زمان مطالعه : 4 دقیقه

شهر پر ترافیک و مسیرهای شلوغ دسترسی به بیمارستان و هر ثانیه زمان که می‌تواند منجر به نجات یا از دست دادن یک زندگی شود. در حقیقت در اورژانس رساندن سریع بیمار به مرکز درمانی اصلی ترین چالش است که نیازمند یک راهکار دائمی است. آیا می‌توان این چالش و چندین مشکل دیگر ماشین‌های آمبولانس در مسیر خدمت رسانی به بیماران را به حداقل رساند؟ در حقیقت در دنیای امروز فناوری که هر چه بیشتر در خدمت مردم است دیگر باید به این سوال پاسخی صد درصد مثبت داد.

یکی از فناوری‌ها و دستگاه‌های پر کاربرد در این مسیر ردیاب‌ها هستند که با نرم‌افزارهای جامع و یکپارچه خود بسیاری از چالش‌ها را حل کرده‌اند. در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به کاربرد فناوری ردیاب در اورژانس؛ مساله‌ای در تماس مستقیم با جان مردم. اما چرا ردیاب‌ها به یکی از ضروری‌ترین دستگاه‌ها در اورژانس تبدیل شده‌اند؟

نرم افزار ردیابی خودرو اورژانس

کاهش زمان دسترسی به محل و حفظ جان بیمار با نقشه‌های مسیریاب

اولین و مهمترین دلیل استفاده از ردیاب، اعزام سریع آمبولانس به محل بیمار و بعد از آن حمل بیمار به مرکز درمانی در کوتاهترین زمان ممکن است. نرم‌افزار ردیابی این امکان را فراهم می‌آورد که در اولویت اول مدیر و سرپرست ناوگان و همچنین راننده با استفاده از نقشه‌های مسیریابی مبتنی بر GPS کم ترافیک‌ترین مسیر را انتخاب  و راننده بر این مبنا حرکت خود را برنامه‌ریزی نماید. بدین وسیله راننده با طی مسافت کمتر و زمان کوتاه‌تر ماموریت خود را که با اولویت حفظ جان بیمار است، به انجام برسانند. در این حالت حتی مدیر ناوگان می‌تواند سناریوهای مختلف ردیابی را تعیین و بر اساس آن انجام ماموریت‌های آمبولانس‌ها را مدیریت کند.

ردیاب‌ها و مدیریت بهینه اعزام ماشین‌های آمبولانس

استفاده از نرم‌ افزارهای ردیابی موجب می‌شود که مدیر ناوگان کنترل و نظارت مناسبی بر نحوه اعزام آمبولانس به محل ماموریت داشته باشد. بر این اساس  مدیر یت با ردیابی آنلاین و تعیین موقعیت مکانی هر خودرو، نزدیکترین را  انتخاب و به محل درخواست اعزام می‌کند. این موضوع موجب کاهش زمان اعزام آمبولانس به محل، افزایش شانس احیا و زنده ماندن بیمار می‌گردد. ضمن اینکه مدیر ناوگان قادر است حداکثر بهره‌وری را از ناوگان آمبولانس تحت اختیار خود داشته باشد.

بیشتر بخوانید : نرم افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل

ردیابی آنلاین و نظارت بر ماموریت آمبولانس‌ها

ارتباط دو طرفه‌ای که حین ماموریت پرسنل آمبولانس با مرکز از طریق ردیاب دارند، موجب می‌شود که مرکز کنترل اطلاعات دقیقی از وضعیت بیمار و شرح حال وی داشته باشد. این موضوع افزایش رضایت‌مندی بیمار و آرامش خیال خانواده های آنان را موجب خواهد شد.

از طرف دیگر از آنجا که هر گونه رفتار خارج از عرف راننده به عنوان مثال سرعت‌های بیش از اندازه ممکن است جان بیمار و سایر پرسنل را به خطر بیندازد، مدیریت با ردیابی آنلاین و سنجش دقیق این پارامترها قادر است کنترل مناسبی بر رفتار راننده حین ماموریت داشته باشد. در صورت هر گونه خروج از استانداردهای تعریف شده رانندگی در مواقع عملیات مدیر ناوگان می‌تواند با اعلان و هشدار لازم، مانع از بروز هر گونه اتفاق و حادثه ناگهانی شود.

مزیت دیگر ردیابی آنلاین، آنالیز مسیر حرکتی آمبولانس توسط مدیریت است تا در صورت مواجهه با مشکل در حین مسیر به عنوان مثال برخورد با ترافیک پیش بینی نشده، نقشه عملیات را تغییر داده و به راننده جهت تغییر مسیر اطلاع رسانی نماید. البته این فعالیت توسط راننده نیز قابل پیگیری و برنامه‌ریزی است. فعالیتی که بطور مستقیم با هماهنگی مدیریت انجام می‌شود.

اطلاع دائم از شرایط سلامت فنی آمبولانس

مدیر ناوگان می‌تواند با استفاده از ردیابی که بر روی هر خودرو نصب است، وضعیت سرویس فنی مورد نیاز خودرو اطلاع داشته باشد. به عنوان مثال اگر در هنگام انجام ماموریت، آمبولانس دچار نقص فنی شود، مدیریت با ردیابی موقعیت مکانی خودرو قادر است آنرا به نزدیکترین مرکز فنی جهت تعمیر اعزام نماید. ضمن اینکه در این حالت مدیر ناوگان  قادر خواهد بود آمبولانس جایگزین را به محل جهت ادامه ماموریت اعزام نماید.

بیشتر بخوانید : سرویس و نگهداری خودرو

گزارش‌های عملکرد ماموریت‌های انجام شده

دیگر زمان ثبت دستی گزارش عملکرد آمبولانس‌های اعزامی به ماموریت گذشته است. ردیاب‌های مبتنی بر فناوری GPS قادر هستند با محاسبه مسافت طی شده هر خودرو ، عملکرد هر یک را به تفکیک محاسبه و ثبت نمایند. این گزارش‌ها که با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای مربوط به راحتی در قالب‌های مختلف اکسل و PDF برای مدیر ناوگان قابل دسترسی هستند، امکان برنامه‌ریزی مناسب و تصمیم‌گیری لازم برای مدیریت را فراهم می‌سازد. ضمن اینکه نرم‌افزار ردیابی قابلیت ثبت ورود و خروج خودرو و محاسبه حقوق و دستمزد رانندگان بر اساس عملکرد تعیین شده را دارد.

جلوگیری از سرقت خودروهای آمبولانس

یکی از مزایایی که هر ردیاب به صورت عمومی برای خودروها دارد، قابلیت ردیابی موقعیت مکانی آن در صورت دزدیده شدن است. البته شاید این موضوع برای آمبولانس‌ها کمتر اتفاق بیفتد ولی در هر صورت اتفاقی است که امکان پیش آمدن آن وجود دارد. تعیین موقعیت مکانی بصورت آنلاین و مبتنی بر نقشه‌های ماهواره‌ای فعالیت پیگیری و پیدا کردن خودرو از طریق پلیس را تسهیل می‌کند.

کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری ناوگان

اما پس از شمردن نکات جزیی فوق، در کل می‌توان چنین گفت که استفاده از ردیاب برای مدیریت، افزایش بهره‌وری کل را در پی خواهد داشت. می توان بدین شکل بیان کرد که کوتاهتر شدن مسیر حرکتی آمبولانس، مدیریت بهینه و اعزام کنترل شده و طبق برنامه آمبولانس‌ها به محل موجب کاهش مصرف سوخت و در نتیجه هزینه کلی ناوگان می‌شود. از طرفی مسیرهای کوتاهتر و بهینه شده می‌تواند هزینه تعمیر و نگهداری قطعات خودرو را نیز کاهش دهد. موضوعی که در نهایت بر بهره‌وری کل ناوگان و کاهش هزینه تعویض یا جایگزینی قطعات تاثیر خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : کاربرد دیسپاچینگ مدیریت ناوگان حمل و نقل و تاثیر آن در بهره وری

ما با ارزش‌ترین دارایی انسان‌ها را با ردیاب‌هایمان محافظت می‌کنیم

ردیاب در خودروهای آمبولانس می‌تواند جان افراد را نجات دهد. بیمارانی که هر ثانیه دیر رسیدن آنها به مراکز درمانی می‌تواند حتی به قیمت جان آنها تمام شود. شرکت پیشگامان آسیا با بهره‌گیری از ردیاب‌های با کیفیت از معتبرترین شرکت های بین‌المللی، این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده است که این با ارزش‌ترین دارایی انسان‌ها یعنی جان آنها را محافظت نماید. حتما شما نیز جزء آن دسته از مدیرانی هستید که خدمت رسانی نوآورانه در سطح کیفی بالا را در اولویت‌های خود قرار داده‌اید. همراهتان هستیم با ردیاب‌هایمان!

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست