زمان مطالعه : 7 دقیقه

سرویس‌های مبتنی بر مکان (LBS) از داده‌های جغرافیایی لحظه‌ای تلفن هوشمند برای ارائه اطلاعات، سرگرمی یا امنیت استفاده می‌کنند. شما می‌توانید در رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، فروشگاه‌ها، کنسرت‌ها و مکان‌ها یا رویدادهای دیگر از این خدمات بهره ببرید. کسب‌وکارها معمولاً به افرادی که در مکان‌های خاص حضور دارند پاداش، جوایز و کوپن یا تخفیف ارائه می‌دهند. Google Maps، Foursquare، Yelp و فیسبوک همه از خدمات مبتنی بر مکان استفاده می‌کنند تا بتوانند به مشتریان خودشان خدمات بهتری بدهند و تعداد آن‌ها را روز به روز افزایش دهند که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

اگر کاربر اجازه دسترسی اطلاعات را به برنامه موردنظر داده باشد، سرویس‌های مکان‌محور می‌توانند از فناوری GPS گوشی هوشمند برای ردیابی موقعیت مکانی افراد استفاده کنند. پس از انتخاب کاربر تلفن هوشمند، این سرویس می‌تواند مکان او را تا آدرس خیابان بدون وارد‌کردن دستی اطلاعات شناسایی کند.

بر اساس داده‌های تحقیقات Allied Market Research data,، بازار LBS در سال 2020 بیش از 36 میلیارد دلار بود و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 به بیش از 318 میلیارد دلار برسد. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها از خدمات مکان‌محور استقبال می‌کنند، درک مزایا، معایب و چگونگی LBS ضروری است تا شما بتوانید از این فناوری برای کسب و کار کوچک خود نهایت استفاده را ببرید.

تعریف تکنولوژی مکان محور چه چیزی است؟

سرویس مکان‌محور هر فناوری است که برای عملکرد به ردیابی مکان در زمان واقعی بستگی دارد. این فناوری به طور مداوم موقعیت فیزیکی و جغرافیایی کاربر را شناسایی می‌کند که از آن برای ارائه خدمات و عملکردها استفاده می‌کند.

What is the definition of location-based technology

فناوری مکان‌محور معمولاً برای دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌شود؛ اما می‌توان آن را برای هر دستگاهی که قادر به ارائه مکان باشد، از جمله رایانه‌های شخصی رومیزی، به کار برد.

فناوری مکان محور چگونه حرکات شما را ردیابی می کند؟

چندین مکانیسم در داخل یک دستگاه تلفن همراه معمولی می‌توانند اطلاعات مکان را ارائه دهند. رایج‌ترین فناوری ها عبارتند از GPS، RFID، Wi-Fi و فناوری سلولی است. در بخش بعدی این موارد را با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد؛ اما همه آنها بر اساس اصول مشابهی عمل می‌کنند.

یک دستگاه تلفن همراه برای عملکرد با دستگاه ها و هاب‌های دیگر -مانند ماهواره ها، روترها و برج‌ها  ارتباط برقرار می‌کند. از آنجایی که دستگاه تلفن همراه چندین هاب ارتباطی استفاده می‌کند، می‌توان راحت‌تر مکان دقیق آن را تشخیص و به ردیابی این تجهیز الکترونیکی پرداخت که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

نمونه هایی از فناوری‌های مورد استفاده برای ردیابی مکان

چند مثال، نحوه عملکرد این روش‌های ردیابی مکان را روشن می‌کند. دقیق‌ترین خدمات ردیابی مکان از چند مورد از این فناوری‌ها به صورت همزمان و ترکیبی استفاده می‌کند تا بتواند مکان درستی را به نمایش بگذارد.

GPS

سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا GPS مجموعه‌ای از ماهواره‌ها است که صرفاً برای کمک به یافتن اقلام در سراسر سیاره به وجود آمده است. هر دستگاهی با گیرنده GPS (از جمله اکثر تلفن های هوشمند) می‌تواند با این ماهواره‌ها ارتباط برقرار کند. این قابلیت به دستگاه امکان می دهد حداقل با چهار ماهواره ارتباط برقرار کند. ماهواره ها تأخیر سیگنال را مقایسه می کنند تا مشخص کنند که سیگنال از کجا منشأ گرفته است.

GPS

این فرآیند به تلفن شما امکان می‌دهد دقیقا بداند کجا هستید و ردیابی دقیق را به انجام برساند یکی از کاربردهای تجاری گسترده فناوری GPS، نرم افزار مدیریت ناوگان GPS است که کسب و کارها از آن برای کنترل از راه دور خودروهای شرکت خود و عملکرد رانندگان خود استفاده می‌کنند.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان پیشگامان آسیا از این فناوری در نرم‌افزار خودش استفاده می‌کند تا شما بتوانید به راحتی مکان خودروهای خودتان را بدانید. به این صورت می‌توانید عملکرد راننده را بررسی کنید و از سلامت او و خودرو نیز اطمینان کامل حاصل کنید که بسیار مهم و قابل‌توجه است.

Wi-Fi

ردیابی موقعیت مکانی Wi-Fi متفاوت از روش های دیگر عمل می‌کند. به طور معمول، یک دستگاه در یک زمان تنها به یک شبکه Wi-Fi متصل می‌شود و امکان مثلث‌بندی را از بین می‌برد. ردیابی موقعیت مکانی Wi-Fi به جای آن از آدرس‌های IP استفاده می‌کند. هر شبکه دارای یک آدرس IP فیزیکی است که به اینترنت بزرگ اجازه می‌دهد بداند کجاست تا بتواند اطلاعات را از طریق اینترنت به طور دقیق ارسال کند. هنگامی که تلفن شما به یک شبکه Wi-Fi متصل می‌شود، با آدرس IP فیزیکی آن شبکه جفت می‌گردد و به سرویس‌های مکان اجازه می‌دهد تا آدرس فعلی شما را بدانند.

تکنولوژی سلولی

ردیابی سلولی بسیار شبیه GPS عمل می‌کند. با این حال، به جای اتصال به ماهواره، دستگاه شما به برج‌های تلفن همراه متصل می‌شود. به طور کلی، شما معمولاً در محدوده حداقل دو برج قرار خواهید داشت که برای سیستم کافی است تا از مثلث برای یافتن مکان شما استفاده کند.

کدهای QR

ردیابی پاسخ سریع (QR) در اصل مشابه Wi-Fi است. هنگامی که یک کد QR پویا اسکن می‌شود، دستگاه اطلاعات مربوط به اسکن را ثبت می‌کند. هنگامی که کد QR ایجاد شد، مکان فیزیکی آن قابل ثبت است. سپس هر زمان که کد اسکن می‌گردد و می‌توان آن مکان را برچسب‌گذاری کرد.

RFID

ردیابی RFID ترکیبی از این روش های دیگر است. یک اسکنر RFID معمولا دارای یک مکان ثابت است. وقتی اسکنر به شبکه‌های دیگر متصل می‌شود، می توانید مکان اسکنر را ثبت کنید. هنگامی که اسکنر RFID فعال می‌شود، هنگام ثبت دسترسی، مکان خود را برچسب‌گذاری می‌کند. این فرآیند می‌تواند مکان دستگاهی که به اسکنر دسترسی دارد را شناسایی کند.

می‌توانید فناوری RFID را در فوب‌های کلیدی برای سیستم‌های ورودی بدون کلید، ساعت‌های زمانی فعال‌شده با RFID برای نظارت بر کارکنان و ردیابی دارایی‌های متعلق به سازمان استفاده کنید. به این صورت می‌توانید به طور دقیق نسبت به مکان آن‌ها اطلاعات لازم را داشته باشید و از این نظر با مشکلی روبه‌رو نباشید.

کاربردهای خدمات مکان محور

کاربردهای خدمات مکان محور زیاد است که در این قسمت به بررسی کامل آن‌ها می‌پردازیم:

مکان‌یاب فروشگاه

اینها به مشتریان خرده فروشی اجازه می دهد تا به سرعت نزدیکترین مکان فروشگاه را پیدا کنند و خرید خودشان را به صورت حضور یا اینترنتی به انجام برسانند. این موضوع باعث افزایش راحتی آن‌ها می‌گردد و رضایتشان را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

بازاریابی مبتنی بر نزدیکی

این بدان معناست که شرکت‌های محلی می‌توانند تبلیغات را فقط برای افراد در همان موقعیت جغرافیایی ارسال کنند. داده های تلفن همراه مکان‌محور به بازاریابان کمک می‌کند تا بتوانند افراد موجود در آن موقعیت جغرافیایی شناسایی کنند و تبلیغات را به آن‌ها نمایش دهند.

دریافت اطلاعات سفر

یک سرویس مکان‌محور می‌تواند اطلاعات لحظه‌ای مانند به‌روزرسانی‌های ترافیک یا گزارش‌های آب‌وهوا را به گوشی هوشمند ارائه دهد تا کاربر بتواند بر اساس آن برنامه‌ریزی کند. این موضوع لذت سفر برای افراد را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد و به افراد اجازه می‌دهد تا بتوانند سفر بهتری داشته باشند.

امداد جاده‌ای

بسیاری از شرکت‌های امداد جاده‌ای برنامه‌ای ارائه می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد اگر کاربر با لاستیک منفجر یا تصادف رانندگی مواجه شد، موقعیت مکانی دقیق آن را ردیابی کنند. به این صورت خودرو امداد برای یافتن فرد نیاز به کار دیگری ندارد و می‌تواند با استفاده از برنامه مکان دقیقش را متوجه شود.

مدیریت نیروی کار سیار

برای شرکت‌های وابسته به لجستیک که نیروی کار سیار و پیمانکاری استخدام می‌کنند، خدمات مکان محور به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند به درستی و خوبی مکان دقیق کارمندان سیارشان را بدانند و به بررسی وضعیتشان بپردازند. این تکنولوژی به آن‌ها امکان می‌دهد تا کارگران از راه دور را مدیریت ‌کنند. زیرا برای انجام این کار مدیران شرکت‌ها اغلب به داده‌های جغرافیایی تکیه می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که کارگران در جایی هستند که باید باشند.

جلوگیری از کلاه برداری

خدمات مبتنی بر مکان می تواند خطرات امنیتی کارت اعتباری را کاهش دهد. به عنوان مثال، یک LBS سطح دیگری از امنیت را با تطبیق مکان مشتری با تراکنش کارت اعتباری ایجاد می‌کند. گره زدن مکان گوشی هوشمند به کارت اعتباری به شرکت اجازه می‌دهد تا تراکنش های انجام شده در چندین مکان جغرافیایی را در مدت زمان کوتاهی علامت گذاری کند و آن‌ها را مورد بررسی دقیق و کامل قرار دهد.

مزایای خدمات مبتنی بر مکان چیست؟

برای مشتریان، خدمات مکان‌محور حس امنیت بیشتری را در مواقع اضطراری ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند به راحتی به کمک خودرو دسترسی داشته باشند و خدمات آمبولانس می توانند در صورت وقوع حادثه فوراً به محل این افراد برسد تا از وقوع خسارت‌های جانی بزرگتر جلوگیری کند. علاوه بر این، LBS به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد آگهی‌های شخصی‌شده و محتوای مرتبط را دریافت کنند، به آن‌ها کمک می‌کند از تجربه سفر خود نهایت استفاده را ببرند و خطر کلاهبرداری را به حداقل می‌رساند.

دلایل مختلفی برای پذیرش LBS وجود دارد:

بهبود تجربه مشتری با LBS

شما می‌توانید به جای اینکه با تبلیغات عمومی و پیشنهادات بازاریابی، آن‌ها را آزار دهید، محتوا و خدمات مرتبط را به مشتریان ارائه دهید. همچنین می‌توانید آن‌ها را به نزدیک‌ترین مکان فروشگاه خودتان هدایت کنید تا این افراد بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن نیاز خودشان را برطرف کنند. با ردیابی اعلام حضورهای منظم و ارائه برنامه های وفاداری، می توانید بهترین مشتریان خود را شناسایی کرده و به آن‌ها پاداش دهید.

بینش دقیق در مورد رفتار مشتری دریافت کنید

خدمات مبتنی بر مکان می تواند به شما کمک کند الگوهای خرید مشتریان خود را درک کنید، چه تعداد از افراد از کسب و کار شما بازدید می کنند، چه زمانی بازدید می کنند و آیا از پیشنهادات شما استفاده می کنند.

تلاش های بازاریابی خود را به حداکثر برسانید

به لطف LBS، می‌توانید مشتریان نزدیک محل کسب‌وکارتان را از پیشنهادات فعلی و رویدادهای ویژه مطلع کنید. علاوه بر این، نظرات آن‌ها در مورد برنامه مکان‌محور می‌تواند به جذب مشتریان جدید کمک کند.

برخی از انواع رایج برنامه‌های مکان‌محور چیست؟

در حالی که بسیاری از مشاغل می توانند از فناوری مبتنی بر مکان استفاده کنند، برخی از صنایع شانس بیشتری برای به حداکثر رساندن مزایای LBS دارند.

What are some common types of location-based apps

برنامه‌های سفر و گردشگری:

برنامه‌های سفر مبتنی بر مکان، مسیرهای بهینه، توصیه‌هایی برای مکان‌های دیدنی نزدیک، جاذبه‌ها، رویدادها ارائه می‌دهند. همچنین در این برنامه‌ها می‌تونید به‌روزرسانی‌های آب و هوای مکان‌های مختلف را را مشاهده کنید و از آن‌ها آگاهی پیدا کنید.

برنامه‌های خرده‌فروشی

با یک برنامه LBS، می‌توانید مشتریان بالقوه به نزدیک‌ترین فروشگاه هدایت کنید، مشتریان بیشتری جذب کنید و میزان فروش خودتان را به طور چشمگیری افزایش دهید.

برنامه‌های سلامت و تناسب اندام

به لطف LBS، یک برنامه می‌تواند فعالیت‌ها و مسیرهای تمرینی کاربران نظارت کند و حتی به آن‌ها کمک کند دستاوردهای ورزشی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. این برنامه‌ها همچنین می‌توانند توصیه‌های تجاری مرتبطی از جمله فروشگاه‌های مواد غذایی سالم به ان افراد ارائه دهند.

رستوران‌ها و برنامه‌های مهمان‌نوازی

یک رستوران یا کسب‌وکار مهمان‌نوازی می‌تواند از برنامه‌های تحویل غذا برای ارائه غذاهای آماده به مشتریان شما استفاده کند. اکثر برنامه های تحویل غذا از LBS برای به روز‌رسانی وضعیت و زمان موردنیاز برای انتظار غذا استفاده می‌کنند. این کسب‌وکار همچنین می‌توانند با استفاده از این تکنولوژی اعلان‌هایی را با پیشنهادات ویژه به مشتریان اطراف ارسال کند.

آیا کسب و کار شما باید از مکان‌محور استفاده کند؟

قبل از اجرای فناوری، مزایا و معایب استفاده از LBS را ارزیابی کنید. در حالی که خدمات مبتنی بر مکان می‌تواند ردیابی تبدیل را تسهیل کند و ارتباط پیشنهادات شما را افزایش دهد، آن‌ها همچنین یک خطر امنیتی اضافی ایجاد می‌کنند که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید تا با مورد خاصی در این زمینه مواجه نشوید.

تکنولوژی مکان محور را به طور کامل بشناسید

تکنولوژی مکان محور، کاربردهای بسیاری دارد و در زمینه‌های متفاوتی استفاده می‌شود؛ البته باید برای استفاده درست از آن‌ها آگاهی کاملی نسبت به کاربردها و مزیت‌هایشان داشته باشید. به همین دلیل در این مقاله آن‌ها را به همراه بقیه موارد موردنیاز بیان کردیم تا به آگاهی کامل و دقیق در این زمینه مهم برسید و مشکلی پیرامون آن‌ها نداشته باشید.

منابع:

Location-Based Services: Definition and Examples

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست