زمان مطالعه : 7 دقیقه

سرویس دوره‌ای خودرو یکی از کارهایی است که برای افزایش عمر خودرو و قطعات آن ضروری است و می‌تواند باعث بهبود کارکرد خودرو شود. سرویس دوره‌ای خودرو دارای انواع مختلف می‌باشد که براساس زمان و قطعه مورد نظر دسته‌بندی می‌شود و دارای دسته‌های گوناگونی می‌گردد. به طور مثال سرویس دوره ای خودرو شش ماهه و سرویس دوره ای فیلتر خودرو دو دسته از این انواع مختلف می‌باشند.

در این مقاله به بررسی انواع این لیست سرویس‌های دوره‌ای خودرو می‌پردازیم و آن‌ها را به طور کامل بررسی می‌کنیم تا شما به طور کامل با این موارد آشنا شوید و بتوانید در مواقع لزوم از چک لیست‌ها استفاده کنید و مشکلی نداشته باشید. پس برای آشنایی بیشتر با این موارد تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

چرا استفاده از لیست سرویس دوره ای خودرو مهم است؟

دلایل استفاده از سرویس دوره ای خودرو

قبل از هرچیزی باید به این نکته بپردازیم که چرا سرویس دوره‌ای خودرو مهم است؟
خودروهای مختلف مانند بدن انسان نیاز به چکاب و بررسی دوره‌ای دارند، زیرا همانطور که بدن شما ممکن است که دچار بیماری شود، خودرو و قطعات آن نیز ممکن است که دچار آسیب دیدگی شوند و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.
در واقع سرویس دوره ای خودرو همان نقش چکاب دوره‌ای بدن را بازی می‌کند و عملا بدون انجام آن، امکان در راه ماندن یا خاموش شدن ناگهانی خودرو در هر لحظه‌ای وجود دارد و نمی‌توان به هیچ صورت دیگری از آن جلوگیری کرد.

بنابراین چکاب دوره‌ای و استفاده از لیست‌های سرویس دوره ای خودرو بسیار مهم است و بدون استفاده از آن‌ها و انجام اقدامات مربوط به این لیست‌ها عملا شما مجوز بروز هر نوع اتفاقی در خودروی خودتان را به راحتی صادر کرده‌اید و باید هر لحظه منتظر حادثه باشید.

مزایای استفاده از لیست سرویس دوره‌ای خودرو چیست؟

در قسمت قبل به شما گفتیم که چرا باید از سرویس دوره ای خودرو  و چک لیست‌های مربوط به آن استفاده کنید. اما در این قسمت قصد داریم، در مورد مهم‌ترین مزایای استفاده از لیست سرویس دوره‌ای خودرو با شما صحبت کنیم و آن‌ها را به طور کامل برای شما توضیح دهیم.

1. صرفه‌جویی در وقت و هزینه

همه‌ی ما می‌دانیم که پیشگیری از بیماری‌های بدن بهتر از درمان آن‌ها است، در مورد خودرو نیز همین موضوع صادق است و پیشگیری از آسیب‌ها و صدمات خودرو بهتر از درمان آن‌ها است و می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌گردد که بسیار مهم و قابل اهمیت می‌باشد.

2. افزایش عمر کارکرد قطعات

اگر عیب قطعه خودرو در زمان مناسب خودش تعمیر شود، عمر کارکرد آن نیز به طور چشمگیری افزایش می‌یابد و شما می‌تواند تا مدت زیادی از یک قطعه در خودروی خودتان استفاده کنید و از کارکرد خوب آن لذت ببرید.

3. کاهش مصرف سوخت

کارکرد نادرست بعضی از قطعات مانند فیلتر هوا می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت و هزینه‌های مربوط به آن شود که شما می‌توانید با انجام چکاب دوره ای قطعاتی مانند فیلتر هوا مصرف سوخت خودرو را در حد بهینه نگهدارید و از افزایش هزینه‌های مربوط به آن جلوگیری کنید.

 بیشتر بخوانید : 9 روش کاهش مصرف سوخت

انواع مختلف چک لیست سرویس دوره ای خودرو

در این قسمت در مورد انواع مختلف چک لیست سرویس دوره ای خودرو بر اساس زمان آن و قطعات صحبت می‌کنیم و آن‌ها را به طور کامل برای شما بیان می‌نماییم.

انواع چک لیست سرویس دوره ای خودرو

1. لیست سالیانه سرویس دوره‌ ای خودرو

به غیر از سرویس‌های دوره‌ای که برای تمام قطعات به صورت جداگانه باید انجام داد، لازم است که به صورت سه ماه، شش ماهه و یکساله و برای یک چکاب کامل خودرو را به تعمیرگاه مطمئن ببرید تا بتوانید از سلامت کلی خودروی خودتان قبل از حرکت اطمینان پیدا کنید. در هنگام چکاب کامل باید حتما موارد زیر بررسی شود.

 • برق خودرو
  در هنگام سرویس دوره ای سالیانه، شش ماهه، سه ماهه و ماهیانه باید حتما برق خودرو و اتصالات مربوط به آن را چک کنید.
 • ایمنی خودرو
  مورد بعدی ایمنی خودرو است که حتما باید به طور کامل سنجیده و بررسی گردد.
 • کارکرد موتور
  موتور خودرو اصلی ترین قسمت خودرو و بدون آن عملا خودور امکان حرکت ندارد. بنابراین باید در هنگام سرویس دوره ای سالیانه یا شش ماهی کارکرد آن را بررسی کنیذ.

2. لیست سرویس دوره ای ایمنی خودرو

دومین چک لیست سرویس دوره‌ای خودرو مربوط به ایمنی آن است که بسیار مهم است و باید به آن توجه بسیاری کنید. در ادامه بیان این چک لیست می‌پردازیم.

 • سالم بودن کمربند ایمنی
  برای اطمینان از سلامت کمربند ایمنی خودرو باید بررسی کنید که حتما میزان کشش کمربند مناسب باشد و سگگ آن سالم باشد و به خوبی کار کند.
 • سلامت چراغ‌های خارجی خودرو
  مورد بعدی سلامت چراغ‌های خودرو است که باید از میزان روشنایی آن‌ها قبل از حرکت اطمینان کامل را پیدا کنید. در صورتی که روشنایی چراغ‌ها مناسب نبود و به درستی کار نکردند، باید لامپ چراغ‌های خودرو را تعویض کنید.
 • کارکرد صحیح ترمز دستی
  بعد از چراغ‌ها باید به سراغ ترمز دستی بروید و از کارکرد صحیح آن اطمینان پیدا کنید، زیرا ممکن است که در جاده‌هایی با شیب تند به آن احتیاج پیدا کنید.
 • عدم وجود ترک یا شکستگی بر روی آینه‌ها و شیشه‌ها
  قبل از حرکت با خودرو مطمئن شوید که آینه‌ها و شیشه‌ها دارای ترک یا شکستگی خاصی نیستند و شما می‌توانید به راحتی مکان‌های مورد نظر را از طریق آن‌ها ببینید.
 • کارایی مناسب برف پاک کن
  به طور قطع در جاده‌های برف یا باران‌گیر شما نیاز به استفاده از برف پاک خودرو پیدا می‌کنید، بنابراین لازم است که حتما قبل از حرکت از کارایی مناسب برف پاک کن خودروی خودتان اطمینان پیدا کنید.
 • سالم بودن تایرها
  ترکیدن تایر در هنگام رانندگی می‌تواند باعث اتفاقات ناگواری گردد، بنابراین قبل از استفاده از خودرو از میزان سایش و باد تایرهای چهار طرف خودرو اطمینان پیدا کنید و سلامت آن‌ها را چک کنید.
 • میزان و دمای مایعات
  حتما قبل از حرکت دمای مایعات خودرو مانند روغن را چک کنید و از مناسب بودن میزان آن اطمینان خاطر حاصل نمایید.
 • وجود زاپاس تایر و وسایل کمکی
  در هنگام رانندگی اتفاقات مختلفی ممکن است که برای شما بیفتد، بنابراین باید حتما در خودروی شما زاپاس تایر و وسایل کمکی خودرو موجود باشد تا در صورت بروز مشکل بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

3. لیست سرویس دوره ای مایعات خودرو

در این قسمت موارد مهمی که در سرویس دوره ای مایعات باید بررسی کنید، را برای شما بیان می‌نماییم.

 • سالم بودن روغن موتور
  روغن موتور در فرآیند کارکرد موتور خودرو بسیار اثرگذار است و بدون وجود یک روغن موتور سالم ایجاد آسیب به علت اصطکاک بین قطعات موتور بسیار می‌گردد. به همین دلیل در هنگام انجام سرویس دوره ای مایعات خودرو باید حتما از سالم بودن روغن موتور خودرو مطمئن شوید.
 • وجود میزان مناسبی از آب رادیاتور
  به طور معمول رادیاتور ماشین از دمای بالایی برخوردار است که برای پایین آوردن این دما از آب رادیاتور استفاده می‌کنند، در صورت عدم وجود میزان مناسبی از آب رادیاتور به طور قطع خودروی شما جوش می‌آورد، پس حتما بررسی آن را در نظر بگیرید.
 • سلامت روغن ترمز، کلاچ و گیربکس
  در هنگام سرویس دوره ای مایعات از سلامت روغن ترمز، کلاچ و گیربکس اطمینان پیدا کنید، زیرا نقش اساسی در کارکرد ترمز، کلاچ و گیربکس ایفا می‌کنند.

4. لیست سرویس دوره ای لاستیک

لیست سرویس دوره ای بعدی مربوط به لاستیک خودرو می‌گردد که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم.

 • فشار مناسب لاستیک خودرو
  اولین موردی که در سرویس دوره ای لاستیک خودرو باید به آن بپردازید، فشار مناسب لاستیک خودرو است. باید اطمینان پیدا کنید که لاستیک خودرو پنچر نیست و دارای میزان فشار باد مناسبی است.
 • بررسی سایش و خوردگی لاستیک خودرو
  همه‌ی لاستیک‌ها بعد از مدتی دچار سایش و خوردگی می‌شوند، در هنگام سرویس دوره ای شما باید چک کنید که این سایش و خوردگی در حد مناسبی باشد تا لاستیک خودرو بتواند به خوبی حرکت کند. در غیر اینصورت باید نسبت به تعویض لاستیک خودرو اقدام کنید.
 • سلامت تایر زاپاس
  مورد بعدی باید حتما آن را بررسی کنید، سلامت لاستیک زاپاس خودرو است، زیرا امکان دارد که در هنگام رانندگی به دلیل‌های مختلفی لاستیک اصلی دچار مشکل شود و شما به لاستیک زاپاس احتیاج پیدا کنید.
 • کارکرد مناسب جک و لوازم جانبی خودرو
  در هنگام سرویس دوره ای لاستیک خودرو، علاوه بر خود لاستیک و زاپاس آن باید لوازم جانبی و جک را نیز بررسی کنید تا از کارکرد مناسب آن‌ها اطمینان پیدا نمایید.

5. لیست سرویس دوره ای چراغ‌ها

بعد از سرویس دوره ای لاستیک، نوبت به چراغ‌ها می‌رسد که باید موارد مهم آن‌ها در هنگام سرویس دوره ای بررسی کنید.

 • سلامت چراغ‌های جلو، نشانگرها و چراغ‌های خطر
  در هنگام سرویس دوره ای چراغ خودرو باید حتما سلامت چراغ‌های جلو و عقب، نشانگر‌ها و چراغ‌های خطر را مورد بررسی قرار دهید، زیرا موارد مهمی هستند.
 • سلامت چراغ ترمز، مه شکن و پارک
  بعد از چراغ‌های قبلی نوبت به چراغ ترمز، مه شکن و پارک می‌رسد که باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرند.

6. لیست سرویس دوره ای سایر قطعات خودرو

غیر از موارد بالا، باید در خودرو قطعات دیگر نیز به صورت دوره ای سرویس شوند که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

 • سلامت فیلتر هوای خودرو
  فیلتر هوای خودرو در مصرف بنزین نقش اساسی ایفا می‌کند، زیرا ریه خودرو است و ناخالصی‌ها را می‌گیرد، هر چه این ناخالصی‌ها بیشتر باشد، مصرف بنزین خودرو نیز بیشتر می‌شود. پس لازم است که نسبت به سرویس دوره ای فیلتر خودرو حتما اقدام کنید.
 • عدم وجود پارگی در شلنگ رادیاتور
  در هنگام سرویس دوره ای خودرو باید، شلنگ رادیاتور را بررسی کنید و از عدم وجود پارگی یا ترک بر روی شلنگ رادیاتور اطمینان پیدا کنید.
 • سلامت باتری خودرو
  بدون وجود باتری، خودرو عملا روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند. بنابراین باید در هنگام سرویس دوره ای خودرو سلامت باتری را حتما بررسی کنید.
 • بررسی تسمه خودرو
  مورد بعدی که باید حتما بررسی گردد، تسمه خودرو است. تسمه خودروی شما نه باید خیلی شل باشد و نه دارای سفتی زیادی باشد و باید حالتی بینابین داشته باشد.

سرویس دوره ای خودرو را جدی بگیرید

سرویس دوره ای خودرو نقش بسیار مهمی در سلامت خودرو و پیشگیری از آسیب‌های قطعات مختلف ایفا می‌کند. به عبارت دیگر، سرویس دوره ای خودرو نقش همان چکاب بدن را برای خودرو بازی می‌کند و مانند چکاب از بیماری‌های و آسیب‌های مربوط به قطعات جلوگیری می‌نماید. بنابراین لازم است که حتما سرویس دوره ای خودر را جدی بگیرید و به آن اهمیت ویژه‌ای بدهید.

به همین دلیل و برای کمک به شما در این مقاله تمام چک لیست‌های مربوط به سرویس دوره ای خودرو را برای شما بیان کردیم تا بتوانید به راحتی و با استفاده از آن‌ها سرویس دوره ای خودروی خودتان را انجام دهید و مشکلی نداشته باشید. در قسمت نظرات به ما بگویید که چند وقت یکبار خودروی خودتان را سرویس می‌کنید؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست