1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل؛ دنیای آینده لجستیک
Digital Shipping Markets

بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل؛ دنیای آینده لجستیک

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

سرعت در ارایه خدمات تحویل بار در زنجیره فعالیت شرکت‌های حمل و نقل یک موضوع اساسی و حیاتی است. شرکت‌های حمل و نقل با چالش‌های متعددی چون کمبود رانندگان، امکان اجبار به فعالیت و تحویل بار با کامیون نیمه خالی و تعداد کالای کمتر و در نتیجه هزینه کرد بیشتر سرمایه، سوخت روبرو هستند. بدیهی است که یک تغییر در زنجیره فعالیت می‌تواند بر کل فرایند حمل بار تاثیر مثبت یا منفی بگارد.

به عنوان مثال یک تعمیر و نگهداری پیش بینی نشده می‌تواند منجر به یک خسارت بالا برای شرکت شود و یا بر عکس آن دیجیتالی کردن فرایندها با تسریع حمل بار، سود بسیاری را بدنبال داشته باشد. به همین دلیل است که این روزها بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل به عنوان یک مفهوم جدید در دنیای لجستیک خود را مطرح کرده‌اند.

بازارگاه‌ دیجیتال حمل و نقل چیست؟

بازارگاه دیجیتال حمل و نقل سیستمی نرم افزاری است که در آن لیستی از رانندگان مستقل و یا شرکت‌های لجستیک حمل و نقل وجود دارند و افراد می‌توانند با انتخاب آنها بر حسب شرایط بار خود، حمل و نقل را از طریق این پلتفرم به صورت امن انجام دهند. در این پلتفرم شما به راحتی قادر به مشاهده زمان و برنامه تحویل بار هستید. با توجه به ماهیت دیجیتال این بازارگاه‌ها، فرایند تحویل بار تسریع می‌شود. مزیت عمده آنها قابلیت مدیریت حمل و نقل  با انتخاب خودکار راننده منطبق با نیاز مشتری و حجم فعالیت است. اما این بازارگاه‌های دیجیتال چگونه می‌توانند چالش کاهش هزینه و افزایش سرعت تحویل بار برای مشتریان را در مقایسه با روش سنتی به انجام رسانند؟ و آیا این پلتفرم‌های دیجیتال جایگزین‌های آینده دنیای لجستیک هستند؟ در این بخش به چندین مزیت موجود اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل بازارگاه حمل و نقل، شرایط و مزایای آن

مزیت اول: بهبود امنیت داده‌ها و جلوگیری از تقلب

سر و کار داشتن شرکت‌های حمل و نقل با تعداد زیادی راننده و نگهداری مستندات حمل بار، فرایندی دشوار و چالش برانگیز است. از طرف دیگر تامین امنیت داده‌های رد و بدل شده و نگهداری تجهیزات سخت افزاری آنها موردی دشوارتر. استفاده از بازارگاه‌های دیجیتال می‌تواند این روند را ساده‌تر کند. در این بازارگاه‌ها از سیستم‌های ابری استفاده می‌شود که بهره‌وری عملیاتی را تسریع می‌سازد.

در این حالت داده‌های سفر و بار به صورت امن‌تر منتقل شده و تقلب و خطا کمتر اتفاق می‌افتد. علاوه بر این بدلیل رمزگذاری شدن داده‌ها استفاده غیر مجاز از آنها توسط هکرها غیر ممکن خواهد شد. با استفاده از سیستم‌های ابری در بازارگاه‌های دیجیتال طیف گسترده‌ای از مکانیسم‌های امنیتی نظیر سیستم‌های احراز هویت، کنترل دسترسی، حذف امن اطلاعات قابل کاربرد هستند.

مزیت دوم: تسریع دسته‌بندی سفارشات از طریق هوش مصنوعی

یک بازارگاه دیجیتال حمل و نقل با جمع آوری تعدادی از شرکت‌های لجستیک، دسته‌بندی خدمات را ساده‌تر می‌سازد. در یک سیستم حمل و نقل معمولی موضوع دسته‌بندی سفارشات بویژه در مناسبت‌های خاص، فصل تعطیلات و یا تخفیف‌ها یویژه بسیار چالش برانگیز است. اما بازارگاه دیجیتال تحت تاثیر این اتفاقات قرار نمی‌گیرد، بلکه با استفاده از هوش مصنوعی بسته‌ها به صورت خودکار قابلیت اختصاص به شرکت حمل و نقل و یا راننده را خواهند داشت تا فعالیت به صورت منظم و در زمان مشخص انجام گیرد.

مزیت سوم: تضمین اعتماد و شفافیت در فرایند

در یک سیستم حمل و نقل، اعتماد به یک سیستم و اینکه آیا شرکت یا راننده برای دریافت خدمت مورد اطمینان است یک مساله چالش برانگیز می‌باشد. در یک بازارگاه دیجیتال دسترسی به سیستم‌های آنلاین ردیابی و تاییدیه‌های موجود و قابل رویت برای مشتری، یک کانال قابل اعتماد را فراهم می‌سازد. از طرفی صاحبان این پلتفرم‌ها خود می‌توانند یک عامل سوم تایید برای این منظور به حساب آیند.

از طرفی شفافیت موجود در فرایند تحویل کالا در بازارگاه‌های دیجیتال، می‌تواند یک سیستم مدیریت حمل و نقل قابل اعتماد برای حمل مناسب و ایمن محموله را فراهم سازد. تمامی رانندگان در این بازارگاه از طریق یک فرایند مشخص شامل اسکن چهره، مجوزها و تاییدیه‌ها و مستندات ارزیابی مورد تایید قرار می‌گیرند. کلیه این اجزا، روابطی قابل اعتماد بین کاربران بازارگاه فراهم می‌سازد.

قابلیت ردیابی در سیستم بازارگاه دیجیتال

مزیت چهارم: قابلیت فعالسازی سیستم پاداش برای رانندگان

در بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل امکان ارایه جوایز و پاداش به رانندگان به صورت خودکار بر اساس فعالیت آنها وجود دارد. در این حالت می‌توان با ابزار تلماتیک و ردیابی GPS تعداد تحویل بار توسط راننده در یک دوره زمانی مشخص و کیفیت ارایه خدمات وی مشخص شود سپس بر اساس آن پاداش مناسبی اختصاص داده شود.

به عنوان مثال می‌توان تعیین کرد که اگر یک راننده 200 تحویل را در ماه تکمیل کند، پاداشی برای وی در نظر گرفته شود. این حالت باعث افزایش رضایتمندی راننده شده و بدین شکل راننده می‌تواند به سفیر تجاری برند شرکت حمل و نقل تبدیل گردد.

مزیت پنجم: پردازش حجم وسیعی از داده

حفظ داده‌ها در بازارهای بزرگ حمل و نقل به صورت شفاف و پایدار چالش برانگیز است. بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل با استفاده از قابلیت تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌توانند به صورت سریع و موثری امکان پردازش حجم وسیعی از داده‌ها را فراهم کنند.

مزیت ششم: مدیریت رانندگان در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد

اغلب شرکت‌های حمل و نقل زمانی که تعداد رانندگان و بار تحویلی آنها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد دچار مشکل می‌شوند. در بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل می‌توان از این موضوع اطمینان حاصل کرد که رانندگان به تعداد کافی در مراکز توزیع استراتژیک وجود دارند و با مدیریت مناسب آنها قابلیت تخصیص رانندگان به مکان‌های خاص را فراهم می‌سازند. از طرفی امکان اختصاص تعداد زیادی راننده و هماهنگی آنها جهت حمل بار در حجم بالا به یک مکان وجود دارد.

مزیت هفتم: قابلیت تعیین دقیق هزینه حمل بار

در بازار کنونی، نرخ حمل و نقل هر ساعت در حال تغییر است. در بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل این امکان وجود دارد که با محاسبه نقطه به نقطه قیمت‌ها بر اساس شرایط و پارامترهای از پیش تعیین شده، مناسب‌ترین میزان برای حمل بار به مقصد تعیین شود.

فرصت‌های قابل دسترس در لجستیک توسط بازارگاه‌های حمل و نقل دیجیتال

بجز چالش‌هایی که استفاده از بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل در رفع آنها کمک می‌کند، این بازارگاه‌ها فرصت بسیار مناسبی برای توسعه کسب و کار در این حیطه از راه‌های زیر را فراهم می‌آورند:

  • قابلیت ارتباط با مشتریان و انجام معاملات حمل و نقل در زمان واقعی و به صورت آنلاین
  • شفاف بودن قیمت‌گذاری بدلیل امکان مقایسه آسان روند قیمت‌ها
  • قابلیت ایجاد گزینه‌های ابتکاری تحویل توسط شرکت‌های حمل و نقل جهت ارایه خدمات بهتر به مشتریان
  • متعادل کردن ظرفیت بارها بویژه در حمل و نقل‌های هوایی
  • قابلیت بکارگیری ظرفیت‌های خالی کامیون‌ها و شرکت‌های حمل و نقل

در حقیقت بازارگاه‌های حمل و نقل دیجیتال فرصتی برای تحویل سریع و قابل اعتماد بار، مدیریت مناسب‌تر خدمات حمل و نقل و ارایه خدمات بهتر به مشتریان در دنیای آینده لجستیک هستند. زمانی‌که شما از طریق یک پلتفرم قابل اعتماد تجارت خود را پیش ببرید می‌توانید رشد و تحول سریعی را در کسب و کار خود انتظار داشته باشید. سرمایه گذاری در مسیر لجستیک نوآورانه نظیر بازارگاه‌های دیجیتال حمل و نقل، امکان رقابت در دنیای فردا را برای شما فراهم می‌سازد.

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست