زمان مطالعه : 4 دقیقه

بکارگیری ردیاب‌های ماهواره‌ای در دهه 60 میلادی زمانی که دانشمندان ناسا این دستگاه‌ها را برای نظارت بر مکان‌های ماهواره‌ها بر اساس تغییرات سیگنال‌های رادیویی استفاده کردند، آغاز شد. پس از ظهور اینترنت این فناوری جهش بزرگ دیگری را نیز داشت و مشاغل زیادی به خصوص صنعت حمل و نقل از این ردیاب‌ها در فرایندهای خود استفاده کردند. در حال حاضر با این ردیاب‌ها می‌توان بر دارایی‌ها نظارت دقیق داشت و بر اساس اطلاعات دریافتی واقعی و لحظه‌ای تصمیم‌گیری‌های مناسبی داشت.

در صنعت حمل و نقل، سرمایه‌گذاری بر روی یک دستگاه ردیاب ماهواره‌ای خودرو می‌تواند به نظارت بر فعالیت‌های رانندگان، پیگیری دقیق محموله‌ها و اطمینان از تحویل به موقع خدمات و محصولات کمک کند.

طرز کار ردیاب ماهواره‌ای

این ردیاب با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GNSS) ردیابی وسایل نقلیه را از راه دور امکان‌پذیر می‌سازد. در حقیقت در این سیستم، ماهواره‌های GPS به طور مداوم به دور زمین می‌چرخند و سیگنال‌های مختلفی را به انواع سیستم‌ها در مکان‌های مختلف ارسال می‌کنند. بدین شکل مدیران ناوگان قادر خواهند بود کنترل مناسب‌تر و مدیریت متمرکزتری بر خودرو داشته باشند. ضمن اینکه از طریق ردیاب ماهواره‌ای، داده‌های مربوط به موقعیت، سرعت و جهت حرکت وسیله نقلیه در لحظه به مسئول مربوط ارایه می‌شود و گزارش‌هایی واقعی برای تجزیه و تحلیل از این طریق در دسترس است. ردیابی ماهواره ای ابزاری ارزشمند است که هر شرکتی می‌تواند برای مدیریت ناوگان و هماهنگی پرسنل خود در هنگام  فعالیت و بویژه در مناطق دور افتاده، از آن استفاده کند.

دستگاه‌های ردیابی ماهواره‌ای چه نوع اطلاعاتی را ارایه می‌دهند؟

ردیاب ماهواره‌ای جزییات به روز و هشدارهای به موقع در مورد حفظ سرمایه و نظارت بر پرسنل را ارایه می‌دهد. با این اطلاعات می‌توانید خط مشی شرکت و سازمان خود را بهینه کرده و خطاها را به حداقل برسانید. از آنجا که این نوع ردیابی برای حفظ ارتباط بین کاربر و دستگاه به جای پوشش تلفن همراه و یا موارد غیر قابل اطمینان دیگر از سیگنال‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کند، دستگاه حتی در دور افتاده‌ترین مناطق هم عملکرد خود را حفظ می‌کنند. بر این اساس مدیران ناوگان می‌تواند با نظارت دائم بر پرسنل و محموله خود، جزییات دقیقی به خصوص در موارد زیر دریافت کنند:

  • مشخص کردن مکان وسیله نقلیه و مسیری که طی کرده است
  • میزان سوخت و سرعت وسیله نقلیه
  • هشدارهای نگهداری برای مسایل پیش آمده فنی احتمالی
  • اطلاع از اینکه خودرو در حال فعالیت است

همچنین افزودن مواردی مثل هشدارهای خودکار برای سرعت زیاد و یا ترمزهای سخت و یا امکان استفاده از ژئوفنسینگ برای مشخص کردن محدوده‌های مجازی که راننده از آن باید مطلع باشد، همگی در ساده‌سازی فرایندهای کاری ناوگان بسیار موثر است. در ضمن سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که با بررسی موقعیت و شرایط فرد هنگام رانندگی، در صورت هر گونه تخلف هشدارهایی را بویژه در زمان انحراف خودرو از مسیر مشخص شده، سرعت زیاد، باز شدن درب و سایر مواردی که از قبل تعریف می‌شوند، به مرکز ارسال می‌نماید.

مزایای استفاده از ردیاب ماهواره‌ای

معمولا عملیات لجستیک با برنامه ریزی، اجرا و کنترل زیادی همراه است تا امکان حمل و نقل یکپارچه کالا و خدمات از یک مکان به مکان دیگر را فراهم کند. این عملیات در شرکت‌های بزرگ حمل و نقل که تعداد زیادی وسیله نقلیه دارند، پیچیده است و می‌تواند چالش‌هایی را برای مدیران ایجاد کند. نظارت ماهواره‌ای با استفاده از ردیاب به مدیریت این فرایند در حداقل زمان کمک می‌کند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ایده‌آل برای عملیات از راه دور

نظارت از طریق ماهواره مجهز به فناوری پیشرفته‌ای است که برای شرکت‌های حمل و نقل و لجستیک بسیار مناسب است؛ زیرا ردیاب‌های معمولی نمی‌توانند مسافت و مدت زمان زیادی را برای نظارت بر وسیله نقلیه پوشش دهند. این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که دستگاه‌های ردیاب معمولی برای عملیات لجستیکی و حمل کالا در مسافت‌های دور مناسب نیستند و برای اطمینان از کیفیت خدمات، مدیران ناوگان ضروری است از ردیاب‌های ماهواره‌ای استفاده کنند. این ردیاب‌ها با ارایه راه حل‌های پیشرفته نظارت آسان بر حرکت وسایل نقلیه، محموله‌ها و کالاها را حتی در مسافت‌های بسیار دور تضمین می‌کنند. فراهم آوردن امکان دسترسی به این طریق به وسیله نقلیه شما را از نظر اطلاعات و داده‌های مورد نیاز محموله بروز نگاه می‌دارد.

2. زمان کارکرد طولانی

ردیاب‌های معمولی که دارای باتری هستند، پس از مدت کوتاهی نیاز به شارژ دارند. با این حال دستگاه‌های ردیاب ماهواره‌ای خودرو بیش از ده سال با یک بار شارژ کار کنند. عمر طولانی باتری باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و نیروی کار می‌شود.

3. بدون نیاز به پوشش شبکه مخابراتی GSM

ردیاب‌های معمولی خودرو برای انتقال داده‌ها به شبکه‌های مخابراتی GSM نیاز دارند. این در حالی است که ردیاب‌های ماهواره‌ای نیاز به استفاده از این شبکه ندارند و می‌توانند اتصال دائم و در هر نقطه از جهان با وسیله نقلیه را فراهم کنند. شما در این حالت برای انتقال اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنید به پوشش شبکه‌های مخابراتی در مکان مورد نظر احتیاجی ندارید.

4. اعلان و هشدارهای ضروری

تنظیم هشدارها برای رویدادهای مهم مانند سرعت زیاد، بی حرکت ماندن وسیله نقلیه، استفاده از خودرو در خارج از ساعات کاری یا مشخص کردن مرزها در اطراف مناطق مهم برای ورود یا خروج از طریق پیامک، ایمیل یا اعلان موبایلی به مدیر ناوگان این امکان را می‌دهد که در هر حالت مراقب وسایل نقلیه یا محموله خود باشند.

آیا ردیابی ماهواره‌ای برای سازمان و شرکت من مناسب است؟

اگر پرسنل شما اغلب ساعت‌های خود را بدور از شرکت و در خودرو یا وسیله نقلیه می‌گذرانند، استفاده از ردیاب ماهواره‌ای از مواردی است که به بهره‌وری بیشتر و نظارت موثر کمک می‌کند. ضمن اینکه مزایای ارایه شده در بالا و بویژه تاثیری که این نوع ردیابی بر جلوگیری از رفتارهای پر ریسک راننده دارد غیر قابل چشم‌پوشی است.

این نوع ردیابی که برای هر نوع خدمت مبتنی بر سفر ضروری است، در آینده صنعت حمل و نقل رشد چشمگیری خواهد داشت. پس با این همه مزایا و چشم‌انداز روشن آن حتی شک و تردید در مورد استفاده از آن در سازمانی با این مشخصات دور ماندن از قافله‌ای است که با سرعتی شتابان در حال حرکت می‌باشد.

قیمت ردیاب ماهواره‌ای

ارایه قیمت در مورد هر کالا یا خدمتی که به عنوان یک کالای تخصصی شناخته می‌شود نیازمند مشاوره‌های لازم در خصوص برند، مدل و ویژگی‌های خاص آن است تا بدین شکل کالایی متناسب با نیازهای مشتری و سطح بودجه وی معرفی گردد. این نحوه خرید برای ردیاب ماهواره‌ای خودرو که مسلما همراه با آموزش‌های لازم از جانب فروشنده در خصوص چگونگی استفاده از آن بر روی وسیله نقلیه شماست، تضمین لازم در جهت دریافت بهترین نحوه کارکرد از کالای خریداری شده است. شرکت پیشگامان آسیا در همین راستا با این راهبرد پس از مشاوره‌های لازم مناسب‌ترین قیمت در زمینه ردیاب‌های ماهواره‌ای خود را به شما ارایه می‌دهد.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست