1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات مدیریت ناوگان
 4. سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد چیست و چه کاربردهایی دارد؟
سیستم کنترل تردد چیست؟

سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 6 دقیقه

یکی از اصلی‌ترین اصول موجود در یک سازمان یا شرکت موارد سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد است. این موارد معین می‌کند که کدام یک از رانندگان حق تردد در چه مکانی را دارد، چه کسی در چه جایی نمی‌تواند حضور داشته باشد و حق تردد در آن‌جا را ندارد که موارد بسیار مهمی به شمار می‌آیند و بدون رعایت آن‌ها ممکن است که اطلاعات سری سازمان یا شرکت به بیرون درز کند و یا تجهیزات آن‌جا دچار آسیب‌دیدگی و خرابی شود که مطلوب هیچ مدیری نمی‌باشد.

به طور مثال یکی از مکان‌هایی که نیاز به استفاده الزامی کنترل تردد دارد، دیتا سنتر هر سازمان یا شرکت است که اطلاعات مهم و کلی سازمان در آن‌جا قرار دارد و در صورتی که شخص غیر فنی یا ناآشنا به این تجهزات دسترسی پیدا کند، می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند و ضررهای مالی فراوانی را برای صاحبان شرکت به بار بیاورد.

به همین دلیل در این مقاله سعی داریم تا بگوییم که سیستم کنترل تردد چیست و در چه مکان‌هایی کاربرد دارد تا شما بتوانید به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید و این موارد را در سازمان خودتان رعایت کنید تا دچار آسیب مالی و اذیت نشوید.

نحوه‌ی کار سیستم‌های حضور و غیاب  چگونه است؟

به طور کلی سیستم‌های کنترل تردد بر اساس اطلاعات ورودی مانند گذر واژه، پین یا شماره شناسایی شخصی و علائم امنیتی وظیفه مهم کنترل تردد اشخاص مختلف را انجام می‌دهند و از حضور افراد غیرمسئول در مکان‌های مهم و مختلف جلوگیری می‌کند.

این سیستم‌ها به یک قفل در متصل هستند. شما امکان دارید، این وسایل را بر روی درب ورودی مکان‌های مختلف متصل کنید و تردد آن‌جا را کنترل کنید. فردی که می‌خواهد وارد آن فضا یا مکان شود، باید بتواند اطلاعات لازم مانند رمز عبور، شماره شناسایی یا پین ورود و دیگر علامت‌های امنیتی را به درستی وارد کند تا بتواند وارد فضای مورد نظر شود و از امکانات آن‌جا استفاده کند.

این سیستم‌ها همچنین به یک کنترلر متصل می‌باشند که آن کنترلر دارای نرم‌افزار خاصی می‌باشد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید عبور و مرور در مکان مورد نظر را کنترل کنید. این نرم‌افزار را می‌توانید بر روی سرور اصلی سیستم خودتان اجرا کنید تا نیروهای کنترل کننده شما بتوانند راحت‌تر و از طریق این سرور‌ها کنترل تردد را مشاهده و ارزیابی کنند و در صورت بروز مشکلی آن را به سرعت حل کنند.

بیشتر بخوانید : نرم افزار حضور و غیاب و کنترل تردد

سیستم‌های کنترل تردد دارای آلارم و علامت هشدار هستند که به شما کمک می‌کند تا بتوانید افرادی که قصد تخریب تجهزات یا امکانات شما را دارند را به سرعت شناسایی کنید و از اقدامات آن‌ها جلوگیری نمایید.

سیستم‌های حضور و غیاب و کنترل تردد دارای چه انواعی هستند؟

سیستم‌های کنترل دارای سه  نوع کلی است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم تا به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید.

 • سیستم کنترل تردد کارتی

این سیستم‌ها بر اساس کارت ورود کار می‌کنند. این سیستم‌ها یک کارت‌خوان دارند که فرد  باید کارت ورود خودش را در آن‌جا بکشد و در صورتی که کارت او توسط کارت‌خوان دستگاه مورد قبول واقع شود، می‌تواند وارد آن مجموعه یا فضای سازمان شود و در غیر اینصورت اجازه ورود پیدا نمی‌کند.

با استفاده از این کارتخوان، راننده وسیله نقلیه یا هر شخص  دیگر نیازی به استفاده از کلید ندارد و می‌تواند بدون استفاده از آن به یک مکان شرکت وارد شود که بسیار کاربردی است.

 • سیستم کنترل تردد بیومتریک

این سیستم‌های کنترل تردد از ویژگی‌ها و فیزیولوژی بدن انسان برای کنترل افراد مختلف استفاده می‌کنند و دارای دو نوع مختلف می‌باشند.

کنترل تردد بیومتریک

 1. سیستم کنترل تردد براساس اثر انگشت افراد

  این سیستم‌های کنترل تردد از اثر انگشت رانندگان خودروهای مختلف برای کنترل تردد و عبور و مرور افراد استفاده می‌کنند. اثر انگشت فرد در دستگاه کنترل تردد این سیستم ثبت شده است و فرد باید در هنگام ورود، اثر انگشت خودش را بر روی دستگاه ثبت کند تا سیستم آن را با اثر انگشت ثبت‌شده تطبیق دهد. اگر اثر انگشت‌ها یکی بود، سیستم کنترل تردد اجازه عبور می‌دهد و در غیر اینصورت درب ورودی برای فرد مورد نظر باز نمی‌شود و آن فرد نمی‌تواند وارد آن فضای شرکت شود.

سیستم کنترل تردد براساس اثر انگشت افراد

 1. سیستم کنترل تردد براساس چهره

  سیستم کنترل تردد چهره براساس صورت افراد راننده تنظیم شده است. چهره فرد در آن سیستم ثبت شده است و فرد هنگامی که می‌خواهد، وارد آن مجموعه شود، باید چهره خودش را در جلوی دستگاه کنترل تردد قرار دهد تا دستگاه کار تطبیق چهره را انجام دهد و پس از تایید چهره فرد موردنظر به او اجازه ورود به مکان مورد نظر را دهد.

سیستم کنترل تردد براساس چهره

 • سیستم کنترل تردد رمزی

این سیستم کنترل تردد براساس رمز عبور رانندگان خوردوهای کار می‌کند. فرد باید در هنگام ورود رمز عبور تعریف شده برای دستگاه را وارد کند تا دستگاه درست یا غلط بودن رمز را تشخیص دهد. اگر رمز عبور درست باشد، دستگاه کنترل تردد اجازه عبور و ورود فرد به مجموعه را به شخص موردنظر می‌دهد و در غیر اینصورت از عبور فرد جلوگیری می‌کند و فرد باید درستی رمز عبور خودش را چک و پیگیری کند.

در چه مکان‌هایی باید از سیستم کنترل تردد استفاده کرد؟

در قسمت قبل در مورد انواع سیستم‌های کنترل تردد پرسنل یا افراد مختلف صحبت کردیم و آن‌ها را برای شما به طور مختصر توضیح دادیم تا بتوانید آن‌ها را بشناسید و آگاهی کاملی نسبت به آن‌ها داشته باشید. پس با ما همراه باشید تا موارد مهم استفاده از سیستم‌های کنترل تردد را بشناسید.

 • درب‌های آزمایشگاه

  تجهیزات و وسایلی که در آزمایشگاه استفاده می‌شود، به طور معمول دارای قیمت بسیار بالایی هستند و از حساسیت بسیار زیادی برخوردار هستند. به همین دلیل نیاز است که درب ورودی آزمایشگاه‌ها دارای سیستم کنترل تردد باشند تا رانندگانی که مربوط به این بخش نمی‌شوند، نتوانند به راحتی وارد آزمایشگاه شوند.

 • اتاق‌های سرور

  همان‌طوری که در قسمت اول اشاره کردیم، یکی فضاهایی که نیاز به کنترل تردد و سیستم کنترل تردد دارد، اتاق‌های سرور است یا دیتاسنتر‌ها می‌باشد. زیرا در این مکان‌ها اطلاعات حیاتی و بسیار حساس یک سازمان یا شرکت حفظ و نگهداری می‌شود و از طرفی دیگر خود تجهیزات این مکان دارای هزینه‌های مالی بسیار بالایی هستند و در صورتی خرابی می‌تواند، باعث ضررهای مالی بسیار زیادی به سازمان و مجموعه موردنظر شود.
  به همین دلیل لازم است که درب اتاق‌های سرور دارای سیستم کنترل تردد باشد و کنترل تردد و عبور و مرور این نوع مکان از این طریق به انجام برسد تا از آسیب‌ها و ضررهای مالی احتمالی جلوگیری کند.

 • درب اتاق‌های خاص بیمارستان

  بیمارانی که در اتاق‌هایی مانند سی سی یو بستری هستند، از شرایط مطلوبی برخوردار نیستند و لازم است که برای جلوگیری از ورود عوامل آزاردهنده آن‌ها و مواردی که سلامت‌ آن‌ها را به خطر می‌اندازد، تردد این اتاق‌ها نیز کنترل شود. بهترین گزینه برای کنترل این اتاق‌ها، سیستم‌های کنترل تردد است که دارای کم‌ترین خطای ممکن است و از بیش‌ترین امنیت ممکن برخوردار است.
  به همین دلیل توصیه می‌شود که از این سیستم‌ها نیز در درب اتاق‌های خاص بیمارستان مانند سی سی یو و یا فضای دیگر استفاده شود تا از بیماران داخل این اتاق‌ها به نحو احسن محافظت شود و از حضور رانندگان و افراد غریبه به این مکان‌ها جلوگیری گردد.

 • اتاق‌های ارگان‌های نظامی

  یکی از مکان‌های دیگری که نیاز به این نوع سیستم‌ها دارد، اتاق‌های ارگان‌های نظامی است. زیرا دارای اطلاعات بسیار حساس هستند که در صورت گم‌شدن یا دزدیده‌شدن باعث اتفاقات بسیار ناگواری شود و جان بسیاری از انسان‌ها را به خطر بیندازد. بنابراین لازم است که از حضور خودروهای عریبه به مکان‌های نظامی جلوگیری به عمل آید.

سیستم‌های حضور و غیاب را برای کنترل تردد به کار بگیرید

سیستم‌های کنترل تردد، یکی از مواردی است که می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید به راحتی تردد و عبور و مرور مکان مختلف و حساس را کنترل کنید و از تردد افراد غیر مرتبط در این مکان‌ها جلوگیری کنید. این کنترل تردد کمک می‌کند تا از گم‌شدن یا دزدیده‌شدن اطلاعات مهم جلوگیری کنید، از آسیب دیدن تجهیزات مهم پیشگیری کنید و از سلامت افراد مختلف نیز محافظت کنید.

به همین دلیل در این مقاله در مورد نحوه‌ی عملکرد این سیستم‌های حضور و غیاب و کنترل تردد، انواع آن‌ها و برخی از مکان‌هایی که باید نصب شوند، صحبت کردیم تا با آن‌ها به طور کامل آشنا شوید و بتوانید از این سیستم‌ها به خوبی استفاده کنید. در قسمت نظرات به ما بگویید که از کدام یک از این نوع سیستم‌های کنترل تردد استفاده می‌کنید؟

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست