زمان مطالعه : 6 دقیقه

ترافیک درون شهرها، دوری محل کار از محل زندگی پرسنل و بسیاری موارد دیگر مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها را مجاب می‌کند تا از سرویس ایاب و ذهاب استفاده کنند و این امکان را برای پرسنل و کارکنان خودشان فراهم کنند تا آن‌ها بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر به محل کارخانه، سازمان و یا شرکت خودشان برسند و بازده کاری آن‌ها در هنگام فعالیت در محل کار خودشان افزایش یابد.

سرویس ایاب و ذهاب علاوه بر کاربردی که برای جابه‌جایی پرسنل شرکت‌ها و سازمان‌ها دارد، می‌تواند در جاهای دیگری نیز مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از از آن مکان‌ها، جا‌به‌جایی گردشگران و مسافران تورهای مختلف در داخل شهرهای مختلف است. این امکان می‌تواند هم باعث راحتی حمل و نقل این گردشگران و مسافران شود و هم می‌تواند از بسیاری از مشکلات مانند گم‌شدن گردشگران، گیج‌شدن آن‌ها و خستگی‌های ناشی از آن‌ها جلوگیری کند و بسیار کاربردی و مفید باشد.

همچنین سرویس ایاب و ذهاب می‌تواند جهت مدارس خصوصی مورد استفاده قرار بگیرد و به عنوان یک امکان اضافه و مزیت رقابتی آن مدارس به شمار آید. این مزیت باعث می‌شود تا والدین بیشتر نسبت به ثبت‌نام دانش‌آموز خودشان در این مدارس شوند. به همین دلایل و بسیاری دلایل دیگر در این مقاله قصد داریم برای شما در مورد سرویس ایاب و ذهاب صحبت کنیم و موارد مربوط به آن را برای شما به طور کامل شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

برای تنظیم یک قرارداد سرویس ایاب و ذهاب حرفه‌ای چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

همانطوری که در قسمت قبل توضیح دادیم، سرویس ایاب و ذهاب دارای کاربردهای بسیاری است و می‌تواند در مکان‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. اما باید بدانید که برای استفاده از این سرویس‌ها باید با شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این سرویس‌ها قرارداد ببندید. در هنگام عقد قرارداد سرویس ایاب و ذهاب حتما برخی از نکات را باید در نظر بگیرید که دچار ضرر نشوید و بتوانید یک قرارداد سرویس ایاب و ذهاب مفید و کاربردی ببندید.

استفاده از سرویس ایاب و ذهاب

 • وجود مشخصات طرفین قرارداد پیمانکاری سرویس ایاب و ذهاب
  هنگامی که قصد عقد یک قرارداد پیمانکاری سرویس ایاب و ذهاب را دارید، توجه کنید که حتما مشخصات طرف مقابل شما نیز در قرارداد ایاب و ذهاب مانند مشخصات شخصی خودتان موجود باشد تا در صورت بروز اختلاف یا مشکل خاص، به طور خاص بدانید که با چه کسی طرف قرارداد هستید و باید صحبت کنید.
 • وجود موضوع، مدت و هزینه قرارداد سرویس ایاب و ذهاب
  موردی که در هنگام عقد هرگونه قراردادی، مانند قرارداد پیمانکاری سرویس ایاب و ذهاب باید به آن توجه کنید. این است که موضوع آن قرارداد باید به طور کامل در قرارداد ذکر شده باشد، مدت قرارداد سرویس ایاب و ذهاب ثبت شده باشد و به طور شفاف مشخص باشد که به ازای این مدت خاص، چه مقدار هزینه باید پرداخت شود تا از هرگونه مشکلی در آینده جلوگیری کند و خیال شما را به طور کامل راحت نماید.
 • وجود روش و نحوه پرداخت هزینه سرویس ایاب و ذهاب
  مورد بعدی در هنگام عقد قرارداد پیمانکاری باید حتما به آن توجه کنید و از آن غافل نشوید، این است که روش و نحوه پرداخت هزینه سرویس ایاب و ذهاب باید دز قرارداد پیمانکاری سرویس ایاب و ذهاب به طور کامل ذکر شده باشد.
 • وجود تعهدات پیمانکار و کارفرما
  هنگامی که شما قرارداد پیمانکاری را برای سرویس ایاب و ذهاب می‌بندید، باید حتما دقت کنید که تعهدات طرفین در این قرار‌داد ذکر شده باشد و کاملا شفاف باشد.
  به طور مثال مشخص کنید که طرف قرارداد شما موظف است که در روز چه تعداد اتومبیل و چه نوع‌هایی از خودرو را برای شرکت، مدرسه یا کارخانه شما بفرستد و حتما آن را در قرارداد سرویس ایاب و ذهاب خودتان به درستی وارد کنید و از آن غافل نشوید، زیرا می‌تواند در بلند‌مدت مشکل‌ساز شود. در صورتیکه پیمانکار از نرم افزار های مدیریت ایاب و ذهاب استفاده نماید، گزارش های خروجی این نرم افزارها میتواند برای شما مفید باشد.
 • وجود نحوه حل اختلاف و فسخ قرارداد
  بعد از عقد قرارداد پیمانکاری سرویس ایاب و ذهاب مانند هر نوع قرارداد پیمانکاری دیگری، ممکن است بین شما و خدمات‌دهنده مشکلاتی به وجود بیاید، بنابراین باید در این قرارداد نحوه‌ی حل اختلاف و مرجعی که به آن رسیدگی کننده به آن را مشخص کنید تا بتوانید به راحتی به آن‌جا مراجعه کنید، مشکل خودتان با سرویس‌دهنده ایاب و ذهاب را حل و فصل کنید و کم‌تر اذیت شوید.
 • بررسی اعتبار شرکت خدمات دهنده و مهارت و مدارک رانندگان آن‌ها
  حتما قبل از عقد از هر نوع قرارداد سرویس ایاب و ذهابی، اعتبار شرکت خدمات‌دهنده و رانندگان آن را به دقت بررسی کنید. زیرا می‌تواند باعث ضرر‌های زیادی شود. به طور مثال اگر شرکت معتبر نباشد، پول را می‌گیرد و خدمات درستی را به شما ارائه می‌دهد و باعث می‌شود تا علاوه بر مشغله‌های بسیار خودتان مجبور به پیگیری خدمات آن‌ها نیز شوید که بسیار اذیت کننده است.
  اگر رانندگان دارای مهارت درستی نباشند و مدارک آن‌ها جعلی باشد، می‌تواند برای سلامت کارکنان یا دیگر افرادی که از این سرویس ایاب و ذهاب استفاده می‌کنند، خطرناک باشد و یا حتی خدا ناکرده باعث از دست دادن آن‌ها شود که اتفاقی بسیار تلخ و آزاردهنده‌است. بنابراین حتما این مورد را در موقع عقد قرارداد در نظر داشته باشید و از آن غافل نشوید، زیرا بسیار مهم است.
 • وجود مشخصات کامل رانندگان سرویس ایاب و ذهاب
  هنگامی قرارداد سرویس ایاب و ذهاب خودتان را می‌بندید، توجه داشته باشید که حتما مشخصات کامل رانندگان خودرو‌هایی که قرار است برای سرویس بیایند، در قرارداد پیمانکاری سرویس ایاب و ذهاب شما ثبت شود تا به طور کامل مشخص باشد که چه کسی قرار است، برای سرویس بیاید و خیال شما از این بابت راحت باشد.
در این رابطه بخوانید: نرم افزار ایاب و ذهاب

نرم افزار سرویس ایاب و ذهاب

خودروهای مناسب این سرویس چه نوع خودروهایی هستند؟

در قسمت قبل در مورد نکات و مواردی که باید در هنگام عقد قرارداد پیمانکاری سرویس ایاب و ذهاب باید رعایت کنید، با شما صحبت کردیم و آن‌ها را به طور کامل برای شما شرح دادیم تا با آگاهی کامل بتوانید این نوع از قرارداد را ببندید و ضرر نکنید. اما در این قسمت قصد داریم، در مورد برخی از خودروهایی که برای سرویس ایاب و ذهاب مناسب هستند، صحبت کنیم و آن‌ها را به شما معرفی کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و این خودروها را بشناسید.

 • خودروهای شخصی چهار نفره
  اولین نوع از خودروهایی که می‌تواند برای سرویس ایاب و ذهاب مناسب باشد، خودروهای شخصی چهار نفره است. اغلب از این نوع خودروها برای سرویس ایاب و ذهاب مدارس خصوصی استفاده می‌شود. زیرا این مدارس نیاز به ظرفیت بسیار بالایی ندارند و فاصله مدارس تا منزل دانش‌آموزان بسیار زیاد نیست که باعث می‌شود تا چند بار رفت و برگشت، زمانی زیادی نبرد و از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد.
 • خودروهای ون 10 نفره یا 14 نفره
  به طور معمول شرکت‌هایی با تعداد نیروی بین 10 تا 50 از این نوع ون‌ها برای سرویس ایاب و ذهاب شرکت خودشان استفاده می‌کنند تا بتوانند با تعداد ماشین‌های کمتر و سریع‌تر افراد و پرسنل شرکت خودشان را به محل شرکت و سر کار خودشان برساند و همچنین بتواند هزینه‌های مربوط به این کار را به حدقابل‌توجهی کاهش دهد و صرفه‌جویی اقتصادی خوبی انجام دهند.
 • اتوبوس‌های اسکانیا
  کارخانه‌های بزرگ، پتروشیمی‌ها و دانشگاه‌ها از اتوبوس‌های اسکانیا به طور معمول برای حمل و نقل و سرویس ایاب و ذهاب خودشان استفاده می‌کنند. زیرا تعداد افراد استفاده کننده از این سرویس‌ها در این مکان‌ها بسیار زیاد است و اگر ظرفیت سرویس کم باشد، یا باید تعداد سرویس‌ها افزایش یابد و یا باید تعداد دفعات رفت و برگشت سرویس‌های ایاب و ذهاب باید افزایش یابد که می‌تواند هم باعث افزایش زمان رسیدن افراد به مکان مورد نظر شود و هم باعث شود تا هزینه‌های اقتصادی مربوط به سرویس ایاب و ذهاب به حد قابل توجهی افزایش یابد.

از سرویس ایاب و ذهاب به درستی استفاده کنید

استفاده از سرویس ایاب و ذهاب می‌تواند به طور قابل‌توجهی زمان رفت و آمد کارکنان یا افراد دیگر را کاهش دهد که همین مورد باعث افزایش بیش از بیش بازده این افراد و سود آن مجموعه می‌گردد، بنابراین استفاده از سرویس ایاب و ذهاب امروزه لازم است و به یکی از امکانات الزامی شرکت‌ها، کارخانه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس خصوصی تبدیل شده است.

سرویس ایاب و ذهاب علاوه برکاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در وقت باعث احتمال آسیب‌های مختلف به افراد مجموعه‌ها در طول رفت و آمد شود که مزیت بسیار مهمی به شمار می‌آید. به همین دلیل‌ها در این مقاله سعی کردیم، به شما بگوییم که سرویس ایاب و ذهاب چیست، چه مزایایی دارد، در هنگام عقد قرارداد پیمانکاری آن باید به چه نکاتی دقت کنید و چه خودروهایی مناسب این نوع سرویس می‌باشد. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا از سرویس ایاب و ذهاب استفاده می‌کنید یا خیر

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست