1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات مدیریت ناوگان
 4. مدیریت ناوگان جمع آوری پسماند چیست و چه مزایایی دارد؟
مدیریت ناوگان جمع و آوری پسماند

مدیریت ناوگان جمع آوری پسماند چیست و چه مزایایی دارد؟

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

به کلیه ضایعات بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، خانه‌های شهری و بسیاری موارد دیگر پسماند گفته می‌شود که به دلیل رعایت موارد زیست محیطی و جلوگیری از بروز بیماری‌های ناشی از آن، نیاز به جمع‌آوری آن‌ها وجود دارد. برای جمع‌ آوری پسماند‌ مکان‌های مختلف باید از ناوگان حمل و نقل استفاده شود که برای افزایش بازدهی جمع‌آوری و مدیریت بهتر این ناوگان و مسیربندی هوشمند آن‌ها و بسیاری موارد دیگر باید از سیستم هوشمندی به نام سیستم مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند استفاده گردد.
به همین دلیل و برای کمک به شما در ادامه این مقاله قصد داریم، در مورد اینکه مدیریت ناوگان جمع‌ آوری پسماند چیست و مزایای آن به طور کامل و دقیق صحبت کنیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید و ابهامی در این زمینه نداشته باشید. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با این موارد آشنا شوید و سوالی برایتان در زمینه مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند برای شما باقی نماند.

 خودروهای قابل استفاده در ناوگان جمع‌ آوری پسماند کدام موارد هستند؟

قبل از هر چیزی باید به معرفی خودروهایی که در مدیریت جمع‌آوری ناوگان پسماند استفاده می‌شود، بپردازیم و کمی در مورد آن‌ها توضیحاتی را دهیم.

 • خودروی مکانیزه جمع‌ آوری پسماند
  به طور معمول ناوگان جمع‌آوری پسماند شهرداری‌ها از خودروهای مکانیزه برای جمع‌آوری استفاده می‌کنند.
 • خاور
  یکی دیگر از خودروهایی که در جمع‌آوری پسماند، به طور عمده مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاور است.
 • کامیون
  کامیون‌ها نیز برای جمع‌آوری پسماند مورد استفاده قرار می‌گیرند، از ظرفیت بسیار بیشتری برخوردار هستند و برای مکان‌هایی پسماند زیادی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیریت خودروهای ناوگان جمع‌ آوری پسماند چیست؟

در قسمت قبل خودروهایی که در جمع‌آوری پسماند به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شما معرفی کردیم و توضیح مختصری در مورد آن‌ها به شما دادیم تا بتوانید به طور دقیق با این موارد آشنا شوید و در این زمینه با ابهام خاصی رو‌به‌رو نباشید. اما در این قسمت قصد داریم، در مورد مدیریت خودروهای ناوگان جمع‌آوری پسماند صحبت کنیم و در این مورد به طور مختصر توضیحاتی به شما ارائه دهیم تا با این مورد آشنا شوید.

مدیریت خودروهای ناوگان جمع‌ آوری پسماند، برنامه‌ریزی، کنترل و رصد لحظه‌ای خودروهایی است که برای جمع‌آوری پسماند به مکان‌های مورد نظر ارسال می‌شوند تا بتوان بازده این کار به طرز قابل توجهی افزایش داد و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش داد که مطلوب مدیران این ناوگان حمل و نقل جمع‌آوری پسماند می‌باشد.

هزینه‌های جمع‌آوری پسماند شامل چه مواردی است؟

شاید برای برخی از افراد سوال پیش بیایید که جمع‌آوری پسماند و ناوگان آن‌ها چه هزینه‌ای دارند و آیا نیاز است که حتما از مدیریت ناوگان حمل و نقل جمع‌آوری پسماند استفاده گردد یا خیر؟

جواب به طور قطعی بله است، زیرا ناوگان جمع‌آوری پسماند هر روز این کار را انجام می‌دهند که در هر بار مراجعه سوخت مصرف می‌کنند و بعد از مدتی این خودروها نیاز به تعمیرات و نگهداری دارند. این دو مورد تنها برخی از هزینه‌های این ناوگان است و در صورت نبود نظارت بر ناوگان و استفاده نکردن از مدیریت  ناوگان جمع‌ آوری پسماند  امکان افزایش سرسام آور این هزینه‌ها وجود دارد که به هیچ‌وجه مطلوب مدیران این نوع از ناوگان نمی‌باشد.

از  چه نوع خودروهایی می‌توان در جمع‌آوری پسماند استفاده کرد؟

خودروهایی که برای جمع‌آوری پسماند قابل استفاده هستند، شامل دو مورد استیجاری و داخلی شرکت می‌باشند که ناوگان جمع‌آوری پسماند ارگان‌هایی مانند شهرداری می‌توانند از هر دوی آن‌ها به خوبی استفاده کنند و محدودیتی در این زمینه نداشته باشند. در ادامه به شرح مختصری در مورد این خودروها می‌پردازیم.

 • خودروهای استیجاری جمع‌آوری پسماند

همانطور که می‌دانید شرکت‌های پیمانکاری هستند که ناوگان حمل و نقل خودشان را اجاره می‌دهند تا اشخاص دیگر بتوانند با پرداخت کرایه آن‌ها از این خودروها استفاده نمایند. جمع‌آوری پسماند نیز از این قاعده مستثنا نیست و مراکزی که جمع‌آوری پسماند به صورت روزانه ندارند، می‌توانند از این خودروها استفاده کنند تا هزینه‌های خودشان را به طرز قابل توجهی کاهش دهند.
برای مدیریت این نوع ناوگان حمل و نقل جمع‌آوری پسماند می‌توان به راحتی از سیستم نرم‌افزاری استفاده کرد و در این زمینه مشکل خاصی نداشت.

 • خودروهای داخلی جمع‌ آوری پسماند

در روش دوم ارگان‌ها می‌توانند به جای کرایه خودرو از یک شرکت پیمانکار، اقدام به خریداری آن بکنند تا بتوانند بدون دغدغه و به صورت شبانه‌روزی از آن استفاده نمایند. این روش مناسب ارگان‌های مانند شهرداری است که به صورت روزانه، اقدام به جمع‌آوری پسماند می‌کنند و باعث کاهش هزینه‌های این نوع ارگان به طور قابل توجهی می‌شود که مطلوب مدیران حمل و نقل این مجموعه می‌باشد.

برای مدیریت این نوع از ناوگان نیز می‌تواند به راحتی از سیستم‌های نرم‌افزاری استفاده کرد و با محدودیت خاصی رو‌به‌رو نبود.

مزایای استفاده از مدیریت ناوگان جمع‌ آوری پسماند چیست؟

در قسمت قبل برخی از استفاده‌های از نرم‌افزار مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند را به شما معرفی کردیم. اما در این قسمت قصد داریم، در مورد مزایایی این ناوگان به طور دقیق و جامع صحبت کنیم و آن‌ها را برای شما بیان کنیم.

1. امکان محاسبه درست‌تر و دقیق‌تر مصرف سوخت

مدیریت مصرف سوخت و کاهش مصرف آن توسط ناوگان جمع‌آوری پسماند همواره یکی از مواردی است که برای مدیران این مجموعه‌ها دغدغه می‌باشد و به دنبال راه‌حلی برای آن می‌گردند تا بتوانند آن را محقق نمایند.
استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند به این امر کمک زیادی می‌کند و آن را برای کاملا محقق می‌نماید. بنابراین توصیه می‌کنیم که از این نوع مدیریت حتما استفاده کنید.

بیشتر بدانید : نرم افزار مدیریت مصرف سوخت

2. مسیریابی هوشمند و سریع

به دلیل تعدد مکان‌های جمع‌آوری مکان‌هایی که در شهرها، جمع‌آوری پسماند آن‌ها و گم نکردن آدرس دقیق محل، یکی از مشکلات راننده‌های ناوگان حمل و نقل جمع‌آوری پسماند شهرداری است که اذیت کننده می‌باشد.
نرم‌افزار مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند به این مهم کمک زیادی می‌کند و مسیریابی هوشمند و سریع را برای راننده‌های خودروهای جمع‌آوری پسماند محقق و ممکن می‌کند.

3. رصد دقیق عملکرد راننده خودرو

رصد عملکرد راننده ناوگان حمل و نقل جمع‌آوری یک مورد مهم است و می‌تواند بسیار در افزایش بازدهی عملکرد این خودروها و ناوگان مربوط به آن‌ها نیز اثر قابل توجهی بگذارد که بسیار مهم و قابل اهمیت می‌باشد.
استفاده از مدیریت ناوگان جمع‌ آوری پسماند این مهم را به طور دقیق و شفاف مهیا می‌کند و موانع شما در این مسیر را به طور کامل مرتفع می‌نماید.

4. برنامه‌ریزی دقیق حرکت خودروها

یکی از وظایف اصلی ناوگان حمل و نقل هر ارگانی، برنامه‌ریزی دقیق رفت و آمد خودروها و راننده‌های مربوط به این خودورها است تا آن‌ها بتوانند، درست‌تر و به طور صحیح به محل مشخص خودشان برسند و اشکالی در این زمینه به وجود نیایید.
نرم افزار مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند، به ناوگان مربوط به آن در محل‌های مختلف مانند بیمارستان‌ها، شهرداری‌ها، کارخانجات مختلف و بسیار موارد دیگر کمک می‌کند تا بتوانند برنامه‌ریزی دقیق حرکت و برگشت خودروها ناوگان خودشان را به درستی انجام بدهند و در این زمینه محدودیت نداشته باشند.

5. تعمیر و نگهداری دقیق خودروها

خودروهای ناوگان جمع‌آوری پسماند، نیز مانند دیگر خودروها نیاز به تعمیر و نگهداری درست و به موقع دارند و در صورت رسیدگی مناسب، از کار می‌افتند و از حرکت می‌ایستند که باعث به بار آمدن هزینه‌های هنگفتی برای این مجموعه‌ها می‌گردد.
استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند به شما کمک می‌کند تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خودرو مربوط به ناوگان را تعمیر کنید و نگهداری بهتر آن را انجام دهید و از خراب شدن کلی آن جلوگیری می‌نماید که بسیار مطلوب است.

بیشتر بخوانید : نرم افزار تعمیرات و نگهداری خودرو

6. محاسبه دقیق‌تر دستمزد راننده‌ها

همانطور که ذکر کردیم، استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان جمع‌ آوری پسماند کمک می‌کند تا بتوانید عملکرد راننده‌های خودروهای مربوط به این ناوگان را رصد و کنترل کنید که به محاسبه‌ دقیق و صحیح‌تر دستمزد راننده‌ها مربوط به آن‌ها نیز کمک شایانی می‌نماید.

از مدیریت ناوگان جمع آوری پسماند استفاده کنید

استفاده از مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند بسیار کارآمد است و می‌تواند مزایایی چون افزایش بازده این ناوگان، کاهش مصرف سوخت، رصد دقیق راننده و بسیار موارد را به دنبال داشته باشد که از طرفی دیگر هزینه‌های اقتصادی شما و دردسر‌های مربوط به این ناوگان را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و کارتان را راحت‌تر می‌کند.

در این مقاله در مورد اینکه مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست، چه هزینه‌هایی دارد، از چه نوع خودروهایی می‌توان در جمع‌آوری این موارد استفاده کرد و مزایای این نوع از مدیریت ناوگان حمل و نقل به طور کامل و دقیق صحبت کردیم و موارد مربوط به آن را برای شما بیان کردیم تا بتوانیم به طور کامل و دقیق به سوالاتتان در این زمینه پاسخ شفاف داده باشیم و ابهامی برایتان در این زمینه خاص باقی نگذاشته باشیم. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا از مدیریت ناوگان جمع‌آوری پسماند در ارگان خودتان استفاده می‌کنید یا خیر؟

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست