زمان مطالعه : 14 دقیقه

اگر در یک شرکت یا سازمان بزرگ با تحویل تعداد محصولات روزانه زیاد کار کرده باشید، یا مدیر فروش یک معدن یا پتروشیمی بزرگ باشید، یا در یک شرکت توزیع و پخش کار کنید، به طور قطع می‌دانید که اهمیت وجود ماشین‌آلات آماده‌سازی این محصولات و تحویل آن‌ها به چه میزان است و در صورت خرابی یکی از آن‌ها چه مشکلاتی برسر راه شرکت در هنگام تحویل می‌آید.

این موضوع اهمیت بالای تعمیر و نگهداری به موقع و مناسب ماشین‌آلات را می‌رساند. اما به چه صورتی می‌توان به این مهم دست یافت و دیگر دغدغه دیرکرد در هنگام انجام آن را به هیچ‌عنوان نداشت؟

سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات پاسخ مناسبی برای این سوال است، زیرا امکانات و قابلیت‌هایی دارد که به خوبی می‌تواند نیازهای مربوط به این بخش از شرکت یا سازمان یا هر کسب و کار بزرگی را رفع کند. برای استفاده درست این سیستم باید با آن آشنایی کاملی داشته باشید، به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا در مورد سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری یا CMMS، مزیت‌هایش، امکانات موردنیاز برای آن، کاربردهایش و نحوه‌ی انتخاب بهترین مورد آن با شما صحبت کنیم و در مورد آن توضیحاتی دهیم.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات چیست؟

نام انگلیسی این سیستم از جمع‌آوری حرف‌های اول کلمات COMPUTERIZED MAINTENANCE MANAGEMENT SYSTEMS به دست آمده است. این سیستم‌ها در مکان‌های مختلف برای تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات، تجهیزات به کار گرفته می‌شوند. به کار‎‌گیری آن‌ها باعث بهبود بازدهی عملکرد کارخانه‌ها، شرکت‌ها و هرجایی می‌شود و می‌تواند هزینه‌ها را به شدت کاهش دهد.

برای اولین‌بار CMMS در بیمارستان‌ها و برای نگهداری و تعمیر به موقع تجهیزات بیمارستانی به کار گرفته شد. دلیل این موضوع، اهمیت بسیار بالای این تجهیزات است که در صورت خرابی و وجود‌نداشتن جایگزین برای آن‌ها امکان مرگ یک بیمار محتمل بود. استفاده از این نوع سیستم‌ها با افزایش استفاده از تکنولوژی در صنعت‌های مختلف و افزایش تسلط کارکنان بر سیستم‌های کامپیوتری به طور فزاینده‌ای گسترش پیدا کرده است. به طور معمول سیستم‌ مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات باید دارای گواهی استاندارد ISO9002 باشد که جزو حداقل موارد موجود به شمار می‌آید.

مزیت‌های سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات چیست؟

هنگامی که پرسنل آگاه در کنار سیستم کنترل مکانیزه  کارآمد قرار می‌گیرد، نتایج بسیار شگفت‌انگیزی به وجود می‌آید. کارآمد‌بودن یک سیستم مکانیزه به مزیت‌های و قابلیت‌هایش برمی‌گردد. هرچه میزان آن‌ها بیشتر باشد، سیستم نیز بهتر کار خواهد کرد.

سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات یا CMMS نیز به این گونه است و از مزیت‌ها و قابلیت‌های فراوانی برخوردار است که در این قسمت به معرفی مهم‌ترین مزیت‌ها و شرح مختصر آن‌ها برای شما می‌پردازیم.

1. امکان مدیریت متمرکز مدارک، مستندات شناسنامه‌ای و فنی، بیمه و سوانح ماشین‌آلات را فراهم می‌کند

تعداد زیاد خودرو‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات کارخانه‌ها و شرکت‌ها باعث می‌شود تا مستندات و مدارک بسیاری مربوط به تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات وجود داشته باشد. همین امر نگهداری، دسته‌بندی و جداسازی این اطلاعات برای هر مورد را بسیار سخت‌تر می‌کند که در بسیاری از مواقع باعث ایجاد هزینه‌های دوباره، اتلاف وقت و بسیاری موارد دیگر می‌شود.

اما می‌توان با استفاده از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات این دغدغه را به طور کلی از بین برد. زیرا این سیستم به شما امکان می‌دهد تا بتوانید برای هر ماشین، یک پرونده جدا باز کنید و مدارک و مستندات مربوط به آن را در این فایل قرار دهید تا در هنگام نیاز بتوانید به این مکان مراجعه کنید و به راحتی این اطلاعات را بخوانید.

بیشتر بخوانید: مدیریت نگهداری و تعمیرات چیست؟

2. مدیریت پرسنل تعمیرات و محاسبه مدت زمان کار مفید پرسنل را ممکن می‌سازد

قیمت قطعات و لوازم یدکی قابل‌استفاده در ماشین‌آلات بالا است. به همین دلیل مهم است که چه کسی برای تعویض یا تعمیر آن‌ها می‌آید. اگر فردی غیرکارشناس این کار را انجام دهد، امکان دارد که باعث خرابی بیشتر تجهیز کارخانه و به بار آمدن مشکلات و هزینه‌های بسیار بیشتری شود. از طرفی دیگر باید میزان کارکرد پرسنل تعمیرات و نگهداری به طور دقیق ثبت شود تا بتوان از آن برای انجام حساب و کتاب دقیق در آخر ماه استفاده کرد و در این زمان با مشکل در حسابداری مواجه نشد.

سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات( CMMS) این دو امکان را برای شما فراهم می‌کند. با استفاده از این سیستم می‌توانید به راحتی فرد تعمیر‌کننده را مشخص کنید و میزان کارکردش را نیز به طور دقیق بدانید تا دستمزدش را به طور دقیق پرداخت کنید. این موضوع باعث ایجاد اعتماد بیشتر، بین پرسنل و مدیریت می‌شود و در بلند‌مدت مفید و سازنده خواهد بود.

3. باعث افزایش عمر مفید ماشین آلات می‌شود

هر تجهیزی که برای یک قسمت کارخانه خریده می‌شود، باید به مدت زیادی کار کند تا بتواند هزینه‌های خودش را پوشش دهد و از طرفی باعث ایجاد سود نیز شود. یکی از مواردی که می‌تواند باعث ایجاد سد در این راه شود، عدم تعمیر و نگهداری به موقع است. این موضوع ناشی اتوماتیک نبودن فرآیند انجام این کار است که می‌توان با استفاده از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات آن را رفع کرد و به افزایش عمر ماشین‌آلات مختلف کمک کرد.

افزایش طول عمر مفید ماشین آلات با سیستم CMMS

4. سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات چه امکانات و  ویژگی‌هایی دارد؟

تصمیم‌گیری در مورد انتخاب سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات کار سختی است و کمی زمان‌بر است. برای انجام درست این کار، باید با امکانات موردنیاز برای یک مورد مناسب در این حوزه آشنا باشید، به همین دلیل در این قسمت به معرفی مهم‌ترین موارد آن پرداختیم و سعی می‌کنیم تا آن‌ها را به طور مختصر نیز شرح دهیم تا به آگاهی کامل در این زمینه برسید.

5. مدیریت تجهیزات یا AM

در اﯾﻦ ﺑﺨﺶ باید ﺑﺘﻮانﮐﻠﯿﻪ اﻃﻼﻋﺎت ﻻزم ﮐﻪ در ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻫﺎي ﻧﺖ ﺗﺠﻬﯿﺰات می‌ﺗﻮاند مفید باشد ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﺸﺨﺼﺎت ﺗﺠﻬﯿﺰ، اﻃﻼﻋﺎت ﮔﺎراﻧﺘﯽ، ﻗﺮاردادﻫﺎي ﭘﺸﺘﯿﺒﺎﻧﯽ و ﺗﻌﻤﯿﺮاﺗﯽ، ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻫﺎي مرتبط با ﻧﺖ ﺗﺠﻬﯿﺰ، ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﺗﺠﻬﯿﺰ، ﮐﺪ اﻣﻮال داري ﺗﺠﻬﯿﺰ، ﺗﺎرﯾﺦ ﺧﺮﯾﺪ، ﺗﺎرﯾﺦﺑﻬﺮه ﺑﺮداري، ﺳﺎﺑﻘﻪ ﺑﻬﺮه ﺑﺮداري، ﻋﻤﺮ ﻣﻔﯿﺪ، ﻗﯿﻤﺖ ﺧﺮﯾﺪ، ﻧﺤﻮه ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻧﺮخ اﺳﺘﻬﻼك و محاسبه‌ی ﻧﺮخ اﺳﺘﻬﻼك و ﺗﻌﯿﯿﻦ ارزش دﻓﺘﺮي CMMS ﺗﺠﻬﯿﺰ و بسیاری موارد دیگر را بتوان مشخص کرد. اﻟﺒﺘﻪ در ﺑﺮﺧﯽ ﻣﻮارد ﮐﻪ ﺟﺰﺋﯽ از ﯾﮏ بخش ﺟﺎﻣﻊ و ﯾﮑﭙﺎرﭼﻪ است،  ﺑﺴﯿﺎري  از اﯾﻦ اﻃﻼﻋﺎت ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ در زیر سیستم اموال نیز موجود باشد و توسط این بخش نیز پشتیبانی گردد.

این موضوع کمک می‌کند تا شما اطلاعات کاملی از ماشین‌آلات و دیگر تجهیزات خودتان داشته باشید و نیازی به جستجوی دوباره نباشد.

6. کنترل موجودی

میزان تجهیزات موجود در انبارهای کارخانه‌ها و شرکت‌ها زیاد است و همین موضوع مدیریت آن‌ها را سخت می‌کند. از طرفی دیگر امکان کمبود برخی از قطعات نیز در صورت عدم مدیریت درست وجود دارد که باید از بروز آن جلوگیری کرد. اما نیروی شما نمی‌تواند به صورت دستی این کار را انجام دهد، زیرا باوجود خطاهای موجود در بدن انسان کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است.

سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلاتی که انتخاب می‌کنید، باید دارای این ویژگی باشد تا به صورت خودکار و بدون زحمت بتوان موجود انبار و قطعات یدکی موجود در آن را دانست و در صورت کمبود یا هر مشکل دیگری، آن را به سرعت حل کدر تا خللی در فرآیند کارکرد سیستم کلی به وجود نیاید که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

بیشتر بخوانید: تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو

7. مدیریت درخواست کار

زمانی که یک ماشین کارخانه خراب می‌شود، باید مشخص میزان زمان موردنیاز برای تعمیر آن مشخص باشد، تعیین شود کدام پرسنل باید برای تعمیر کردنش برود، چه قطعاتی لازم و باید به طور کلی چه میزان بودجه باید برای آن اختصاص یابد. این موضوعی است که تعیین آن به صورت دستی، بسیار مشکل است و به طور عملی امکان‌پذیر نیست.

اما با استفاده از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات (CMMS) این کار به سادگی قابل انجام است و شما می‌توانید مشخص کنید که به چه صورتی و به چه کسی درخواست تعمیر و نگهداری را بدهید تا بتوانید بعد از انجام کار، نتیجه‌ی آن را بررسی کنید و در صورت بروز مشکل آن را به راحتی رفع کنید.

8. مدیریت ثبت اطلاعات مربوط به بازدیدها و بازرسی‌ها یا PM

در طول ماه‌های و سال‌های متفاوت، بازرسی‌های متفاوت از ماشین‌آلات انجام می‌شود که در اصطلاح به آن  PM  گفته می‌شود. اطلاعات مربوط به این بازدیدها و بازرسی‌ها باید به طور دقیق ثبت و ضبط شود تا در زمان‌های بعدی و در صورت نیاز بتوان به آن رجوع کرد و از اطلاعات آن استفاده کرد. به طور مثال فرض کنید که یک تجهیز را تعمیر کردید و بعد از مدت کوتاهی همان قسمت از آن دچار خرابی شده است. در این زمان اگر شما اطلاعات مربوط به بررسی‌ها را داشته باشید، می‌توانید به راحتی بفهمید، قطعه متعلق به کدام برند و از کدام کشور بوده است تا دیگر از آن استفاده نکنید.

این موضوع کمک می‌کند تا بتوانید میزان هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری را کاهش دهید و همچنین از دوباره‌کاری‌های متعدد جلوگیری می‌کند که باعث کاهش هدررفت زمان پرسنل می‌شود. سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات شما باید از این امکان بهره‌مند باشد، زیرا جزو امکانات پایه به شمار می‌آید.

9. تعریف پارامترها و بازه‌ی زمانی مختص آن‌ها یا CBM

برای آگاهی از عملکرد ماشین‌آلات پارامترها و فاکتورهای بسیار تعیین می‌شود. این فاکتورها کمک می‌کند تا افراد مختلف بتوانند میزان موفقیت تعمیر و نگهداری را اندازه‌گیری کنند. به فرآیند اندازه‌گیری این پارامترها، CBM گفته می‌شود و از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. برای آگاهی از موفقیت‌آمیز بودن تعمیر باید بتوان آن را اندازه‌گیری کرد که این بخش به شما این امکان را می‌دهد. البته اگر سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات انتخابی شما دارای این قسمت و ویژگی مهم باشد.

10. تعریف مهارت‌ها و تخصص‌های موردنیاز برای پرسنل بخش تعمیر و نگهداری

برای تعمیر و نگهداری هر تجهیز کارخانه، مهارت‌های و تخصص‌های خاصی موردنیاز است. بنابراین باید سیستم مکانیزه انتخابی دارای بخش مختص به آن باشد تا شما بتوانید این کار را برای هر ماشین انجام دهید و در این زمینه با محدودیتی رو‌به‌رو نشوید. تعریف این مهارت‌ها بسیار مهم است و در صورت اشتباه در این حوزه، امکان خرابی بیشتر تجهیز و ایجاد مشکلات بزرگتر برای شما خواهد شد که به هیچ‌عنوان مطلوب کسی نیست.

11. امکان تعریف آموزش‌های موردنیاز برای پرسنل باتوجه به مهارت‌های آن‌ها

آموزش‌دیدن پرسنل تعمیر و نگهداری بسیار مهم است، زیرا روز به روز، قابلیت‌های ماشین‌آلات افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا برای تعمیر و نگهداری درست و صحیح آن‌ها نیاز به استفاده از روش‌های جدیدتری باشد. بنابراین باید برای هرکدام از پرسنل باتوجه به میزان مهارتشان، آموزش‌هایی در نظر گرفته شود.

اما انجام این کار به تفکیک و به صورت دستی امکان‌پذیر نیست، زیرا هم تعداد آن‌ها زیاد است و هم امکان اشتباه در تشخیص بسیار وجود دارد. سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات این مشکل را به کلی حل می‌کند، زیرا دارای بخشی برای همین منظور است و به شما امکان تعریف مجزای این موارد را می‌دهد.

آموزش پرسنل با سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات

12. ثبت دقیق میزان زمان کارکرد هرکدام از پرسنل بخش تعمیر و نگهداری

ثبت دقیق میزان کارکرد پرسنل تعمیر و نگهداری امری مهم و ضروری است. نیرویی که سروقت و به اندازه‌ی کارش دستمزد نگیرد، در هنگام کار نیز با تمرکز نخواهد بود و انگیزه‌ی کافی برای تعمیر یا نگهداری نخواهد داشت.  با استفاده از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات شما می‌توانید میزان کارکرد مختص هر یک از نیروها را ثبت کنید تا در آخر ماه بتوانید به طور دقیق دستمزدشان را محاسبه کنید و آن  در زمان درست پرداخت نمایید تا این افراد انگیزه و تمرکز کافی در هنگام انجام کار خودشان داشته باشند و از این بابت برای شما دغدغه‌ای ایجاد نکنند.

13. تعریف تجهیزات و کدگذاری آن‌ها به طور دقیق

هرکس با کارخانه‌ها یا مکان‌های صنعتی یا جاهای دیگری که از ماشین‌آلات استفاده می‌شود، آشنا باشد، می‌داند، تعداد آن‌ها بسیار زیاد است و شناخت این تجهیزات امر بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد. اما برای دست‌یافتن به این شناخت، باید برای آن‌ها شناسه یا کد مجزایی درنظر گرفته شود تا توسط این کد یا شناسه قابل شناسایی باشند.

سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات این امکان را به خوبی فراهم کرده است و به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید هریک از تجهیزان را به صورت تک تک تعریف کنید و برای آن‌ها کد قابل شناسایی در نظر بگیرید که مطلوب تمامی افراد شاغل در این کارخانه‌ها است.

14. امکان تعریف تاریخچه تعمیرات برای هرکدام از تجهیزات بخش‌های مختلف

در طول مدت زمان‌های مختلف تجهیزات و ماشین‌آلات موجود در کارخانه، شرکت یا هرجای دیگری مورد بازرسی‌ها و بررسی‌های فنی زیادی قرار می‌گیرند تا اگر دچار مشکلی هستند، شناسایی شود و در سریع‌ترین زمان ممکن حل شود. ذخیره اطلاعات مربوط به این بازرسی‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد و در آینده کار شناسایی موارد منجر به تعمیر و نگهداری را بسیار راحت‌تر کند. اما چگونه می‌توان تاریخچه تعمیر و نگهداری هر یک از تجهیزات را ذخیره کرد؟

این کار با استفاده از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات امکان‌پذیر است. این سیستم برای هر تجهیز یک پنل جدا اختصاص می‌دهد که شما می‌توانید اطلاعات بازرسی‌های فنی را در آن‌جا به راحتی ذخیره کنید و از این بابت مشکلی نداشته باشید.

15. امکان مشخص‌کردن میزان بودجه‌ی در دسترس برای انجام تعمیر و نگهداری تجهیزات

برای انجام تعمیرات مختلف باید بودجه‌های جدا در نظر گرفته شود. اما انجام این کار به صورت دستی بسیار مشکل است، زیرا میزان بودجه‌ی موجود در کارخانه یا شرکت زیاد است و تعداد ماشین‌آلات نیز از آن بیشتر هستند. اما می‌توان با استفاده از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات یا CMMS این دغدغه را به طور کلی حل کرد و بودجه هر فرآیند را به طور مجزا و دقیق محاسبه و ثبت کرد.

16. امکان گزارش‌دهی و ثبت آن‌ها

تعداد فرآیندهای مربوط به تعمیر و نگهداری در ماه زیاد است و بودجه‌ی زیادی برای انجامش صرف و خرج می‌شود. همین امر باعث می‌شود تا پرسنل مربوط به تعمیر و نگهداری، الزام به گزارش‌دهی به رده‌های بالاتر را داشته باشند. اما ثبت دقیق تک تک فرآیندهای برای این افراد و نگهداری مستندات مربوط به آن‌ها برای این پرسنل کار سختی به شمار می‌آید و نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

اما جای نگرانی نیست، زیرا سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات به آن‌ها در این جهت کمک می‌کند و به آن‌ها امکان می‌دهد تا گزارش‌دهی خودشان را همراه با مستندات و برای تک تک فرآیندهای ارائه دهند و دیگر در این حوزه دغدغه‌ای نداشته باشند.

17. امکان تعریف برنامه‌ی کالیبراسیون تجهیزات

در بسیاری از موارد نیاز است تا ماشین‌آلات کالیبره شوند تا بتوان با بازدهی بیشتری از آن‌ها استفاده کرد. اما تشخیص این موضوع برای هر تجهیز کار سختی است و به صورت غیر اتوماتیک امکان‌پذیر نیست. این سیستم شما را قادر می‌سازد تا بتوانید این کار را به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن خودش انجام دهید.

18. تعیین قطعات یدکی برای هر تجهیز به صورت مجزا

هر زمانی که یک تجهیز دچار خرابی می‌شود، نیاز است تا قطعات یدکیش مشخص شود و سفارش داده شود تا برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری به موقع برسد. سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات به شما

تعریف قطعات یدکی با سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات

19. مشخص‌کردن برنامه‌ی زمانی مشخص برای تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات

تعیین یک برنامه‌زمانی دقیق برای تعمیر و نگهداری کاری لازم و ضروری است. زیرا به این صورت واحدهای دیگر می‌دانند که تجهیز چه موقعی به کار می‌افتد و محصول در چه زمانی آماده می‌شود تا تحویل مشتری نهایی گردد. این موضوع برروی رضایت مشتری و میزان بازگشتش برای خرید از شما اثر مستقیم دارد و به همین دلیل باید آن را جدی بگیرید و به این موضوع اهمیت زیادی دهید.

سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات این امکان را به شما می‌دهد و شما می‌توانید برای انجام فرآیند تعمیر هرکدام از تجهیزات زمان مشخص کنید تا افراد دیگر نیز از نحوه‌ی فرآیند آگاه باشند و از این نظر با محدودیت روبه‌رو نباشند.

20. تعیین اولیت‌های تعمیر و نگهداری

تعمیر برخی از دستگاه‌های نسبت به دیگر تجهیزات اولویت دارد. زیرا آن‌ها ماشین‌آلات اصلی سیستم کارخانه شما هستند و در صورت از کارافتادن آن‌ها، امکان کارکرد دیگر اجزا نیز وجود ندارد و به طور عملی کارخانه تعطیل می‌شود. به همین دلیل و برای آگاهی تمامی پرسنل تعمیر و نگهداری از آن‌ها، باید تگ یا برچسب اولویت‌دار برروی این ماشین‌آلات خورده شود که سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات ای امکان را فراهم می‌کند و در این جهت به شما کمک زیادی می‌کند.

21. امکان تهیه نسخه پشتیبان از داخل سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات

امکان ایجاد مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای سیستم‌های اتوماتیک بسیار وجود دارد. به همین دلیل لازم است که همواره یک نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات موجود برروی این سیستم‌ها در اختیار داشته باشید. سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات از این امکان برخوردار است و به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی نسخه‌ی پشتیبانی تمام و کاملی را تهیه کنید و از این بابت دغدغه‌ای نداشته باشید که مطلوب تمامی مدیران به حساب می‌آید.

22. سهولت کار با سیستم تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات

راحتی کار با هرسیستمی یکی از اصلی‌ترین معیارها برای انتخاب آن است. زیرا افراد مختلفی قرار است که با این سیستم کار کنند که هرکدام پیشینه علمی مختلفی دارند. خوشبختانه کارکردن با سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات راحت است و از این بابت پرسنل فنی شما با مشکلی رو‌به‌رو نخواهند شد که قابل‌توجه و اهمیت است.

کاربردهای سیستم تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات یا CMMS چیست؟

پس از آشنایی کامل با مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات لازم است که کاربردهای این موارد را نیز به طور دقیق متوجه شوید تا بتوانید به خوبی از آن‌ها و سیستم مدنظر خودتان استفاده کنید. با ما در ادامه همراه باشید تا کاربردهای سیستم تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات برایتان بیان کنیم و شرح مختصری در موردشان بدهیم.

بررسی هزینه‌ای تعمیر و نگهداری در دوره‌های مختلف

هنگامی که شما بتوانید میزان بودجه‌ی تخصیص داده‌شده برای هر فرآیند تعمیر و نگهداری را بدانید، می‌توانید به راحتی میزان هزینه‌کرد برای این فرآیندها در طول ماه‌های مختلف را تشخیص دهید و بررسی هزینه‌ای تعمیر و نگهداری را در طول ماه داشته باشید. به این صورت اگر هزینه‌ای بیش از مقدار موردنیاز انجام شده باشد، می‌توانید علت آن را جویا شود تا در مواقع بعدی از انجام این مورد جلوگیری کنید و مبالغ کارخانه یا شرکت را ذخیره کنید که بسیار مهم است.

بررسی آماری کارها و جلوگیری از تکرار عملیات‌ها

در دست‌داشتن تاریخچه فرآیندها و عملیات‌های انجام‌شده برای یک تجهیز کمک می‌کند تا بتوانید از انجام عملیات‌های تکراری و بدون نتیجه جلوگیری کنید. به این صورت هم زمان پرسنل تعمیر و نگهداری هدر نمی‌رود و هم میزان سرعت انجام کار به طور قابل‌توجه‌ای افزایش می‌یابد و تجهیز در موعد مقرر و مناسب به دست دیگر نیروها می‌رسد.

کنترل موجودی قطعات یدکی انبار

با استفاده از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات می‌توانید نوع و تعداد قطعات یدکی موجود در انبار کارخانه یا شرکت خودتان را تشخیص دهید و از بروز مشکلات و ناهماهنگی‌ها به طور جدی جلوگیری کنید که مورد مهمی به حساب می‌آید و باید به آن توجه کرد.

دسته‌بندی عیب‌ها و علت‌های خرابی ماشین‌آلات با استفاده از سیستم تعمیر و نگهداری

دسته‌بندی عیب‌ها و علت‌های خرابی ماشین‌آلات کمک می‌کند تا در مواقع مختلف بدانید که برای تعمیر کدام مشکل از چه راه‌حل استفاده کنید. این کاربرد کمک می‌کند تا حتی افراد تازه‌وارد نیز برای تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات موجود در کارخانه یا شرکت مشکلی نداشته باشند و بتوانند این کار با سرعت و دقت بسیار خوبی به انجام برسانند که بسیار مهم است.

مشخص‌کردن و ثبت زمان مربوط تعمیر به هر عیب

برای برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات باید بدانید که برای درست‌کردن کدام مشکل چقدر زمان نیاز دارید. خوشبختانه سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات این امکان را به شما می‌دهد و به راحتی می‌توانید تخمین زمانی مربوط به تعمیر هر عیب را انجام دهید و از این بابت محدودیت اطلاعات نداشه باشید.

آماده‌سازی نقشه‌ی فنی هرکدام از ماشین‌آلات و نگهداری آن‌ها در فایل هر کدام از آن‌ها

با به کار‌گیری سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات شما قادر خواهید بود تا برای هرکدام از تجهیزات یک نقشه‌ی فنی مجزا در نظر بگیرید. این نقشه بسیار کارآمد است. نقشه‌ی فنی در هنگام تعمیر و نگهداری به پرسنل نشان می‌دهد که کدام قسمت‌ها قبلا مورد تعمیر قرار گرفته‌اند، کدام قسمت اصلی‌ترین جاها هستند، کدام قطعات به هیچ‌عنوان عوض نشده‌اند و برای شروع فرآیند بهتر است که از کدام قسمت شروع کنند تا هم فرآیند بهتر صورت بگیرد و هم میزان هزینه‌ها کاهش قابل‌توجهی یابد.

افزایش سرعت فرآیند تعمیر و نگهداری و سیستمی‌کردن انجام آن

افزایش سرعت انجام تعمیر و نگهداری نیز ماحصل تمامی کاربردهای و ویژگی‌های مربوط به این سیستم است که باعث شده است تا شاخص شود و روز به روز به تعداد کارخانه‌های و مجموعه‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، افزوده شود.

چگونه بهترین و مناسب‌ترین سیستم تعمیر و نگهداری یا CMMS را می‌توان انتخاب کرد؟

در بازار شرکت‌های مختلفی اقدام به ارائه‌ی سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات کرده‌اند که هرکدام را می‌توان بررسی کرد. در این قسمت برای انتخاب درست سیستم درست، به شما کمک می‌کنیم تا دچار ضرر نشوید، پس با ما همراه باشید.

مشخص‌کردن اهداف و انتظارات از سیستم تعمیر و نگهداری

اولین قدمی که باید بردارید، مشخص‌کردن هدف خودتان از تهیه‌ی سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات است. پس از تعیین هدف، می‌تواند نیازهای خودتان برای دست‌یابی به آن را نیز بشناسید و آن‌ها را به صورت یک لیست واحد بنویسید. اگر این دو کار را انجام دهید، تقریبا سی درصد به جلو رفته‌اید و کارتان در ادامه بسیار آسان‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نکات کلی در تنطیم فرم‌های تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه خودرو

ارزیابی دقیق سیستم‌های مختلف

پس از تعیین هدف و نیازها، باید تمامی سیستم‌های مکانیزه تعمیر و نگهداری موجود در بازار را مشاهده کنید، در مورد امکانات آن‌ها مطالعه کنید و سپس این نرم‌افزارها به طور دقیق با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین گزینه باتوجه به هدف و نیازهایتان را پیدا کنید و دچار مشکل نشوید.

انتخاب سیستم تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات یا CMMS

پس از بررسی، شما قادر خواهید بود تا سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات موردنظر خودتان را انتخاب و تهیه کنید.

از سیستم مکانیزه تعمیرو نگهداری ماشین‌آلات برای بهبود فرآیندهای مربوط به آن استفاده کنید

اگر به دنبال یکپارچه‌سازی سیستم تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات کارخانه یا شرکت خودتان هستید، باید به فکر استفاده اتوماتیک‌کردن آن و کم‌تر کردن نقش انسان در فرآیندهای مربوط به آن باشید. زیرا اجزای بدن انسان به خصوص مغز خطاهای بسیاری دارند و این موضوع در بلندمدت باعث ایجاد مشکلات و هدررفت زمان برای شما می‌گردد. برای حل‌کردن این مشکلات و کاهش نقش انسان در فرآیند تعمیر و نگهداری، بهتر است که از سیستم مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات یا CMMS استفاده کنید.

شما می‌توانید از طریقه صفحه نرم افزار مکانیزه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات پیشگامان آسیا دموی نرم افزار را مشاهده کنید، یا با استفاده از شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید تا کارشناسان خبره ما اطلاعات لازم را به شما منتقل کنند و در این جهت کمکتان کنند.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست