1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. 5 راهکار جدید برای کاهش هزینه‌های سوخت ناوگان

5 راهکار جدید برای کاهش هزینه‌های سوخت ناوگان

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

افزایش سالانه قیمت سوخت، یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیران ناوگان است که نیاز به کنترل این هزینه صرف‌نظر از تعداد وسیله نقلیه ناوگان را ضروری می‌سازد. اما برای اعمال سیاست‌های کاهش هزینه سوخت لازم است تصویر دقیقی از مصرف سوخت ناوگان در دسترس باشد. به عبارتی اندازه‌گیری دقیق مصرف سوخت هر وسیله نقلیه امری حیاتی است. برای این منظور تنها یک سیستم دقیق مدیریت سوخت می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مدیر قرار دهد.

نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان از جمله راهکارهای اصلی در این مسیر هستند که می‌توان عملکرد ناوگان را بر این مبنا ارتقا داد. در اختیار داشتن داده‌های دقیق مشکلات موجود در ناوگان را تشخیص داده و امکان بهبود و تدوین استراتژی‌های لازم برای دستیابی به نقطه بهینه را فراهم می‌کند. اما آنچه این نرم‌افزار به یک مدیر ناوگان ارایه می‌دهد، بسیار فراتر از موارد اشاره شده فوق است. به منظور بررسی جزییات دقیق تاثیر نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان بر کاهش هزینه‌های سوخت، 5 راهکار زیر را مورد توجه قرار دهید.

1- برنامه‌ریزی مناسب مسیر

نرم‌افزار مدیریت ناوگان برنامه‌ریزی مسیر را برای ناوگان خودرو ساده می‌کند. از طریق دسترسی سریع و فوری به اطلاعات، مدیران ناوگان قادر خواهند بود از ترافیک احتمالی مسیر و تاخیرهایی که زمان توقف در جاده را افزایش می‌دهد جلوگیری کنند. این موضوع عملکرد بهتر وظایف محوله به رانندگان و کوتاه‌تر کردن مسیر را در پی خواهد داشت. ردیابی و برنامه‌ریزی برای بهترین مسیر از طریق نرم‌افزارهای مدیریتی، بویژه وسیله‌ای برای کاهش مصرف از طریق انجام فعالیت‌های زیر است:

  • دسترسی به نقشه‌هایی که مکان و مقصد هر وسیله نقلیه در ناوگان را نشان می‌دهد.
  • دسترسی به اطلاعات راننده، وسیله نقلیه و نظارت بر رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی مانند ترافیک و آب و هوا.

بر اساس گزارش‌ها، شرکت‌هایی که از نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان برای برنامه‌ریزی بهینه مسیر استفاده می‌کنند، کاهش 10 درصدی هزینه سوخت، 14 درصدی کاهش هزینه‌های تصادف و کاهش 10 درصدی هزینه‌های پرسنلی را داشته‌اند.

2-    کاهش زمان بیکاری وسیله نقلیه

دور آرام غیر ضروری موتور باعث افزایش فرسودگی آن و در نتیجه هدر رفتن سوخت وسیله نقلیه می‌شود. به عبارت دیگر یک موتور در کارکرد نامناسب به معنای واقعی کلمه، پول را می‌سوزاند. ردیابی زمان بیکاری موتور این امکان را برای مدیر ناوگان فراهم می‌کند که به طور موثرتری سیاست‌های لازم برای کارکرد مطلوب خودرو را اجرایی کند. این راهکار زمانی‌که با برنامه‌ریزی بهتر مسیر ترکیب شود، باعث خواهد شد عملیات حمل و نقل زمان فعال بیشتری را داشته باشد.

از طرفی مدیران ناوگان با تجهیز به داده‌های مناسب، می‌توانند با آموزش صحیح رانندگان، مدت زمانی که وسایل نقلیه در حالت بیکار سپری می‌کنند را کاهش دهند. این موضوع می‌تواند شامل مواردی مانند تشویق رانندگان به خاموش کردن موتورها هنگام توقف طولانی مدت باشد.

3-    نظارت مطلوب بر رفتار راننده

عامل انسانی، یکی از دلایل مهم در افزایش مصرف سوخت است. سرعت بالا، رانندگی تهاجمی، ترمزهای ناگهانی و هر گونه عادات نامناسب راننده نه تنها ایمنی وسیله نقلیه را به خطر می‌اندازد، بلکه ناکارآمدی ناوگان حمل و نقل را در پی خواهد داشت. طبق آمار، رانندگی تهاجمی در بزرگراه‌ها تا 33 درصد و در جاده‌های شهری تا 5 درصد می‌تواند هزینه مصرف سوخت وسیله نقلیه را افزایش دهد.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان  با امتیازدهی و رتبه‌بندی رانندگان، با دقت بالا و در اسرع وقت، روندهای نامطلوب در این مسیر را شناسایی می‌کند. این موضوع در نهایت منجر به تعریف فرصت‌های آموزشی موثرتر، برنامه‌های توسعه‌ای بهتر و افزایش دسترسی به اهداف عملکردی ناوگان خواهد شد. هنگامی‌که رانندگان ناوگان به درستی آموزش ببینند، از عادات رانندگی خود و نحوه تاثیر آنها بر مصرف سوخت ناوگان بیشتر آگاه می‌شوند. علاوه بر این شناسایی رانندگان دقیق و ایمن در ناوگان و تشویق آن‌ها وسیله مناسبی برای حفظ منابع انسانی کارآمد و جهت‌دهی پرسنل به سمت بهره‌وری بالاتر خواهد بود.

4-    نظارت مناسب بر سلامت خودرو

وسیله نقلیه‌ای که در شرایط مطلوب نیست، منبع هدر رفت سوخت در ناوگان است.  لاستیک‌های کم باد، شل بودن درپوش سوخت، آسیب‌دیدگی خودرو، تعمیر و نگهداری نامطلوب نمونه‌هایی از مواردی هستند که منجر به مصرف غیر ضروری سوخت و در نهایت افزایش هزینه‌های ناوگان می‌شوند. چک‌ لیست‌های پیش از اعزام به ماموریت برای وسیله نقلیه بخش کلیدی از هر سیستم مدیریت سوخت است. در این حالت مدیران با شناسایی مشکلات در زمان واقعی می‌توانند آن‌ها را به سرعت رفع کرده و باعث اجرای عملیات به شکل مطلوب شوند. انجام چنین فعالیتی در نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان با خودکار کردن فرایندها دسترسی به داده‌های مورد نیاز در کوتاه‌ترین زمان ممکن را فراهم می‌سازد.

5-    تعریف برنامه‌ تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

در حالی‌که سیستم‌های نظارت بر سلامت خودرو می‌توانند مشکلات غیر منتظره پیش آمده در طول عملیات را براحتی شناسایی کنند، استفاده از برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می‌تواند تعداد دفعات رخ دادن این رویدادها را کاهش دهد. وسیله نقلیه‌ای که به خوبی نگهداری می‌شود، با فراهم آمدن امکان کارکرد در حداکثر بازدهی، مانعی در جهت افزایش هزینه‌های سوخت ناوگان است. طبق آمار، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می‌تواند به 12 تا 18 درصد کاهش هزینه‌های ناوگان منجر شود.

سیستم‌های جامع نرم‌افزاری مدیریت ناوگان با تعریف برنامه‌های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و ارایه هشدار لازم به مدیریت در جهت انجام به موقع آن می‌تواند تضمین لازم برای نگهداری بهینه وسیله نقلیه را فراهم کند. این فعالیت ضمن تاثیر در کاهش مصرف سوخت، فرسودگی خودرو را به حداقل رسانده و احتمال خرابی‌های پر هزینه ناشی از مشکلات مکانیکی را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

تنها یک تماس فاصله تا کاهش هزینه‌های مصرف سوخت ناوگان

جلوگیری از افزایش قیمت سوخت ممکن نیست؛ اما کنترل هزینه‌های مربوط، یک ضرورت عملیاتی در هر ناوگان است. بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل ممکن است بدون اینکه راهی برای مدیریت هزینه‌های سوخت پیدا کنند، مواجه شدن با افزایش قیمت‌ها برایشان به مشکلی بزرگ تبدیل شود. این موضوع صرف‌نظر از بزرگ یا کوچک بودن ناوگان نیازمند توجه ویژه و استفاده از نرم‌افزاری مدیریتی مناسب است.

اگر در این نقطه با مزایا و راه‌حل‌های نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان آشنا شده و به اطمینان لازم برای بکارگیری آن رسیده‌اید، بهتر است در اسرع وقت نسبت به استفاده از مشاوره یک شرکت معتبر اقدام کنید. شرکت پیشگامان آسیا با سفارشی‌سازی این نرم‌افزار آماده ارایه پلتفرمی جامع و چند منظوره و پیاده‌سازی آن در ناوگان شماست تا در کنار فراهم آورن بستر مدیریت مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های مربوط، مزایایی فراتر و همه جانبه برای شما ارایه کند. فاصله ما با شما تنها یک تماس است!

مراجع:

  elogii.com،  verizonconnect.com،  teletracnavman.com

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست