1. خانه
 2. وبلاگ
 3. مقالات مدیریت ناوگان
 4. چالش ها و نیازهای مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری
مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری

چالش ها و نیازهای مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری

بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)
زمان مطالعه : 9 دقیقه

شهرداری از جمله ارگان‌‌هایی است که دارای زیر مجموعه‌های زیادی از جمله اتوبوسرانی، سازمان زیبا‌سازی فضای شهرداری، آتش نشانی، حمل پسماند و بسیاری موارد می‌باشد. این زیر مجموعه‌های دارای تعداد زیادی ناوگان حمل و نقل می‌باشند که نیاز است تا بتوان این ناوگان و رانندگان آن‌ها را به خوبی کنترل کرد.

نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به این ارگان و زیرمجموعه‌هایش کمک می‌کند تا بتوانند، به خوبی حضور و غیاب رانندگان خودشان را به خوبی انجام دهند، به موقع آن‌ها را تعمیر کنند و در کل مدیریت و کنترل خوبی بر روی آن‌ها داشته باشند.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

چرا باید از مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری استفاده کرد؟

شهرداری‌ها، ارگان‌هایی هستند که هزینه‌های سرسام‌آوری دارند، زیرا وظایف سنگینی مانند زیبا‌سازی شهر، جمع‌آوری پسماند شهری، امدادرسانی شهری و بسیار کارهای دیگر به آن‌ها سپرده شده است. این ارگان برای انجام این کارها نیاز به ناوگان حمل و نقل و مدیریت درست آن دارد. همچنین فرآیندهای این زیرمجوعه‌ها بسیار کند است که می‌تواند باعث هدر رفت زمان مردم و رانندگان گردد.
استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری می‌تواند این مهم را به خوبی برطرف کند و به مدیران شهرداری کمک کند تا بتوانند در هزینه‌های هنگفت این ارگان صرفه‌جویی نمایند و همچنین سرعت فرآیند‌های مختلف ناوگان را به حد قابل توجهی بالا ببرند.

مدیریت ناوگان شهرداری چیست و شامل چه قسمت‌هایی می‌شود؟

در قسمت قبل اشاره کردیم که چرا باید از مدیریت ناوگان استفاده کرد و مدیریت ناوگان چه کمکی به شهرداری‌ها و مدیران زیر مجموعه‌های آن می‌کند. اما در ادامه قصد داریم به این موضوع بپردازیم که «مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری به طور دقیق چیست» و چه تعریفی دارد؟

مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری به معنی کنترل دقیق خودروهای مختلف زیرمجموعه‌های شهرداری مانند خودروهای قسمت خدمات موتوری، آتش نشانی، خودروهای حمل پسماند، خودروهای حمل بار سازمان زیبا‌سازی شهری و انواع مختلف خودروهای این مجموعه‌ها، حضور و غیاب دقیق و کنترل رفت و آمد رانندگان این خودروهای، تعمیر و نگهداری به موقع این خودروها جهت جلوگیری از از کار افتادن و بسیاری موارد دیگر است که باعث کاهش قابل توجه هزینه این ارگان می‌گردد.

همچنین ممکن است که این ارگان برای ناوگان خودش، از پیمانکار استفاده نماید که استفاده از نرم افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به مدیران شهرداری و زیر مجموعه‌هایش کمک می‌کند تا بازدهی عملکرد پیمانکاران را بررسی کنند و در صورت لزوم تغییرات لازم در رفت و آمد آن‌ها و استفاده از آن‌ها را به خوبی بدهند. در ادامه به معرفی انواع مختلف ناوگان‌های حمل و نقل شهرداری می‌پردازیم تا به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید.

1. سازمان حمل و نقل شهرداری

یکی از مهم‌ترین بخش ناوگان حمل و نقل شهرداری، قسمت سازمان حمل و نقل شهرداری یا خدمات موتوری است که وظایف مهمی را بر عهده دارد. در ادامه به معرفی و شرح برخی از این وظایف می‌پردازیم.

 • تخصیص خودرو جهت ماموریت‌های مختلف
  ماموران شهرداری برای انجام ماموریت‌های داخل شهری نیاز به خودرو دارند تا بتوانند ماموریت خودشان را به درستی انجام دهند. سازمان حمل و نقل شهری شهرداری یا خدمات موتوری موظف است که این خدمات را به این افراد ارائه دهد.
 • تنظیم برنامه کاری رانندگان
  یکی از مهم‌ترین وظایف خدمات موتوری تنظیم برنامه کاری رانندگان است تا تداخلی از این بابت به وجود نیاید و رانندگان بتوانند به سرعت به افراد و مکان‌های مورد نیاز خدمت‌رسانی نمایند.
 • نظارت بر تحویل کلیه خودروها
  سازمان حمل و نقل شهرداری، موظف است که بر روی کلیه خودروهای تحویلی نظارت کامل داشته باشند تا این خودروها در صحت کامل به زیرمجموعه‌ها مختلف شهرداری تحویل داده شوند تا آن‌ها هم بتوانند استفاده مطلوبی از آن‌ها داشته باشند.

ناوگان مدیریت پسماند شهری

2. ناوگان مدیریت پسماند شهری

ناوگان مدیریت پسماند شهری یکی از زیرمجموعه‌های مهم شهرداری است که وظیفه جمع‌آوری پسماند و زباله‌های درون شهری را بر عهده دارد و باید این وظیفه به خوبی به درستی انجام دهد تا زباله‌های درب منازل جمع‌آوری شوند و چهره شهر کثیف نشود.

ناوگان زیبا‌سازی شهری

3. ناوگان زیبا‌سازی شهری

خودروهای این ناوگان برای انجام امور مربوط به زیبا‌سازی محیط عمومی بلوارها، خیابان‌ها، پارک‌ها و به طور کلی فضای عمومی شهری استفاده می‌شود.  خودروهایی که بیشتر در این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد، از نوع خودروهای باری کوچک مانند نیسان بار هستند.

4. ناوگان عمرانی شهرداری

ناوگان عمرانی شهرداری وظیفه دارد که با استفاده از خودروهای خودش، خدمات عمرانی، بهسازی شهری و به طور کلی ساخت خیابان‌ها و کلیه فضاهای عمومی شهر را انجام دهد و در این جهت به شهرداری کمک‌رسانی نماید.

5. ناوگان حمل و نقل عمومی

امروز با شلوغی شهرها، به ویژه در شهرهای بزرگ، ترافیک نیز به حد قابل توجهی افزایش یافته است. همین موضوع استفاده از حمل و نقل عمومی را به حد قابل توجهی بالا برده است. ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری‌ها وظیفه دارد که برای بهبود این خدمات برنامه‌ریزی کند و آن‌ها را به بهترین شیوه ممکن ارائه دهد.

6. ناوگان آتش‌نشانی

ناوگان آتش‌نشانی یا به طور کلی امداد، وظیفه دارد که در مواقع بروز حوادثی نظیر آتش‌سوزی به آن‌ها رسیدگی کند و میزان تلفات و آسیب‌های این حوادث را به حداقل ممکن برساند تا تعداد انسان‌های کم‌تری در اثر این حوادث از دنیا بروند.

چالش‌های مدیریت ناوگان شهرداری چیست؟

مدیریت ناوگان شهرداری به دلیل تعداد زیاد خودرو و خدمات مختلف، همواره با چالش‌هایی رو‌به‌رو هستند که در این قسمت به بیان مهم‌ترین موارد آن‌ها می‌پردازیم.

امکان کنترل و نظارت از راه دور

خودروهای ناوگان شهرداری، هر روز به مکان‌های مختلفی برای انجام وظایف یا خدمات فرستاده می‌شوند، نظارت و کنترل از راه دور این خودروها یکی از چالش‌های مهم پیش‌رو در مدیریت ناوگان شهرداری است که باید برای رفع آن حتما کاری صورت بگیرد.

تامین سوخت مورد نیاز و جلوگیری از سرقت سوخت

خودروهای ناوگان شهرداری هر روز میزان بسیار زیادی سوخت مصرف می‌کنند که باید به طور دقیق پایش و کنترل شود تا مدیران بتوانند هم سوخت مورد نیاز خودروها را فراهم کنند و هم از بروز سرقت سوخت جلوگیری نمایند.

محاسبه میزان کارکرد

محاسبه میزان کارکرد رانندگان ناوگان عمران شهرداری و دیگر قسمت‌های زیرمجموعه این ارگان، یکی از چالش‌های قابل اهمیت و وقت گیر در مدیریت ناوگان شهرداری است.

مدیریت هزینه تعمیر و نگهداری خودروهای خدمات موتوری

تعداد زیاد خودروها و قیمت زیاد قطعات آن‌ها، باعث می‌شود تا مدیریت هزینه تعمیر و نگهداری خودروهای ناوگان شهرداری و زیرمجموعه‌هایش را به یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در مدیریت ناوگان تبدیل نماید.

انتخاب مسیر حرکت

یکی از بزرگترین چالش‌ها و موارد مهم در مدیریت ناوگان خودروهای آتش نشانی و امداد و دیگر ناوگان شهرداری مسیر رفت و آمد آن‌ها است که باید کوتاه‌ترین مسیر ممکن باشد تا حداقل مصرف سوخت را به بار بیاورد و زمان کم‌تری را مصرف کند.

راه‌حل‌ چالش‌ های مدیریت ناوگان شهرداری چیست؟

بعد از اینکه با مهم‌ترین چالش‌های موجود در مدیریت ناوگان حمل و نقل آشنا شدید، زمان آن است راه‌حل‌های مختلف این چالش‌ها را نیز بدانید تا بتوانید به خوبی از آن‌ها جهت رفع چالش استفاده نمایید.

ردیاب خودرو و معرفی شرکت تلتونیکا- پیشگامان آسیا

1. استفاده از ردیاب جهت کنترل خودرو

برای کنترل از راه دور خودرو می‌توانید از ردیاب استفاده کنید. ردیاب به شما کمک می‌کند تا به طور دقیق متوجه شوید که راننده شما چه مسیری را در چه مدت طی کرده است.

2. بررسی میزان فعالیت خودرو و میزان مصرف سوخت

برای جلوگیری از اتلاف سوخت، تامین میزان مورد نیاز خودروها و جلوگیری از سرقت آن می‌توانید از راهکار بررسی میزان فعالیت خودرو و میزان مصرف سوخت استفاده نمایید که به شما میزان مصرف سوخت خودروهای مختلف را اطلاع می‌دهد.

3. ثبت کارکرد خودرو به صورت دقیق

برای محاسبه دقیق میزان کارکرد رانندگان خودرو و محاسبه دستمزد آن‌ها نیاز است که ثبت کارکرد خودرو به صورت دقیق و لحظه‌ای صورت بگیرد تا ابهامی یا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

4. رصد دقیق قطعات و تعمیر به موقع

برای حل مشکل مدیریت هزینه تعمیرات و نگهداری خودروهای ناوگان خدمات موتوری، باید قطعات به صورت دقیق و روزانه چک شوند تا در صورت نیاز، برای تعمیر آن‌ها به موقع اقدام شود.

مسیر بندی هوشمند

5. استفاده از مسیریابی هوشمند

برای انتخاب کوتاه‌ترین مسیر ممکن می‌توان از مسیریابی هوشمند استفاده کرد تا میزان مصرف سوخت و زمان مصرفی را به حداقل ممکن خودش رساند.

قابلیت های مدیریت ناوگان شهرداری

در قسمت قبل راه‌حل‌های چالش‌های موجود در مدیریت ناوگان شهرداری را برای شما بیان نمودیم، اما در این قسمت قصد داریم که به بیان قابلیت این نوع مدیریت بپردازیم.

1. مدیریت و کنترل خودروهای جمع‌آوری پسماند

شهرداری‌ها در طول روز از تعداد بسیار زیادی خودرو برای جمع‌آوری پسماند شهری استفاده می‌کنند که استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری می‌تواند به مدیریت و کنترل دقیق این خودروها و عدم تداخل حرکت آن‌ها کمک شایانی نماید.

2. ارسال سریع و به موقع خودروهای امدادی

در مواقع بحران‌ها و اتفاقاتی مانند آتش سوزی، ارسال به موقع خودروی امدادی بسیار مهم است، زیرا می‌تواند باعث افزایش درصد امکان نجات افراد شود و تلفات این حوادث را به حداقل ممکن خودشان برساند.
استفاده از مدیریت ناوگان حمل و نقل می‌تواند این کار را به خوبی برای شما میسر نماید و باعث افزایش رضایت‌مندی شهروندان از شما گردد که بسیار قابل توجه و مهم می‌باشد.

3. تعیین زمان‌بندی مناسب جهت حرکت اتوبوس‌های شهری

در شهرها، به ویژه شهرهای بزرگ، اتوبوس‌های شهری زیادی در خط‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند که لازم است تا به طور دقیق برای این اتوبوس زمان‌بندی مشخصی تعیین گردد. این زمان‌بندی به شهروندان و رانندگان این اتوبوس‌ها جهت تنظیم درست زمان کمک می‌نماید.
مدیران شهرداری‌های می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری این کار به خوبی انجام دهند و به رانندگان و شهروندان کمک شایانی نمایند.

4. دریافت نظرات و بازخوردهای شهروندان

یکی از موارد مهم در مدیریت شهری، دریافت بازخورد شهروندان و استفاده از این بازخوردها جهت درست کردن و بهینه‌سازی ناوگان است که باعث افزایش درصد رضایت شهری نیز می‌گردد. استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل شهری این امکان را برای مدیران فراهم می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بازخورد مشتریان نسبت به خدمات شهری را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت نمایند.

5. کنترل رفت و آمد خودروها

همانطور که در بخش‌های قبل اشاره کردیم، یکی از مزایای مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری، کنترل رفت و آمد خودروها زیر مجوعه‌های مختلف شهرداری است و می‌تواند در این جهت به طور ویژه به مدیران این مجموعه‌ها کمک کند و مشکلات آن‌ها را از بین ببرد.

6. حضور  و غیاب رانندگان

یکی دیگر از مزیت‌های نرم افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل، امکان حضور و غیاب صحیح و دقیق رانندگان است که در جهت بسیاری کمک کننده است و می‌تواند مشکلات موجود در هنگام محاسبه حقوق و دستمزد را به طور کلی رفع نماید.

7. بررسی و رصد عملکرد پیمانکار حمل و نقل

برخی از شهرداری‌ها به دلیل‌هایی مانند به صرفه استفاده خودروهای پیمانکاری به جای خریداری خودرو برای شهرداری، اقدام به استفاده از پیمانکار حمل و نقل می‌کنند. این پیمانکار تعهد می‌دهد که به طور درست و دقیق خودروها و رانندگان موردنیاز شهرداری و زیرمجموعه‌هایش را به خوبی فراهم کند.
برای رصد و بررسی دقیق صحت این موضوع می‌توان از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری استفاده کرد و این مورد نیز یکی از مزایای مهم این نوع مدیریت است.

8. محاسبه دقیق حقوق و دستمزد رانندگان

یکی دیگر از مزیت‌های نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری، امکان محاسبه دقیق حقوق و دستمزد رانندگان است. شما می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار به طور دقیق مشاهده کنید که راننده چه میزان مسیر را در چه مدت پیموده است. استفاده از این نرم‌افزار می‌تواند محاسبه را دقیق کند و رضایت رانندگان را به حد قابل توجهی افزایش دهد و باعث افزایش بازده عملکردی آن‌ها گردد.

9. تعمیر و نگهداری به موقع

مزیت دیگر استفاده از مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری، اطلاع به موقع و دقیق از اطلاعات خودرو و تعمیر آن است. تعمیر و نگهداری به موقع و دقیق خودرو کمک می‌کند تا میزان عمر مصرفی خودروهای شهرداری به میزان بسیار زیادی افزایش یابد و هزینه‌های ناشی از تعمیرات سنگین و عدم وجود خودروها کاهش یابد که مورد پسند مدیران شهرداری و زیرمجموعه‌های آن می‌باشد.

10. کاهش مصرف سوخت خودروها

خودروهای استفاده شده توسط شهرداری‌ها، هر روز مقدار بسیار زیادی سوخت مصرف می‌کنند که از نظر اقتصادی برای این ارگان هزینه‌بار است و کاهش آن می‌تواند به طور قابل توجهی هزینه‌های این ارگان را کاهش دهد. استفاده از مدیریت ناوگان شهرداری می‌تواند به این موضوع کمک کند و هزینه‌های مربوط به سوخت خودرو و مصرف آن را به حد بسیار زیادی کاهش دهد که بسیار به صرفه می‌باشد.

11. برنامه‌ریزی دقیق حرکت خودروها

تعداد خودروهای ناوگان شهرداری بسیار زیاد است که همین موضوع امکان تداخل برنامه‌زمان‌بندی حرکت خودروها را بسیار زیاد می‌کند، بنابراین نیاز است که به طور قطع برای برنامه‌ریزی حرکت خودروها اقدامات مناسبی صورت بگیرد. یکی از راهکارهایی که می‌تواند در این جهت بسیار کمک کننده باشد، استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به سرعت و دقیق برنامه‌ریزی کنید و امکان تداخل را به حداقل ممکن خودش برسانید.

12. مسیریابی هوشمند

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری، مسیریابی هوشمند است که به رانندگان کمک می‌کند تا بتوانند با طی کم‌ترین مسیر به ممکن به مقصد مورد نظر برسند و خدمات خودشان را به طور مطلوب ارائه دهند. 

مدیریت ناوگان شهرداری را به کار بگیرید

شهرداری دارای زیرمجموعه‌های بسیاری است که از ناوگان حمل و نقل برخوردارند و برای مدیریت آن‌ها نیاز به راه‌حل دارند تا بتوانند مدیریت را به درستی انجام دهند، از تداخل رفت و آمد خودروها جلوگیری کنند و رضایت شهروندان را بدست بیاورند. یکی از مواردی که می‌تواند در این جهت به آن‌ها کمک کند، استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان شهرداری است که بسیار کارساز می‌باشد.

به همین دلیل و برای افزایش آگاهی شما در این مقاله در مورد اینکه چرا باید از این نوع مدیریت استفاده کنید، مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری چیست، چه کاربردی دارد و مزایای استفاده از این نوع مدیریت صحبت نمودیم تا ابهام‌های احتمالی شما را رفع کنیم. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا شما از مدیریت ناوگان حمل و نقل شهرداری استفاده می‌کنید یا خیر؟

برچسب ها
در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست