1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. کاربرد مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل در صنعت بیمه
کاربرد مدیریت ناوگان حمل و نقل در صنعت بیمه- پیشگامان آسیا

کاربرد مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل در صنعت بیمه

بدون دیدگاه
1/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

کشور ایران بدلایل مختلفی چون نامساعد بودن جاده، عدم رعایت مقررات رانندگی توسط رانندگان، شرایط نامطلوب وسیله نقلیه و … شاهد تصادفات بسیاری است. تعدد و شدت بالای تصادفات ضرورت بیمه کردن خودرو برای رانندگان و در ناوگان حمل و نقل برای مدیر ناوگان به یکی از اولویت‌ها تبدیل کرده است. در این بین شرکت‌های بیمه نیز بدلیل سهم بالای بیمه خودرو در سبد محصولات خود، نیازمند مدیریت بهینه تخمین مبلغ بیمه، دریافت مستندات و اطلاعات واقعی و مدیریت چالش‌های موجود در این زمینه باشند. چالش‌هایی که بعضا می‌تواند موجب بروز اختلاف نظر و مناقشاتی بین بیمه‌گر و مدیر ناوگان شود. به نظر می‌رسد با روند رو به پیشرفت فناوری اطلاعات و هوشمندسازی مدیریت ناوگان حمل و نقل، شرکت‌های بیمه نیز حداکثر استفاده از این ابزارها و منطبق شدن با آن را در دستور کار خود قرار دهند.

اما چگونه و به چه شکل هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل چالش‌های صنعت بیمه در این خصوص را برطرف می‌سازد؟ این مقاله نگاهی خلاصه به این چالش‌ها و نقش نرم‌افزارهای هوشمند مدیریت ناوگان در این بین است.

در دسترس بودن اطلاعات واقعی جهت ارزیابی قیمت بیمه

بطور سنتی بیمه‌ها در سه حوزه آنالیز و ارزیابی ریسک، مدیریت حوادث و پشتیبانی از مشتریان فعال هستند. در این میان اگر شرکت‌های بیمه توانایی جمع‌آوری و مدیریت درست داده‌ها را نداشته باشند، ممکن است این فرایندها در بالاترین سطح خود انجام نشود.

داده‌های ذهنی یا داده‌های رد و بدل شده غیر واقع و با تاخیر در نهایت می‌تواند یک پشنهاد بیمه غیر سودآور را بدنبال داشته باشد. اما در نتیجه بکارگیری فناوری مدیریت هوشمند ناوگان، داده‌های عینی و واقعی در لحظه ارایه می‌دهد که ارتباط مناسبی بین بیمه‌گر و مدیریت ناوگان در تخمین مبلغ عادلانه را فراهم می‌کند.

ثبت درخواست خودرو سازمانی- پیشگامان آسیا

تخمین مناسب نرخ بیمه بر اساس سلامت خودرو

بیمه‌گر جهت تخمین هزینه بیمه لازم است معیاری از سلامت خودرو را در اختیار داشته باشد. در این حالت در صورتی که مدیریت ناوگان حمل و نقل مجهز به ماژول تعمیر و نگهداری پیشگیرانه نرم‌افزار مدیریت ناوگان باشد، اطلاعات مربوط به سلامت خودرو و وضعیت فعلی آن از لحاظ تعویض قطعات و مستندات تصادفات قبلی و سطح ایمنی براحتی در دسترس و قابل ملاحظه است. در این حالت بیمه‌گر و شرکت بیمه با داشتن دید شفاف نسبت به نمره ایمنی خودرو، می‌تواند با نحو مناسب‌تری ارزش ناوگان حمل و نقل را تخمین و نسبت به تعیین نرخ بیمه اقدام نماید.

 

 

بررسی ادعای گفته رانندگان در تصادفات

بسیاری موارد پیش آمده که شرکت بیمه مواجه با انبوه گفته‌هایی از جانب راننده در تصادفات خود است که بررسی صحت آنها دشوار می‌نماید. از طرفی تایید و یا عدم تایید این گفته‌ها نیاز به ارایه مستندات و داده‌هایی دارد تا بتوان بر اساس آن اظهار نظر درست را ارایه داد. استفاده از سیستم ردیابی موجود در نرم‌افزار هوشمند ناوگان حمل و نقل می‌تواند با ثبت موقعیت مکانی لحظه‌ای خودرو، صحت و سقم سهل‌انگاری در تصادف  را بررسی نماید. در صورت دریافت داده‌های لحظه‌ای هر دو طرف شرکت بیمه و مدیر ناوگان قادر خواهند بود در کمال آرامش وبدون چالش مذاکره لازم در مورد برآورد خسارت و تعیین مبلغ بیمه را به سرانجام رسانند.

استفاده از سیستم ردبابی برای تشخیص مقصر در تصادفات در خودروهای ناوگان حمل و نقل- پیشگامان آسیا

کاهش ریسک رفتار پر خطر رانندگان

ناوگان‌های خودرو که قادر به شناسایی رانندگی پر خطر راننده‌های خود هستند و اقداماتی را از طریق سامانه‌های هوشمند بر آن اعمال می‌کنند، می‌توانند حق بیمه خود را کاهش داده و ایمنی ناوگان را افزایش دهند. در صورت بروز حادثه برای هر یک از خودروهای ناوگان، مدیریت با ضررهای هنگفتی روبرو خواهد شد. بنابراین هر فناوری که بتواند ریسک حوادث را کاهش دهند، ارزشمند است. نرم‌افزارهای هوشمند مدیریت ناوگان امکان دسترسی به اطلاعات رفتار راننده را می‌دهد که مدیریت ناوگان می‌تواند نسبت به شناسایی رفتارهای پر خطر و بکارگیری راهکارهای پیشگیرانه در این خصوص اقدام نماید. عملکرد خوب را پاداش داده و عملکردهای نادرست را با جریمه مواجه کند. این فعالیت می‌تواند کاهش حق بیمه را برای مدیریت ناوگان بدلیل کاهش ریسک تصادفات بدنبال داشته باشد.

افزایش سطح ایمنی رانندگی و ارزیابی ریسک جهت تخمین نرخ بیمه

درصد بالایی از تصادفات ناشی از خطاهای انسانی است. نرم‌افزارهای هوشمند مدیریت ناوگان حمل و نقل که با آنالیز رفتارهای نا ایمن، هشدار لازم را حین سفر و ماموریت به راننده ابلاغ می‌کنند، گام مثبتی برای تعهد راننده به رعایت ایمنی را فراهم می‌سازند. داده‌های ارایه شده در طول زمان ناشی از رفتار راننده و تهیه جداول ایمنی از رفتارهای وی، بویژه برای ارزیابی ریسک در جاده‌ها توسط شرکت‌های بیمه قابل استفاده است.

گزارشات جامع و منطبق با واقعیت جهت ارایه به بیمه

از دید مدیریت ناوگان نیز جهت مذاکره با شرکت بیمه در اختیار داشتن اطلاعات مستند یکی از ضروریات است. نرم‌افزارهای هوشمند مدیریت ناوگان با داشتن داشبورد و ارایه گزارشات جامع  این امکان را در اختیار می‌گذارد که مدیریت در خصوص نرخ بیمه و تمدید قرارداد با دید کامل نسبت به مذاکره با شرکت بیمه اقدام کند. اطلاعاتی که این نرم‌افزار در اختیار می‌گذارد مواردی به شرح زیر است:

  • چه تعداد حادثه و تصادف ناوگان را درگیر ساخته است
  • چه تعداد راننده بدلیل رفتار پر ریسک جریمه شده‌اند
  • چه تعداد راننده با عملکرد مناسب در ناوگان مشغول فعالیت هستند
  • فعالیت‌های پیشگیرانه تعمیر و نگهداری در ناوگان به چه شکل بوده است

گزارشات جامع و منطبق بر واقعیت برای تصمیم گیری بیمه ناوگان حمل و نقل- پیشگامان آسیا

نرم افزار پیشگامان آسیا، راه‌حلی بی چالش و عادلانه برای شرکت بیمه و مدیر ناوگان

در جهان، شرکت‌های بیمه به کلیه مشتریان و مدیران ناوگانی که از نرم‌افزارهای مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل  استفاده می‌کنند، تخفیف‌های ویژه‌ای ارایه می‌کند. تخفیف‌هایی که بویژه بدلیل کاهش چالش‌های پیش آمده در تعیین مبلغ بیمه است. بدیهی است که دیر یا زود کلیه شرکت‌های حمل و نقل استفاده از این نرم‌افزارها را در اولویت خود قرار دهند تا از خدمات بی شمار آن استفاده نمایند.

در این راستا و به موازات روند پیشرفت فناوری‌ها، شرکت پیشگامان آسیا با ارایه راهکارهای هوشمند به شرکت‌های بیمه و مدیریت ناوگان حمل و نقل در ایجاد یک ناوگان ایمن‌تر که منجر به تصادفات کمتر، مطالبات کمتر، ریسک کمتر و بهبود روند بیمه‌گری می‌شود، راهگشایی می‌کند. راهکارهایی که هر یک در دنیای پر چالش امروز برابر با کم شدن حداقل یک چالش است. همراهی با ما افتخاری است که هدایتگرمان در مسیر ارایه خدمات بهتر به شماست.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست