگان اتوبوس‌های مورد استفاده در آن، ایران‌پیما را به یکی از پر تردد‌ترین شرکت‌های مسافربری جاده‌ای تبدیل کرده است.

شرکت اتوبوس‌رانی همسفر

همسفر یکی از جوان‌ترین و خوش‌نام‌ترین شرکت‌های فعال در حمل و نقل جاده‌ای است. ارائه کیفیت بالا در صندلی‌های اتوبوس، اخلاق خوب و مجرب پرسنل، دارا بودن سیستم‌های تهویه مطبوع برای اتوبوس‌ها و وقت‌شناسی، مواردی هستند که از ابتدا باعث شدند تا همسفر در بین بزرگ‌ترین شرکت‌های مسافربری شناخته شود.

این شرکت در سال 1378 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. در ابتدا ناوگان آن شامل 100 دستگاه اتوبوس B7 بود که در پی استقبال خوبی که صورت گرفت، به یکی از پیشگامان نوسازی اتوبوس‌های کشور تبدیل شد و امروزه از 600 دستگاه اتوبوس با کیفیت برای جابه‌جایی مسافر برخوردار است.

از عوامل موثر دیگر در پیشرفت زود‌ هنگام این شرکت، استفاده از فناوری‌های به‌روز برای بالا بردن دسترسی مسافران است. بلیط‌های همسفر را می‌توانید از روش‌های حضوری، غیر حضوری و دریافت همزمان بلیط رفت و برگشت تهیه کنید.

شرکت اتوبوس‌رانی سیر و سفر

فعالیت رسمی خود را از سال 1369 آغاز کرد و یکی از با سابقه‌ترین ها در این زمینه شناخته می‌شود. این شرکت‌ امروزه یکی از پیشرفته‌ترین ناوگان‌های حمل و نقل مسافر را در اختیار دارد که آسایش و رفاه را برای مسافران به دنبال دارد.

اتوبوس‌های سیر و سفر از سیستم‌ تهویه مطبوع، فضای بار جادار، صندلی‌های راحت و پذیرایی محترمانه توسط مهمانداران برخوردار است که آن را به انتخابی مطمئن برای سفر‌های طولانی تبدیل می‌کند.

این شرکت از اتوبوس‌های معمولی نیز بهره می‌برد اما با توجه بالا بودن سطح آسایش در نوع VIP، در میان مسافران محبوبین چندانی ندارند و به مرور زمان این وسایل از ناوگان حمل و نقل خارج خواهند شد.

شرکت اتوبوس‌رانی رویال سفر

یکی از جوان‌ترین شرکت‌های مسافربری دانست که از سال 1385 در این زمینه فعالیت می‌کند و مرکزیت آن نیز پایانه بیهقی تهران بوده است. رویال سفر به عنوان آعاز‌گر روند نوسازی در ناوگان اتوبوس‌رانی کشور شناخته می‌شود که اولین نسل از اتوبوس‌های VIP و 24 نفره را برای ارائه خدمت وارد جاده کرد.

هم اکنون این شرکت دارای 1400 دستگاه اتوبوس با درجه کیفی بالا است و در 79 نقطه مختلف از ایران نمایندگی فعال دارد. تعهد به ارائه آسایش و رفاه در طول سفر، اخلاق خوب مهماندارن و امنیت در مسیر از بزرگترین مزیت‌های رویال سفر است.

در پی گسترش ناوگام حمل و نقل مسافر، این شرکت اقدام به خرید 160 دستگاه تویوتا راوفور مدل 2016 کرد تا از آن‌ها در پایانه‌ها و سطح شهر برای جابه‌جایی مسافر بهره ببرد.

شرکت اتوبوس‌رانی گیتی‌پیما

برای سفر به شهر‌های غربی کشور، گیتی پیما یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. محوریت اصلی آن در ترمینال غرب تهران است و با به‌ کارگیری اتوبوس‌های تولید داخل، سعی دارد تا خدمات مناسبی را به مسافران ارائه دهد.

این شرکت نیز از اتوبوس‌های VIP  برای جابه‌جایی مسافر بهره می‌برد و یکی از نقاط قوت آن، مجرب بودن رانندگان و مهمانداران است که تجربه خوبی را از سفر برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل ریلی مسافر

صنعت حمل و نقل ریلی در ایران پس از افتتاح راه‌آهن سراسری، دچار جهشی بزرگ شد. این راه آهن در سال  1306 به دستور رضا‌شاه آغاز شد و تا 1317 عمالیت ساخت آن به پایان رسیده بود. به این واسطه بندر شاهپور در جنوب و بندر شاه در شمال، به یک‌دیگر متصل شدند.

علاوه بر اینکه این خط سراسری بسیاری از شهر‌های مهم را به یک‌دیگر متصل کرده بود، در سال 1350 از طریق ترکیه به راه‌ آهن اروپا متصل شد.

در حال حاضر نیز مهم‌ترین خط ریلی در کشور، راه آهن سراسر است و شرکت‌های زیادی به سرمایه‌گذاری در این حوزه پرداخته‌اند. جابه‌جای مسافر با استفاده از قطار امروزه در کشورمان گسترش خوبی داشته است که این موضوع در پی مزیت‌های این روش سفر است.

در ادامه می‌توانید بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این زمینه را مشاهده کنید.

شرکت حمل و نقل ریلی رجا

سابقه طولانی این شرکت در این صنعت که حدود 20 سال است، باعث شده تا به عنوان یکی از پیشگامان در زمینه حمل و نقل ریلی در کشور شناخته شود. گستره‌ی خدمات این شرکت، متنوع است و مسافران می‌توانند با توجه به کلاس‌های مالی متفاوت از قطار‌های مناسب بهره ببرند.

شرکت رجا از ابتدا با خریداری واگن‌های با کیفیت آغاز به فعالیت کرد و تا به امروز در روند به روز کردن تجهیزات، بسیار خوب عمل کرده است. استفاده از قطار‌های پر سرعت برای جابه‌جایی مسافر در کشورمان بسیار کم اتفاق می‌افتد، اما حمل و نقل ریلی رجا این امکان را فراهم کرده تا مسافران از آسایش و سرعت بالاتری در سفر‌های خود برخوردار شوند.

لوکس‌ترین قطار مشغول به کار در این شرکت، زندگی نام دارد که از درجه کیفی 5 ستاره بهره می‌برد، در مرحله بعد قطار سیمرغ و پلورسبز به مسافران کیفیت بالا را در سفر ارائه می‌دهند.

شرکت حمل و نقل ریلی فدک

هدف اصلی از شروع به کار این شرکت بالا بردن استاندارد حمل و نقل مسافر و نزدیک کردن آن به معیار‌های جهانی در این حوزه بوده است. از این رو شرکت فدک کار خود را با خرید 200 واگن از کشور آلمان شروع کرد تا جهشی را در میزان آسایش و رفاه سفر‌های ریلی برای کاربران به وجود آورد.

فدک امروزه یکی از بزرگ ترین و معروف‌ترین شرکت‌های حمل و نقل ریلی شناخته می‌شود. این محبوبیت در نتیجه تعهد اصولی این شرکت به ارائه خدمات مناسب به مسافران است. قطارهای مورد استفاده در حمل و نقل ریلی فدک، در 3 دسته‌بندی اقتصادی، تجاری  و ویژه قرار می‌گیرند.

فدک با پیروی از استاندارد‌های جهانی و تلاش در زمینه ایجاد تجربه‌های خوب از سفر با قطار، باعث شده تا گواهینامه‌های بین‌المللی متعدی به این شرکت در زمینه مختلف تعلق بگیرد.

شرکت حمل و نقل ریلی جوپار

جذب سرمایه در این شرکت، باعث شده تا در مدت کوتاهی بتواند به جمع بزرگ‌ترین شرکت‌های این حوزه تبدیل شود. آغاز به کار آن در سال 1381 و تنها با 22 واگن مسافربری بوده است، اما استقبال از حمل و نقل ریلی جوپار باعث شد تا پیشرفت خوبی در زمینه به روز کردن تجهیزات مورد استفاده، آموزش مهمانداران مجرب و بالا بردن رفاه در سفر برای کاربران، داشته باشد.

جوپار از شرکت‌های خصوصی موفق در کشور است و توانسته با به کارگیری کادری مجرب و ارائه خدمات مناسب، محبوبیت زیادی را میان مسافران کسب کند.

شرکت حمل و نقل ریلی شرقی بنیاد

نام دیگر این شرکت، بن ریل است و از جمله کسب‌ و کار‌های خصوصی و پر رونق در کشور شناخته می‌شود. شروع به کار آن در سال  1373 با تعداد محدودی واگن مسافربری بوده است، اما در حال حاضر یکی از پرمتقاضی‌ترین شرکت‌های فعال در این حوزه است و بخش زیادی از جابه‌جای مسافر را در خطوط ریلی بر عهده دارد.

شرکت حمل و نقل ریل ترابر آسیا

جوان بودن ناوگان این شرکت از ویژگی‌های متمایز کننده آن هستند و به همین سبب توانسته در مدت کوتاهی جایگاهی مناسب در این صنعت برای خود پیدا کند.

سال 1388 ریل ترابر آسیا به جمع شرکت‌های حمل و نقل ریلی کشور پیوست و امروز با واگن‌های به روز و راحت در حال خدمت رسانی به مسافران است. قطار پر سرعت غدیر که متعلق به این شرکت است، از معدود قطارهای پر‌سرعت در کشور است که مدت زمان سفر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

نگین اتوبوسی  و نگین ویژه از دیگر قطارهای با کیفیت ریل ترابر آسیا هستند که تجربه خوبی را از سفر با قطار برای کاربران خود به همراه خواهند داشت.

بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل هوایی مسافر

این روش جابه‌جایی مسافر در کشورمان به نسبت دیگر شیوه‌ها، جوان‌تر است. از بزر‌گ‌ترین مزیت‌های حمل و نقل هوایی نیز می‌توان به کوتاه شدن زمان سفر، بالا بودن سطح رفاه در سفر به این شیوه و امنیت بالاتر، اشاره کرد.

به روز بودن این صنعت، باعث شده تا از تکنولوژی‌های گران قیمتی در آن استفاده شود و هواپیماهایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار هزینه‌های بالایی را برای خرید و نگه‌داری برای صاحبان خود به دنبال دارند. همین موضوع سبب شده تا تفاوت زیادی بین بهای سفر به مقصد یکسان با هواپیما یا دیگر روش‌ها باشد.

شرکت‌های زیادی در صنعت هواپیمایی مشغول به فعالیت هستند که تعدادی از بزرگ‌ترین آن‌ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: حمل و نقل بار چرا و چگونه صورت می‌گیرد؟

شرکت حمل و نقل هوایی ماهان

عنوان به روز‌ترین و متعهدترین شرکت‌ هواپیمایی را می‌توان به هواپیمایی ماهان نسبت داد که با به‌ کار گیری از ناوگانی مجهز و قابل اعتماد، پرسنل آموزش دیده و مجرب در این حوزه و پیروی از استاندارد‌های جهانی در زمینه مسافرت‌های هوایی، توانسته عنوان محبوب‌ترین شرکت‌ هواپیمایی را در میان رقبای داخلی داشته باشد و حتی گردشگران خارجی نیز این ایرلاین را برای سفر به ایران انتخاب می‌کنند.

ماهان ایر در سال 1371 با دو فروند هواپیمای توپولف 154 و دو فروند هواپیمای ایلوشن 76 کار خود را آغاز کرد و بیشتر در مسیر‌های کرمان و مشهد تردد داشت. اولین مقصد خارجی این شرکت، شهر دمشق بود و پس از مدتی با بالا رفتن استقبال، مقاصد بیشتر و هواپیمای‌های جدید را به ناوگان خود اضافه کرد.

امکانات زیادی در پرواز‌های این شرکت در اختیار مسافران قرار می‌گیرد که شامل صندلی‌های جا‌دار و تنظیم شونده، امکان سفارش غذا تا 72 ساعت قبل از پرواز، قابلیت استفاده از سیستم پخش موسیقی و فیلم مخصوص به هر صندلی، خواهند بود.

شرکت حمل و نقل هوایی

 ایران ایر

هُما نام دیگری است که این شرکت را با ان می‌شناسند. ایران ایر بزرگ‌ترین ناوگان هواپیمایی را در کشور داراست و امروزه 43 فروند هواپیمای مسافربری به روز و امن را در زمینه پرواز‌های داخلی  و خارجی به کار گرفته است.

هما اولین شرکت‌ هواپیمایی در ایران است ولی با این وجود در مقام دوم رده بندی کیفیت برترین شرکت‌های هواپیمایی دارد. این ایرلاین توانست در سال 92 گواهی‌نامه رضایت مشتری را دریافت و در رده اول اطلاع رسانی به مسافران قرار گیرد.

پرواز‌های ایران ایر از کیفیت بالایی برخوردار هستند و حتی برای مسیر‌های کوتاه مانند مشهد به تهران نیز امکانات زیادی در اختیار مسافران قرار می‌دهند که برای مثال می‌توان از کترینگ کامل و جذاب، قابلیت مشاهده فیلم و گوش دادن به موسیقی و حتی امکان سفارش گل برای مسافران، نام برد.

کادر اجرایی ایرلاین هما، از افراد مجرب و با سابقه انتخاب می‌شود تا بهترین تجربه از سفر هوایی پیش رو برای مسافران فراهم سازد. همین مسائل باعث شده تا این شرکت از بهترین ایرلاین‌های داخلی باشد.

شرکت حمل و نقل هوایی کیش ایر

این شرکت در حال حاضر، با تمام خصوصیات و استاندارد‌های لازم بین‌المللی، یکی از شرکت‌های عضو  IATA و اولین شرکت داخلی دارنده گواهینامه IOSA است. ناوگان این شرکت شامل 11 فروند هواپیمایی مجهز و به روز است که پرواز‌های با کیفیتی را برای مسافران رقم می‌زنند.

در سال  1370 این شرکت فعالیت خود را با دو فروند هواپیمای اجاره‌ای آغاز کرد، اما طولی نکشید که در نتیجه ارائه خدمات با کیفیت به مسافران و بهره بردن از کادر مجرب، توانست جایگاهی مناسب در میان ایرلاین‌های ایرانی کسب کند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار امور مسافرت و بلیط

شرکت حمل و نقل هوایی قشم ایر

با اینکه ناوگان چندان بزرگی ندارد، اما عنوان مدرن‌ترین ایرلاین را به خود اختصاص داده است. هواپیمای اختصاصی باشگاه پرسپولیس نیز با برند قشم ایر به پرواز در می‌آید و این موضوع در محبوبیت این ایرلاین بسیار موثر بوده است.

ناوگان قشم ایر شامل 21 هواپیمای مدرن و قابل اعتماد است که به این وسیله پرواز‌های با کیفیت در اختیار مسافران قرار می‌دهد. قشم ایر به 2 مقصد بین‌المللی و 29 فرودگاه داخلی پرواز به ثبت رسانده که توانایی گسترده آن در زمینه پوشش مقاصد مختلف را نشان می‌دهد.

شرکت حمل و نقل هوایی آسمان

سال 1359 و در پی ادغام چهار شرکت ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان، شرکت هواپیمایی آسمان آغاز به کار کرد. این شرکت بزرگ‌ترین شبکه پروازی برای مقاصد داخلی را دارد و تمرکز آن بر روی ایجاد دسترسی برای نقاط محروم است.

آسمان سه مرکز پروازی مجهز را در سه شهر مشهد، شیراز و تهران بنا کرد تا علاوه بر ایجاد دسترسی آسان‌تر برای مسافران، قابلیت جذب نیرو‌های کارآمد و مجرب را نیز به دست آورد.این ایرلاین هم اکنون با 33 فروند هواپیما به 40 شهر داخلی و 13 مقصد خارجی از کشور‌های مختلف، پرواز دارد.

بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی در حوزه مسافربری در ایران چندان فعال نیست. یکی از دلایل این موضوع این است که از این روش بیشتر برای سفر به کشور‌های خارجی استفاده می‌شود.

عمده فعالیت صورت گرفته در این راستا، توسط سرمایه‌گذاران شخصی است که با خرید کشتی‌های کوچک و یا تفریحی اقدام به جابه‌جایی مسافر، بین بنادر و جزایر کشور می‌کنند. شرکت‌ کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران تنها شرکتی است که به طور رسمی و البته در سطح کوچک، به حمل و نقل مسافر در این زمینه مشغول است.

این شرکت بیشتر در زمینه فعالیت‌های باربری بین‌المللی فعالیت می‌کند و ناوگان بسیار بزرگی برای این منظور در اختیار دارد.

سریع‌ترین روش انتخاب نوع سفر و شرکت حمل و نقل مسافر

برای انتخاب این‌که از اتوبوس، قطار یا هواپیما برای سفر استفاده کنید و همین‌طور شناسایی مطمئن‌ترین شرکت‌ها، می‌توانید از نرم‌افزار‌های بهینه شده برای این منظور استفاده کنید که امکان مشاهده همه شرکت‌های موجود برای سفر به یک مقصد با توجه به نوع وسیله، ساعت حرکت و بهای آن را به کاربران ارائه می‌دهند.

استفاده از نرم‌افزار‌های فروش آنلاین بلیط علاوه بر صرفه جویی در زمان و عدم نیاز به حضور در ترمینال‌های فروش، باعث شناسایی بهترین قیمت در بین همه شرکت‌های موجود، نیز خواهد شد.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست