1. خانه
  2. وبلاگ
  3. مقالات مدیریت ناوگان
  4. راهنمای اصطلاحات کاربردی مورد استفاده در مدیریت ناوگان

راهنمای اصطلاحات کاربردی مورد استفاده در مدیریت ناوگان

بدون دیدگاه
5/5 - (2 امتیاز)
زمان مطالعه : 4 دقیقه

وقتی صحبت از مدیریت ناوگان و تلماتیک می‌شود یادآوری و درک برخی اصطلاحات دشوار است. بنابراین برای کمک به علاقمندان در مسیر استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان، راهنمای موضوعی تعدادی از اصطلاحات کلیدی مرتبط با این ابزار را گردآوری کرده‌ایم تا موارد تا حد امکان شفاف‌سازی شود.

تفاوت تلماتیک و مدیریت ناوگان در چیست؟

مدیر ناوگان مسئولیت‌های پیچیده‌ای دارد و در دنیای پر از رقابت صنعت حمل و نقل با استفاده از ابزار و نرم‌افزارهای مرتبط می‌کوشد تا فعالیت ناوگان حتی‌الامکان در فاصله مناسبی جلوتر از سایر رقبا باقی بماند. در اینجا نقش نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان و تلماتیک بیشتر مشخص می‌شوند. پس لازم است تا نگاه دقیق‌تری به آنها بیندازیم و نقش این دو نرم‌افزار در تسهیل فعالیت‌های مدیر ناوگان را بررسی کنیم.

منظور از تلماتیک چیست؟

تلماتیک ترکیبی از “ارتباطات” و “دانش انفورماتیک” است که به هر گونه نقل و انتقال داده از راه دور بین دستگاه‌ها و تجهیزات گفته می‌شود. این مسیر در خودرو با استفاده از جمع‌آوری داده‌ها از طریق سخت‌افزار نصب شده آغاز می‌شود. در مرحله بعد تلماتیک مجموعه داده‌های جمع‌آوری شده را به کمک سیگنال‌ها و سرورها به محیط خارج منتقل می‌کند.

بدین شکل مدیر ناوگان می‌تواند به داده‌ها بر روی دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه، تبلت یا رایانه دسترسی داشته باشد. داده‌های جمع‌آوری شده اطلاعات مختلفی از وضعیت خودرو و راننده نظیر مکان و موقعیت، سرعت خودرو، مسافت طی شده، زمان توقف، مصرف سوخت، رفتار پر خطر راننده را در اختیار مدیر ناوگان قرار می‌دهد. البته باید توجه داشت که داده‌های جمع‌آوری شده از طریق تلماتیک به صورت خام هستند و استفاده از آن‌ها بدون پردازش و ساماندهی توسط ابزارهای خاص دشوار است. در اینجاست که نرم‌افزار مدیریت ناوگان وارد عمل می‌شود.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان چه عملکردی دارد؟

این نرم‌افزار برای پردازش و به منظور قابل استفاده کردن داده‌های خام جمع‌آوری شده توسط ابزار و تجهیزات تلماتیک در خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم‌افزار مدیریت ناوگان با ارایه آمار، گزارش‌ها و اعلام اخطار دیدی مناسب در خصوص عملکرد ناوگان تحت سرپرستی در اختیار مدیریت قرار داده و آن‌ها را در یک پلتفرم متمرکز با قابلیت کاربری آسان، نمایش می‌دهد. از جمله موارد قابل ارایه توسط این نرم‌افزار در اختیار قرار دادن مشخصات خودرو، تاریخچه فعالیت، هزینه‌های ماموریت و برنامه‌های تعمیر و نگهداری خودرو است.

اطلاعات پردازش شده توسط نرم‌افزار مدیریت ناوگان به راحتی قابل دسترس است و مدیران می‌توانند از آن برای برنامه‌ریزی مواردی مانند نگهداری پیشگیرانه، تعویض و جایگزینی وسیله نقلیه یا تمدید گواهینامه رانندگی راننده استفاده کنند.

ارتباط و عملکرد نرم‌افزار مدیریت ناوگان و تلماتیک

ترکیب دو نرم‌افزار تلماتیک و مدیریت ناوگان، ابزار تجاری قدرمندی در صنعت حمل و نقل برای کاربران است. همان‌طور که گفته شد ابتدا تلماتیک داده‌های خام داخل خودرو را جمع‌آوری و به نرم‌افزار مدیریت ناوگان انتقال می‌دهد، سپس این نرم‌افزار با ساماندهی و پردازش داده‌ها، آمار و گزارش‌های قابل درک و شفاف را تولید می‌کند. بدین شکل مدیریت می‌تواند بر عملکرد کل ناوگان از هر مکانی نظارت کند.

اطلاعات و گزارشات ارایه شده توسط نرم‌افزار مدیریت ناوگان امکان اتخاذ تصمیمات مستند و دقیق مبتنی بر داده‌ها را فراهم می‌آورد. تصمیماتی که در راستای منافع سازمان و ناوگان حمل و نقل است.

سایر اصطلاحات رایج در دنیای مدیریت ناوگان

به منظور درک بهتر کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان دانستن برخی عبارات و کلمات کلیدی کمک بسیاری به استفاده صحیح و موثر از این ابزار می‌کند. برای همین منظور چند اصطلاح پرکاربرد را معرفی می‌کنیم.

OEM

این عبارت مخفف Original Equipment Manufacturer است و به شرکت‌هایی گفته می‌شود که تجهیزات مرتبط با وسایل نقلیه موتوری مورد نیاز شرکت دیگر را تولید می‌کنند. به عبارتی زمانی‌که شرکتی یکی از قطعات یا تجهیزات را به صورت جداگانه تولید کرده و در اختیار شرکت دیگر می‌گذارد تا برای تولید محصول نهایی استفاده شود، به شرکت اصلی تامین کننده این قطعات و تجهیزات شرکت OEM گفته می‌شود.

ELD

این عبارت مخفف Electronic Logging Devices است و به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که به‌طور خودکار ساعات رانندگی را ثبت می‌کنند. در برخی کشورها نظیر آمریکا، استفاده از ELD برای وسائل نقلیه موتوری تجاری الزامی است. بدین شکل اطمینان حاصل می‌شود که رانندگان از ساعت خدمات خود تجاوز نمی‌کنند.

ردیابی GPS

ابزاری برای مشخص کردن مکان وسیله نقلیه بر روی نقشه که به مدیریت این امکان را می‌دهد تا موقعیت خودروی تحت سرپرستی را در هر لحظه نظارت کند. موقعیت‌یابی آنلاین خودرو به صورت دقیق و سریع از مزیت‌های ویژه ردیابی GPS است که براحتی از طریق تلفن همراه یا کامپیوتر قابل نظارت است. مدیر ناوگان از طریق ردیابی به این شکل می‌تواند در صورت هر گونه خطای راننده در عبور از محدوده مشخص تعیین شده، به وی اعلان اخطار کند. همچنین در صورت سرقت خودرو، ردیابی و یافتن آن از طریق پلیس نیز به شکل راحت‌تری انجام می‌پذیرد.

دش کم (Dash Cam)

دش کم، دوربین‌هایی هستند که برای ضبط وقایع در هنگام رانندگی به‌کار می‌روند. یک مدل از این دوربین‌ها از نگاه راننده خودرو به ضبط اتفاقات می‌پردازد که دوربین رو به جلو نامیده می‌شود. انواع دیگر هم وقایع خودرو را از قسمت عقب خودرو ثبت می‌کنند. البته برخی نیز مجهز به حسگر ضربه هستند و در صورت ایراد ضربه به خودروی پارک شده، به صورت خودکار وقایع را ضبط می‌کنند. در بسیاری از کشورها پرداخت خسارت توسط شرکت‌های بیمه تنها در صورت مشاهده تصاویر ثبت شده توسط دش‌کم‌ها امکان‌پذیر است.

ژئوفنسینگ

یک محیط مجازی مشخص شده توسط مدیران بر روی نقشه است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا محدوده فعالیت وسیله نقلیه را تعیین کنند. زمانی‌که یک وسیله نقلیه به این منطقه وارد یا از آن خارج شود یک اعلان هشدار به مدیریت ارسال می‌گردد. در صورت هر گونه ورود و خروج غیر مجاز، پس از تماس با راننده علت آن بررسی می‌شود. مدیران ناوگان می‌توانند با مشخص کردن این محدوده مجازی به عنوان مثال در محل تحویل بار، زمان ورود و خروج راننده از آنجا را مشخص کنند.

عیب‌یابی از راه دور خودرو

روشی برای تجزیه و تحلیل سلامت خودرو از راه دور از طریق کدهای تشخیص عیب است. بدین شکل تعمیرکاران بدون حضور فیزیکی می‌توانند سلامت خودرو را بررسی کرده و در کوتاهترین زمان ممکن مشکل خودرو را برطرف کنند. برای این منظور معمولا کدهای خطایی برای مشخص کردن مشکلات در قطعات خودرو در نظر گرفته شده است. با استفاده از ابزارهای تشخیص عیب از راه دور، این کدهای خطا برای مالک خودرو یا سرپرست تعمیرات ناوگان ارسال می‌شود.

وی پس از دریافت کدهای خطا بر روی دستگاه تلفن همراه یا کامپیوتر خود، آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و سلامت خودرو را ردیابی می کند. بدین شکل وی می‌تواند پیش از بروز مشکل جدی، اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهد. در این نوع ردیابی، تلماتیک نقش اصلی را بازی می‌کند.

همراهی ما در مسیر استفاده از ابزارهای مدیریت ناوگان همیشگی است

در این مقاله نکاتی برای تصمیم‌گیری خرید ارایه شد، اما هیچ چیز مانند مشاوره از یک کارشناس آموزش دیده و مجرب نمی‌تواند شما را در مسیر اهداف ناوگان حمل و نقل تحت سرپرستی هدایت کند. کارشناسان شرکت پیشگامان آسیا این آمادگی را دارند تا با ارایه بهترین خدمات مشاوره‌ای و فنی شما را در استفاده حداکثری از ابزارهای مدیریت ناوگان همراهی کنند. با ما در تماس باشید.

 

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست