زمان مطالعه : 4 دقیقه

رانندگان پایه اصلی فعالیت ناوگان حمل و نقل هستند؛ با این حال در برخی موارد رفتار خطرناک آنها در حین انجام عملیات در جاده می‌تواند خسارات قابل توجهی به سازمان وارد نماید. برای این منظور نظارت دائم رفتار راننده در طول مسیر این امکان را برای مدیر ناوگان فراهم می‌آورد که علاوه بر حفظ سلامت و جان وی، وسیله نقلیه و سرمایه شما در ایمنی کامل باشد. به عبارتی ردیابی رفتار راننده یک حرکت برد-برد است؛ برای شما و همچنین رانندگان. فعالیتی که درصد موفقیت عملیات حمل و نقل را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. اما  چگونه می‌توان اهمیت ردیابی رفتار راننده و نحوه تاثیر آن برعملکرد یک ناوگان حمل و نقل را برای پرسنل توضیح داد. آیا ارایه مزایای ردیابی رفتار راننده نیاز به در پیش گرفتن راهی ویژه از طرف مدیر ناوگان دارد؟

رانندگان برای بازخوردها و گزارشات سازنده ارزش قایل هستند

در صنعت حمل و نقل همه رانندگان اهمیت ردیابی توسط فناوری‌هایی مثل تلماتیک را درک می‌کنند و آنرا به عنوان عاملی برای بهبود عملکرد خود می‌دانند. تلماتیک که یک فناوری شاخص در ارسال، دریافت و ذخیره اطلاعات از راه دور است در ردیابی رفتار راننده هم نقشی اساسی دارد.

ردیابی بر پایه این فناوری بیش از آنکه یک موضوع نظارتی باشد، کارکردی امنیتی دارد. زیرا ممکن است رانندگان آگاهی کافی از نحوه تاثیر عادات رانندگی خود بر وسیله نقلیه تحت اختیار خود و همچنین اهمیت آن در موفقیت شرکت نداشته باشند.

با استفاده از گزارش‌ها و اطلاعات دریافتی بر پایه فناوری تلماتیک رانندگان می‌توانند از نحوه عملکرد خود و تاثیر مثبت یا منفی آن بر شرکت مطلع شوند.
علاوه بر این گزارشات بدست آمده از این طریق به آنها کمک می‌کند که بدانند در چه مواردی نیاز به تغییر و اصلاح عملکرد خود در رانندگی در جهت پیشرفت دارند. به عبارتی نوعی خود ارزیابی در راستای حرکت رو به جلو در حرفه خود.

نرم افزار تحلیل رفتار راننده

تبدیل ردیابی رفتار راننده به یک فرهنگ سازمانی مثبت یک ضرورت است

شما به عنوان مدیر ناوگان می‌توانید آموزش‌هایی را برای رانندگان در نظر بگیرید که در آنها به صورتی کاملا شفاف و واضح چگونگی فرایند ردیابی رفتارشان حین عملیات را توضیح داده و دلایل این کار را برایشان توضیح دهد.

با این کار نقاط مبهم ردیابی که در ابتدا می‌تواند نوعی مقاومت از جانب راننده ایجاد کند، از بین رفته و او را ترغیب به همراهی و همکاری در این مسیر می‌نماید. مطرح کردن نکات مثبت ردیابی رفتار راننده، انتظارات مدیریت از وی و مسئولیت پذیر بودنش را مشخص می‌کند.

یک راه ساده برای انجام این کار، استفاده از گزارشات واقعی و قابل لمس برای نشان دادن تاثیر منفی رفتارهایی مثل ترمز شدید در حین رانندگی، شتاب‌های ناگهانی و سایر موارد مشابه بر وسیله نقلیه و همچنین عملکرد کلی شرکت به راننده است.

به این شکل راننده با دیدن مستندات لازم پذیرش بهتری در انجام اصلاحات مورد نظر مدیریت در نحوه رانندگی خود خواهد داشت.

باید به این موضوع توجه کرد که فرهنگ یک شرکت حمل و نقل تا حد زیادی به کارمندان و رانندگان آن بستگی دارد؛ زیرا آنها منعکس کننده برند شرکت هستند. بنابراین اگر مدیران یک شرکت شفافیت لازم در علت ردیابی رفتار رانندگان داشته باشند و توضیح کاملی در خصوص گزارشات ردیابی و تاثیر آنها بر عملکردشان ارایه دهند، مسلما این موضوع سطح پذیرش در اصلاح نحوه رانندگی را بالا خواهد برد.

ردیابی رفتار راننده امنیت بیشتری را برای سازمان و راننده فراهم می‌کند

نظارت بر رفتار پرسنل در یک شرکت حمل و نقل، کاملا متفاوت از یک محیط کار اداری یا خرده‌فروشی است که در آن مدیران می‌توانند فعالیت پرسنل خود را در محل خود تحت نظر داشته باشند.
باید توجه داشت که در عملیات جاده‌ای به نوعی پرسنل متحرک هستند و نه ثابت، موضوعی که نیازمند نظارت‌هایی ویژه است.  از طرفی همراه کردن فرد دیگر با راننده برای نظارت بر رفتار وی، کاری غیر منطقی و پر هزینه است. ضمن اینکه حتی در صورت استفاده از همراه هم،  ردیابی رفتار راننده در هر نقطه از مسیر موضوعی غیر ممکن است و باعث کاهش اعتماد به نفس و حسی منفی از جانب راننده می‌شود.

راه‌حل ایده‌آل برای این چالش استفاده از نرم‌افزارهای جامع مدیریت ناوگان است که با در اختیار گذاشتن اطلاعات لازم و کافی برای تیم عملیاتی و همچنین رانندگان، با نظارت دقیق از محل دفتر مرکزی، مرجعی قابل اطمینان برای پاسخگویی راننده در برابر هر گونه رفتار پر خطر در حین رانندگی خواهد بود؛ موضوعی با تاثیر مستقیم بر افزایش امنیت راننده و سرمایه سازمان.

ردیابی رفتار راننده در بهبود عملکرد کلی سازمان موثر است

مزایای استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان بسیار فراوان است. در این حالت مدیر ناوگان بدون حضور در مسیر، به راحتی می‌تواند کلیه اتفاقاتی که در مسیر می‌افتد را بررسی کند. رانندگان نیز با اطلاع از این موضوع که کلیه فعالیت‌های آنها در حین رانندگی از طریق نرم‌افزار و تجهیزات خاص کنترل و ردیابی می‌شود، تمرکز بیشتری بر فعالیت خود خواهند داشت. به عبارتی با کاهش میزان حواس‌پرتی راننده در حین رانندگی، رفتارهای وی را تحت کنترل قرار داده و در نتیجه تاثیرات منفی احتمالی بر سلامت او را تا حد زیادی کم می‌کند.

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان و گزارش‌های حاصل از آن که بر پایه بکارگیری فناوری تلماتیک است، راه‌حلی هوشمند برای تضمین ایمنی، اطلاع‌رسانی مناسب به رانندگان در جهت اصلاح و بهبود رفتار خود در مسیر و در نهایت به حداکثر رساندن امنیت و سلامت وسیله نقلیه است. این ابزار یک خط ارتباطی باز و کاملا شفاف بین راننده، تیم‌های عملیاتی و مدیریت ایجاد می‌کند و موجب تقویت عملکرد کلی سازمان نیز خواهد شد.

ردیابی رفتار راننده یک راه حل برد-برد برای دو طرف

شاید در ابتدا به نظر برسد، ردیابی رفتار راننده چالش برانگیز است و مدیریت این فعالیت کاری دردسر برانگیز باشد که کمتر کسی تن به انجام آن دهد. اما همان‌طور که گفته شد در صورتی‌که مدیریت ناوگان بر پایه استفاده از فناوری‌های روز مستندات و گزارشات لازم را دریافت و به راننده ارایه دهد، فرهنگ سازمانی به صورت خودکار به سمت استفاده از ابزار جدید پیش خواهد رفت، بدون اینکه چالشی جدی در این مسیر ایجاد شود.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان که دریافت و ارسال اطلاعات بر پایه فناوری تلماتیک را مد نظر خود قرار می‌دهد، ابزاری است که به سادگی شما را در این مسیر همراهی می‌کند. یک ابزار در جهت راه‌حلی برد-برد؛ هم برای راننده و هم سازمان.

شفافیت اطلاعات در این سیستم به حدی است که کمترین خطایی به راحتی مورد پذیرش راننده خواهد بود و در صورت لحاظ کردن پاداش ویژه به رفتارهای کم خطر رانندگان بر پایه این نرم‌افزار، عملکرد و بهره‌وری سازمان به شدت افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه سازمان به عنوان برندی مورد اعتماد کارفرمایان که کمترین ریسک در حمل و نقل کالا را دارد، معرفی خواهد شد.

پس همین الان دست به کار شوید..شما در صورت قرار گرفتن در این مسیر حتما یک برنده واقعی خواهید بود. برای حرکت در مسیر برندگان تنها یک تماس با شرکت پیشگامان آسیا و استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان آن فاصله است.
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست