زمان مطالعه : 4 دقیقه

به عنوان مدیر یک ناوگان حمل و نقل، حتما دغدغه‌هایی نظیر نداشتن دید کامل از موقعیت خودرو در حین حمل بار، عدم اطلاع از هدایت مناسب آن توسط راننده و احتمال آسیب به بار ارزشمندی که حمل می‌شود، نداشتن گزارشات لازم و منطبق با واقعیت حین وقوع خرابی خودرو یا وقوع آسیب به بار و یا عدم آشنایی راننده با موقعیت محل را تجربه کرده‌اید. مواردی که هر یک می‌تواند آسیب مالی برای شما در پی داشته باشد. این موارد هر یک مانع از استفاده موثر از منابع و امکانات در اختیار جهت رسیدگی به علت بروز اتفاقات ناخواسته شده و در نهایت کاهش کارآیی و اتلاف منابع و سرمایه را در پی دارد.

اما در دنیای امروز، فناوری در خدمت کمک و همیاری در جهت این مشکلات حرکت می‌کند و فناوری ردیابی خودرو که در قالب سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل شما عمل می‌کند، قادر به رفع دغدغه‌های شماست.

سیستم ردیابی خودرو حمل بار و مزایای کلی استفاده از آن

به هر یک از جملات زیر دقت کنید، هر کدام دنیایی از تفکر در جهت رفع مشکلات سیستم حمل و نقل بار است. سیستم حمل و نقلی که از ابتدای حرکت خودرو تا رسیدن به مقصد نیازمند کنترل و پایش دقیق مسافت طی شده، سلامت بار و کنترل رفتار راننده است.

ردیابی خودروی حمل و نقل بار ابزاری است که:

  • اعمال نظارت دقیق بر منابع جهت استفاده موثرتر و کارآمدتر را فراهم می‌سازد
  • مشاهده خودرو بر روی نقشه، مسیر و فواصل طی شده و میزان توقف‌ها را در هر لحظه فراهم می‌کند
  • امکان ارسال سریع‌تر فرامین به راننده و تماس با وی جهت هدایت صحیح خودرو را فراهم می‌آورد
  • امکان تشخیص رفتارهای پر خطر راننده (سرعت بالا، شیب زیاد بار،انحراف از مسیر..) و اصلاح آن حین حرکت را فراهم می‌آورد
  • گزارشات آماری کاملی از عملکرد خودرو و مسیرهای طی شده را در اختیار مدیر ناوگان می‌گذارد

هر یک از این موارد خود به تنهایی نشانگر چگونگی تاثیرپذیری آن بر کاهش تخلفات و کاهش هزینه‌های یک ناوگان حمل و نقل است. حال کمی جزئی‌تر به این موضوعات می‌پردازیم:

ردیابی خودرو و پایش امنیت سفر

یک مثال ملموس و حایز اهمیت در این میان، حمل مواد فسادپذیر است، موادی که نیازمند طی مسافت پیش بینی شده در حداقل زمان و بدور از بروز حادثه است. حال فرض کنید که راننده بر خلاف مسیر ارایه شده به وی توقف‌هایی طولانی‌تر از میزان مجاز دارد و یا مسیرهای جانبی طولانی‌تری را به اختیار خود طی می‌کند. هر یک از این موارد از طریق یک سیستم ردیابی به راحتی قابل کنترل است، به نحوی که مرکز اصلی هدایت خودرو با استفاده از سیستم ردیاب مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند بدقت بر روی نقشه مسیر را در هر لحظه کنترل کرده و به محض دریافت تخلف، هشدارهای لازم را به راننده ارایه نماید.

همین موضوع در خصوص حمل کالاهای ارزشمند نیز صادق است؛ علاوه بر بحث ردیابی و موارد اشاره شده فوق، در خصوص کالاهای این چنینی در صورت هر گونه سرقت خودرو، ردیابی آن و اطلاع به پلیس ساده‌تر خواهد بود. حتی در صورتی‌که حمل بار نیازمند رعایت استانداردهایی چون سرعت و یا حرکت در شیب خاص داشته باشد، با هر گونه تخلف راننده از پارامترهای مشخص، موارد به وی اطلاع داده می‌شود تا اصلاحات لازم را انجام دهد.

ردیابی خودرو و پایش زمان سفر

مسلما در حمل و نقل کالا، زمان سفر اهمیت فراوان دارد. زمانی که سرپرست ناوگان طبق پیش بینی‌ها به تحویل دهنده کالا اطلاع می‌دهد. هر گاه این زمان بدلایل مختلف نظیر خرابی خودرو و یا تخلف راننده در انحراف از مسیر و یا توقف‌های بیش از اندازه طولانی‌تر شود، ردیابی و نظارت دقیق بر زمان سفر با در اختیار قرار دادن اطلاعات کامل از مسیر، سرپرست ناوگان را با واقعیت امر آشنا می‌سازد تا تصمیات لازم را در این خصوص اعمال نماید.

قابلیتی که در تعیین سناریوهای مختلف مسیر حرکتی برای خودروی حمل کالا در سیستم ردیابی قابلیت اجرا دارد، امکان دیگری است که پایش سفر کالا را با امنیت و آسودگی خاطر بیشتر برای سرپرست ناوگان فراهم می‌آورد.

ردیابی خودرو و کاهش مصرف سوخت

ردیابی کالا به صورت غیر مستقیم در کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیر دارد. در نظر بگیرید مسیری را که به صورت بهینه از طریق نقشه پیش بینی شده و در اختیار راننده قرار دارد. این فعالیت که پایش آن به صورت آنلاین و از طریق نرم‌افزار مربوط قابل ردیابی است، در نهایت مانع از انتخاب مسیرهای دلخواه راننده که بعضا می‌تواند طولانی‌تر باشد، خواهد شد.

ردیابی خودرو و حذف تماس‌های غیر ضروری با راننده

در صورت در اختیار نداشتن امکانات ردیابی مسیر حرکتی و اجبار استفاده از روش‌های سنتی برقراری تماس‌های مکرر تلفنی با راننده جهت اعلام گزارشات، روند پیگیری سفر را دشوار می‌سازد. در حالی‌که ردیابی ماهواره‌ای خودرو حمل و نقل و کنترل مسیر بر روی نقشه، بسیاری از تماس‌های غیر ضروری را حذف می‌نماید. نکته‌ای که حتی برای سرپرست ناوگان حمل و نقل امکان در اختیار داشتن گزارشاتی واقعی را فراهم می‌آورد و تخلفات احتمالی راننده را مانع خواهد شد.

این موضوع بویژه در زمان‌هایی که نقص احتمالی در خودرو پیش می‌آید و یا حوادثی ناگهانی حین مسیر پیش می‌آید، در اسرع وقت مرکز کنترل در جریان بروز حادثه قرار گیرد و در صورت لزوم فعالیت مورد نظر را انجام دهد.

ردیابی سرمایه شما همواره یک ضرورت است؛ نه یک انتخاب

مدیریت بر مسیر جاده‌ها و مسیرهای ترانزیتی کالا با استفاده از فناوری ردیابی بکار رفته در سامانه‌های مدیریت ناوگان حمل و نقل بویژه در شرایط کنونی که اهمیت سرمایه‌ای کالاها بیش از پیش شد است، دیگر یک انتخاب نیست؛ بلکه ضرورتی است که سرمایه‌گذاری انجام شده برای آن جهت پیاده‌سازی در ناوگان حمل بار در مقابل مزایای پر شمارش بسیار ناچیز می‌نماید.

حفظ سرمایه در اختیار و سفری بی دغدغه در دنیای پر از دغدغه امروزی اولویتی است که با مانیتور لحظه‌ای و آنلاین حرکت و مسیر حمل کار از ابتدای اعزام تا رسیدن به مقصد توسط فناوری ردیابی خودرو فراهم شده است. بدون شک شما نیز ایمان دارید که عصر کنونی نیازمند تفکرات جدید است تا با آرامش خیال سرپرستی ناوگان حمل و نقل را انجام دهید.

 

 

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست