زمان مطالعه : 6 دقیقه

کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای حمل و نقل ترکیبی تعریف مقابل را در نظر گرفنه است : « حمل و نقل ترکیبی، نوعی از جابه‌جایی بین‌وجهی است که در آن بارها به طور عمده از طریق آبراه‌های داخلی، دریا و راه‌آهن حمل می‌شود و نقش جابه‌جایی جاده‌ای با استفاده از کامیون‌های باری تا حد ممکن کم است.»

حمل و نقل ترکیبی به افراد اجازه می‌دهد تا از روش‌های مختلف بارگیری و حمل آن برای جابه‌جایی استفاده کنند؛ البته باید توجه داشته باشید در هنگام انجام این کار، خود بار جابه‌جایی نخواهد داشت و تنها محموله حاوی آن، از ریل به کشتی یا از کشتی به هواپیما انتقال پیدا می‌کند؛ اما مزیت‌های حمل و نقل ترکیبی چیست و چه انواعی دارد که در ادامه به معرفی و شرح آن‌ها به تفصیل خواهیم پرداخت.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

حمل و نقل ترکیبی چیست؟

در هنگام حمل و نقل ترکیبی دو یا چند روش جابه‌جایی کالا به صورت مداوم به کار می‌رود تا کالای موردنظر به مقصد برسد. استفاده از این روش مزیت‌های بسیاری دارد و می‌توان از آن در مکان‌های مختلفی استفاده کرد؛ به همین طرفداران بسیاری پیدا کرده است و در میان مشتریان خواستار زیادی دارد. در ادامه به معرفی و شرح مزیت‌ها و دیگر موارد به طور کامل می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

مزیت‌های حمل و نقل ترکیبی چیست؟

مشتریان برای اینکه از یک روش یا محصول استفاده کنند، مزیت‌های آن را بررسی می‌کنند تا بتوانند آن را بادیگر موارد مقایسه کنند؛ به همین دلیل و برای کمک به شما در ادامه به معرفی مهم‌ترین مزیت‌ها برای می‌پردازیم.

مزیت‌های حمل و نقل ترکیبی چیست؟

1. دوستدار محیط‌زیست است

با افزایش دمای هوای زمین و تغییرات اقلیمی گسترده در سطح دنیا، نگرانی‌های متعددی در مورد محیط‌زیست به وجود آمده است و به نوعی افراد مختلف نیز نسبت به آن حساس شده‌اند؛ به همین دلیل سعی می‌کنند تا از روش‌های دوستدار برای انجام کار خودشان استفاده کنند. حمل بار نیز از این قاعده خارج نیست و شامل این موضوع می‌شود. البته این موضوع برای دولت‌ها نیز بسیار مهم است و به شرکت‌هایی که از این روش استفاده کنند، امتیازهای ویژه و خاصی می‌دهند.

حمل و نقل ترکیبی این مشکل را حل کرده است و به طور کامل دوستدار محیط‌زیست است که یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایش به شمار می‌آید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که از آن استفاده کنید تا بتوانید میزان آسیب‌های وارد به محیط‌زیست را کاهش دهید.

2. میزان تصادفات را کاهش می‌دهد

هنگامی که از حمل و نقل جاده‌ای استفاده می‌کنید، احتمال بروز تصادفات گسترده بسیار زیاد است و ممکن است که در این میان جان انسان‌های بی‌گناه زیادی گرفته شود و ضررهای اقتصادی فراوانی به بار بیایید که به هیچ عنوان مطلوب هیچ‌کسی نیست؛ اما می‌توان با استفاده از حمل و نقل ترکیبی این مشکلات را از بین برد.

در هنگام حمل و نقل ترکیبی، میزان استفاده شما از نوع جاده‌ای بسیار کم است و همین موضوع باعث می‌شود تا میزان تصادفات جاده‌ای به حداقل ممکن خودش برسد؛ جان انسان‌های زیادی حفظ شود و از بروز ضررهای مالی گسترده نیز گرفته شود که برای شرکت‌ها، مفید و به صرفه است.

3. باعث افزایش بهره‌وری می‌شود

بهره‌وری در هنگام حمل و نقل بسیار مهم است و شرکت‌های سعی می‌کنند تا بهترین راه با بیشترین بهره‌وری را برای جابه‌جایی بار خودشان انتخاب کنند تا بتوانند نتیجه‌های مفیدتر و بهتری بگیرند که بسیار مهم است. حمل و نقل ترکیبی به خاطر تنوع روش‌هایش و استفاده از کم از سوخت‌های فسیلی بازدهی بسیار بالاتری دارد و می‌تواند به مدیران ناوگان حمل و نقل کمک کند تا بتوانند بهترین نتیجه ممکن را بگیرند و هزینه‌های خودشان را به حداقل ممکن برسانند.

بیشتر بخوانید: سامانه مدیریت ناوگان

4. انعطاف‌پذیری در هنگام حمل و نقل بار را بالاتر می‌برد

شرایط حمل و نقل بار ممکن است در زمان‌های مختلف تفاوت پیدا کند و نیاز به استفاده از روش‌های مختلف وجود دارد؛ اما این تغییر روش جابه‌جایی تنها زمانی ممکن است که از حمل و نقل ترکیبی استفاده کنید؛ زیرا امکان استفاده همزمان از دو یا چند روش جابه‌جایی به صورت پشت سرهم وجود دارد که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

5. ایمنی بیشتری را فراهم ‌می‌کند

اگر از حمل و نقل ترکیبی استفاده کنید؛ به طور قطع می‌توانید از ایمنی بیشتری برخوردار باشد و اطمینان حاصل کنید که بار و اشخاص درگیر در هنگام جابه‌جایی، در سلامت کامل به مقصد موردنظر می‌رساند که مطلوب هرکسی به شمار می‌آید.

در حمل و نقل ترکیبی از چه وسایل نقلیه‌ای استفاده می‌شود؟

وابسته به نوع حمل و نقل ترکیبی وسایل نقلیه‌ی مختلفی به کار می‌رود که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

قطارهای باربری

در روش‌های حمل و ترکیبی که راه‌آهن دخیل است؛ به طور عمده قطارهای باربری به کار می‌روند تا بار موردنظر به سمت مقصد موردنظر برسند.

کامیون‌ها و تریلر

کامیون‌ها و تریلر برای روش‌های حمل و نقل ترکیبی به کار می‌رود که در آن جابه‌جایی از طریق جاده نیز وجود دارد که البته میزان آن بسیار کم است.

هواپیمای باربری

اگر قصد استفاده از حمل و نقل ترکیبی دارید و می‌خواهید که قسمتی از آن را با استفاده از مسیر هوایی به انجام برسانید؛ به طور قطع از هواپیمای باربری در این مسیر استفاده خواهید کرد.

کشتی‌های باربری و لنج‌ها

برای جابه‌جایی بار در مسیر دریایی نیاز است تا از کشتی‌های باربری بزرگ یا لنج‌های متوسط یا قایق‌های کوچک استفاده شود. برای انتخاب بین آن‌ها نیز باید مسیر و نوع بار خودتان را مدنظر قرار دهید.

انواع روش‌های حمل و نقل ترکیبی چیست؟

روش‌های حمل و نقل ترکیبی را می‌توانید به گونه‌های مختلفی تغییر دهید و براساس نیاز خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید؛ در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها برای شما می‌پردازیم تا نسبت به آن‌ها آگاهی و اطلاعات خوبی پیدا کنید.

حمل و نقل ترکیبی از طریق جاده-ریل

در روش اول بار توسط کامیون و با طی‌کردن مسافت کوتاهی به سمت راه‌آهن می‌رود تا بیشتر مسیر جابه‌جایی توسط قطار صورت بگیرد. توجه کنید که در هنگام جابه‌جایی بار از کامیون یا کانتینر حامل آن خارج نمی‌شود و به همان صورت به قطار وصل می‌شود. این موضوع باعث می‌گردد تا میزان آسیب‌دیدگی بار در طول جابه‌جایی به حداقل ممکن خودش برسد که بسیار کمک‌کننده است.

حمل و نقل ترکیبی از طریق راه‌آهن -دریا

در این نوع از روش حمل و نقل ترکیبی، ابتدا بار موردنظر در قطار قرار می‌گیرد تا به سمت بندر هدایت شود؛ پس از انجام این کار، کانتینرهای حاوی بار در داخل کشتی قرار می‌گیرند تا به سمت مقصد موردنظر برسد؛ از این روش هنگامی استفاده می‌شود که مسافت دریایی بین کشورها کم باشد و از نظر اقتصادی به صرفه باشد، یا اینکه امکان جابه‌جایی به وسیله روش‌های دیگر وجود نداشته باشد.

حمل و نقل ترکیبی از طریق هوا و راه‌آهن

هنگامی قصد استفاده از این روش را دارید؛ در ابتدا بار را با استفاده از هواپیمای باربری به سمت یکی از شهرهای داخلی کشورهای موردنظر می‌رسانید و سپس از طریق راه‌آهن و قطار آن را به سمت مقصد نهایی در می‌رسانند. سرعت استفاده از این روش بسیار بالا است و همین موضوع باعث می‌شود تا در مواقع بحرانی آن را به کار ببرند.

چه مجموعه‌هایی از حمل و نقل ترکیبی استفاده می‌کنند؟

مجموعه‌های مختلفی از این نوع حمل و نقل استفاده می‌کنند؛ اما حمل و نقل ترکیبی بیشتر برای شرکت‌های باربری که فاصله میان مقصدهایشان زیاد است، یا به کار صادرات می‌پردازند کاربردی است؛ در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

پتروشیمی و صنایع نفتی

پتروشیمی و صنایع نفتی باید بارهای سنگین و گران‌قیمتی را به سمت مقصدهای دور یا خارج از کشور بفرستند؛ اگر آن‌ها بخواهند از یک نوع حمل و نقل استفاده کنند؛ به طور قطع ضرر خواهند کرد و احتمال آسیب‌دیدگی بار آن‌ها بسیار بالاتر می‌رود. بنابراین بهتر است که این مجموعه‌ها از حمل و نقل ترکیبی استفاده کنند.

صنایع فولادی و معادن

صنایع فولادی و معادن نیز مانند مورد قبل هستند و به دلیل اهمیت بارشان، نیاز دارند تا حمل و نقل ترکیبی را به کار ببرند تا بتوانند هزینه‌های خودشان را کاهش دهند و بازدهی را افزایش دهند.

عوامل درگیر در حمل و نقل ترکیبی چه کسانی هستند؟

در هنگام حمل و نقل ترکیبی، افراد و عوامل زیادی درگیر هستند که نیاز است تا آن‌ها را به خوبی بشناسید. در ادامه معرفی آن‌ها را برای شما انجام خواهیم داد؛ پس با ما همراه باشید.

عوامل درگیر در حمل و نقل ترکیبی چه کسانی هستند؟

افراد و شرکت‌های دارای بار

اولین قشری که در این زمینه درگیر می‌شوند، صاحبین بار هستند؛ زیرا اصل جابه‌جایی بار به خاطر آن‌ها انجام می‌گیرد.

شرکت‌های باربری

صنایع بزرگ و کوچک به طور معمول برای جابه‌جایی بارهای خودشان از شرکت‌های باربری استفاده می‌کنند؛ زیرا آن‌ها هم هم تخصص لازم را دارند و می‌توانند این کار را با هزینه‌ی کمتری به انجام برسانند.

خدمه و کاپیتان کشتی‌ها، رانندگان خودروها و کاپیتان هواپیما

دسته سوم افرادی که در این زمینه درگیری دارند، خدمه و کاپیتان کشتی‌ها، رانندگان خودروها و کاپیتان هواپیما هستند که وظیفه هدایت وسیله نقلیه موردنظر را نیز برعهده دارند و باید این کار را به بهترین صورت ممکن انجام دهند.

حمل و نقل ترکیبی را به طور کامل بشناسید

حمل و نقل ترکیبی روشی است که می‌تواند کمک کند تا شما بتوانید بار خودتان را با سرعت بیشتری و احتمال آسیب‌دیدگی بسیار پایین‌تر به مقصد موردنظر برسانید. بنابراین توصیه می‌کنیم که از ان نهایت استفاده را کنید و از آن غافل نشوید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست