1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. مدیریت هوشمند ناوگان در زنجیره تامین صنعت توزیع مواد غذایی، دارویی و بهداشتی

مدیریت هوشمند ناوگان در زنجیره تامین صنعت توزیع مواد غذایی، دارویی و بهداشتی

بدون دیدگاه
5/5 - (5 امتیاز)
زمان مطالعه : 5 دقیقه

با پیشرفته شدن صنعت عرضه مواد فسادپذیر غذایی، دارویی یا بهداشتی، نحوه پخش این کالاها نیز در زنجیره تامین دچار تحولات بسیار شده است. در حقیقت روش‌های توزیع همگام با توسعه فناوری و فرهنگ مصرف مشتریان تغییرات بسیاری را به خود می‌بیند.

اما باید توجه داشت که در دنیای امروز در حلقه به هم پیوسته زنجیره تامین کالا که از تولید کننده آغاز وبه شرکت توزیع و سپس مصرف کننده منتهی می‌شود، نقش فناوری اطلاعات بیش از گذشته اهمیت خود را نشان داده است. در این میان نرم‌افزارهای مختلفی که در قالب سیستم‌های هوشمند مدیریت ناوگان بعنوان مرکز و محور اصلی فعالیت قدرت خود را در توزیع مناسب فرایند توزیع کالا نشان داده‌اند. نرم‌افزارهایی که در ایران نیز همراستا با گذر از مرحله سنتی به عصر جدید، طیف گسترده‌ای از شرکت‌های این حوزه را به سمت هوشمندسازی ناوگان بر پایه اینترنت اشیا سوق داده است. ضرورتی که در چشم‌انداز اکثر شرکت‌های فعال صنعت توزیع مدت‌هاست پیگیری می‌شود.

اما چرا باید به مدیریت هوشمند ناوگان توزیع کالا توجه کرد؟ و سرمایه‌گذاری در این حوزه چه مزایا و منافعی را در این زنجیره تامین بدنبال دارد؟ پیش از پرداختن به این موضوع لازم است که اصول راهبردی این صنعت مورد توجه قرار گیرد تا بر آن اساس ضرورت هوشمندسازی توجیه مناسب‌تری برای تصمیم‌گیران داشته باشد.

توزیع مواد غذایی، دارو، مواد بهداشتی و اصول راهبردی آن

صنعت توزیع در زنجیره ارزش کالا یک پل ارتباطی و شاهرگ حیاتی بین تولید کننده و مشتری نهایی است. یک خدمت‌رسان که تمرکز توسعه آن بر فعالیت سریع‌تر، در دسترس‌تر، با کیفیت‌تر، ایمن‌تر و بهره‌ورتر است. موضوعی که نیازمند بکارگیری و استفاده از مدل‌های فعالیت متفاوت برای تحقق اهداف خود می‌باشد؛ بویژه در شرایط کنونی اقتصادی و همزمان با درگیری در بحران کرونا که توجه به این موارد نمود بیشتری دارد.

سوالی که پیش می‌آید این است:

آیا در این شرایط می‌توان نقش صنعت توزیع در برطرف کردن نیاز سریع دارو و موارد بهداشتی لازم به مناطق مختلف را نادیده گرفت؟

آیا برای حفظ اصول راهبردی صنعت توزیع نباید به مدیریت هوشمند ناوگان و ارتقای آن فکر کرد؟

صنعتی که ضروری است به سمت مرکز سود بودن برای کلیه طرف‌های درگیر در زنجیره تامین وکاهش هزینه‌های پیمانکاری حرکت کند.حوزه‌ای که نیازمند مدیریت هوشمندانه فرایندها و جهت‌گیری به سمت ایجاد ارزش افزوده بالاست. بر این اساس این زنجیره نیازمند کانال‌هایی با هزینه کمتر و مدیریت تغییر است تا بدرستی در مسیر اصول راهبردی سریع، با کیفیت، ایمن و بهره‌ور حرکت کند.

مدیریت هوشمند ناوگان ورفع چالش‌های توزیع مواد فسادپذیر

اگر بخواهیم بصورت جزیی‌تری به بحث مدیریت هوشمند ناوگان حمل مواد غذایی، دارویی و بهداشتی بپردازیم، لازم است کمی مزایا و منافع بکارگیری هوشمندسازی در زنجیره تامین این مواد را از دید کلی بررسی کنیم. بصورت خلاصه مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل راهکاری است که برای صنعت توزیع مواد فسادپذیر و بهداشتی:

  • بررسی لحظه‌ای وضعیت وسیله نقلیه از لحاظ شرایط کلی حمل بار را فراهم می‌سازد.
  • بر وضعیت و نحوه رانندگی محموله از راه دور و ارایه دستورات لازم به راننده جهت اصلاح وضعیت مسلط است.
  • ریسک فسادپذیری بار را از طریق انتخاب هوشمند مسیر و تردد در مناطق کم ترافیک را میسر می‌سازد.
  • فرایند اطلاع‌رسانی و ارتباط دو طرفه راننده با مرکز کنترل جهت آگاهی از وضعیت بار را تسریع می‌سازد.
  • ایمنی حمل بار و سلامت وسیله نقلیه را با فعالیت پیشگیرانه خود کنترل و نظارت می‌کند.
  • امکان تحویل بار در حداقل زمان ممکن با توجه به وضعیت جاده را فراهم می‌سازد.

هر یک از موارد اشاره شده جزو اصول اصلی صنعت توزیع هستند. نکته قابل توجه اینجاست که هر چند این موارد به ظاهر مجزا هستند، اما همگی در قالب یک سامانه جامع قابل مدیریت و کاربرد می‌باشند. سامانه جامع هوشمند مدیریت ناوگان پیشگامان آسیا کلیه این موارد را در قالب چندین ماژول بصورت یکپارچه به کلیه پیمانکاران صنعت توزیع ارایه می‌دهند.

به منظور شفاف‌سازی بیشتر، به شکل جامع‌تر مزایای هر مورد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نرم‌افزار مدیریت هوشمند ناوگان پیشگامان آسیا و راهکارهای آن در توزیع مواد غذایی، دارویی و بهداشتی

در این بخش بصورت تیتروار اهم مواردی که در تنویر افکار تصمیم‌سازان جهت ارائه به تصمیم‌گیران ضروری است را بیان می‌کنیم. در مرحله بعدی کارشناسان شرکت آماده ارایه مشاوره‌های لازم در خصوص میزان سرمایه‌گذاری لازم جهت پیاده‌سازی سامانه منطبق با شرایط و بودجه شما هستند.

مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست؟- پیشگامان آسیا

 

الف-انتخاب مسیر بهینه و ردیابی آنلاین حرکت خودرو در مسیر حمل بار

سرعت تحویل بار در کوتاهترین زمان اولین اصل مهم در زنجیره تامین توزیع محموله‌های فسادپذیر است. با سامانه هوشمند مدیریت ناوگان، مدیر مرکز ضمن پیش بینی مسیر بهینه، نکات لازم را نیز به اطلاع راننده می‌رساند. در صورت تخطی در اجرای فرمان مرکز، ردیاب‌های آنلاین مسیر، هر گونه تخلف را به اطلاع می‌رسانند وبدین شکل کنترل لازم بر رفتار راننده و اصلاح خطاهای وی در این خصوص اعمال می‌شود.

ب-حمل ایمن بار و کنترل وضعیت رانندگی خودرو

هر انسانی جایز الخطاست و دیده شده که بسیاری از رانندگان برای تحویل سریع محموله به فعالیت‌های خطایی چون عدول از سرعت مجاز اقدام می‌کنند. حتی در برخی موارد با  باز و بسته کردن بی‌موقع درب کانتینر و حمل بار غیر مجاز، ضمن افزایش ریسک فساد پذیری مواد، ممکن است در صدد پوشش تخلفات خود برآیند. با نرم‌افزار هوشمند مدیریت ناوگان پیشگامان آسیا کلیه این موارد نظیر اضافه وزن و یا حتی کاهش وزن بار با نصب سنسورهای لازم قابل ردیابی است. نصب سنسورها بر محموله نیز هر گونه تغییر لحظه‌ای دمای هوای داخل کانتینر حمل بار را به مرکز گزارش داده و هشدار لازم به راننده جهت بررسی موضوع را ارسال می‌کند.

ج-تامین سلامت خودرو و تعمیر نگهداری پیشگیرانه

هر وسیله مکانیکی در طول زمان دچار فرسودگی می‌شود و نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعات دارد. اما آیا در یک سیستم سنتی تعمیر ونگهداری وسیله نقلیه همواره بدرستی و بدون خطا انجام می‌گیرد؟ تصور کنید محوله مواد غذایی، دارویی که در حین سفر بدلیل بروز مشکل یکی از قطعات و در مسیر جاده متوقف می‌شود. در این صورت خسارت مستقیم ناشی از فساد احتمالی موارد بر عهده پیمانکار توزیع است.

اما در سامانه هوشمند مدیریت ناوگان، ماژولی تعبیه شده است که هر وسیله نقلیه به نوعی دارای شناسنامه سلامت بر اساس زمان تعویض قطعات است. پیمانکار ضمن توجه به این موضوع می‌تواند ایمن‌ترین وسیله را به ماموریت اعزام نماید. ضمن اینکه مسئول پشتیبانی تعمیرات خودرو با وارد کردن اطلاعات لازم در خصوص طول عمر هر قطعه بر پایه وضعیت کنونی آن، هشدار لازم به راننده و مدیریت در خصوص تعویض و یا تعمیر را پیش از موعد آن ارسال می‌کند. بدین صورت از هر گونه خرابی احتمالی وسیله نقلیه حین ماموریت جلوگیری می‌شود.

د-مدیریت ماموریت و ارتباط دو طرفه راننده و مرکز

هر گونه بروز مشکل یا اعلان و هشدار لازم در حین ماموریت باید بصورت مرتب بین طرفین درگیر در این موضوع اطلاع رسانی گردد. نرم‌افزار هوشمند مدیرت ناوگان براحتی و بصورت لحظه‌ای و آنلاین این موضوع را به راننده و همچنین مرکز از طریق  موبایل و یا حتی پیام صوتی می‌تواند ارسال نماید.

ه- ردیابی فوری مکانی در صورت سرقت احتمالی محموله

هر محموله‌ای در زنجیره تامین کالا ارزشمند است و مساله سرقت بار از نکات احتمالی است که تمهیدات پیشگیرانه در آن خصوص باید اعمال شود. نصب ردیاب‌های هوشمند نکته مهم و قابل توجه دیگری است که قابلیت ردیابی سریع مکانی خودرو و حتی خاموش کردن از راه دور آن از مرکز را فراهم می‌سازد. ما برای شما این قابلیت را از طریق ردیاب‌های تلتونیکا در پکیج ویژه ردیابی فراهم کرده‌ایم.

از هر چه بگذریم کاهش هزینه‌ها سخنی خوشتر است

تک تک موارد اشاره شده نشان از کاهش هزینه دارد، هزینه‌هایی که با سرمایه‌گذاری اولیه که متناسب با بودجه شماست، مسلما بازگشتی قابل قبول برایتان بدنبال دارد. کاهش زمان خدمت رسانی، تامین رضایت مشتریان، تامین ایمنی بار، حفظ سلامت خودرو، کنترل وضعیت رانندگی و …هر یک به تنهایی دنیایی از کاهش هزینه‌های سازمانی در فرایند مدیریتی ناوگان حمل و نقل را بدنبال دارند. نکاتی که در صورت عمیق شدن در هر یک، متوجه توجیه پذیر شدن سرمایه‌گذاری اولیه جهت هوشمندسازی ناوگان  جلوگیری از خسارات بعضا غیر قابل جبران را دارد. در این راه کارشناسان شرکت همراه شما در مشاوره لازم در این خصوص هستند. ما استاد مدیریت هزینه در سازمان شما هستیم!

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست