زمان مطالعه : 8 دقیقه

برای بهبود عملکرد ناوگان، نیاز است تا مدیران این بخش دید جامع و کلی نسبت به دارایی‌های بخش خودشان داشته باشند و بتوانند به خوبی با تیم خودشان همکاری کنند. دید جامع به آن‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند برنامه‌ریزی درستی داشته باشند و همکاری نیز باعث هماهنگی بیشتر بخش‌های مختلف با یکدیگر می‌شود که بسیار مهم و قابل‌توجه است و باید آن را جدی گرفت. اما برای رسیدن به این هدف لازم است تا ابزارهایی مانند نرم‌افزار ناوگان را به کار بگیرند و یکسری کارها را با کمک آن‌ها به انجام برسانند.

این کارها در ظاهر ساده به نظر می‌رسند؛ اما نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه دارند و به طور کامل کاربردی و مفید هستند. در ادامه این مطلب از پیشگامان آسیا، 10 مورد از این فعالیت‌ها را برای شما بیان کردیم تا آن‌ها را بشناسید و بتوانید از آن‌ها جهت بهبود کارایی ناوگان خودتان استفاده کنید. پس پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بهبود کارایی ناوگان حمل و نقل کسب و کارتان

موفقیت و سود‌آوری شما به کارایی ناوگان کسب و کارتان بستگی دارد که متاسفانه در بسیاری از موارد به دلیل استفاده از روش‌های قدیمی مدیریت، عملکرد لازم را ندارد و هزینه بالایی را بر گرده سازمان یا شرکت مربوطه می‌گذارد. استفاده از کاغذ و دیگر ابزارهای قدیمی ساعت‌ها زمان تیم شما را برای واردکردن داده‌ها و بررسی صحت آن‌ها می‌گیرد. این موضوع همچنین باعث کلافه‌شدن آن‌ها نیز می‌شود و میزان بازدهی کارمندان را به حداقل ممکن خودش می‌رساند.

استفاده از ابزارهای جدید مانند نرم‌افزار مدیریت ناوگان کمک می‌کند تا شما دید جامع و کامل‌تری نسبت به بخش زیرمجموعه خودتان داشته باشید و بتوانید حداکثر میزان بهره‌وری را از ناوگان خودتان ببینید. اما وجود آن‌ها به تنهایی کافی نیست و باید یکسری کارها را در کنار آن‌ها به انجام برسانید. در ادامه این بخش 10 مورد از مهم‌ترین موارد آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم و در مورد آن‌ها شرح لازم را می‌دهیم تا در این جهت به آگاهی کاملی برسید.

از یک نرم‌افزار مدیریت ناوگان مناسب استفاده کنید

در جامعه امروز، فناوری حرف اول را می‌زند و هرکسی که بتواند بهتر از آن در جهت اهدافش استفاده کند، می‌تواند موفقیت و سود بیشتری کسب کند. در مدیریت ناوگان نیز وضع به همین منوال است و شرکت‌هایی که از ابزارهای جدید بهتر و بیشتر استفاده می‌کنند، می‌توانند عملکرد بهتری را به ثبت برسانند. یکی از این ابزارها، نرم‌افزار مدیریت ناوگان است، استفاده از آن به شما اجازه می‌دهد تا در لحظه با تیم خودتان ارتباط داشته باشید و مشکلات آن‌ها را در سریع‌ترین زمان حل کنید. به این صورت عملکرد ناوگان بهبود خواهد یافت و شما می‌توانید آن را به چشم خودتان مشاهده کنید.

نرم افزار مدیریت ناوگان

استفاده از کاغذهای و فرآیندهای قدیمی مدیریت نه‌تنها در این زمان کمک‌کننده نیست؛ بلکه باعث می‌شود تا کارمندان شما دچار کلافگی در هنگام انجام کارها و وارد‌کردن داده‌های موجود شوند. این معضل باعث کاهش دقت آن‌ها در هنگام انجام کار می‌شود و صحت داده‌های موجود را زیر سوال می‌برد. هنگامی که شما داده صحیح در اختیار نداشته باشید، نمی‌توانید به درستی آنالیز خودتان را انجام دهید و رفته رفته، عملکرد ناوگان شرکتتان افت خواهد کرد. بنابراین بهتر است، به جای این روش‌ها، نرم‌افزار مدیریت را برای بهبود عملکرد ناوگان به کار بگیرید.

با استفاده از این نرم‌افزار شما می‌توانید اطلاعات را به صورت لحظه‌ای ذخیره کنید، به تمامی سوابق راننده‌ها در هر زمانی دسترسی داشته باشید و با استفاده از آن‌ها بر عملکرد این افراد رصد مناسبی به انجام برسانید.

با استفاده از برنامه موبایل ارتباط خودتان با تیم را حفظ کنید

برقراری ارتباط مناسب با تیم بسیار مهم است و باید به آن توجه زیادی کنید. زیرا در طول روز، فعالیت‌های زیادی در ناوگان صورت می‌گیرد که به صورت پیوسته به یکدیگر ارتباط دارند و بروز مشکل در یکی از آن‌ها می‌تواند دیگر کارها را نیز دچار مشکل کند. اما برای برقرای ارتباط با تیم باید از ابزارهایی مانند برنامه موبایل نرم‌افزار مدیریت ناوگان استفاده کنید. این برنامه به شما و راننده امکان ارتباط مستقیم و بدون واسطه را می‌دهد و نیروهایتان می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلاتشان را به گوشتان برسانند.

با استفاده از این برنامه می‌توانید از آماده‌بودن راننده ناوگان حمل و نقل خودتان جهت بازرسی‌های مختلف اطمینان کافی حاصل کنید، زیرا تمامی سوابق و اسناد مدارک او از این طریق قابل مشاهده و پیگیری است. همچنین به مدیران پرکاری که همواره در سفر هستند، اجازه می‌دهد تا داده‌های مربوط به ناوگان حمل و نقل شرکت یا کسب و کار خودشان را در جیبشان داشته باشند و در مواقع لزوم از آن‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: راه کارهای کاهش هزینه های عملیاتی در مدیریت ناوگان

ورود داده‌ها به صورت خودکار را ممکن سازید

واردکردن دستی داده‌ها مانند واردکردن سفارش‌های کاری موجود برای هر روز، داده‌های مربوط به هزینه‌کرد هرکدام از آن‌ها و سایر موارد، بسیار سخت است و باعث کند‌شدن روند ناوگان حمل و نقل یک سازمان یا شرکت می‌شود. یک نرم‌افزار مدیریت ناوگان امکان اتصال به سیستم‌های مختلف مانند کارت سوخت را دارد و می‌تواند با استفاده از ابزارهای مختلف مانند ردیاب‌ها اطلاعات را به صورت لحظه‌ای به روز کند. زیرا این ابزارها دارای سنسورهای مانند سوخت و سرعت هستند و ماژول‌هایی شامل GPS دارند.

استفاده از این نرم‌افزار علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا زمان مربوط به گزارش‌دهی نیروها کاهش پیدا کند، اجازه می‌دهد تا شما بتوانید سریع‌تر این اطلاعات را مشاهده کنید و از آن‌ها جهت اهداف مختلف خودتان استفاده کنید. برای مشاهده نیز امکان تنظیم دستی داشبورد طبق سلیقه شما وجود دارد که سبب راحتی کارتان در این زمینه می‌شود و به شما اجازه آنالیز دقیق‌تر و سریع‌تر می‌دهد.

داده‌ها را در یک مکان به صورت یکپارچه و متمرکز جمع‌آوری کنید

استفاده از ماژول‌ها و ابزارهای مختلف راهی مناسب جهت جمع‌آوری داده‌های مختلف است؛ اما باید سعی کنید که اطلاعات به دست‌آمده توسط آن‌ها و ارسال‌شده را در محلی مناسب جمع‌آوری و ذخیره کنید. نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به شما امکان می‌دهد تا این داده‌ها را در یک مکان واحد داشته باشید و بتوانید به طور جامع و کامل آن‌ها را مشاهده کنید. به این صورت کار بسیار راحت‌تری در هنگام بررسی و آنالیز داده‌های مختلف خودتان خواهید داشت. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید اطلاعات را به نحو مناسب خودتان دسته‌بندی کنید تا زمان کم‌تری برای رصد آن‌ها نیاز داشته باشید.

به عنوان مثال بخش تلماتیک ابزاری مانند ردیاب، میزان کیلومتر طی‌شده توسط خودرو را نمایش می‌دهد و شما می‌توانید از آن برای کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری استفاده کنید. زیرا نشان می‌دهد که ماشین مربوطه چه مقدار طی‌ کرده است و میزان طی‌شده در چه مسیر بوده است و با استفاده از می‌توانید به طور تقریبی تشخیص مناسبی در مورد بررسی قطعات مختلف بدهید.

نحوه انجام بازرسی خودتان از راننده‌های ناوگان را به روز کنید

در بخش قبلی به برخی از کاربردهای نرم‌افزار موبایل ناوگان حمل و نقل اشاره کردیم؛ اما باید بدانید که از این برنامه در زمینه‌های دیگری مانند بازرسی از رانندگان و خودروهای ناوگان حمل و نقل نیز استفاده مناسب کرد. زیرا اطلاعات کلی رانندگان و خودروهای آن‌ها به طور کامل روی این برنامه‌ها موجود است و مدیران به راحتی امکان دسترسی به آن‌ها را دارند. استفاده از چنین برنامه‌هایی بازدهی بازرسی‌ها را افزایش می‌دهد و باعث بهبود کارای ناوگان به طور قابل‌توجهی می‌گردد که بسیار مهم است.

Update how you conduct your own inspections of fleet drivers

در گذشته برای بازرسی‌ها از فرم‌های کاغذی استفاده می‌شد که شفافیت مناسبی نداشتند، خیلی از اوقات توسط رانندگان تحویل داده نمی‌شدند و پرکردن این فرم‌ها برای رانندگان کاری سخت و کسل‌کننده بود. عدم تحویل درست این فرم‌ها باعث می‌شد تا روند تعمیر و نگهداری خودروهای مختلف ناوگان به مشکل بربخورد و بسیاری از خودروها دچار خرابی‌های مکرر و زیاد از حد شوند.

برنامه موبایلی به راننده اجازه می‌دهد تا بتواند از مکان‌هایی که برای ارائه خدمات رفته است، عکس بگیرد، آن را به سرعت در برنامه آپلود نماید و گزارش خودش را به صورت کاملا شفاف و دقیق بیان کند. همچنین او امکان بیان مشکلات خودرو و خودش به سرعت را دارد، شما نیز می‌توانید آن‌ها را در لحظه ببینید و نسبت به حلشان اقدام‌های لازم را به انجام برسانید.

تعمیر و نگهداری را به خوبی انجام دهید

از کارافتادن یک خودروی ناوگان به علت خرابی، نشان‌دهنده مناسب‌نبود برنامه تعمیر و نگهداری واحد شما است که باید برای رفع آن فکری کنید. اگر واحد بازرسی و تعمیرات به درستی عمل می‌کرد، قبل از وقوع خرابی، قطعه موردنظر تعویض می‌شد یا درست می‌گشت و کار به این مرحله نمی‌رسید. استفاده از برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می‌تواند این چالش را به طور کلی از بین ببرد، زیرا به شما امکان می‌دهد تا قبل از وقوع هرنوع خرابی، عامل اصلی آن را پیدا کنید و رفعش نمایید.

برای تنظیم چنین برنامه‌ای می‌توانید نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل را به کار بگیرید، چون که اطلاعات لازم را به صورت یکپارچه در اختیارتان می‌گذارد و می‌توانید در لحظه برنامه موردنظر را مشاهده کنید. مشاهده لحظه‌ای به شما اجاره می‌دهد تا میزان پیشرفت آن را ببینید و در صورت نیاز آن را به طور مطلوب اصلاح کنید. همچنین این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد تا یادآور زمان برای مراحل مختلف برنامه تعیین کنید تا کسی انجام کارهای محول‌شده به خودش را فراموش نکند. به این صورت از انجام درست و سروقت کارهای موجود اطمینان پیدا خواهید کرد.

نحوه خدمت‌رسانی توسط نیروهای خودتان را به صورت مستمر رصد کنید

بررسی تاریخچه عملکرد رانندگان می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشد و به شما اجازه دهد تا بتوانید برنامه‌ریزی درست‌تری را به انجام برسانید. زیرا به شما خواهد گفت که نقاط قوت نیروی موردنظر در چه زمینه‌هایی است و این افراد در چه حوزه‌هایی دارای ضعف است. به این صورت هرکس با توجه به عملکردش در جایگاه صحیح قرار خواهد گرفت و کار متناسب با توانایی‌هایش به او ارائه می‌شود.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل تنها داده‌های لحظه‌ای مربوط به راننده‌ها و خودروها را نمایش نمی‌دهد؛ بلکه امکان دسترسی به تمامی اطلاعات گذشته را نیز به شما می‌دهد که مزیتی بسیار مهم به شمار می‌آید. مدیران می‌توانند با استفاده از این اطلاعات، سوابق خودورها را به خوبی مشاهده کنند و براساس آن برنامه تعمیر و نگهداری کاربرد‌تر و مناسب‌تری را برای خودروها فراهم کنند. به این صورت احتمال خرابی و از کارافتادن آن‌ها به حداقل خودش می‌رسد.

مجموع هزینه‌های ناوگان هرچند وقت یکبار محاسبه کنید

محاسبات هزینه بسیار مهم است و وابسته به میزان دارایی شما نیست. اگر این کار را به صورت غیردقیق انجام دهید، نه تنها محاسبات شما نادرست از آب در خواهند آمد؛ بلکه به تدریج درآمد و دارایی‌های حال حاضر خودتان را از دست خواهید داد که برای هیچ مدیری مطلوب به نظر نمی‌رسد. بنابراین باید به آن اهمیت زیادی بدهید و در هنگام انجام محاسبه تمام دقت خودتان را به کار بگیرید.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید هزینه هر مایل طی‌شده توسط خودرو، هزینه تعمیرات و نگهداری، هزینه دستمزد رانندگان و دیگر موارد را به صورت دقیق محاسبه، بررسی و ثبت کنید که مزیت بسیار مهم است. استفاده از این نرم‌افزار باعث می‌شود تا مدیریت هزینه‌ها برای شما بسیار راحت شود و به راحتی بتوانید هزینه‌های مختلف خودتان مانند هزینه مربوط به سوخت را مشاهده کنید. این کار در هنگام بهینه‌سازی نیز برای شما مفید و کاربردی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مبنای محاسبه حقوق دستمزد رانندگان

چرخه جایگزینی خودرو را ایجاد کنید و آن را توسعه دهید

خودروهای ناوگان، ستون فقرات آن به شمار می‌آیند و بدون آن‌ها امکان هیچگونه خدمات‌دهی وجود ندارد. همین رصد عملکرد خودروها را بسیار با اهمیت می‌سازد. این رصد و پیگیری به شما امکان می‌دهد تا بتوانید متوجه شوید، کدام خودرو فرسوده شده است و نیاز به جایگزینی با مورد دیگری دارد. به این صورت دیگر با مشکل کمبود ماشین در ناوگان خودتان مواجه نمی‌شوید.

اما برای رسیدن به این هدف باید از ابزاری به نام نرم‌‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل استفاده کنید. زیرا این ابزار به راحتی اطلاعات مربوط به ماشین موردنظر را ثبت و ذخیره می‌کند و رصد و پیگیری وضعیت خودروی موردنظر را بسیار راحت می‌کند. به همین دلیل استفاده از آن در این جهت می‌تواند برای شما بسیار مفید و کمک‌کننده باشد و نیازهایتان را برطرف سازد.

عملکرد ناوگان را با استفاده از آنالیز گزارش‌ها بررسی کنید

درک عملکرد این بخش، بهترین راه برای بهبود کارایی ناوگان به شمار می‌آید. اندازه‌گیری معیارهایی مانند هزینه‌های موجود، عملکرد بخش تعمیرات و نگهداری و دیگر موارد به شما بینشی در مورد این موضوع می‌دهد و مشخص می‌کند که کدام بخش‌ها به خوبی در حال کار هستند. نرم‌افزار مدیریت ناوگان این کار را ممکن می‌سازد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به این درک برسید.

با استفاده از راه‌های گفته‌شده عملکرد ناوگان خودتان را بهبود دهید

ناوگان حمل و نقل یکی از بخش‌های اصلی هر کسب و کاری به حساب می‌آید و به وجود‌آمدن خلل در ان می‌تواند باعث ایجاد مشکل برای بخش‌های دیگر کسب و کار گردد. برای بهبود عملکرد ناوگان نیاز است تا از ابزارهای جدید برای مدیریت آن بهره ببرید. این کار باعث می‌شود تا سرعت خدمت‌رسانی این بخش به حداکثر میزان خودش برسد و نیاز مشتریان نیز به راحتی برآورده گردد. اما استفاده از تنها از ابزار کافی نیست و باید یکسری کارها نیز در کنار آن به انجام برسانید.

در این مطلب سعی کردیم، 10 مورد از مهم‌ترین فعالیت‌ها را برای شما لیست کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و بتوانید به خوبی ناوگان خودتان را مدیریت کنید. شما می‌توانید برای مشاهده دمو نرم‌افزار مدیریت ناوگان پیشگامان آسیا و خرید انواع مختلف ردیاب‌های خودرو به سایت آن مراجعه کنید.
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست