زمان مطالعه : 14 دقیقه

مستقل از اینکه چه معنا و تعریفی از حمل و نقل هوایی در ذهن شما است، بازهم این روش، یکی از بهترین راه‌های موجود برای جابه‌جایی مسافر و بار است. قاعدتا از ما انتظار دارید، در مورد این روش و موارد مربوط به آن بشنوید، زیرا برخلاف تصور عمومی، بسیاری از افراد اطلاعات چندانی در مورد این روش ندارند. عده‌ی زیادی از افراد مطلع، نیز اطلاعات جسته و گریخته‌ای دارند که در خیلی از موارد به کار نمی‌آید و حتی مشکل‌ساز نیز می‌شود.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا در مورد تاریخچه حمل و نقل هوایی، تعریف دقیق آن، مزایا و معایب استفاده از این روش برای جابه‌جایی افراد و کالاها، عوامل درگیر در آن و دیگر موارد مربوط به این نوع حمل و نقل بپردازیم و آن‌ها به صورت مفید و کاربردی برای شما توضیح دهیم تا آگاهیتان در این زمینه تکمیل شود و بتوانید با‌آشنایی بیشتر از این خدمات استفاده کنید.

از چه زمانی حمل و نقل هوایی در ایران استفاده می‌شده است؟

برای اولین بار در سال 1910 میلادی، اولین بار با‌استفاده از حمل و نقل هوایی جابه‌جا شد. این بار از شهر دیتون به کلیستون منتقل شد و مدت زمان انتقال بار نیز یک ساعت بود. در آن سال‌ها، هواپیما باربری موجود جنس، دوام بالا و ظرفیت زیادی نداشتند، به همین دلیل امکان حمل بارهای سنگین با‌استفاده از آن‌ها وجود نداشت و تنها می‌توان بارها و بسته‌های کوچک را با‌ به کار‌گیری حمل و نقل هوایی به مکان‌های دیگر بر‌روی کره‌ی زمین برد.

حدفاصل سال 1920 تا 1945 میلادی، هواپیما به علت جنگ جهانی دوم بهبود پیدا کردند. زیرا نیروهای نظامی درگیر در جنگ نیاز به جابه‌جایی حجم عظیمی از سلاح‌ها، مهمات و تدارکات با آن‌ها را داشتند. در سال 1945 انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی تشکیل شد، این اتفاق نقطه‌ی عطفی در دوران این روش حمل و نقل کالا بود. بعد از تشکیل این انجمن، اعضای آن به تلاش برای ساخت هواپیمای باربری ویژه پرداختند تا بتوانند هرنوع باری را با‌استفاده از  حمل و نقل هوایی انتقال بدهند. سرانجام درسال 1968 این اتفاق افتاد و بوئینگ 747 به عنوان اولین هواپیمای باربری به همگان معرفی شد.

از این تاریخ، تولید این هواپیما نیز رونق گرفت و این روش به عنوان یک راه حمل و نقل بهینه به صورت عمده استفاده گشت.

تعریف حمل و نقل هوایی  چیست؟

اگر بخواهیم، حمل و نقل هوایی را تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم: « به هرنوع انتقال بار به وسیله هواپیما از یک نقطه به  نقطه‌ی دیگر حمل و نقل هوایی گفته می‌شود». البته باید توجه داشته باشید، به طور معمول هواپیمای باربری نسبت به نوع عادی تفاوت‌هایی در ساختار دارد. میزان پهنای هواپیمای باربری نسبت به نوع عادی بیشتر است، همچنین تعداد چرخ‌ها آن‌ها بیشتر است و درب‌های بزرگتری نیز دارند تا بتوان بارهای مختلف را به راحتی در داخل آن‌ها قرار داد و در حین حمل آن‌ها دچار دردسر یا مشکلی نشوید.

What is the definition of aviation?

با‌پیشرفت تکنولوژی، نحوه‌ی ساخت این وسایل نیز تغییر کرده است و در خیلی از آن‌ها از کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. زیرا برخی کامپوزیت‌ها هم مقاومت بالایی دارند و هم از وزن بسیار کمی برخوردار هستند که کمک می‌کند تا بتوان عملا با یک تیر دو نشان مهم را زد.

حمل و نقل هوایی چه انواعی دارد؟

پس از اینکه در قسمت‌های قبلی در مورد تاریخچه حمل و نقل هوایی و تعریف آن صحبت کردیم و توضیحاتی را در مورد آن‌ها بیان کردیم تا سوالاتتان در مورد آن‌ها از بین برود. اما در این قسمت قصد داریم، در مورد انواع مختلف حمل و نقل هوایی صحبت کنیم و موارد مربوط به آن‌ها را شرح دهیم. پس تا انتهای این قسمت همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: حمل و نقل بار چرا و چگونه صورت می‌گیرد؟

حمل و نقل هوایی از طریق پرواز چارتر

چارتر در لغت به معنی دربست‌کردن است، حال این موضوع می‌تواند در مورد هواپیما یا هر وسیله نقلیه دیگر باشد. هنگامی که تعداد زیادی از صندلی‌های هواپیما خالی است و فرصت چندانی برای پر‌کردن آن به طریق عادی نیست، استفاده می‌گردد. بحث چارتر سه دسته گروه درگیر هستند، دسته‌ی اول آژانس هواپیمایی، دسته‌ی دوم شرکت باربری چارتر‌کننده است و سومین گروه نیز صاحبان بار هستند یا مسافران خریدار بلیط‌های هواپیمای چارتر هستند.

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کوتاهی کردیم، پرواز چارتر هم برای جابه‌جایی بار و هم برای حمل و نقل مسافران عادی صورت می‌گیرد و در این موضوع محدودیت خاصی ندارد. این روش به غیر از قیمت پایینش مزایای بسیاری دارد. از جمله این مزیت‌ها می‌توانیم به امکان جابه‌جایی و یکدفعه تمام بارهای شرکت با‌استفاده از یک پرواز و استفاده از یک مسیر کوتاه اشاره کنیم.

حمل و نقل هوایی از طریق پرواز سیستمی

این نوع پرواز با چارتر در هزینه‌ی بلیط، برنامه پرواز و تعداد بلیط خریداری‌شده تفاوت دارد. در پرواز چارتر شما امکان پرداخت هزینه بلیط کم‌تری نسبت به پرواز سیستمی خواهید داشت، در پرواز سیستمی برنامه‌ی سفرتان مشخص‌شده است و شما امکان ایجاد تغییر در ساعت بلیط را نخواهید داشت، در صورتی در هنگام استفاده از پرواز چارتر این امکان وجود داشت. در پرواز چارتر شما امکان دربست‌کردن پرواز به صورت کلی را خواهید داشت، اما در پرواز سیستمی این امکان برای شما وجود نخواهد داشت.

باید دقت داشته باشد که از این پرواز تنها می‌توانید برای حمل و نقل مسافران استفاده کنید و برای حمل و نقل هوایی بارهای مختلف مجموعه‌ خودتان نخواهید داشت. بنابراین تنها می‌توانید از آن برای جابه‌جایی تکی افراد در ماموریت‌های شرکت خودتان استفاده کنید.

حمل و نقل هوایی از طریق پرواز بازرگانی

پرواز بازرگانی به طور مخصوص برای جابه‌جایی بار صورت می‌گیرد. پرواز دارای دو نوع فریت و کارگو است. در نوع کارگو، بارها به صورت حمل می‌شود و این کار توسط هواپیماهای باربری صورت می‌گیرد. در هنگام انجام این کار تمامی استاندارهای ایمنی لازم رعایت می‌شود و نیازی نیست که از این بابت هیچگونه نگرانی داشته باشید. در پرواز بازرگانی فریت، کالا توسط مسافرین حمل می‌گردد.

Air transport by commercial flight

در این روش شما با‌استفاده از یک مسافر که قصد سفر به نقاط موردنظر را دارد، هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهید تا به همراه خودش کالای شرکت را حمل کند. البته به احتمال زیاد مسافر هزینه‌ی در قبال انجام این کار دریافت خواهد کرد.

معایب حمل و نقل هوایی چیست؟

در قسمت قبل با مزیت‌های این نوع از حمل و نقل آشنا شدید، اما در این بخش قصد داریم تا به معرفی عیب‌ها و بدی‌های این روش بپردازیم تا نسبت به آن‌ها نیز آگاهی کاملی داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

هزینه‌ی بسیار بالایی دارد

هزینه‌ی استفاده از روش حمل و نقل هوایی به نسبت دیگر روش‌ها بسیار بالاتر است که همین موضوع باعث دو دل‌شدن مدیران شرکت‌ها در هنگام استفاده از آن می‌گردد. البته همان‌طوری که قبلا اشاره کردیم، پروازهایی وجود دارد که هزینه‌ی کم‌تری دارند.

امکان بروز اختلال به علت تغییرات آب و هوایی وجود دارد

تغییرات آب و هوایی پیش‌بینی‌نشده یکی از مشکلات و معضلات حمل و نقل هوایی است. فرض کنید، شما برنامه ریخته‌اید تا کالاها در روز N ام پرواز کند و به سمت مقصد برود. اما یکدفعه، باران تندی شروع به بارش می‌کند و قطع نمی‌شود. در این هنگام هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید و باید

برای حمل بارهای خطرناک، نیاز به دریافت مجوزهای بسیاری دارد

برای اینکه بتوانید، بارهای خطرناک را با‌استفاده از حمل و نقل جابه‌جا کنید، نیاز به دریافت مجوزهای زیادی دارید که این موضوع دردساز است و یک از عیب‌های این نوع از روش جابه‌جایی حمل و نقل به شمار می‌آید.

استفاده از حمل و نقل هوایی چه مزایایی دارد؟

در قسمت‌های قبلی با تعریف حمل و نقل هوایی و انواع آن به طور کامل آشنا شدید و اطلاع پیدا کردید که برای حمل چه چیزی می‌توانید از چه نوع پروازی استفاده کنید. اما در ادامه‌ی کار می‌خواهیم به این مزایای استفاده از حمل و نقل هوایی بپردازیم و به شما بگوییم که چرا باید از حمل و نقل هوایی برای انجام این کار استفاده کنید. در ادامه همراه ما باشید تا با این موارد به طور کامل و دقیق آشنا شوید.

سرعت انتقال کالا یا مسافر را افزایش قابل‌توجهی می‌دهد

در هنگام جابه‌جایی بار و حرکت آن به سمت مشتری، سرعت خیلی اهمیت دارد. اگر سرعت انتقال بار و رسیدن آن به مشتری زیاد باشد، باالطبع، رضایت او نیز بیشتر خواهد بود و بار دیگر نیز خریدش را از شما انجام می‌دهد. اما برای اینکه سرعت انتقال بار را بالا ببریم، باید چه کاری کنید و از چه روشی استفاده کنید؟

جواب استفاده از روش حمل و نقل هوایی است. زیرا در این روش دیگر شما با ترافیک رو‌به‌رو نخواهید بود و نیاز به سوخت‌گیری خیلی زیادی ندارید. همین موارد باعث می‌شود تا سرعت انتقال کالا در این روش بسیار بالا باشد و شما بتوانید کالای خودتان را در کم‌ترین زمان ممکن به مشتری موردنظر خودتان برسانید.

ظرفیت بارگیری مناسبی دارد

در روش‌های دگیر حمل و نقل شما برای انتقال بار ظرفیت خیلی زیادی نخواهید داشت و نمی‌توانید میزان بار مناسبی را انتقال دهید. اما در روش حمل و نقل هوایی به دلیل وسعت بالای هواپیما، ظرفیت بارگیری بسیار بالایی دارید و می‌توانید مقدار زیادی بار را با‌ یک پرواز انتقال دهید و در این زمینه با محدودیتی رو‌به‌رو نباشید.

امکان دسترسی به دورترین نقاط جهان هم وجود دارد

امکان دسترسی به نقاط مختلف یکی از مواردی است که در حمل و نقل اهمیت دارد. به عنوان مثال فرض کنید، شما یک مشتری در کشور یونان دارید و می‌خواهید کالای خودتان را به او برسانید. در این هنگام  شما دو روش خواهید، راه اول استفاده از حمل و نقل جاده‌ای و دریایی است. یعنی ابتدا کالا را با‌استفاده از خودور به ترکیه ببرید، سپس از طریق کشتی و دریای سیاه آن را به کشور یونان برسانید، دوباره و از طریق کامیون آن را حمل کنید و به دست مشتری نهایی خودتان برسانید.

راه دوم استفاده از حمل و نقل هوایی جای این کار است. در این روش شما باید کالا را به دست یک فرد که به یونان می‌رود، بسپارید تا آن در یونان به مشتری نهایی تحویل دهد. به نظر شما کدام یک از این روش‌ها بیشتر زمان می‌برد و بهینه‌تر است؟ ( لطفا قبل از مطالعه پاسخ، به آن فکر کنید و جوابش را برای ما در کامنت‌‎ها بنویسید)

به طور قطع روش اول زمان زیادتری می‌برد و مشتری زمان زیاد‌تری را باید منتظر بماند که مطلوب شما نیست. بنابراین بهتر است از حمل و نقل هوایی برای دسترسی به دورترین نقاط جهان استفاده کنید و در زمان مصرفی نیز صرفه‌جویی کنید.

بهترین روش برای حمل بارهای خطرناک به شمار می‌آید

برخی از کالاها خطرناک هستند و باید در شرایط ایمنی خاصی حمل شوند. هیچکدام از روش‌های جابه‌جایی به غیر از حمل و نقل هوایی نمی‌تواند این موقعیت را فراهم کند و به شما در جابه‌جایی این نوع از کالاها کمک کند.

امکان فراهم‌کردن درجه حرارت خاص در هواپیما به راحتی وجود دارد

موادغذایی حساس هستند و باید در شرایط دمایی خاصی قرار بگیرند. در روش حمل و نقل هوایی یخچال‌های ویژه‌ای وجود دارد که این شرایط را برای شما فراهم و آماده می‌کند تا از این بابت دغدغه‌ای نداشته باشید.

چه مجموعه‌هایی از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند؟

چرایی استفاده از حمل و نقل هوایی را به شما گفتیم و کمی نیز درباره‌ی عیب‌های آن صحبت کردیم تا در این زمینه آگاهی و اطلاعات کاملی را به دست بیاورید و هیچ ابهامی نداشته باشید. اما در ادامه می‌خواهیم، مجموعه‌هایی را معرفی کنیم که می‌توانند از حمل و نقل هوایی برای جابه‌جایی کالاهای خودشان استفاده کنند.

What sets use aviation?

شرکت‌های صادرات و واردات خشکبار

این مجموعه‌ها یا بار را به داخل کشور منتقل می‌کنند، یا اینکه آن را از محل اولیه به کشور دیگری می‌برند تا به فروش برسانند، یا به دست مشتری نهاییش برسانند. برای انجام این کار شرکت‌های واردات و صادرات دو راه دارند، یا اینکه از حمل و نقل دریایی استفاده کنند، یا حمل و نقل هوایی را برای این هدف به کار بگیرند. حمل و نقل دریایی محدودیت دارد و کالا با صرف زمان زیادتری به دست مشتری در کشور دیگر می‌رسد. اما حمل و نقل هوایی محدودیت دسترسی ندارد و کمک می‌کند تا محصول موردنظر در سریع‌ترین زمان ممکن به آن‌جا برسد.

واردکننده‌های گوشی هوشمند

در سال‌های اخیر استفاده از گوشی تلفن همراه، بسیار فراگیر شده است و شما می‌توانید در دست هرکسی یکی از آن‌ها مشاهده کنید. همین موضوع باعث شده است تا واردات آن توسعه زیادی پیدا کند. برای واردات گوشی راه‌های بسیاری وجود دارد که یکی از آن‌ها حمل و نقل هوایی است. شرکت‌های مختلف به طور معمول، برای انجام این کار، از پرواز بازرگانی استفاده می‌کنند، زیرا برای آن‌ها سود خوبی را به ارمغان می‌آورد و می‌توانند از این طریق کسب درآمد مناسبی کنند.

شرکت‌های دارویی

داروها اقلامی بسیار حساس هستند و اگر در دمای نامناسبی قرار بگیرند، دچار فساد خواهند شد. بنابراین لازم است که در هنگام انتقال شرایط مناسبی را برای آن‌ها در نظر بگیرید تا با‌کیفیت و سلامت کامل به دست مشتری نهایی برسند. بدین منظور، برای جابه‌جایی دارو از کشورهای دیگر، حمل و نقل هوایی را به کار می‌گیرند، زیرا امکان فراهم‌کردن شرایط دمایی و محیطی مناسب برای دارو را می‌دهد و دغدغه شما در این زمینه را به طور کامل از بین می‌برد.

عوامل درگیر در حمل و نقل هوایی چه کسانی هستند؟

در هنگام انجام حمل و نقل هوایی یکسری افراد به طور مستقیم و غیرمستقیم درگیر می‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌ها و نوع درگیری این افراد در هنگام حمل و نقل هوایی به طور کامل می‌پردازیم تا نسبت به این موضوع نیز به طور کامل آگاه شوید.

صاحبین بار

صاحبین بار اولین دسته افرادی هستند که در هنگام حمل و نقل هوایی درگیر می‌شوند، البته درگیری آن‌ها در این موضوع به صورت غیر‌مستقیم و از طریق شرکت‌های باربری یا حمل و نقل‌کننده کالا است و خودشان به طور مستقیم در این موضوع دخیل نیستند.

شرکت‌های باربری

پس از اینکه بار به دست شرکت باربری می‌رسد، براساس سفارش مشتری و زمان‌بندی رسیدن بار، این شرکت باید تعیین کند که از چه نوع روشی برای انجام این کار استفاده کند. اگر فاصله شهر مقصد خیلی دور باشد، به طور معمول این مجموعه‌ها حمل و نقل هوایی را به عنوان بهترین گزینه انتخاب می‌کنند تا بتوانند بار در سریع‌ترین زمان ممکن به دست صاحب آن در شهر دیگر برسانند.

شرکت‌های هواپیمایی

شرکت‌های هواپیمایی سفارش حمل بار را از مجموعه‌های باربری می‌گیرند و باید آن را در زمان تعیین‌شده انجام دهند. درگیری این افراد در این موضوع مستقیم است و وظیفه‌ی سنگینی در این حوزه برعهده دارند که باید آن را بهترین شکل ممکن انجام دهند.

خلبان هواپیما

خلبان هواپیما وظیفه دارد تا بار تحویل‌داده شده در هواپیمایش را به صورت سالم و بدن هیچگونه آسیب‌دیدگی تحویل مدیران فرودگاه مقصد دهد تا آن‌ها کارهای لازم برای آن را انجام دهند.

مامور گمرک

پس از اینکه بار به مقصد رسید، توسط مامور گمرک مدارک و مجوزهای مربوط به آن چک می‌شود تا بعد از آن بتواند ترخیص شود و به سمت مقصد مشتری نهایی در آن شهر موردنظر برود. البته باید توجه داشته باشید که در هنگام ترخیص کالا، به طور معمول، هزینه و کارمزد نیز گرفته می‌شود که باید بر‌روی هزینه‌های کل محاسبه گردد.

انواع هواپیمای مورداستفاده در حمل و نقل هوایی چیست؟

در حمل و نقل هوایی، دو نوع هواپیمای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به بررسی آن‌ها به طور کامل و دقیق خواهیم پرداخت تا با آن‌ها آشنا شوید.

هواپیمای مسافربری PAX

این نوع از هواپیماها، بیشتر بازرگانی هستند و برای حمل بار استفاده می‌شوند، البته قابلیت حمل مسافر نیز دارند. قسمت بار این نوع هواپیماها، اولویت‌بندی شده است. اولیت اول مربوط به بسته‌های پستی دپلماتیک است، بعد از آن باید چمدان مسافران قرار بگیرد، سپس بارهای مربوط به پیک جا داده می‌شود و در آخر بارهای عمومی در این بخش هواپیمای مسافربری PAX قرار می‌گیرد تا به سمت مقصد حمل شود.

PAX passenger aircraft

هواپیماهای باربری CAO

هواپیماهای باربری CAO تنها مخصوص حمل بار است و امکان حمل هیچگونه مسافری را ندارد. بنابراین ظرفیت بیشتر نسبت به هواپیمای مسافربری PAX برای حمل بار دارد. اما هزینه‌ی هواپیماهای باربری CAO نسبت به نوع قبلی معمولا بیشتر است که عیب این روش محسوب می‌گردد.

چه عواملی در حمل و نقل هوایی اثرگذار هستند؟

در افزایش بازدهی حمل و نقل هوایی عوامل زیادی اثرگذار هستند که باید آن‌ها را بشناسید تا بتوانید در هنگام انتخاب روش، بهتر تصمیم‌گیری کنید. در ادامه به بیان مهم‌ترین موارد آن‌ها می‌پردازیم.

مسافت انتقال بار در طول حمل و نقل هوایی

اولین مورد، مسافت انتقال بار است. هرچه مسافت موردنیاز برای انتقال بار کم‌تر باشد، زمان رسیدن آن به مقصد نیز کم‌تر است و مشتری نهایی شما نیز راضی‌تر خواهد بود.

نوع هواپیمای استفاده شده برای حمل و نقل هوایی

نوع هواپیمای انتخاب‌شده برای انتقال بار بسیار مهم است. اگر هواپیمای استفاده‌شده تماما باری باشد، قطعا توقف‌های کم‌تری خواهد داشت و بار را سریع‌تر به مقصد خواهد رساند. از طرفی دیگر این نوع از هواپیماها مقاومت و شرایط داخلی بهتری دارند که همین موضوع باعث می‌شود تا ریسک آسیب‌پذیری بارها نیز تا حد بسیار بالایی کاهش یابد.

نوع پرواز انتخاب‌شده برای انتقال بار

نوع پرواز در تعیین میزان هزینه‌های نهایی شما اثرگذار است. به عنوان مثال اگر پرواز چارتر را انتخاب کنید، قطعا هزینه‌ی کم‌تری نسبت به پرواز بازرگانی پرداخت خواهید کرد که در برخی شرایط کاربردی به نظر می‌رسد.

The type of flight selected to carry the load

در هنگام حمل و نقل هوایی باید چه چیزهایی به همراه داشت؟

در هنگام تحویل کالا و ترخیص آن باید یکسری مدارک به همراه داشته باشید. این مدارک مشخصات کالا را نشان می‌دهد و به مامور می‌گوید که شما صاحب واقعی محصول موردنظر هستید. در ادامه به معرفی این مدارک به صورت مختصر و مفید می‌پردازیم تا آن‌ها را بشناسید.

بارنامه

اولین مورد بارنامه است. در بارنامه باید مشخصات کامل بار موردنظر درج‌شده باشد تا قابلی شناسایی و بررسی به طور دقیق و کامل باشد. اگر بارنامه همراهتان نباشد، صاحب بار به حساب نمی‌آیید و به شما شک خواهند کرد.

مجوزهای لازم برای حمل بارهای خطرناک

اگر قصد دارید تا بار خطرناکی را از طریق حمل و نقل هوایی حمل کنید، باید برای آن مجوزهای بسیاری بگیرید. برای حمل و نقل هوایی این بارها، مجوزها لازم و ضروری است.

استفاده از لجستیک در حمل و نقل هوایی چه اثری دارد؟

مدیریت حمل و نقل و توزیع و پخش را لجستیک حمل و نقل می‌گویند. لجستیک می‌تواند در کیفیت حمل و نقل هوایی اثر داشته باشد و باعث بهبود زیاد آن گردد. اما اثرات آن چیست و برای استفاده از این موارد باید از چه چیزهایی استفاده کرد؟

برای اینکه بتوانید لجستیک حمل و نقل هوایی خوبی داشته باشید، باید از سه ابزار نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل، ردیاب خودرو و دارایی و نرم‌افزار بازارگاه حمل و نقل آنلاین استفاده کنید که در ادامه به معرفی خودشان و اثرات آن‌ها به طور دقیق و کامل می‌پردازیم تا نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهیم خودرو ردیاب دارد؟

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان در بهبود حمل و نقل هوایی چه اثرهایی دارد؟

نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل، ابزاری است که امکانات بسیاری را برای شما فراهم می‌کند و کمک می‌کند تا بتوانید روند حمل و نقل هوایی و روند آن را به طور قابل‌ملاحظه‌ای بهبود بدهید. در ادامه دو نمونه از اثرهای آن را بررسی کردیم تا با آن‌ها آشنا شوید. پس همراه ما باشید. به طور معمول شرکت‌های ارسال‌کننده بار از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند و بهره می‌برند.

مدیریت بهتر انبارهای مختلف بار کمک می‌کند

مدیریت انبارداری در هنگام حمل و نقل هوایی بسیار مهم است، زیرا تعداد بارها زیاد است و باید این بارها به خوبی دسته‌بندی جدا شوند تا در موقع به سمت هواپیما مناسبشان بروند. اگر مدیریت انبارداری به خوبی صورت نگیرد، امکان دارد تا محصولی به صورت اشتباهی به سمت یک شهر یا کشور دیگر ارسال گردد که باعث بی‌آبرو‌شدن شرکت و نارضایتی مشتری موردنظر می‌شود.

اما جای هیچگونه نگرانی نیست، زیرا می‌توان این کار را با‌استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل انجام داد و از این بابت نیز هیچگونه نگرانی نداشت.

برنامه‌ریزی برای ارسال راحت‌تر بار را ممکن می‌سازد

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل همچنین کمک می‌کند تا بتوانید به طور مناسب برنامه‌ریزی ارسال بارهای مختلف مشتریان را انجام دهید و در هنگام انجام آن‌ها با مشکل یا دغدغه‌ای رو‌به‌رو نشوید. همچینین برنامه‌ریزی بهتر کمک می‌کند تا بارها کوتاه‌ترین زمان ممکن به مقصد موردنظر خودشان برسند.

استفاده از ردیاب دارایی در بهبود کیفیت حمل و نقل هوایی چه اثری دارد؟

ردیاب دارایی تجهیزی است که در حمل و نقل هوایی بسیار پرکاربرد و مفید است و می‌توان از آن استفاده‌های زیادی کرد. در این قسمت قصد داریم به آن بپردازیم و چند مورد از اثرهای آن را به طور کامل و دقیق بررسی کنیم. پس همراه ما باشید.

تعمیر و نگهداری به موقع و دقیق هواپیما را ممکن می‌سازد

نگهداری و تعمیر هوایپماهای باربری بسیار مهم است و کوچک‌ترین اشتباهی در انجام آن‌ها می‌تواند باعث بروز بزرگ‌ترین صدمات و هزینه‌ها به شرکت هواپیمایی و باربری گردد. باید قطعات آسیب‌دیده و نیازمند تعمیر به موقع شناسایی شوند تا بتوان آن‌ها را بدون هیچگونه کم و کاستی تعمیر کرد.

تا قبل از ورود ردیاب دارایی این امکان وجود نداشت. اما خوشبختانه و پس از ورود این تجهیز به بازار مصرفی، این مشکل به طور کامل رفع شد و امکان شناسایی دقیق قطعات و تعمیر به موقع آن‌ها برای شرکت‌های هواپیمایی به وجود آمد.

پیگیری و رصد بارها در هواپیما را بسیار راحت می‌کند

شرکت‌های باربری می‌توانند با‌استفاده از ردیاب دارایی، مشاهده کنند که بار موردنظر آن‌ها در کجا قرار دارد و در چه زمانی به مقصد می‌رسد. همچنین در صورت گم‌شدن آن می‌توانند به راحتی نسبت به پیدا‌کردن آن اقدام کنند و از این جهت نیز دغدغه‌ای نداشته باشند.

استفاده از بازارگاه حمل و نقل در باربری از طریق هوا چه اثری دارد؟

بازارگاه حمل و نقل دیجیتال، بستری است که کمک می‌کند تا بتوانید حمل و نقل هوایی را بهینه‌تر انجام دهید و کیفیت انجام آن را به طور قابل‌توجهی افزایش دهید. در ادامه این بخش به بررسی اثرات بازارگاه حمل و نقل دیجیتال در حمل و نقل هوایی می‌پردازیم تا بدانید چرا باید از این بازارگاه استفاده کنید.

سرعت شما در انتخاب پرواز را بیشتر می‌کند

شما می‌توانید شرکت‌های مختلف هواپیمایی را در بازارگاه حمل و نقل دیجیتال مشاهده کنید و قیمت آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین شرکت هواپیمایی برای حمل بار در کم‌ترین زمان ممکن انجام دهید و سرعت انتخاب پروازتان را بیشتر و بهتر کنید.

امکان ایجاد اختلال در برنامه‌های شما را کاهش می‌دهد

در صورتی که پرواز شما کنسل شود یا اگر اتفاق خاصی بیفتد، شما می‌توانید به سرعت و از طریق بازارگاه حمل و نقل دیجیتال، شرکتی دیگر را پیدا کنید و بار خودتان را با‌استفاده از پرواز این شرکت جابه‌جا کنید و با مشکلی رو‌به‌رو نشوید.

هزینه‌های حمل و نقل هوایی شما را کاهش می‌دهد

هنگامی که رقابت در فضایی به وجود بیاید، قطعا قیمت‌ها نیز کاهش خواهند داشت. زیرا شرکت‌ها می‌خواهند رقیب خودشان را شکست دهند و مشتری آن‌ها را برای خودشان جذب کنند. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید، هزینه‌های حمل و نقل هوایی خودتان را کاهش قابل‌توجهی دهید.

حمل و نقل هوایی را به طور کامل بشناسید

شناخت دقیق و درست حمل و نقل هوایی کمک می‌کند تا آشناییتان در این زمینه بالا رود. این روش حمل و نقل کالا، مزیت‌هایی بسیاری چون سرعت بالا، ظرفیت بارگیری بالا، امکان حمل بارهای خطرناک و حساس و دسترسی به مکان‌های مختلف و دور را دارد. البته این روش نیز مانند دیگر موارد دارای معایبی چون هزینه‌ی بالا، امکان بروز اختلال در برنامه‌ریزی‌ها به علت تغییرات آب و هوایی پیش‌بینی‌نشده و وجود مجوزهای زیاد برای حمل بارهای خطرناک نیز است که باید به آن‌ها توجه کامل و دقیقی داشت.

ما در این مقاله برای کمک به افزایش آگاهی شما، تاریخچه حمل و نقل هوایی، تعریف دقیق آن را در کنار مزیت‌ها و عیب‌های این روش از جابه‌جایی مسافر و بار بیان کردیم تا از آن‌ها مطلع بشوید و در این زمینه ابهام یا سوالی برای شما وجود نداشته باشد.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست