زمان مطالعه : 6 دقیقه

شرکت‌های Epc خدمات فنی و مهندسی و خرید را ارائه می‌دهند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ناوگان حمل و نقل در هنگام ارائه این خدمات نقش بسیار مهمی دارد و مدیریت آن باید به درستی صورت بگیرد تا مدیران و کارکنان این شرکت‌های با مشکلی روبه‌رو نشوند. اما در این میان چالش‌هایی وجود دارد که این کار را سخت می‌سازد.

در ادامه این مطلب در مورد این چالش‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم و آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و در ادامه به نقش نرم افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل در رفع و حل این چالش‌های صحبت می‌کنیم تا در این زمینه بسیار مهم به آگاهی کامل برسید و مشکلی نداشته باشید.

شرکت‌های Epc چیست؟

EPC مخفف کلمات فنی، مهندسی و خرید است. شرکت هایی که خدمات EPC را ارائه می‌دهند اغلب پیمانکاران EPC نامیده می‌شوند. آن‌ها مسئول انجام یک پروژه خاص برای ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف هستند. به طور مثال انجام یک پروژه پل‌سازی را برعهده می‌گیرند و صفر تا صد ساخت این پل را به انجام می‌رسانند.

شرکت‌های Epc چیست

به این صورت بخش‌های مختلف این پروژه به صورت یکپارچه به انجام می‌رسد که باعث می‌شود تا بازدهی آن افزایش یابد. شرکت پیمانکاری موردنظر پس از انجام پروژه موردنظر، پشتیبانی از پروژه موردنظر را به انجام می‌رساند. این موضوع سبب می‌شود تا در صورت بروز مشکلی در سریع‌ترین زمان ممکن این معضل حل و فصل گردد که مزیت مهمی به شمار می‌آید و می‌تواند هزینه‌ها و زمان اجرا را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

شرکت‌های EPC یا فنی، مهندسی و خرید چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

در این قسمت سه بخش مختلف این شرکت‌ها را باز می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چه خدماتی ارائه می‌دهند.

فنی

در طول فاز مهندسی، پیمانکار EPC ارزیابی کامل پروژه موردنظر را به انجام می‌رساند و لازمه‌های فنی انجام آن را پیش‌بینی و بیان می‌کند. مهندسی یک مرحله حیاتی در یک پروژه است، زیرا در آن راه حل‌های  انجام پروژه به صورت مناسب و با کم‌ترین هزینه ممکن برآورد می‌شود. مهندسان از نرم‌افزار طراحی سه‌بعدی ویژه‌ای مانند SketchUp در این زمینه به استفاده می‌کنند. به طور کلی خدمات مهندسی شرکت‌های EPC شامل موارد زیر می‌گردد:

 • ارزیابی فنی
 • مقیاس‌بندی ذخیره‌سازی
 • تحلیل هزینه
 • تجزیه و تحلیل میزان بازگشت هزینه
 • مدیریت پروژه

خرید و تدارکات 

در طول مرحله خرید، مالک تاسیسات و پیمانکار EPC در مورد اجرای راه‌حل‌های مربوط به پروژه موردنظر به توافق کامل می‌رسند.. این مرحله‌ای است که توسعه‌دهنده پروژه برای خرید قطعات لازم برای ساخت طرح‌های مهندسی اقدام می‌کند. به منظور اطمینان از کیفیت بالای موارد موردنیاز لازم است که پیمانکار EPC به درستی گزینه‌های تولید‌کنندگان خارجی و داخلی را با در نظر گرفتن بودجه بررسی کند. به طور کل خدمات این بخش شامل موارد زیر می‌گردد:

 • تهیه تجهیزات
 • پشتیبانی
 • تحلیل هزینه
 • لجستیک
 • مدیریت پروژه

مهندسی 

در مرحله مهندسی، تجهیزات از قبل رسیده است. تیم مهندسی خدمات اجرا را ارائه خواهد کرد که موارد مختلف مربوط به انجام پروژه را با یکدیگر هماهنگ می‌کند.. طرح‌های مهندسی‌شده در واقع با استفاده از مواد تهیه‌شده برای کار ساخته می شوند. توجه به جزئیات در اینجا مهم است زیرا اجرای نادرست بخش‌های مختلف مربوط به پروژه می‌تواند باعث ابجاد آسیب شود. بنابراین، در این مرحله نیاز به دقت بالایی است تا کار به درستی و با بالاترین کیفیت ممکن به انجام برسد. به طور کلی این خدمات شامل موارد زیر می‌گردد:

 • هماهنگی و نظارت بر روند ساخت و اجرا
 • برقراری ارتباط داخلی میان اجزا
 • مدیریت ریسک
 • کنترل کیفیت
 • مدیریت پروژه

چالش‌های مدیریت ناوگان شرکت‌های Epc چیست؟

شرکت های EPC با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شوندکه  نرم افزار مدیریت ناوگان نقشی اساسی در حل این چالش‌ها  ایفا می کند. در ادامه به بیان این چالش‌ها و راه‌حل‌های مربوط به به آن‌ها می‌پردازیم.

چالش‌های مدیریت ناوگان شرکت‌های Epc چیست

مدیریت هزینه‌های نیروی انسانی و افزایش بازدهی آن‌ها در هنگام اجرای پروژه

شرکت‌های فنی، پرسنل زیادی دارند که شامل پرسنل ناوگان حمل و نقل می‌شود. پرداخت هزینه دستمزد این پرسنل باعث افزایش هزینه‌های این شرکت‌ها می‌شود. به همین دلیل مدیران شرکت‌های فنی، مهندسی و خرید تلاش می‌کنند تا بتواند بازدهی پرسنل را افزایش دهند. نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به این شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند هم برآورد درستی در مورد هزینه‌های پرسنل داشته باشند و با استفاده از پایش آن‌ها و داده‌های مناسب، بازدهی این افراد را به طور قابل‌توجهی بهبود دهند.

مدیریت سوخت خودروهای ناوگان شرکت‌های فنی، مهندسی و خرید

افزایش هزینه‌های سوخت و مصرف نادرست آن باعث می‌شود تا هزینه‌های عملیاتی ناوگان این شرکت‌ها افزایش یابد. بهبود مصرف سوخت و بهینه‌کردن آن می‌تواند باعث شود تا این هزینه‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش یابد. اما برای رسیدن به این هدف نیاز به داده‌ها مناسب در مورد مصرف سوخت ناوگان حمل و نقل دارید. برای دستیابی به این داده‌ها و کاهش مصرف سوخت ناوگان می‌توانید از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل استفاده کنید. این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد تا میزان مصرف سوخت خودروهای ناوگان را مشاهده کنید و در صورت وجود مشکل یا چالشی که باعث افزایش مصرف می‌شود، این موضوع را در سریع‌ترین زمان ممکن حل و فصل کنید و مصرف سوخت را بهینه کنید.

انتخاب مسیر مناسب برای رسیدن به محل پروژه

انتخاب مسیر مناسب برای حمل و نقل مواد و تجهیزات مهم است و به طور مستقیم روی مصرف سوخت و استهلاک خودروهای اثرگذار است. به همین دلیل هرچه مسیر رسیدن به کارگاه شرکت‌های EPC کوتاه‌تر باشد، میزان استهلاک و مصرف سوخت خودروها کاهش پیدا می‌کند. برای این کار باید مناسب‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد موردنظر انتخاب شود. نرم‌افزار مدیریت ناوگان به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین مسیر ممکن را برای رسیدن به کارگاه انتخاب کنید و میزان مصرف سوخت و استهلاک را کاهش دهید.

تعمیرات و نگهداری به موقع ناوگان حمل و نقل شرکت‌های فنی، مهندسی و خرید

ناوگان حمل و نقل باید در سلامت کامل باشند تا بتوانند مواد و تجهیزات را در زمان مناسب به مقصد موردنظر برسانند. برای این منظور باید خرابی‌های آن به خوبی پیش‌بینی شود و قبل از خرابی‌ها تعمیر گردد.شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان قطعه‌های خراب را زودتر پیدا کنید و قبل از وقوع مشکل بزرگ اقدام به تعمیر آن‌ها کنید. به این صورت می‌توانید هزینه‌ها و دردسرهای خودتان را به طور قابل‌توجهی کاهش دهید.

حفظ سلامت و ایمنی رانندگان خودروهای پروژه‌های مختلف شرکت‌های فنی، مهندسی و خرید

سلامت تجهیزات، خودرو و رانندگان بسیار مهم است و اثر زیادی روی بازدهی پروژه‌های این شرکت‌ها می‌گذارد. به همین دلیل باید از سلامت و ایمنی آن‌ها اطمینان کامل حاصل کرد. نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به شما امکان می‌دهد تا بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید و از سلامت و ایمنی رانندگان، خودرو و تجهیزات اطمینان حاصل کنید.

مدیریت راننده و امکان پایش لحظه‌ای آن‌ها

حفظ بهره وری و ایمنی راننده برای مدیران ناوگان کلیدی است. اگر راننده به درستی رانندگی نکند، امکان دارد که خودروی ناوگان شرکت‌ها دچار حادثه شود. تصادف می‌تواند باعث از بین‌رفتن تجهیزات و خودرو گردد و هزینه‌های فراوانی را روی دوش این شرکت‌ها می‌گذارد. به همین دلیل نیاز است تا رفتار راننده را پایش کنید تا بتوانید از بروز چنین حوادثی جلوگیری کنید. نرم افزار مدیریت ناوگان داده ها و تجزیه و تحلیل های ارزشمندی را ارائه می‌دهد و به شما امکان پایش و کنترل راننده به طور مستمر را می‌دهد تا بتوانید رفتار آن‌ها در هنگام رانندگی را بررسی کنید. به این صورت احتمال بروز تصادف به حداقل ممکن خودش می‌رسد.

 ردیابی مکان خودرو و اطمینان از رسیدنشان به کارگاه پروژه

به دلیل گران‌قیمت بودن تجهیزات پروژه‌های این شرکت‌ها، احتمال سرقتشان نیز بیشتر است. به همین دلیل باید خودروها را به طور دقیق ردیابی کنید تا بتوانید از رسیدنشان به کارگاه اطمینان حاصل کنید. این نرم‌افزار ردیابی خودرو و دارایی در زمان واقعی را فراهم می‌کند و تخصیص کارآمد منابع و برنامه‌ریزی پروژه را امکان پذیر می‌کند.

به طور خلاصه، نرم افزار مدیریت ناوگان، کارایی را بهبود می بخشد، هزینه ها را کاهش می دهد، انطباق را تضمین می کند، ایمنی را افزایش می‌دهد.

مدیریت ناوگان حمل و نقل شرکت‌های Epc را با نرم افزار مدیریت ناوگان به درستی انجام دهید

با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌توانید به راحتی و بدون دردسر کار مدیریت این بخش از شرکت Epc را انجام دهید. به این صورت می‌توانید در هزینه‌های خودتان صرفه‌جویی قابل توجهی به عمل بیاورید و بهره‌وری کلی آن را بهبود دهید.

برای مشاهده دمو نرم افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل پیشگامان آسیا می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید. در صورت وجود هرگونه سوالی نیز می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در سایت استفاده کنید و ابهام‌های خودتان در این جهت را برطرف کنید.

منبع:

What Are EPC Services?

Major Fleet Management Challenges & How to Solve Them for Good

3 Common Challenges Faced in Fleet Management Operations

What are the fleet management challenges faced by fleet managers?

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست