زمان مطالعه : 5 دقیقه

تلماتیک (telematics) یک شاخه بین رشته‌ای است که در موارد بسیاری از جمله ارتباطات از راه دور، تکنولوژی‌های فضایی، حمل و نقل جاده‌ای و تامین ایمنی آن، مهندسی برق و علوم کامپیوتر کاربرد دارد و در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری در ارسال، دریافت و ذخیره اطلاعات دستگاه‌ها از راه دور می‌تواند کارساز باشد که به توسعه بیش از بیش اینترنت اشیاء می‌انجامد و باعث می‌شود تا این حوزه به طور گسترده و ویژه‌ای پیشرفت کند.

تلوماتیک در وسایل نقلیه مانند خودروها برای کنترل و ردیابی خودرو از راه دور و دریافت و ارسال اطلاعات مدنظر شخص استفاده می‌شود و به صاحبان خودروهای مختلف کمک می‌کند تا بتوانند به راحتی خودروی خودشان را از مکانی دور کنترل کنند و از این جهت خیال آن‌ها راحت باشد. خودروها با استفاده از سیستم ناوبری جهانی تلماتیک موجود در سیستم جی پی اس کنترل و ردیابی می‌شوند که قابلیت بسیار مهمی می‌باشد.
به همین دلیل و بسیاری دلایل دیگر، در این مقاله قصد داریم در مورد تلماتیک و کاربردهای مربوط به آن صحبت کنیم تا شما به طور کامل با این فناوری و کاربردهایش آشنا شوید، بتوانید از آن‌ها در زندگی خودتان به خوبی استفاده نمایید و از مزیت‌هایش بهره کافی را ببرید.

تلماتیک چیست؟

در قسمت قبل به صورت جسته و گریخته به این موضوع پرداختیم. اما در این قسمت قصد داریم به شما بگوییم که تلماتیک دقیقا چیست، پس با ما همراه باشید.
هنگامی ارتباطات از راه دور با پردازش اطلاعات به یک نقطه واحد رسیدند و باید با یکدیگر ترکیب می‌شدند، تلماتیک متولد شد. در واقع فناوری تلماتیک معنی گرفتن اطلاعات از یک منبع از راه دور و پردازش خودکار و اتوماتیک آن است و از دو واژه یونانی  TELE به معنای ارتباط و اتصال از راه دور و INFORMATCS به معنی پردازش اطلاعات از طریق یک منبع اطلاعاتی گرفته شده است.
از این فناوری برای مشاهده و کنترل اطلاعات دسته بزرگی از خودروها استفاده می‌شده است . اما در سالهای گذشته از این فناوری در حوزه‌های دیگری مانند حفاری، ساخت و ساز و مدیریت ناوگان خودروها نیز استفاده شده است و به زمینه‌های اولیه خودش محدود نمانده است. استفاده از این فناوری باعث شده است که علاوه بر اینکه سود و بازده این فعالیت‌ها افزایش یابد، ضررهای احتمالی آن‌ها نیز به حد قابل توجهی کاهش یابد که از نظر اقتصادی بسیار قابل توجه و مزیت مهمی می‌باشد.

تلماتیک چگونه کار می‌کند؟

تلماتیک چگونه کار می‌کند؟

در قسمت قبل در مورد ماهیت تلماتیک صحبت کردیم، اما در این قسمت، قصد داریم در مورد چگونگی کار تلماتیک برای شما صحبت کنیم تا به طور کامل با این روند آشنا بشوید.
همانطوری که در قسمت اول اشاره کردیم، فناوری تلماتیک می‌تواند با استفاده از ردیاب‌های متصل شده بر روی سیستم جی پی اس خودروهای مختلف، اطلاعات آن‌ها را به خوبی دریافت کند. بعد از دریافت این اطلاعات آن‌ها را برای مدیریت ناوگان ارسال می‌نماید تا بتواند به راحتی و با استفاده از اطلاعا خودرو شما را ردیابی کند.
دستگاه‌های متصل شده بر روی خودروها می‌توانند اطلاعات مختلفی مانند عملکرد مربوط به عملکرد شرایط و کاربری خودرو را دریافت کنند و به سمت ناوگان حمل و نقل ارسال نمایند تا آن‌ها پردازش کند.

بیشتر بخوانید : ردیاب خودرو چیست؟

کاربردهای تلماتیک چیست؟

در قسمت‌های قبلی به خوبی برای شما توضیح دادیم که تلماتیک چیست و چگونه عمل می‌کند تا بتوانیم این فناوری را در ابتدای کار به صورت کامل به شما معرفی نماییم و آن را در ذهن شما ثبت کنیم. در ادامه به بررسی کاربردهای این فناوری نوظهور و بسیار مفید می‌پردازیم و شما را نسبت به آن‌ها آگاه می‌کنیم.

 • ردیابی خودروهای شخصی

  همانطور که در چند قسمت این متن اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین کاربردهای این فناوری، ردیابی خودروهای شخصی با استفاده از این فناوری است. این فناوری کمک می‌کند تا بر مکان، حرکت، وضعیت و رفتار وسیله نقلیه خودتان به خوبی نظارت کنید و آن را پیمایش نمایید تا دچار آسیب یا گزند خاصی نشود و باعث ضرر مالی نگردد.

 • ردیابی تریلرها

  به طور معمول تریلرها در جاده‌هایی دور از شهر حرکت می‌کنند و توسط رانندگان هدایت می‌شوند که مالک آن تریلر نیستند. فناوری تلماتیک به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی و با استفاده از دریافت اطلاعات توسط ردیاب و پردازش آن‌ها توسط مدیریت ناوگان، حرکت، رفتار و عملکرد راننده و تریلر خودتان را کنترل کنید و از سلامت بار و خودرو اطمینان حاصل کنید.این فناوری باعث می‌شود تا بازده عملکرد راننده نیز به مقدار زیادی افزایش یابد و او در زمان مناسب بار را به مقصد نهایی خودش برساند و از ضرر رسیدن به بار جلوگیری گردد. همه‌ی این موارد نشان می‌دهد که استفاده از فناوری تلماتیک و ردیاب‌های آن به چه میزان حیاتی و حساس هستند و شما باید برای تریلر خودتان از این سیستم ردیابی پیشرفته استفاده نمایید و از آن غافل نشوید.

 • ردیابی کانتینر

  کانتینر‌ها به طور معمول توسط کشتی‌ها حمل می‌شوند و به نقاط مختلف دنیا انتقال پیدا می‌کنند. در میان راه ممکن است که برای کشتی اتفاق‌های زیادی بیفتد. از حمله دزدان دریایی گرفته تا فاسد شدن محموله موجود در کانتنیر و یا حتی آسیب دیدن کشتی حامل بار کانتینر که باید برای جلوگیری از آن‌ها راه‌کاری را به کار بست.یکی از راه‌کار‌های بسیار ویژه و کارآمد، استفاده از فناوری تلماتیک است، زیرا هم قابل ردیابی از راه دور است و هم پردازش اطلاعات بسیار دقیقی دارد که می‌تواند به رصد دقیق موارد مختلف کمک نماید. به طور مثال شما می‌توانید با اتصال ردیاب به داخل کانتینر از مدت زمان باقی مانده مواد موجود در کانتینر آگاه شوید و یا می‌توانید با اتصال ردیاب به کشتی از گم شدن آن به دلیل دزدیده شدن توسط دزدان دریایی جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از ردیاب عملکرد و سلامت کشتی و کانتینر درون آن را پیمایش کنید و از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری کنید و یا سریعا نسبت به تعمیر این موارد اقدام نمایید.

 • مدیریت ناوگان حمل و نقل

  شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف دارای وسایل نقلیه مختلفی هستند که توسط افراد متنوعی استفاده می‌گردد. سلامت و ایمنی این وسایل و خود پرسنل بسیار مهم است و برای آگاهی آن باید راهی پیدا کرد. یکی از راحت‌ترین راه‌ها استفاده از ردیاب‌های تلماتیک است که می‌تواند هم در مدیریت ناوگان حمل و نقل وسایل به شما کمک کند و هم می‌تواند باعث حفظ سلامت پرسنل پرتلاش شما گردد. زیرا پرسنل مانند جواهرات یک کارخانه یا شرکت هستند و بدون آن‌ها به طور عملی کار آن شرکت یا کارخانه پیش نمی‌رود. بنابراین علاوه بر مدیریت حمل و نقل، حفظ سلامت این افراد نیز بسیار مهم است. با توجه به صحبت‌های گفته شده و توضیحات داده شده، به شما توصیه می‌کنیم که برای مدیریت حمل و نقل شرکت یا کارخانه خودتان از این فناوری به طور قطع استفاده کنید.

فناوری تلماتیک را به کار ببندید

فناوری تلماتیک، فناوری است که نوظهو اما پر کاربرد است و می‌تواند برای بشریت فایده‌های بسیاری داشته باشد و در حوزه‌های مختلف زندگی استفاده شود که در این مقاله به چندین مورد مهم آن اشاره نمودیم. به دلیل نوظهور بودن این تکنولوژی بسیاری از شما با نحوه عملکرد و ماهیت خود آن نیز به خوبی آشنا نیستید، به همین دلیل در متن ماهیت کلی آن و نحوه عملکرد را نیز توضیح دادیم تا بتوانید به خوبی با این موارد آشنا شوید.

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم، تمام موارد مربوط به این فناوری را به شما توضیح دادیم تا با آن‌ها آَنا شوید و هر جا که احساس نیاز کردید، از آن استفاده نمایید. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا با این فناوری آشنا بوده‌اید یا خیر؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست