زمان مطالعه : 2 دقیقه

استپر موتور وسیله‌ای مکانیکی است که در بیشتر خودروهای موجود در بازار که دریچه گاز مکانیکی دارند، استفاده می‌شود.

استپر موتور تنظیم هوای ورودی به موتور در هنگامی که ماشین در دور آرام قرار دارد را انجام می‌دهد. دور آرام خودرو به این معنا است که شما اتوموبیل خود را روشن کرده‌اید ولی با آن رانندگی نمی‌کنید. مثل زمانی که هنگام صبح ماشین خود را روشن می‌کنید تا گرم شود یا وقتی که پشت چراغ قرمز ایستاده‌اید.

استپر موتور در موارد دیگری نیز کاربرد اساسی دارد:
وقتی که کولر خودرو را روشن کرده‌ایم، موتور به هوای بیشتری برای ایجاد احتراق برای تولید نیرو نیاز دارد و در این مورد استپر این هوا رو برای موتور تامین می‌کند .

استپر موتور چیست

نشانه‌های خرابی استپر موتور

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های خرابی استپر موتور، گاز خوردن بی‌مورد خودرو در هنگامی است که ماشین در حالت آرام قرار دارد یعنی وقتی که ماشین روشن است و ما در حال رانندگی نیستیم و یا هنگامی که می‌خواهیم دنده ماشین را عوض کنیم و بی‌مورد خودرو گاز می‌خورد.

ازدیگر نشانه‌های خرابی استپر موتور این است که ماشین در حالت دور آرام بی مورد خاموش شود یا عقربه دور موتور افت شدید داشته باشد.
یکی از راه‌های تست این قطعه این است که ماشین را روشن کنیم ولی با آن رانندگی نکنیم و بعد کولر خودرو را روشن کنیم .
اگر اتوموبیل گاز  بیش از حد خورد یا دور موتور افت کرد و ماشین رو به خاموشی رفت تقریبا می‌توان اطمینان یافت که استپر موتور خودرو خوب کار نمی‌کند و باید بررسی شود.

چرا باید خرابی این قطعه را جدی بگیریم؟

خرابی این قطه می‌تواند بسیار خطرناک و حادثه‌ساز باشد. شما تصور کنید در هنگام تعویض دنده در اتوبان وقتی که سرعت بالایی دارید ناگهان خودرو شما خاموش شود و در این حالت فرمون هیدرولیک خودرو سفت می‌شود و همچنین سیستم ترمز به درستی عمل نخواهد کرد و پدال ترمز زیر پای شما سفت می‌شود و همین عوامل ممکن است باعث بروز حادثه‌های جبران‌ناپذیر شود.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست